SPIN

Pracę stracą głównie nauczyciele z uprawnieniami

Beata Głozak piątek, 17 maja 2013, 17:10 Siedlce

Do miejskiego ratusza wpłynęły arkusze organizacyjne na rok szkolny 2013/2014 przygotowane przez dyrektorów siedleckich szkół. Z końcem maja te zostaną zatwierdzone przez prezydenta. Będą zwolnienia i zmniejszenia liczby godzin, ale konkretnych liczb brak.

Do 10 maja wydział edukacji miejskiego ratusza zbierał od dyrektorów informacje dotyczące nauczycieli, dla których od 1 września albo nie będzie miejsca albo nie będzie godzin. Wcześniej do urzędu wpłynęły przygotowane przez dyrektorów projekty arkuszy organizacyjnych zgodnie z którymi w przyszłym roku szkolnym będą funkcjonowały siedleckie placówki. Miasto ma jeszcze kilkanaście dni na ich zatwierdzenie i niechętnie komentuje sprawę zwolnień w oświacie. Kilka miesięcy temu mówiono nawet o 100 osobach.

– Ludzie mogą sobie dywagować – twierdzi Sławomir Kurpiewski, naczelnik Wydziału Edukacji UM Siedlce. – Myślę, że maksymalnie może być to 30 osób, ale wśród nich jest wielu nauczycieli, którzy mają uprawnienia emerytalne i to przed wszystkim tacy pożegnają się z tym zawodem. Więcej, bo około 100 będzie pracowało w zmniejszonym wymiarze godzin. Przede wszystkim przyczyną zmian jest to, że mamy mniej uczniów oraz, że są ramowe plany nauczania przez co jest mniejsza liczna godzin. Dopóki nie zostaną zaakceptowane arkusze organizacyjne i nie będą dokonane dokładne wyliczenia można powiedzieć tylko tyle – dodaje.

Miasto w temacie musi poruszać się bardzo ostrożnie. Podczas kwietniowej sesji Kurpiewski przyznał, że dyrektorzy zostali poproszeni o niepodejmowanie w swoich placówkach żadnych decyzji dotyczących zatrudnienia dopóki Wydział Edukacji nie zbierze wszystkich informacji.

– Dopiero mając wszystkie dane będziemy mogli podejmować działania, które zapobiegną zwalnianiu nauczycieli a co za tym idzie wypłacaniu im odpraw – mówił wtedy.

15 komentarzy

 1. Fan Pawła Zarzecznego dodano 8 lat temu

  Widzicie nauczyciele ale was władza wkopała a nie wiedzieliście tego od tylu lat na czym polega gospodarka i,że przy takiej polityce do tego dojdzie przecież jesteście tacy mądrzy.Owszem pije tutaj do tych nauczycieli (a znam wielu porządnych nauczycieli) ale chodzi mi o takich,którzy zarzucali coś uczniom a sami nie byli ok.Ale to wy tego piwa naważyliście i reszta społeczeństwa nie dość,że żle głosujecie od roku 1989 tak jak większość Polaków albo nie chodzicie na wybory jak ogromna część Polaków i efekty tego widać.Widać jedno rodzice i nauczyciele nie zdali egzaminu nawet ci co uczyli w Polsce ludowej a dlaczego nie zdali ponieważ tak wychowali lud,że ten lud nie interesuje się tym jak działa gospodarka i jak człowiek ma się zachować w życiu.A efekt złego głosowania lub nie chodzenia na wybory to wina rodziny i nauczycieli bo nie wystarczy nauczyć 2×2 lub tego czy tamtego ale także życia jak sobie radzić.A jak ktoś napisze,że ciężko rodzinie,nauczycielom jest wychować czy nauczyć ok zgoda ale pytanie wiecie po czym poznać prawdziwych rodziców,nauczycieli po tym,że wszystko nie jest z tzw GÓRKI ale po tym jak niczym Żołnierz,który potrafi wyjść z opresji i przeżyć.

 2. Zorro dodano 8 lat temu

  Do Fan Pawła Zarzecznego. Jakbyś nauczycieli słuchał, tylu błędów byś nie popełnił pisząc komentarz, w dodatku nie na temat.
  Żona nauczycielka, z 24 h ma na rok 2013/1014 8 h. Wszystko przez politykę odchodzenia od nauki języka rosyjskiego. Może się w tym mieście nie podobać ten język, uważam jednak, że język sąsiada (100km) powinno się znać płynnie. Nawet jak stanie się wrogiem (takie traktowanie jest błędne)

 3. Jan Kowalski dodano 8 lat temu

  W Siedlcach powinny być max. 3 licea Ogolnoksztalcące i 1 lub 2 technika wraz ze szkolami zawodowymi a już na pewno polączone budowlanka i technikum kolejowe/ze względu na profile budowlane/.Oferty zawodowe/oprócz elektryka są siermiężne i przestarzałe-kompletnie bez sensu na siedleckim rynku pracy ale też w Polsce.Przede wszystkim należy zadbać o poziom wyksztalcenia a nie uczyć osoby ktore tylko deklarują chęć bycia na liście klasowej

 4. Ala dodano 8 lat temu

  Już czas, aby nauczyciele posiadający uprawnienia emerytalne odeszli ze szkół. W sytuacji, gdy 30% młodzieży po studiach nie ma pracy, takie pozostawianie emerytów na posadach jest NIEETYCZNE. Co mają zrobić młodzi, wykształceni ludzie, gdy nie ma szans na zatrudnienie, a emeryci oblegają szkoły. Myślę, że w każdej placówce znajdzie się kilku takich nauczycieli, którym nawet nie śni się odejść na emeryturę, pobierają świadczenia i w nosie mają młodych, zakładających rodziny, spłacających kredyty i ledwie wiążących koniec z końcem. Proponuję trochę więcej uczciwości i zaprzestania takiej pazerności. Moja matka jest emerytowaną nauczycielką odeszła na emeryturę w wieku 55 lat. Wysokość świadczenia 1200 zł i nawet przez myśl jej nie przeszło, żeby jeszcze pracować, póki się da, zasypiać za biurkiem, nie radzić sobie z dziećmi, ale trwać aż po grób… Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść…

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Bezwzględnie zlikwidować "Kartę nauczyciela" i odebrać 1 miesiąc wakacji i właśnie 1 miesiąc wakacji przeznaczyć na wyjazd z dziećmi, młodzieżą na kolonie ale w ramach pensji a nie pracy dodatkowo płatnej. Odebrać ferie i wszystkie dni wolne przed po świętach rocznych

 5. Iwan dodano 8 lat temu

  Tu raczej chodzi o demografię a nie o to że się młodzi rosyjskiego nie chcą uczyć.

 6. Fan Pawła Zarzecznego dodano 8 lat temu

  Wiesz dlaczego bronisz języka rosyjskiego nie dlatego,że twoja żona go uczy owszem niech będzie ten język ale ja np nie chce się go uczyć szczególnie lata 1944-1989 nie licząc zaborów czy 17 września za to mam jakieś ale do Rosji (zresztą dziś w Federacji Rosyjskiej jest cywilizacja niż za na zachodzie). Ale kolego zauważ,że to co wyprawia nasze społeczeństwo to nie tylko winna ich samym (owszem sami ponoszą za to odpowiedzialność) ale niestety wina leży jak już wcześniej napisałem rodziny i nauczycieli,którzy nie przygotowują dzieciaków do życia.Naprawdę nie trzeba było się wymądrzać ale już pod koniec (jaki nie wcześniej) lat 90 było wiadomo,że nauczyciele,szkoły będą zamykane tylko każdy liczył to mnie nie dotknie żadne argumenty ekonomiczne nie docierały do nich jaki do reszty społeczeństwa.Ja napisze tak to nie kryzys to rezultat na,który sobie Polacy większości zapracowali żle głosując jednocześnie nie chodząc na wybory najprościej napisać powiedzieć (i to jest prawda),że winni jest rząd i partie co go wspierają zgoda ale jakoś od lat ludzie nie przyznają się do błędów,że poprzez głosowanie na nich po przez nie chodzenie na wybory jest jak jest.

 7. Karol dodano 8 lat temu

  Fan Pawła Zarzecznego – O co Ci człowieku chodzi?

  Jan Kowalski – Masz Człowieku rację!

  Zorro – PO CO? Po co szanowny Panie nam uczyć się tego języka. Tylko zachodnie. Zdecydowanie angielski i coś jeszcze… Nie chodzi mi o jakieś uprzedzenia, ale o faktyczną potrzebę znajomości angielskiego. Po angielsku dogada się Pan z każdym, a po rosyjsku obecnie nawet w byłych krajach komunistycznych nikt poza starszymi ludźmi nie chce lub nie potrafi rozmawiać.

 8. czcza dyskusja... dodano 8 lat temu

  Nie ma o czym dyskutować. Nauczyciele to nie święte krowy. Nie może być tak iż zdecydowanie od lat spada liczba dzieci w wieku szkolnym – a liczba nauczycieli, nomen omen, wzrosłą. Tak jest w kraju. Myślę iż podobne tendencje występują w Siedlcach. Władze Miasta dawno już powinny przetrzebić nauczycielski klan. To grupa zawodowa jak inne i żadne przywileje nie powinny ich obejmować. Czas zatem na zwolnienia – w pierwszej kolejności emerytów. Dalej należy skasować godziny nadliczbowe. Dalej zwolnić słabych nauczycieli. To da oszczędności we wszystkich wymiarach.

 9. nauczyciel dodano 8 lat temu

  jak to? a to pieniądze na moją pensję (+14 dodatków) nie rosną u prezydenta na paprotce w gabinecie? To skandal, że ja sól i elyta tej ziemi (po 4 fakultetach) mam teraz opuścić bezpieczne mury szkoły i zasuwać po 8h/dziennie jak jakiś "zwykły" człowiek??!!!

 10. Rodzic dodano 8 lat temu

  Już dawno powinien pożegnać się z posadą pewien nauczyciel WFw SP nr 7 niekulturalny, ignorancki .Nie rozumiem dlaczego Dyrekcja przymyka oko na Jego zachowanie.

 11. nom dodano 8 lat temu

  ja już dawno wprowadziłabym testy psychologiczne przy przyjęciu do pracy, dla wszystkich nauczycieli. Bo niestety wielu się nie nadaje.

 12. Kriss dodano 8 lat temu

  Do "czcza dyskusja" Dobrze Gościu prawisz, tylko jak tu ruszyć te "święte krowy". Wszak u władzy STS, a to partia, czy zgromadzenie nauczycieli, w RM głównie WFiści, ale co drugi w STS to nauczyciel. Poza tym kurator Dobijański nie pozwoli ruszyć "swoich". I jak tu mówić o racjonalnym zwalaniu? Polecą głowy nie zbędnych i nieprzydatnych, ale niestety może i lepszych, ale spoza tych układów.

 13. uczeń dodano 8 lat temu

  Do rodzic – Jeszcze lepszy gość jest w SP 9, też od wf-u. Taki łysy. Ten to potrafi się wyżyć na uczniach. Jego do zakładu poprawczego należałoby wysłać na wychowawcę, a nie do zwykłych dzieciaków

 14. Fan Pawła Zarzecznego dodano 8 lat temu

  Do nauczycieli,uczniów jaki do rodziców polecam wam na youtube "Paweł Zarzeczny zawsze byłem najlepszy" ten filmik ma czas 12:02 pora obejrzeć i zobaczyć,że takie osoby powinny być w mediach jaki w szkole wśród nauczycieli,uczniów,rodziców.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?