SPIN

Domowe sposoby na poprawę kondycji paznokci

Aneta Borkowska poniedziałek, 27 maja 2013, 16:02 Aktualnie

Większość z nas walczy z problemem słabych i rozdwajających się paznokci. Problem ten może dotknąć nas na różnych etapach naszego życia. Jest kilka przyczyn ich osłabienia, te główne to: niewłaściwa pielęgnacja, mało urozmaicone menu lub nadużywanie drażniących produktów chemicznych. Niestety nie istnieje recepta na mocne paznokcie, ale nasz ekspert poda kilka sprawdzonych domowych sposobów na poprawię ich kondycji.

1. KREM I OLIWKA. Podstawą jest wcieranie kremu do rąk po każdym kontakcie z wodą. Dobre nawilżenie skóry zmniejszy ryzyko wysuszenia oraz pękania płytki paznokcia. Bardzo dobrym sposobem jest także wcieranie oliwki do paznokci 3 razy dziennie co zapobiega narastaniu skórek oraz jednocześnie dokładnie nawilża.

2. NOCNA TERAPIA. Musimy kupić ciepłe bawełniane rękawiczki i po dokładnym nawilżeniu skóry rąk (wraz z płytką paznokcia) grubą warstwą kremu z witaminą A+E nakładamy je na dłonie. Tak idziemy spać. Taką samą terapię możemy zastosować w ciągu dnia np. podczas oglądania filmu. Ten sposób jest najlepszy dla osób z wrażliwą i pękającą skórą rąk.

3. ODPOWIEDNIE PIŁOWANIE. Słabe i rozdwajające się paznokcie najlepiej piłować na krótko, gdyż nad krótkimi paznokciami mamy większą kontrolę oraz mniejsze niebezpieczeństwo ich złamania. Trzeba pamiętać o jednym podczas piłowania, a mianowicie, że należy to robić tylko w jedna stronę. Lepiej także rezygnować z pilników metalowych, zalecany jest pilnik szklany (kryształowy) lub papierowy. Pilnik kryształowy uszczelnia i zamyka wszelkie mikrozłamania i pęknięcia brzegów płytki paznokcia.

Warto też zrezygnować ze zmywaczy, które w składzie zawierają aceton, gdyż ten powoduje wysuszenie płytki paznokcia. Dlatego najlepiej na czas kuracji zrezygnować z malowania paznokci, a jeśli już to zawsze używać zmywaczy bezacetonowych, które posiadają w składzie witaminy, oleje lub wyciągi ziołowe, dzięki czemu pielęgnują płytkę paznokcia.

Jeżeli zaś chodzi o pielęgnację skórek wokół paznokcia to najskuteczniejszy jest regularny peeling. Należy porządnie wymasować go też w palce, nie uszkodzi on paznokcia, a skórki wokół będą miękkie i zadbane. Najlepiej jest jak najrzadziej wycinać skórki, gdyż to przyspiesza ich narastanie. Jeśli już jednak je usuwamy to nigdy na sucho, bo to niszczy płytkę paznokcia. Wcześniej należy wymoczyć dłonie w wodzie z mydełkiem i do odsuwania używać drewnianych pilników.  Należy także unikać głębokiego wycinania paznokci po bokach bo to zwiększa ryzyko ich wyrastania.

Nasz ekspert:

Paulina Jakimiak – studentka Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania na kierunku Kosmetologia (3 rok). Od kwietnia zeszłego roku pracuje w warszawskim salonie specjalizującym się w zabiegach pielęgnacyjnych dłoni i stóp The Pedicure Place by OPI
ul. Pokorna 2, lok U11
pn.-pt. 9-21, sob. 9-18
Telefon: (22) 241 30 00, e-mail: studio@pedicure-place.pl

foto: z archiwum Pauliny Jakimiak

2 komentarze

  1. M dodano 8 lat temu

    ładne rzęsy 🙂

  2. jaro dodano 8 lat temu

    Rzesy z plastiku 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?