SPIN

Bartek Woszczyński pierwszy na Gdańskim Festiwalu Tańca

Aneta Borkowska poniedziałek, 3 czerwca 2013, 16:35 Kultura

Między 31 maja, a 2 czerwca odbył się Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest 2013 w ramach V Gdańskiego Festiwalu Tańca z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Konkurs skierowany był do artystów-tancerzy z krajów europejskich o udokumentowanym dorobku artystycznym jak również do tancerzy dyplomowanych. Konkurs miał na celu wspieranie oraz promocję tańca współczesnego w Europie.

I nagrodę jury przyznało Bartkowi Woszczyńskiemu za etiudę The Perfect World.

Jurorami byli eksperci w dziedzinie tańca współczesnego: Ismael Ivo (Brazylia | Niemcy) – tancerz, choreograf, pedagog, wieloletni Dyrektor Artystyczny Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji, Leszek Bzdyl (Polska) – wybitny polski choreograf i tancerz, Martin Sonderkamp (Niemcy) – tancerz, choreograf oraz Joanna Szymajda, wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Do konkursu przystąpiło 19 tancerzy z Polski, Węgier, Szwajcarii, Włoch, Rosji, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Holandii. Po pokazach w 3 preselekcjach jury zakwalifikowało do półfinału 12 artystów, zaś do finału weszło 6 tancerzy w tym dwóch z Polski, Szwecji, Rosji, Włoch i Węgier.  Jury oceniało tancerzy i ich etiudy za walory artystyczne, poziom techniki tanecznej, oryginalność, świadomość przestrzeni scenicznej i dramaturgię choreografii. Jurorzy podkreślili wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji konkursowych.

Bartek Woszczyński – tancerz, choreograf, solista Alternatywnego Teatru Tańca LUZ. Obecnie student londyńskiej wyższej szkoły tańca Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Współtwórca choreografii do widowiska z udziałem gwiazd polskiej estrady „Kolory Nadziei” (premiera: 4 października 2012 w Sali Kongresowej w Warszawie). Solista Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, wielokrotny Mistrz Polski, Europy i świata, zdobywca m.in. tytułu Mistrza Ameryki Północnej w kat. show dance. Stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce oraz autor i reżyser spektaklu „Cena Wolności”.  Współtwórca choreografii spektaklu „Szkło” (premiera 19 maja 2013). Tancerz finałowej 14-tki polskiej V edycji „You Can Dance”. Występował w Anya Lindem Theatre.

źródło: MOK (reklama)

3 komentarze

  1. Effie dodano 9 lat temu

    Brawo, brawo dla Bartka. Udział w takim prestiżowym Konkursie to zaszczyt !!! Na jednym z wcześniejszych Konkursów w Gdańsku w Jurry zasiadała Maja Plisiecka. Teraz już droga otwarta do Międzynarodowego Konkursu w Wiedniu. Może szczęścia nie zabraknie i Bartek powtórzy jedyny sukces polskich tancerzy w Wiedniu, który to sukces chociaż tak dawny,( bo w 1934 roku), odniosła utalentowana Siedlczanka pani Ziuta Buczyńska.Niech Bartek Woszczyński stąpa po Jej śladach, a Jej duchowy patronat toruje drogę do dalszych sukcesów. Szczerze tego życzymy !!!

  2. Franz Ferdinand dodano 9 lat temu

    Z całym szacunkiem… Do finału dostało się sześciu tancerzy, owszem. Dlaczego jednak w tej nocie prasowej stwierdza się o pierwszym miejscu Pana Woszczyńskiego, a pomija się fakt, że spośród tej finałowej szóstki jury konkursowe przyznało ex aequo pierwsze miejsce aż trzem tancerzom, w tym oprócz Panu Woszczyńskiemu jeszcze jednej Polce?

  3. Graty dodano 9 lat temu

    Wysoki poziom skoro tak. Szacun Bartek. W końcu to konkurs dla zawodowców a nie amatorów. Tym większy szacun.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?