SPIN

Czy w zabytkowym parku zamieszka łoś?

Aneta Borkowska środa, 5 czerwca 2013, 09:57 Siedlce

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo miasto będzie miało nowy pomnik. Jednak tym razem  będzie on inny od wszystkich, gdyż ma przedstawiać łosia. Ma być to prezent dla Siedlec od Polskiego Związku Łowieckiego z okazji ich 90-lecia. Czemu akurat łoś?

– Na naszych terenach jest to największy gatunek jeleniowatych – mówi Adam Wróblewski, przewodniczący zarządu Okręgowego Związku Łowieckiego w Siedlcach. –  Więc dla nas ma symboliczne znaczenie. Ponadto łosia w tej chwili można spotkać na obrzeżach miasta, a były także przypadki, że zawędrował on prawie do centrum – dodaje.

Na razie nie wiadomo jeszcze gdzie pomnik stanie, jednak jest duże prawdopodobieństwo, że „zamieszka” w siedleckim parku Aleksandria.
– Chcielibyśmy aby pomnik stanął w miejscu, które jest zbliżone do jego środowiska naturalnego czyli dobrze jakby było zadrzewione lub zakrzewione – tłumaczy Wróblewski. – Ważne, aby nie stanął w otoczeniu asfaltu i betonu, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Park byłby idealny, ale nie wiem czy się uda – dodaje.

Miejsca jeszcze nie ma, ale materiały z których pomnik ma powstać już są zbierane. Koła łowieckie podjęły także uchwały o wpłatach, gdyż pomnik będzie drogi.
– Poprosiliśmy myśliwych, aby zbierali materiały czyli metale kolorowe do odlewu pomnika. Udało się do dzisiaj zebrać kilkadziesiąt kilogramów – wyjaśnia przewodniczący. – Zbieramy także łuski ze strzelnicy, które będą przetopione. Tych mamy już około 40 kilo – dodaje.

10 komentarzy

 1. z sensem dodano 8 lat temu

  super! mi sie podoba. Wole radosny i przyjemny pomnik, jezeli juz ma byc, niz pomniki, ktore budza kontrowersje. Taka architektura ma cieszyc oko, ma byc milo, a ja dotychczas sa same ponure geby…

 2. czytelnik dodano 8 lat temu

  łoś najpowszechniejszym jeleniowatym? a nie sarna? poza tym łoś jest objęty ochroną całoroczną więc jak może byc symbolem związku rzeznikow dla przyjemnosci?

 3. stefek dodano 8 lat temu

  Proponuję pomnik Łosia umieścić obok pomnika… tak, tego słynnego pomnika, który jeszcze nie stoi. Będziemy mieli pomnik dwóch…

 4. ws dodano 8 lat temu

  A może tak pomnik "łosia – superktosia" nieopodal placu zabaw dla dzieci w parku? 🙂

  • Anka dodano 8 lat temu

   Dobry pomysł 🙂 Myślę, że to byłoby super dla dzieciaków.

 5. Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

  Do czytelnik
  Przepraszam za błąd, powinno być największym.

 6. voila dodano 8 lat temu

  To może ktoś napisze książkę "…. Jak zostałem łosiem" (bo łoś ma być chyba na otarcie łez po łabędziach) 😀

 7. tajny/jawny dodano 8 lat temu

  czy społeczny komitet budowy łosia jest jawny czy tajny? Czy będą strzelać do łosia czy komitetu?

 8. maniek dodano 8 lat temu

  Jeżeli łosia zrobi firma "bracia Korniluk", to będzie jak naturalny. W Szwecji łosie zaglądają do okien. Przez zagajnik Majówka k/ Łosic łosie przebiegają przez drogę. U nas łoś to osoba, która nieprawidłowo parkuje i zajmuje drogę.

 9. gość dodano 8 lat temu

  To teraz wiadomo dlaczego grodzi się park?! Żeby łoś nie uciekł.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?