SPIN

Siedlce chcą stworzyć program dla seniorów

Beata Głozak wtorek, 18 czerwca 2013, 20:19 Siedlce

Siedlce skłaniają się ku seniorom. Najprawdopodobniej podczas najbliższej sesji miejskiej radni będą głosować nad uchwaleniem specjalnego programu skierowanego do osób starszych – „Senior 65+”, który miałby obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Projekt odpowiedniej uchwały już jest i czeka na przegłosowanie. Celem programu jest „poprawa warunków życia osób starszych, podniesienie poziomu ich aktywności i sprawności poprzez zwiększenie dostępności do dóbr m.in. kultury, sportu, rekreacji, turystyki, wypoczynku i ochrony zdrowia” – czytamy w dokumencie.

Warunkiem skorzystania z programu jest ukończony 65 rok życia i zameldowanie na terenie miasta. Władze miasta chcą zaangażować w jego tworzenie swoje jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe czy firmy prywatne. „Senior 65+” ma być w zasadzie kopią sprawdzonego programu „3+ Siedlecka Duża Rodzina” skierowanego do rodzin wielodzietnych.

Elementem programu „Senior 65+” będzie podjęcie inicjatyw społecznych, kulturalnych sportowo-rekreacyjnych i promujących zdrowie organizowanych przez instytucje miejskie, wpisujących się w ideę aktywności osób starszych i wzmacniania solidarności międzypokoleniowej.

Z uwagi na niekorzystne zjawiska społeczne i ekonomiczne zachodzące w naszym kraju na uwagę zasługują osoby starsze o niezbyt zasobnych portfelach, które nie zawsze mogą korzystać z dostępnych na terenie naszego miasta dóbr kultury, sportu, rekreacji itp. Program stanowił będzie element kontynuacji Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, który miał miejsce w 2012 roku. (fragment projektu uchwały i jej uzasadnienia)

16 komentarzy

 1. Anonim dodano 11 lat temu

  "…ma być w zasadzie kopią sprawdzonego programu „3+"
  Pewnie dlatego, że Prezydent RP będzie promował latach następnych takie działania?

  I tak większość imprez kulturalnych jest darmowa
  (wymogi unii po dofinansowaniu) więc niewiele to daje emerytom. Ile można oglądać tańce i słuchać poezji.

  Dobrze by było gdyby pomysłodawcy zrobili coś by emeryci nie musieli po kilka, kilkanaście miesięcy czekać do lekarza specjalisty.

 2. y. dodano 11 lat temu

  "Ile można oglądać tańce…" – ot co.

  Tak naprawdę istnieją już jakieś organizacje (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku), w których zrzeszają się emeryci – to jest kwestia chęci i mentalności, nie pieniędzy.

 3. MPK/bilety dodano 11 lat temu

  Czy będzie przejazd MPK za friko dla 65+?

 4. siedlczanin dodano 11 lat temu

  Kudelski tworzy program dla starych a mlodzi uciekaja z tego miasta emerytow w poszukiwaniu pracy. Brawo Panie Kudelski! Siedlce, miasto emerytow, wita!

 5. karol dodano 11 lat temu

  Przecież wybory nie długo. Trzeba się podlizać elektoratowi żeby nie zawiódł

 6. monia dodano 11 lat temu

  Ludzie – dlaczego Wam sie nic nie podoba? dlaczego tak ujadacie? Moja mama ma 67 lat – już nie pracuje i dlaczwego nie moze mieć takich przywilejów jak ci co produkują dzieci?

 7. Realista dodano 11 lat temu

  Tak, bo to qwa elektorat PiSu i STSu. Za nasze podatki kupią sobie elektorat. Pięknie qwa, pięknie 🙁

  • franz dodano 11 lat temu

   Pamiętaj, że i Ty będziesz seniorem.
   Narazie widzę pustkowie moralne w tych komentarzach.

   Pomysł dobry, tak jak program "Rodzina 3+" i aneksje polityczne tu nie mają znaczenia. Dobre pomysły będą nagradzane.

   • Realista dodano 11 lat temu

    Pewnie, że będę. I ja i Ty i każdy z nas. Tylko senior mógłby się utrzymać sam, a nie prosić o jałmurznę. Poza tym Seniorzy, to ludzie, którzy prawo do emerytury nabyli na starych, o wiele korzystniejszych od obecnych zasadach. Pomyśl ludziku, o ile gorsza jest sytuacja młodych wchodzących w życie ludzi. Mają niższe pensje na utrzymanie rodziny niż seniorzy. Praca na czarno, za prawie minimum, bez perspektyw na godziwą emeryturę, po dożyciu 67 lat. Porównaj to z pracą obecnych seniorów w minionych "komunistycznych" latach. Wkurza mnie taki gest przed wyborami, bo dla mnie to zabieganie o elektorat. Mam kilku znajomych we władzach i nikt w prywatnych rozmowach tego nie kryje. Kluby seniora ….

    • szósty cud dodano 11 lat temu

     Ponad rok do wyborów, przestańcie głosić "wybory", "kampania wyborcza". Dzisiaj tak piszecie, wczoraj tak pisaliście, rok temu było podobnie. Dla niektórych zawsze będzie okres przedwyborczy, kiedy ewentualnie dobry pomysł, skierowany do dużej ilości osób, może popłacić zadowoleniem danej grupy społecznej. Nie jest fair takie myślenie.

 8. karol dodano 11 lat temu

  Nie mam nic przeciwko a nawet jestem za żeby nasi seniorzy byli uprzywilejowani w naszym mieście. Nie podoba mnie się jedynie to że za każdym razem takie kroki robione są tylko w okresie kampani wyborczej

 9. hmmm.. dodano 11 lat temu

  Zastanawiam się co będzie w tym programie dla seniorów? przecież Uniwersytet Trzeciego Wieku już od dawna proponuje bogaty program edukacyjno-rozrywkowy ze zniżkami a np NoveKino posiada Cykl Kino Seniora również ze zniżkami.Czy możę za chwilkę te propozycje znajdą się przypadkiem w Programie 65 + a splendor spadnie na Pana Prezydenta???

  • szósty cud dodano 11 lat temu

   Teraz zniżki i uprzywilejowane traktowanie będzie dotyczyło każdego seniora powyżej określonego wieku, który zgłosi swój udział w programie, a nie tylko i wyłączenie uczestnika Uniwersytetu III Wieku. I słusznie.

 10. zbliżam się... dodano 11 lat temu

  Już tylko ciut, ciut i będę 65+. Zniesmacza mnie pozorne działanie Miasta. Niech nas zostawia w spokoju. Większość z nas jak myślę to ludzie wykształceni i przygotowani do jesieni życia. Niech Miasto zajmie się MŁODZIEŻĄ, OŚWIATĄ, GOSPODARKĄ itp. a nie nie propagowaniem nic realnie nie dającego programu. PRZEDWYBORCZY pasztecik.

 11. e-merytka dodano 11 lat temu

  Któryś dyskutant napisał: "kiedy ewentualnie dobry pomysł, skierowany do dużej ilości osób, może popłacić zadowoleniem danej grupy społecznej. Nie jest fair takie myślenie.". No i sam potwierdziłeś, chodzi o zadowolenie dużej grupy osób. Jestem od niedawna na emeryturze i nie muszę liczyć na to co proponują mi władze miasta. Chodzę na filmy na jakie ja chcę , czytam książki jakie chcę, zajmuję się tym co mnie pasjonuje. Nie muszę poddawać się gustom specjalistów urzędników od kultury siedleckiej. Tajemnica poliszynela jest że ten program będzie na łapanie głosów dla partyjnych działaczy, nic więcej.
  Popieram głosy, żeby władze wiecej skupiły się na młodych, na edukacji i pracy dla nich, a nie na siłę uprzyjemnianiu życia staruszkom, którzy nie mają się czym zająć albo nie potrafią sami nic wymyśleć.

 12. MLODY dodano 11 lat temu

  a co z młodymi którzy zmuszeni są wyjeżdżać za chlebem za granicę -ale to nie przez PIS tylko PO,PSL,I OGÓLNIE RZECZ BIORĄC -KOMUCHÓW-MAMY TO CO MAMY

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?