SPIN

Remont budynku po policji może kosztować 6,5 miliona

Beata Głozak niedziela, 30 czerwca 2013, 22:30 Siedlce

Czerwiec przyszłego roku – wtedy najprawdopodobniej część siedleckich urzędników przeniesie się do budynku przy ul. Prusa 16. Aby niedawną siedzibę komendanta miejskiej policji doprowadzić do wymaganych standardów potrzeba 6,5 mln zł.   

Radni 21 głosami wyrazili zgodę na przyjęcie budynku po policji w formie darowizny. Do tej pory władzom Siedlec bardzo zależało na kupnie budynku z 99 proc. bonifikatą. Dlaczego? Bo wtedy miasto mogłoby szybko zrobić z budynkiem co by chciało a darowizna wymaga zobowiązań. Przez co najmniej 5 lat była siedziba policji ma służyć jednostkom i wydziałom miasta.

Samorząd od miesięcy przygotowywał się do przejęcia budynku. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski twierdzi, że „dokumentacja kosztorysowo-techniczna” jest gotowa. Wiadomo, że na remont i adaptację obiektu miasto nie zaciągnie kredytu.

Kilka milionów na remont

W tegorocznym budżecie na inwestycję zapisano 800 tys. zł. Całość ma wynieść ok. 6,5 mln zł. Skarbnik miasta Kazimierz Paryła nie ukrywa jednak, że liczy na oszczędności przy przetargu. To dużo, ale i zakres robót jest duży, bo okazuje się, że w budynku przy Prusa cieknie dach a oprócz instalacji centralnego ogrzewania wszystko musi iść do wymiany.

– Nie nadaje się instalacja elektryczna, nie ma sieci komputerowej. Przebudowy wymagają niektóre drzwi i ścianki – wylicza Paryła. – Wymagane jest zbudowanie windy od parteru do ostatniego piętra. Straż pożarna zaleciła przebudowę drewnianych schodów. Trzeba zabezpieczyć też przeciekający dach – dodaje.

Pieniądze na to wszystko mają pochodzić, w głównej mierze, ze sprzedaży majątku.

Skąd pieniądze?

– Mamy dwie nieruchomości: po Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ulicy Sienkiewicza i narożnik na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Armii Krajowej… No chyba że radnym wpadną do głowy inne pomysły – mówi Paryła.

Nie wiadomo jednak czy wszystko ułoży się tak pomyślnie, bo sprzedaż siedziby MOPR-u nie jest przesądzona.

– Ten teren w planie przestrzennym jest przeznaczony pod administrację a poza tym siedzibę ma tam także Środowiskowy Dom Samopomocy a nie przewidujemy jego przeniesienia do Prusa, bo miałby tam gorsze warunki – zastanawia się skarbnik. – Myślę, że najwcześniejszym terminem zasiedlenia budynku jest czerwiec przyszłego roku.

9 komentarzy

 1. SM dodano 8 lat temu

  "Straż miejska zaleciła przebudowę schodów drewnianych, które muszą być zabezpieczone pożarowo."
  SM nawet zaleca!

 2. Beata Głozak dodano 8 lat temu

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 3. bankier dodano 8 lat temu

  6,5 MPLN to i tak zdecydowanie mniej niż 50 MPLN za nowy ratusz na placu…

 4. z sensem dodano 8 lat temu

  ale elewacje na skwerze tez powinni wymienic bo jest w oplakanym stanie, a z rok temu mialem niebywala okazje widziec to wszystko od podworka to jest poprostu tragedia. Wstyd, zeby przedstawicielstwo miasta tak wygladalo…

  • ws dodano 8 lat temu

   Ty to rozumiesz, ja to rozumiem, ale przez populistów remont miejsca pracy urzędników zawsze będzie haniebnie wykorzystany do celów propagandowych. To smutne w tej Polsce. Skończy się tragedią, dach się zawali, pół tynku odpadnie albo okna powypadają to dopiero się za to wezmą…

  • y. dodano 8 lat temu

   Tylko że jeśli ja dobrze kojarzę nikt się do remontu budynku nie chciał zabrać tylko stwierdzili, że jest drogo i dlatego chcą w zamian za to nowy ratusz postawić. Right?

 5. Jarek dodano 8 lat temu

  A może by tak remont jakiejś szkoły…np.Żółkiewskiego?

 6. obserwator II. dodano 8 lat temu

  Trzeba było sprzedać działkę budowlaną przy ul.Daszyńskiego w normalnym przetargu a byłyby pieniądze na remont.

 7. obserwator dodano 8 lat temu

  Ciekawe czy środowiskowy Dom samopomocy utrzyma się w budynku na Sienkiewicza czy miasto będzie stać żeby do niego dopłacać. jedna instytucja w takim budynku. duże zapowiedzi w dobie kryzysu z jakim boryka się miasto. Podatki mieszkańców będą też na to marnotrawione.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?