SPIN

Kudelski: „Do tanga trzeba dwojga”. Nie ma koalicji. Czy będą czystki?

redakcja poniedziałek, 1 lipca 2013, 15:33 Siedlce

– Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko – mówi w rozmowie z nami Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec i przyznaje, że dla niego w koalicji „Zgoda i Rozwój” nie ma już Platformy Obywatelskiej. Teraz pod lupę Kudelski weźmie spółki miejskie, w których zasiadają członkowie PO. – Czuję się zwolniony z obowiązku ich zatrudniania – dodał.

Czwartkowe głosowanie nad udzieleniem prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2012 i wstrzymanie się od głosu radnych Platformy Obywatelskiej dla prezydenta jest prostym dowodem na to, że ich wieloletni koalicjant zrezygnował z bycia w kolacji.

– Takie dwa główne motywy koalicji to zobowiązanie, że wypracuje się wspólnie uchwałę budżetową i udzieli absolutorium. Jeśli będą przeciwwskazania w temacie absolutorium, to koalicjant może go nie udzielić.  Tutaj takich przesłanek nie było.  Wszyscy radni Platformy wstrzymali się to znaczy nie udzielili prezydentowi absolutorium. Co więcej użyli śmiesznego porównania, że udzielają absolutorium skarbnikowi a prezydentowi nie. Jednoznacznie określili się, że wychodzą z tej koalicji – twierdzi w rozmowie z nami prezydent Siedlec.

Ktoś ma ciastko a ktoś obejdzie się smakiem 

Jednak zdaniem Kudelskiego, koalicja „Zgoda i Rozwój” istnieje i ma się dobrze, bo nadal jest w niej STS. Warto przypomnieć, że podczas sesji miasta z ust przewodniczącego koła radnych PO Mariusza Dobijańskiego padło stwierdzenie, że Platforma zerwania koalicji nie chce. Zdaniem Wojciecha Kudelskiego taka sytuacja jest nie do przyjęcia a on sam był gotowy rozmawiać „do bólu”.

– Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko. Albo jest wspólne działanie… Ja byłem gotowy na dyskusję do bólu przed sesją. Stało się zwyczajem, że przed każda sesją spotykamy się na spotkaniu koalicyjnym. Przed tą sesją też czekaliśmy na koalicjanta do późnych godzin wieczornych. Dopiero potem szef gabinetu prezydenta dostał telefon od przewodniczącego rady miasta, że radni PO na koalicję nie przyjdą. Przyszli na koalicję na pół godziny przed sesją i przekazali, że podczas głosowania nad absolutorium się wstrzymają. Nie potrafili odpowiedzieć na pytania dlaczego, skoro do tej pory wszystkie uchwały  budżetowe głosowali – mówi prezydent.

Decyzja zapadła wyżej?

Jego zdaniem to dowód na to, że nieudzielenie absolutorium było decyzją polityczną. Najprawdopodobniej z dyscypliną partyjną, bo zdaniem Kudelskiego część radnych PO nie zgadzała się z tym stanowiskiem. Takiej „uległości władz siedleckiej Platformy w stosunku do decyzji politycznych z zewnątrz” prezydent zrozumieć nie może.

Brak głosowania za udzieleniem absolutorium może mieć też skutek dla prezesów spółek miejskich reprezentujących PO. Prezydent mnie ukrywa, że zacznie się baczniej przyglądać ich działalności. I mogą być czystki, bo koalicja to „zobowiązanie obustronne” twierdzi Kudelski.

– Z jednej strony koalicjant ma obowiązek czynnie uczestniczyć w pracach na dobro miasta. Najważniejszymi punktami jest jest wspólne wypracowanie budżetu i przyjęcie go a potem w ciągu roku troska o jego wykonanie i udzielenie absolutorium. Z drugiej strony to zobowiązanie jest takie żeby w tych władzach uczestniczyli ludzie desygnowani przez tych trzech koalicjantów, bo na tym polega wspólne wykonywanie władzy w mieście – tłumaczy nam prezydent.

Polecą głowy prezesów?

– Jeśli koalicjant z jednej strony nie dotrzymuje tego warunku to ja czuję się zwolniony z tego drugiego warunku, czyli zatrudniania tych ludzi. Taka jest prawda. W tej chwili nie ukrywam, że mocno przypatrzę się pracy zarządom spółek. Na pewno będę się kierował w tej sytuacji interesem miasta, ale interesem miasta jest także ta zgoda. Jeśli ktoś sobie z niej kpi to musi ponieść tego konsekwencje. Do tanga trzeba dwojga – podsumowuje Wojciech Kudelski.

Zdaniem prezydenta Siedlec obsadzanie stanowisk w mieście nie było całkowicie polityczne.  – Mamy prezesów poważnych firm i spółek, którzy nie są polityczni. Mamy wakaty w zarządach spółek i tolerujemy niektórych prezesów, którzy być może nie powinni już być prezesami. Z drugiej strony proszę pamiętać, że usunęliśmy ze stanowisk ludzi, którzy nie sprawdzali się na tych stanowiskach a byli z PiSu.

Posłuchaj dzisiejszej rozmowy z prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim

Beata Głozak: Panie prezydencie, podczas dzisiejszej konferencji poseł Krzysztof Tchórzewski powiedział, że Platforma Obywatelska wstrzymując się w głosowaniu nad udzieleniem Panu absolutorium rozwiązała koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. Potwierdza to Pan?

Wojciech Kudelski o koalicji

BG: Co ze wspólnymi dziećmi, które koalicja posiada, czyli prezesami spółek miejskich? Zawsze podkreślał Pan, że to jest koalicja, a to znaczy, że władzę w spółkach miejskich musi mieć PiS, PO i STS. Co z tymi ludźmi?

Wojciech Kudelski o prezesach

BG: Za każdym razem kiedy do Siedlec przyjeżdżali: prezes Jarosław Kaczyński, prezydent Lech Kaczyński a teraz prezydent Bronisław Komorowski, oni wszyscy mówili, że w naszym mieście nie ma wojny polsko-polskiej, że jest tutaj zgoda i rozwój. Skoro nie ma zgody, to czy będzie rozwój?

Wojciech Kudelski o rozwoju

BG: Jest szansa na ugodę?

Wojciech Kudelski o ugodzie

BG: PiS chyba nigdy nie był w Siedlcach tak silny jak teraz, prawda?

Wojciech Kudelski o PiS

29 komentarzy

 1. Gochaa dodano 8 lat temu

  Szkoda Karasia, Narojka, Araszkiewicza i Kordeckiego, bo im zależało na Siedlcach, a nie na polityce.

  • Michał 32 dodano 8 lat temu

   A mi ich nie żal bo są współodpowiedzialni za opłakany stan miasta.

   Koalicja PO i PiS się rozpadła bo w korytku coraz mniej kasy więc świnki się biją o resztki więc trzeba było jedną odstawić żeby nie mieć mniej dlatego poseł Tchórzewski (PiS) zerwał koalicję w imieniu prezydenta oraz radnych PiS 😀

   "Wpływy z podatku PIT są dużo mniejsze niż zakłada tegoroczny budżet Siedlec. – Wynoszą 29,6 mln zł, co oznacza wykonanie w 35,6 proc. W stosunku do planu brakuje 15 mln zł – poinformował na ostatniej sesji skarbnik miasta Kazimierz Paryła. – W tej chwili nie przekraczamy 5 milionów miesięcznie i to jest rzeczywisty dramat. Jeżeli nadal będzie wpływać poniżej 6 milionów zł, to jest już bicie na alarm – zaznaczył. Dużo lepiej ma się CIT, który, jak informuje skarbnik, "wykonany jest prawie idealnie". Na plan 5,2 mln zł – wpłynęło już 2,5 mln zł. Gorzej ze sprzedażą mienia – z tego tytułu miasto uzyskało na razie 2,5 mln zł na planowanych około 50 mln zł. Skarbnik podkreśla przy tym, że wiele sprzedaży nastąpić ma we wrześniu. Przypomina też o konieczności zaciskania pasa na bieżącym utrzymaniu miasta." ŻS

   • wyborca PO dodano 8 lat temu

    Dwóch od Korwina raz się podpisuje, raz nie. Od wczoraj walą tymi porównaniami o korytku, co jest i śmieszne i żałosne. Panowie – do piaskownicy 🙂

    Pewnie, że szkoda wyżej wymienionych. Normalni ludzie, to najważniejsze w tym waszym "korytku".

 2. bb dodano 8 lat temu

  no i Kudelski potwierdził, jakich "speców" mamy w spółkach miejskich. Mierny, ale wiernyA moży by tak pan Kudelski ocenił prezesów po wynikach, a nie po przynalezności partyjnej?
  Bo to co mówi oznacza, że w obsadzaniu stanowisk nie licza sie kompetencje tylko ukłąd sił politycznych.
  I jak ma być dobrze w tym kraju/
  Teraz pan prezydent pozwalnia tych z PO – niezależnie od wyników, bo są z wrażej partii, wsadzi swoich, takich jak Kalicki, bez przygotowania ale z włąściwej partii i nadal będzie szczycił sie mianem człowieka uczciwego, dla którego najważniejsze jest dobro miasta i mieszkańców.
  Mamy w RM piaskownicę – ktos się obraził, zabiera swoje zabawki i odchodzi. Ten co został poszuka sobie innych kolegów do zabawy.
  Szkoda tylko, że ich to nic nie kosztuje, w przeciwieństwie do nas, podatników, którzy cały ten cyrk utrzymujemy.

  • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

   Zgadzam się z Panią, z jedną małą poprawką – dzisiejsza Rada Miasta to nie jest piaskownica, to jest chlew. Finanse miasta są w opłakanym stanie przez hulaszcze "zarządzanie", przez co w korycie brakuje pieniędzy – a jak w korycie pusto, to świnie się gryzą… To, że ta koalicja w ogóle kiedyś powstała, nie sprawiły ani zabawki, ani chęć rozwoju miasta, tylko kasa. Kasa się kończy, to kończy się też koalicja, a brak kasy odbije się na kieszeniach Siedlczan.

   • ws dodano 8 lat temu

    Panie Wyrzykowski, ja radziłbym jednak używać nieco bardziej parlamentarnych słów, tak jak na studenta przystało.

    • Michał 32 dodano 8 lat temu

     Pan Wyrzykowski widać poszedł słowami prezesa Kaczyńskiego "nie nazywajmy szamba perfumerią" i nazywa po prostu rzeczy po imieniu.

  • Michowiecki dodano 8 lat temu

   Mnie to ta cała rada śmieszy spółki obstawiają miernotami zamiast specjalistów ściągać i budować miasto ,a tak to tylko zadłużenie,bezrobocie i upadające firmy. Specjaliści muszą wyjeżdżać żeby patałachy mogły zajmować odpowiedzialne stanowiska. Emeryci przerzucani ze stanowisko na stanowisko ,gdy młodzi energiczni stoją w kolejce w PUP lub po bilet do Londynu. WSZYSTKICH WON!!!

   • wyborca PO dodano 8 lat temu

    Zapamiętajcie te nazwiska z powyższych komentarzy i ich język. Poza tym mnożenie komentarzy w różnych tematach jest co najmniej śmieszne. Pozdrawiam.

    • Michowiecki dodano 8 lat temu

     Zarzuca innym to co sam czyni hipokryzja rodem z PO 😀

   • :) dodano 8 lat temu

    Widzę że Ctrl+c i Ctrl+v opanowałeś i ten sam tekst wklejasz w różnych tematach…BRAWO!!!

 3. efaster dodano 8 lat temu

  A taki prezes Gruda (ARM) czy Dębiński (MPK) też nic nie potrafią, ba wypowiedzieć się do kamery nie umieją. Ale są z pis i to wystarcza.

  Ciekawe czy dożyje czasów gdy prezesami spółek zostaną osoby z kwalifikacjami a nie z mianowania politycznego. Ale raczej nie dożyję tych czasów ….

  • podczaszy dodano 8 lat temu

   Tak, tak, a jeśli nastąpi tragedia w stylu wygranej PO w Siedlcach, to prezesami zostaną sami bezpartyjni. Ważne żeby byli z PO. 😀

 4. a przy okazji... dodano 8 lat temu

  A przy okazji niech p.Kudelski poczuje się zwolniony z obowiązku zatrudniania Członka Zarządu MPK pana Jł.????? Inaczej ostatnie zdanie jego wypowiedzi jest nieprawdą – delikatnie mówiąc.

 5. Czy? dodano 8 lat temu

  Czy Pan Prezydent już obsadził wszystkie miejsca pracy w przyszłym aquaparku, czy ktoś spoza …… zostanie tam przyjęty do pracy.?

 6. zmartwiony dodano 8 lat temu

  Czyli może się ostać tylko jeden prezes spółki i to ten który już dawno powinien wylecieć.

 7. siedlczanin dodano 8 lat temu

  To woda na młyn STS-owi. Teraz zacznie się czapkowanie prezydentowi. I jak tu wierzyć w program wyborczy partii czy stowarzyszeń. Miejsce widzenia zależy ………………. .

 8. korupcja polityczno-stołkowa dodano 8 lat temu

  To jest chore, czytam i nie wierzę. Przecież to jest korupcja polityczna, jak nas nie popierasz to tracisz stołek, jak nie jesteś w koalicji to nic nie załatwisz, jak nie popierasz naszych decyzji, a może córka pracuje w Urzędzie Miasta, to stracić miejsce pracy. Wszyscy są zastraszani i nie mogą mieć własnego zdania – to jest dyktatura. Panie Prezydencie – proszę niech Pan się opamięta.

 9. MS dodano 8 lat temu

  Ale Pan Prezydent wysoko ocenił Panów byłych Prezesów Kozioła i Pawłowskiego. Gratuluję Panowie byli Prezesi takiego przyjaciela. Nawet nie spodziewałem się, że tak Wam podziękuje.

 10. Wyrzykowski dodano 8 lat temu

  "Nie można mieć ciastka i zjeść ciasta"

  Ciekawe słowa, bo mimo to Siedlce przeinwestowano na kredytach, a strumień pieniędzy płynących do obsadzonych przez partyjniaków stanowisk śmiało można nazwać Niagarą… Pasowałoby tutaj raczej "Po nas choćby potop"!

 11. Mariusz S. dodano 8 lat temu

  Niezależnie od moich sympatii politycznych, czy ocen poszczególnych osób – to jednak prezydent Kudelski ma rację w tym, iż – nie można być jednocześnie w koalicji i w opozycji..! Kiedyś próbował tego – znany już z takich "politycznych akrobacji" PSL i marnie na tym wyszedł (do dziś się nie podnieśli).Umowa koalicyjna do czegoś zobowiązuje , a jesli są różnice i krytyczne oceny (a w przypadku Siedlec i tego, co tu się dzieje na pewno są!) – należało wyjaśnić sprawy lub pi prostu wystąpić z koalicji, gdy nie można było dojść do porozumienia – a nie "kopiować" zachowania "chorągiewki" PSL. To mało poważne…

  • Mariusz S. dodano 8 lat temu

   miało być "po prostu", a nie …"pi prostu" ;/ Ughh… Przepraszam.

 12. bigzbig dodano 8 lat temu

  wypowiedź prezydenta jest żenująca pokazuje że pis w siedlcach nie jest zainteresowany rozwojem miasta a tylko podziałem stołków, czas kończyć panie kudelski, emerytura czeka

 13. bezpartyjny dodano 8 lat temu

  Pan Prezydent Kudelski mówi, że PO słucha rozkazów z góry, a PIS nie słucha?
  W ogóle to jedni i drudzy nie dorośli do współpracy. Poziom dyskusji i koalicji żenujący ze wszystkich strony. Panowie i panie bawcie się za swoje pieniądze. Usłyszałem przez ostatnie lata tyle doniosłych słów o patriotyźmie, o koalicji dla dobra miasta, i teraz mam uznać że to były tylko frazesy? Panie Prezydencie, niech Pan tego wstrzymania się od głosów PO nie bierze do siebie, im kazali to tak zrobili, bo co mieli zrobić? Pan by też tak zrobił jakby było trzeba. Pokaże Pan klasę trwając do końca kadencji i uczciwie oceniając pracę wszystkich prezesów. Pokaże Pan, że PiS się zmienia, że lata praktyki w zarządzaniu miastem nie poszły na marne. A tak? wracacie do sytuacji spred dwóch kadencji, czyli znów 6, 7 lat do tyłu. Dlaczego się nie uczycie?????????

 14. Koleś dodano 8 lat temu

  Moim zdaniem to w Siedlcach PO wogole sie nie sprawdziło, odsunelo ludzi zaangażowanych politycznie dla swojej partii . Tonącej PO zapewne pomógł i dalej to robi Dobijanski, jego odzywki na sesjach rady miasta mowia same za siebie. Dlaczego członkowie tej Siedleckiej PO są tak ślepi i odsuwaja ludzi właściwych, oddanych a pozozostawiaja i akceptują aroganckich. Mały Kordecki dużo wiecej by osiągnął ale ambicja pozostałych było być na swieczniku a on go zasłania. Słowa prezydenta są prawda, koalicja zobowiązuje a nie uciekamy z podkulonym tzw. Ogonem bo nie zagłosowali przeciw ale wyszli.

 15. obserwator II. dodano 8 lat temu

  Kolejny raz potwierdza się powiedzenie,że polityka jest jak prostytucja tylko zależy kto jest Alfonsem.Kolejny przykład porównawczy w Siedlcach,gdzie pokazano jak ktoś nie jest z nami to jest przeciw nam a z takimi to na bruk jak za czasów PZPR i gdzie tu mowa o demokracji-chyba komunistycznej.

 16. Coś tu jest grane, tylko co? dodano 8 lat temu

  Koalicję zawarli radni. Więc tylko radni powinni się w tej sprawie wypowiadać.
  Nie powinno tu być głosów Posłów z jednej i drugiej strony.
  Trzeba tu nadmienić, że Prezydent dał głos dopiero po konferencji Tchórzewskiego.
  To jest "zamach" na siedlecką demokrację, tylko gdzie ona była przez ostatnie lata, gdzie w tym wszystkim jest wyborca kto go słucha.

 17. zmartwiony dodano 8 lat temu

  Niedawno pan prezydent chwalił dyrektorów spółek, a dziś już nie bardzo ich ocenia. Panie prezydencie co się stało w tak krótkim czasie? Czyżby przynależność partyjna, a nie kwalifikacje decydowały o obsadzie stanowisk w spółkach? 🙂 Czyżby to nie byli "fachofcy" jak pan zapewniał?

 18. Fan Pawła Zarzecznego dodano 8 lat temu

  Nie ma czegoś takiego jak korupcja polityczna bo jest tylko jedno słowo korupcja i nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwość społeczna jest tylko sprawiedliwość a to co się dzieje w polityce tej na GÓRZE i tej na dole mnie jakoś stety,niestety nie dziwi od lat tak jak czy to Polska ludowa czy III rp bis prl.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?