SPIN

Park jednak odmłodnieje. To jest pewne na 99 procent

Aneta Borkowska wtorek, 9 lipca 2013, 11:08 Siedlce

Najpierw wybudowano ogrodzenie z jednej strony za pół miliona a teraz wszyscy czekają na dobrą nowinę z Warszawy.  Miasto zaciera ręce, bo wszystko wskazuje na to, że rewaloryzacja zabytkowej „Aleksandrii” w końcu dojdzie do skutku.  

Miały być nowe alejki, nowe ogrodzenie, mnóstwo kwiatów, przycięte drzewa, promenada i kawiarenka. Tak miał wyglądać siedlecki park Aleksandria po renowacji. Miasto wierzyło, że uda się pozyskać unijne pieniądze unijne na jego odnowienie. Wszystko wskazuje na to, że cierpliwość się opłaca, bo jak mówi Stanisław Mrówczyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Siedlce jeszcze w tym roku powinny ruszyć prace.

– Zależało nam na tym, by nie stracić pozwolenia na budowę, a jego termin upływał w zasadzie na dniach dlatego zaczęliśmy własnym kosztem robić ogrodzenie – mówi naczelnik. Inwestycja pochłonęła niemało, bo niemal pół miliona złotych. – Dzięki temu pozwolenie na inwestycję w Aleksandrii zostało przedłużone o  4 kolejne lata. Gdybyśmy je stracili, a nagle pojawiła się szansa na pieniądze zewnętrzne nie darowalibyśmy sobie tego – dodaje.

Taka szansa pojawiła się. W ostatnich dniach, jak zdradza Mrówczyński, do ratusza dotarły informacje, że środki unijne pojawią się jeszcze w tym roku.
– To jest pewne na 99 procent i wiemy to ze źródeł zbliżonych do Urzędu Marszałkowskiego. Wiadome było od początku, że inwestycja uzależniona jest od tego czy miastu zostanie przyznane dofinansowanie unijne, a my byliśmy pierwsi na liście rezerwowej  – tłumaczy naczelnik. – Na szczęście nie wszystkie samorządy zdołały wykorzystać środki z Unii i pieniądze z ich niezrealizowanych projektów przejdą do nas – dodaje.

Jak podkreśla naczelnik Mrówczyński kwestie finanse powinny się rozstrzygnąć lada moment, wtedy ruszą przetargi.  Całość inwestycji to koszt około 14 milionów, a miasto liczy na finansowanie 85 procent. Jeśli tak by się stało to Siedlce z własnej kieszeni musiałyby wyłożyć jeszcze ok. 1,5 mln złotych.

34 komentarze

 1. "nawalone pod sufitem" dodano 8 lat temu

  takie jak teraz, bez dostępu słońca i chwastami?

 2. trawniki będą nadal dodano 8 lat temu

  takie jak teraz, bez dostępu słońca i chwastami?

 3. z sensem dodano 8 lat temu

  a gdzie ścieżki rowerowe?!

 4. park do spacerowania dodano 8 lat temu

  Po co komu ścieżki rowerowe

  • z sensem dodano 8 lat temu

   po to żeby można było i rowerem pojechać legalnie i bezpiecznie. Po co chodniki? rowery mniej smiecą i są bardziej ciche.

 5. polmilionazlotych dodano 8 lat temu

  pół miliona złotych za 400 metrów płotu? to jakiś żart?

  • Siedlczanin dodano 8 lat temu

   Masakra tyle za płot do parku…. to się nazywa kręcenie lodów…

  • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

   Płot za pół mln nieźle. Ciekawe jakie firmy wygrają przetarg na ten projekt pewnie takie które się nawet nie reklamują i o ich istnieniu nie wie zwykły mieszkaniec bo wszystko pójdzie po partyjnej linii. 85% dołoży niby UE ale UE ma pieniądze od nas to raz drugie wiadomo że dofinansowania UE to metoda na łatwą kasę co widać po drogach itp. ciągłe afery. Pieniądze z UE które niby dostajemy to jest część procenta kasy jaka zostaje z Polski wypompowana. 300 mln o których mówił tusk cofnięte , drugie tyle mamy nałożonych kar i do tego koszta administracji unijnej w Polsce to koszt 45.5 mln zł dane z 2011 r. I do tego trzeba by oszacować straty ekonomiczno gospodarcze jeśli chodzi zniszczenie przemysłu , handlu itp. przez restrykcje unijne narzucane na nasz kraj dzięki czemu jest większe bezrobocie no i kredyty z odsetkami jakie płacimy instytucjom europejskim itp. Więc nie mówimy że UE nam dała bo jeszcze nic nie dała tak naprawdę , a to co dostaliśmy to nam zabrała karami ,a co przed tymi karami wpływało to Rostowski wydał na zakup dłużnych obligacji Niemiec oraz Danii czy Holandii ,a co poszło na drogi to po prostu dodrukował dlatego szybciej rosną ceny ,a złotówka traci wartość między innymi. To tak w skrócie

   • z sensem dodano 8 lat temu

    BUAHAHAHAHA. Na korzystanie z internetu powinny być wydawane zezwolenia po zdanym egzaminie z myślenia i wiedzy ogólnej.

    BEŁKOT.

    • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

     No niestety to nie bełkot ale prawda której w TV nie powiedzą 🙂

    • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

     Żaden bełkot więc prostuje kupiliśmy za dotacje obligacje Niemieckie i Brytyjskie str. 3

     "W latach 2007–2012 uzysk netto środków z Brukseli wyniósł ok. 45 mld euro. W tym samym czasie Polska (poprzez NBP) nabyła zagraniczne obligacje za 47 mld euro, z czego mniej więcej połowę stanowiły obligacje państw strefy euro (głównie niemieckie) oraz brytyjskie. Polacy musieli dołożyć do tego wspaniałego międzynarodowego interesu ok. 2 mld euro, stając się płatnikiem netto."

     "W ostatnich pięciu latach dopłaciliśmy do członkostwa w Unii Europejskiej ponad 8 mld zł"
     Tekst źródłowy: http://www.uwazamrze.pl/artykul/723778,981500-Doplacamy-do-Unii.html?p=1

     I jeśli chodzi o to ile nas w 2011 r. kosztowała administracja UE.
     "Polska dołoży do dotacji unijnych 45,5 miliarda złotych – Tomasz Cukiernik"

     http://www.bibula.com/?p=42586

     Miłej lektury polecam całe teksty bo jest o dotacjach jak wpływają na gospodarkę Polski oraz dopłatach do rolnictwa itp. itd.

    • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

     "Na korzystanie z internetu powinny być wydawane zezwolenia po zdanym egzaminie z myślenia i wiedzy ogólnej."

     Szkoda, że do ubiegania się o funkcje publiczne nie ma takich egzaminów… nie wiem też, jaki wpływ ma wiedza ogólna na suche dane, z których jednoznacznie wynika, że aby uzyskać pieniądze z UE trzeba to zrobić umiejętnie, aby nie pozostać z kredytami i odsetkami. Nasze miasto jest tak zadłużone dlatego, że włodarze "nie darowaliby sobie" dopłat z UE na wszystko co się da, nawet kosztem zrujnowania gospodarki lokalnej. Dopłatami można się chwalić przed wyborami, zadłużenie zrzuca się na administrację centralną (partii, z którą dzieli się stołkami lokalnie, ale to "nieważne"), a na głosy krytyki odpowiada się "BUHAHAHA" i "BEŁKOT".

     • z sensem dodano 8 lat temu

      Nie chce mi się komentować tej sraczki inaczej niż tak jak wyżej. TRATATATATATATATATA – Bełkot.

  • M.Cz. dodano 8 lat temu

   Ten kto pisał ten post o 400 metrach płotu za 0,5mln nie grodził chyba nawet działki. Mur + kraty + otynkowanie kosztuje do tego pracownicy

 6. piotrek dodano 8 lat temu

  Przecież to ogrodzenie budowała firma elektroinstalacyjna. Więc chłopaki musieli się podszkolić w nieswojej dziedzinie i pewnie dlatego tyle kasy poszło. Jestem pewien że dało by się to zrobić za połowę tej sumy. No ale koledzy to koledzy.

  • z sensem dodano 8 lat temu

   przetarg był nieograniczony. Trzeba było stawać do przetargu i dać niższą cenę. I zrobić wszystko zgodnie z SIWZ. Proste jak drut.

  • efaster dodano 8 lat temu

   Firma Zeltech to robiła tą inwestycję tylko na papierze, bo roboty wykonywała firma Bud-dach czy coś w ten deseń, o fakcie iż ogrodzenie miało być gotowe na jesieni zeszłego roku, już nawet nie wspominam, bo po co naliczać firmie karne odsetki lub zerwać dyscyplinarnie kontrakt lepiej wydłużać okres umowy, bo każdy wie, że Pan Przesmycki to stary pis-owiec i kolega Kudelskiego.

 7. uczeń dodano 8 lat temu

  o widzę na mapie kawiarnię/knajpę na wysokości 'Elektryka' i kilku innych szkół w pobliżu – dresiarskiej klienteli nie zabraknie ;(

 8. y. dodano 8 lat temu

  Pieniądze pieniędzmi, a mnie ciekawi po prostu czy ten wydatek 14 milonów będzie naprawdę widać… Tj. czy pieniądze zostaną efektywnie wykorzystane, a park zyska nowe życie. Bo jeśli to wszystko polegać ma tylko na wyremontowaniu chodników i postawieniu kawiarni, a reszta zostanie przycięta i uporządkowana w niewielkim tylko stopniu to do dupy z taką robotą. Poczekamy zobaczymy 🙂

 9. ???????????? dodano 8 lat temu

  Sezon ogórkowy więc nadaje ten kto się dorwie.
  Tydzień temu nie wiedzieli dzisiaj już wiedzą, że unia da.
  Może napisać coś na temat wczorajszego spotkania Radnych PIS i co Napisali Radnym PO.

  • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

   No pewnie wszyscy jesteśmy ciekawi 🙂

  • :D dodano 8 lat temu

   No i co takiego PIS'iaki wam napisali?
   pochwal się…

 10. Koleś dodano 8 lat temu

  Ciekawa sprawa warto poczytać o zgoda i rozwoj

  • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

   Raczej "Zgroza i Rozbiór " 😀

   • szósty cud dodano 8 lat temu

    Weź się koleś za pracę. Żal mi ciebie.

    • Andrzej 24 dodano 8 lat temu

     Jaka praca tu nie ma pracy bo rządzą miernoty. A praca w urzędzie to nie praca tu się wysiaduje godziny więc nie pouczaj innych jak się całe życie nie pracuje 😀

    • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

     Co zniszczyliście miasto ,a na argumenty potraficie tylko odpowiedzieć "weź się do roboty" ,albo bełkot i tralala. Kto tu jest śmieszny. Weźcie się do roboty ,a nie za kręcenie lodów, a jak nie potraficie to WON!!

     • :) dodano 8 lat temu

      (…)
      Paweł Michowiecki dodano 13 godzin temu
      Raczej "Zgroza i Rozbiór " 😀
      (…)
      faktycznie – ten argument powala
      szczerze życzę Ci kolego miejsca w RM
      chętnie posłucham Twoich argumentów.

 11. widz dodano 8 lat temu

  o w końcu sochacka załatwiła pieniądze z unii – oby

 12. gość dodano 8 lat temu

  Czyli Siedlce doczekają się rewitalizacji parku??? Naprawdę! CUDA, CUDA, CUDA.Warto żyć TAKĄ nadzieją!

 13. Koleś dodano 8 lat temu

  Ja pracuje w przeciwieństwie na pewno do Ciebie. To ja powinienem uzalac sie nad tobą ale jednak nie zrobię tego.

  • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

   Widać jak pracujesz w godzinach pracy urzędu siedzisz na necie i wypisujesz głupoty 😀

 14. Koleś dodano 8 lat temu

  Czy Ty wiesz ze komórki z których rozmawiasz maja internet. To dowodzi o Twojej elokwencji itd.

  • szósty cud dodano 8 lat temu

   Raczej o jej braku. Kto nie pisze laurek o nijakiej działalności pana Michowieckiego pod licznymi artykułami ten od razu urzędnik! Śmiech na sali. Mam coś dla ciebie – "Nie mędrzec, a głupiec zna odpowiedzi na wszystko".

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?