SPIN

Najwięcej olimpijczyków chce uczyć się w siedleckim „Prusie”

Beata Głozak środa, 10 lipca 2013, 15:18 Siedlce

Aż 362 osoby ogółem chciały uczyć się w klasie 1e siedleckiej „Królówki”. Klasą najczęściej wybieraną jako klasa pierwszej preferencji była klasa o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych w „Samochodówce”. Najwięcej olimpijczyków wybrało „Prusa”. W nim też chce się uczyć najwięcej osób kończących gimnazjum z wyróżnieniem.

W siedleckich szkołach ponadgimnazjalnych trwa rekrutacja na rok szkolny 2013/2014. Dzięki platformie elektronicznego naboru wiemy ile osób interesowało się każdym z liceów i ile miejsc wolnych w tej chwili oferują te placówki. Z danych wynika także jakie profile są najbardziej oblegane przez młodzież.

Licea

Najwięcej miejsc w swoich murach, bo po 256 (8 klas) zaoferowały siedlecki „Prus”, czyli I LO im. B. Prusa i „Królówka”, czyli II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi. 4 klasy i 120 miejsc miało dla uczniów w IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego. 127 miejsc przygotował siedlecki „Katolik” a III LO 64 miejsca podczas gdy IX LO 32 miejsca a VI LO 64. 32 miejsca i dwie klasy czekają w VII LO. VIII LO przygotowało dla swoich przyszłych uczniów 20 miejsc.

Aż 362 osoby ogółem chciały uczyć się w klasie 1e siedleckiej „Królówki” to najwięcej spośród wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Mimo takiego zainteresowania nie ją a klasę 1d wybierano najchętniej jako klasę I preferencji. Zrobiły to 54 osoby. W ostatecznym rozrachunku jednak najlepiej wypada siedlecki „Prus”, którego łącznie w pierwszej preferencji wybrało 336 osób podczas gdy „Królówkę” 272. Ogółem do I LO wpłynęło 1372 podań a do II LO 2048. Do liceum w „Kolejówce” wpłynęło ogółem 79 podań z czego 3 z tzw. I preferencji. W tej chwili w tym liceum jest jest 6 wolnych miejsc. Przypominamy, że jest możliwość składania podania do więcej niż jednej klasy.

Technika

Dość dużym zainteresowaniem wśród przyszłych uczniów cieszyły się technika w naszym mieście. W „Elektryku” bez wątpienia najbardziej obleganą klasą była to o kierunku technik informatyk. Tu na 32 miejsca ogółem chętnych było 239 osób a z pierwszej preferencji 68. Ogółem technikum miało 224 miejsca. Podań wpłynęło 1110 a z pierwszej preferencji 220. Technikum nr 2 miało 96 miejsc. Najwięcej chętnych było do nauki w klasie technik logistyk (54 z I preferencji). Ogromne oblężenie przeżyła w tym roku „Samochodówka”, czyli technikum nr 3. Technika pojazdów samochodowych z I preferencji wybrało aż 70 osób podczas gdy miejsc było 32. Jeszcze więcej zainteresowanych było kierunkiem technik żywienia i usług gastronomicznych 107 osób na 47 miejsc a ogółem zainteresowane kierunkiem były 303 osoby. „Samochodówka” miała na rok 2013/2014 przygotowanych 168 miejsc. Wpłynęło 1007 podań a z pierwszej preferencji 242.  Kiepsko wypadło w rekrutacji technikum nr 6. Na 96 przygotowanych miejsc wszystkich podań było 272, ale z pierwszej preferencji zaledwie 32. Takie dane wskazują na to, że „Kolejówka” w zdecydowanej większości była wybierana jako szkoła kolejnej „alternatywy”.

Najbardziej obleganymi kierunkami są: biologiczno-chemiczny, matematyczno–fizyczny.

Limity: 170 w „Królówce”

Najniższy limit punktów w „Prusie” kwalifikujący do przyjęcia obowiązywał w klasie 1c (humanistyczno-dziennikarski) – 117.98 a najwyższy, bo 140.53 w matematyczno-fizycznym. I LO wybrało też najwięcej, bo 6 olimpijczyków. Na 256 miejsc przygotowanych w szkole aż 206 osób ubiegających się o przyjęcie miało świadectwo z wyróżnieniem. W „Królówce” najniższy limit punktów obowiązywał w dodatkowej klasie 1g (pol-hist-wos) – 108.53 a najwyższy w 1f (mat-geogr-wos) 170.12. W II LO chciał uczyć się 1 olimpijczyk a 181 przyszłych uczniów to osoby ze świadectwem z wyróżnieniem. W „Katoliku” najniższy limit punktów kwalifikujący do przyjęcia obowiązywał w kasie 1a (mat-geogr-fiz) i było to 72.71 pkt a najwyższy w 1d (biol-chem-fiz-mat) – 90.24. W „Elektryku” najniższy próg punktowy obowiązywał w klasie o specjalizacji technik mechanik 46.24 pkt a najwyższy na specjalizacji technik informatyk – 100.71 pkt. W technikum nr 1 chciał uczyć się 1 olimpijczyk. W „Samochodówce” najniższy próg punktowy był w klasie hotelarskiej (37.69) a najwyższy w klasie technik pojazdów samochodowych (77.06).

Przypomnijmy, że w przypadku wolnych miejsc w szkołach odbędzie się rekrutacja dodatkowa od 27 do 30 sierpnia.

11 komentarzy

 1. czytelnik dodano 10 lat temu

  Trochę mylące informacje dla czytelnków, którzy nie znają zasad rekrutacji( a tych jest najwięcej). Informacja ,że 362 osoby chce uczyć się w klasie Królówki, oznacza,że tyle osób ją wskazało na dowolnym miejscu przy wyborze. Gimnazjalista mógł wybrać dowolną ilośc klas w 3 szkołach.

  Z przedstawionej punktacji wyraźnie widać jak różne warunki pracy w siedleckich szkołach, jak róźni pod względem potencjału uczniowie. Za te pieniądze
  ( płace), w podobnych warunkach do matury trzeba przygotować tych co mają 50 pkt. i 150 pkt. Dobrze,żeby odpowiedzialni za siedlecką oświatę to widzieli.

 2. Berenger dodano 10 lat temu

  Wymiękłem w pierwszym akapicie. Tu nie istnieje interpunkcja!

 3. qwe dodano 10 lat temu

  ucz sie ucz… i lec zahuk wie czym… bezrobotnych w kraju dostatek… no chyba ze realizowane beda chore ambicje rodzicow

 4. belfer dodano 10 lat temu

  Mylące jest podanie progów punktowych w "samochodówcę" – pominięto fakt , że są tam również klasy integracyjne

 5. czytelnik 2 dodano 10 lat temu

  Proszę podać punktację w pozostałych liceach.

 6. obserwator dodano 10 lat temu

  Z powyższego widać jak na dloni .że kolejowka i budowlanka do kasacji

  • Grześ dodano 10 lat temu

   Ciekawe, jakie gałęzie przemysłu będą zadowolone po absolwentach ogólniaków.
   Ludzie szkoły techniczne są podstawą do wypracowania PKB w Polsce.

   • IKnow dodano 10 lat temu

    Jakbyś kończył Prusa czy Krolowke to znalbys tez wielu absolwentów. Ludzie z mojego pokolenia (matura 1998) dziś są właścicielami firm, lekarzami, prawnikami, inżynierami, finansistami, informatykami a także wykladowcami uczelni. Mój kolega np. jest doktorem w CERN, inny ważnym urzędnikiem w Brukseli itp. 90% mojej klasy i klas z mojego (Prus) ma bardzo przyzwoite jak nie prestiżowe posady. Dobre liceum to swoista kultura, wychowanie, przygotowanie do studiów itp. Martwilbym sie bardziej o absolwentów Elektryka czy Kolejowki.

    • ola dodano 10 lat temu

     nie oszukujmy się- nie wszyscy nadają się do tego, by uczeszczac do liceum a nawet by je skonczyc. nie każdy musi być w przyszłości genialnym lekarzem, prawnikiem, politykiem czy Bóg wie kim jeszcze. nie każdy jest na tyle zdolny, by zdobyc w przyszłości taka posade. studia sa potrzebne, ale nie zawsze gwarantują dobra prace, tak samo jak i to ze ktoś kończył Prusa (znam wiele osob z tej szkoły które miały genialne oceny i piękne swiadectwo z paskiem, a mature napisały tak, ze nie dostały się na studia, na które dostali się niby "gorsi" uczniowie). szkoły "niby" gorsze takie jak technika czy zawodówki tez sa potrzebne. autor jednego z poprzednich komentarzy miał pewnie na myśli absolwentow ogolniakow z profili humanistycznych którzy ukończyli politologie, socjologie itp. a teraz nie maja pracy

 7. Krzysiek dodano 10 lat temu

  I tak dla nich pracy nie będzie więc wyjadą za ggranice…

 8. Fan Pawła Zarzecznego dodano 10 lat temu

  Jeżeli chcesz być mądry i kreatywny i ogólnie kumaty to koniecznie niech zakupi lub pożyczy książkę Pawła Zarzecznego (dziennikarza nie tylko sportowego jakby ktoś nie wiedział) pt "Zawsze byłem najlepszy". Wtedy człowiek zaczyna rozumieć pewne sprawy także polecam i zachęcam każdego do przeczytania tej książki.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?