SPIN

Ulica K. Pułaskiego pięknieje. Wypiękniała już za 1,5 miliona

Aneta Borkowska niedziela, 14 lipca 2013, 18:28 Siedlce

Jeszcze kilka lat temu była jedną z bardziej zaniedbanych ulic w mieście. Teraz ul. K. Pułaskiego pięknieje. Na kilka remontów miasto wydało do tej pory niemal 1,5 mln zł. Ciągle jednak „Pułaskiemu” daleko do „Pięknej”.

– Od lat władze miasta starają się by ulica, która kiedyś nosiła nazwę Piękna właśnie taką była – mówi Stanisław Mrówczyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej siedleckiego ratusza. – Termomodernizacje budynków będących w zasobach miasta, malowanie elewacji, wymiana stolarki – wszystko po to, aby poprawić wygląd centrum Siedlec – dodaje i wylicza. – Wykonaliśmy remonty budynków przy Pułaskiego 29, 31, 37D, 43. Do połowy października potrwają renowacje kolejnych dwóch: 27 i 29A.

Remontują, bo nie chcą być gorsi

Tylko do tej pory na same prace przy obiektach przy ul. Pułaskiego miasto, zgodnie z wynikami przetargów, wydało łącznie niemal 1,5 mln złotych.

– My remontujemy to co nasze, ale wiem, że prywatni właściciele nie chcą być gorsi i odnawiają także swoje części. Wiem o budynkach 37 i 29 – wyjaśnia Mrówczyński. – Z kolei razem ze wspólnotą mieszkaniową podjęliśmy decyzję o remoncie budynku numer 33 – informuje.

Mimo wszystkich zabiegów ze strony miasta trudno uwierzyć, że obecna ulica  K. Pułaskiego, wcześniej Piękna, była w naszym mieście niczym Piąta Aleja w Nowym Jorku. Oczywiście na miarę tamtych czasów, czyli lat 30-tych ubiegłego stulecia.

Ul. Piękna bardzo luksusowa

– Była to rzeczywiście ulica piękna i taką też nazwę nosiła. Jej cechą były przepiękne kamienice, ale nie tylko. Przy ulicy Pięknej stały bodajże 4 hotele, 8 restauracji, prawie 200 sklepów i zakładów usługowych i to takich najbardziej luksusowych – wylicza Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach. – Przyjeżdżali tu ludzie z całego regionu żeby się zabawić i zaopatrzyć w towar najwyższej jakości – przyznaje.

Niestety. To piękno zniknęło z początkiem II wojny światowej w roku 1939 a ostatecznie w 1943 po bombardowaniach Armii Czerwonej, która tutaj walczyła z Niemcami. Z ulicy Pięknej nie zostało w zasadzie nic a teraz nic nie wskazuje na to, aby miasto z ul. Kazimierza Pułaskiego chciało zrobić ulicę luksusu. Bo  jak wiadomo luksus kosztuje…

5 komentarzy

 1. ???????????? dodano 8 lat temu

  200 sklepów to chyba w każdym z domów było ich kilka. Słowa trzeba trochę ważyć.

 2. Tak tyle ich było dodano 8 lat temu

  http://www.siedlce-zwiedzanie.pl/pulaskiego1930.htm

  Co do luksusu, wielka przesada, na dole stron widać go doskonale.

 3. jasio dodano 8 lat temu

  Ulica staje się piękna, bo odnowiono pięć kamienic… Ciekawe podejście. A jak będzie jak odnowią jeszcze trzy? Cudowna?

 4. Antykorwinowiec dodano 8 lat temu

  Tylko czekać, a jakiś żałosny korwinowiec zacznie jęczeć, ile to pieniędzy z jego podatków poszło na remonty tych budynków. I rzecz jasna okaże się, że wszystko co zostało zrobione jest brzydkie i fatalnie wykonane…

  Nie jestem sympatykiem rządzącej ekipy w mieście, ale muszę przyznać, że bardzo dobrą robotę wykonała w zakresie rewitalizacji budynków należących do miasta. Jednakże, żeby urosły im za bardzo piórka przypominam, iż pozostało do wyremontowania drugie tyle i spora część kamienic pozostających w przymusowym zarządzie Miasta, gdzie ludzie mieszkają z narażeniem własnego życia.

 5. Tubylec dodano 8 lat temu

  W 1943 roku to Rosjanie walczyli z Niemcami, ale pod Kuskiem !!!! Miasto zostało zniszczone przez Armię Radziecką w lipcu 1944 Pani Aneto.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?