SPIN

Siedlce w dziesiątce najzamożniejszych: 3 849 zł na osobę

Beata Głozak wtorek, 16 lipca 2013, 12:53 Siedlce

Tygodnik „Wspólnota” opublikował ranking zamożności samorządów za rok 2012. Siedlce, z dochodem per capita wynoszącym 3 849 zł, znalazły się na 9. miejscu wśród miast na prawach powiatu.

Podczas przygotowywania zestawienia, tak jak w minionych latach, pod uwagę brano dochody budżetowe samorządów i otrzymywane subwencje, bez wpływów z dotacji a tak opracowane dochody podzielono przez liczbę mieszkańców. Siedlce z dochodem wynoszącym 3 849 zł na statystycznego mieszkańca znalazły się na 9. miejscu wyprzedzając m.in. Nowy Sącz, Gdynię czy Radom.

9 miejsce może cieszyć, ale Kazimierz Paryła, skarbnik miasta zaznacza, że nie jest to oznaką poprawy stopy życiowej siedlczan. To znak, że nie jest najgorzej.

Nie odczytywałbym tego jako wskaźnika, że żyje się lepiej, bo życie w naszym mieście jest na podobnym poziomie od wielu lat. Ranking ten to dochody na jednego mieszkańca, które składają się z wielu elementów. Można powiedzieć, że siedlczanie nie należą do biednych mieszkańców, ale oczywiście takich też mamy. Może nie jesteśmy miastem szczęścia i rozwiązanych problemów , ale na mapie nie jesteśmy miastem ubogim i trzeba się pocieszać, że w innym miejscu Polski jest gorzej. Na tle Mazowsza mamy jeden z niższych czynników bezrobocia, pensje nie są najgorsze, nie mamy armii ludzi jeśli chodzi o opiekę społeczną chociaż duże pieniądze tam idą, mamy dobrą oświatę, dobre zaplecze kultury, najlepsze czytelnictwo na Mazowszu, dobrze rozwinięte zaplecze sportowe gdyż ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży ćwiczy w klubach. To wszystko sprawia, że nie jest może idealnie, ale jest na wysokim poziomie życie bieżące mieszkańców i stąd to 9 miejsce.

Warto podkreślić, że miasto zaliczyło poważny awans, gdyż w ubiegłym roku (2011) zajmowały w tym rankingu dopiero 20. miejsce.

12 komentarzy

 1. z sensem dodano 8 lat temu

  no to chyba dobra wiadomosc? trzeba sie cieszyc ze ludzie sie bogaca, ale stawiam flaszke, ze zaraz zacznie sie festiwal pomowien, domyslow i przekomarzan…

 2. warszawiak dodano 8 lat temu

  Dobrych wiadomości nikt nie komentuje i nikt nie chce flaszki. Tacy bogacze jesteście!!.

 3. Adam 32 dodano 8 lat temu

  No i co z tego Warszawa jest wyżej a mieszkańcy mają dość swojej prezydent. Dziwna korelacja im wyższa kwota z dofinansowań tym gorzej się żyje mieszkańcom tych miast 🙂 Im więcej dofinansowań tym więcej długów ma miasto. Jest się z czego cieszyć 😀

 4. mieszkanka dodano 8 lat temu

  Prosze czytac ze zrozumieniem nie siedlczanie sa najbogatsi tylko samorząd dostaje więcej pieniedzy z budżetu itp .Moim zdaniem to zadziwiające,że miasto dostaje wiecej pieniędzy a jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej.Przecież w tym mieście niczego nie robi sie dla mieszkańców /nawet w dzień dziecka niczego nie zorganizowano/W takim razie gdzie są przejadane te środki?????

 5. lolita dodano 8 lat temu

  Jak bogaci to bogaci – ja też chcę za kasę miasta do Brazylii – obiecuję chwalić Pana Boga i Pana Prezydenta ile tylko się da! Nawet Pana Biskupa będę chwaliła!

 6. Obserwator dodano 8 lat temu

  Skąd w ludziach tyle jadu i zawiści? Zamiast zjednoczyć się i budować wspólnie (w zgodzie) naszą przyszłość, nasze miasto, nasz kraj, płynie na tym portalu ciągła krytyka. Pod tę ocenę wpisują się też właściciel portalu i autorzy różnych tekstów. Mamy przykład tu jak na dłoni. Miasto Siedlce znalazło się na wysokim 9 miejscu w rankingu ogólnopolskim pod względem dochodów na 1 mieszkańca (wcześniej było w trzeciej dziesiątce) a portal SPIN informację na ten temat opatrzył zdjęciem, które nawet z etycznego punktu widzenia nie powinno się tu znaleźć. Ale cóż, jaki pan taki kram! Manipulacja autorów i niewybredne komentarze ich sprzymierzeńców – czy to wszystko co naszemu Miastu możecie zaoferować?

 7. Zawsze w czubie dodano 8 lat temu

  Jak to jest? Mamy największe dochody i największe długi. Chyba ktoś przyszalał i nie panuje nad wydatkami.

 8. Siedlczanin dodano 8 lat temu

  Jak się weźmie przeliczy ile zarabia Mariusz Orzełowski czyli ponad 8 tys miesięcznie i najniższe wynagrodzenie 1116 zł to wyjdzie średnia nawet wyższa 🙂 Jest się z czego cieszyć. Tam jest też tabela według której wychodzi że w Siedlcach jesteśmy też w czołówce najwyższych wynagrodzeń w Polsce jeśli chodzi o urzędników w urzędach lecz tam też działa średnia 🙂 Mówiąc że w Siedlcach się dobrze zarabia to chyba w urzędach bo oni nie muszą się zmagać z podatkami tylko z nich żyją.

  • do siedlczanina dodano 8 lat temu

   ŻAŁOSNY POST, świadczacy o osobistych animozjach autora,które wpływają na ocenę ogólnej sytuacji. A przecież dyrektorów domów kultury jest co najmniej 4-rech,czy wszystkich urzędników z miasta i wynagrdzenia jednakowo ustanawiane są na tej samej podstawie .No ale musiał autor postu konkretne nazwisko użyć ,żeby poczuć się lepiej… CHORE

 9. 241 dodano 8 lat temu

  pierdu pierdu…
  niech tylko mostostal slikwiduja…
  a po za tym… 200 osob o dochodach po 200tys
  reszta mieszkancow miasta po 1000zl i mamy srednia…. z tym ze wiekszosc tej sredniej nigdy nie widziala i nie zobaczy…

  • do 241 -? dodano 8 lat temu

   nie pisze się "slikwidują" !!! do szkoły może jakbyś pochodził ,książeczek poczytał to może byś był po tej stronie za 20 tyś miesięcznie..a tak nawet napisać prawidłowo nie potrafisz swoich wypocin i jęków "na podłe życie" i walisz swoje "pierdu ,pierdu" bo nic więcej do zaoferowania nie masz – burak

 10. mieszkanka dodano 8 lat temu

  Jeszcze raz powtarzam ranking dotyczy wpływów do kasy miejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkanca,a nie dochodów siedlczan.Kto uczestniczy w tej dyskusji skoro tak oczywistego faktu nie potrafi zrozumieć.ŻAL.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?