SPIN

„Chodowiacy” w Bułgarii i Macedonii

Aneta Borkowska niedziela, 21 lipca 2013, 19:04 Kultura

Na przełomie czerwca i lipca Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. A. Siwkiewicz odbył tournee artystyczne po Bułgarii i Macedonii. Celem podróży zespołu był udział w dwóch Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych, które odbywały się w miejscowości Montana w Bułgarii oraz Ohrid w Macedonii.

Pierwszym wydarzeniem do udziału w którym zaproszony został siedlecki zespół, był Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Montana 2013”, obchodzony w ramach Dni Miasta Montana oraz święta Świętego Ducha. W festiwalu tym uczestniczyły zespoły m.in. z Francji, Estonii, Słowacji, Bułgarii oraz Indii. Reprezentujący nasz kraj ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz miał okazję zaprezentować rodzimy folklor zarówno na centralnym placu miasta oraz na deskach Teatru Miejskiego. Siedleccy tancerze wzięli ponadto udział we wpisanych w tradycję Festiwalu paradach ulicami miasta oraz uroczystym spotkaniu z Burmistrzem Miasta Montana. Oprócz koncertów festiwalowych „Chodowiacy” występowali też przed publicznością w okolicznych bułgarskich miejscowościach m.in. w Studeno Buche i Slavotin.

Kolejnym punktem na trasie artystycznej „Chodowiaków” był Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Rozigrano Oro” w Ohrid w Macedonii. W Festiwalu tym udział wzięło ponad 30 zespołów ludowych z całej Europy m.in. z Bułgarii, Serbii, Czarnogóry, Słowacji, Ukrainy Węgier, Czech, Chorwacji, Macedonii i Polski. Nasi tancerze mieli przyjemność poprowadzić uroczystą paradę rozpoczynającą tegoroczną edycję Festiwalu oraz wystąpić w koncercie inaugurującym Festiwal.
W późniejszych dniach ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz kilkukrotnie uświetnił koncerty festiwalowe, które odbywały się przed około 4-tysięczną widownią w miejscowym Amfiteatrze.

źródło: CKiS Siedlce (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?