SPIN

POLICJA: Militaria z II wojny światowej znalezione w szkołach

Aneta Borkowska poniedziałek, 22 lipca 2013, 14:29 Aktualnie

W ostatnim czasie podczas dwóch remontów w szkołach na terenie powiatu siedleckiego znaleziono militaria pochodzące z okresu II wojny światowej. W szkole w Pruszynie ujawniono 66 sztuk amunicji strzeleckiej, natomiast w szkole w Mokobodach znaleziono karabin Mauser.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło 8 lipca. Około godz. 14 pracownik wymieniający podłogę w jednej z sal lekcyjnych Gimnazjum w Mokobodach odnalazł pod nią zardzewiały karabin Mauser. Jak ustalili policjanci budynek szkoły wybudowano około 1928 roku, a wymieniana podłoga pochodziła właśnie z tego okresu. Posiadacz karabinu najprawdopodobniej włożył go pod podłogę z zewnątrz budynku przez otwór wentylacyjny podłogowy, który obecnie od ponad 10 lat jest zamurowany (od czasu remontu elewacji budynku). Karabin został zabezpieczony przez funkcjonariuszy w magazynie broni KMP w Siedlcach.

O kolejnym znalezisku dyżurny siedleckiej komendy został powiadomiony 15 lipca około godz. 16.35. W tym przypadku również podczas zrywania podłogi w jednej z sal lekcyjnych szkoły w Pruszynie wykonujący to pracownik znalazł 66 sztuk skorodowanej amunicji strzeleckiej. Miejsce to zostało zabezpieczone przez pirotechników, a o znalezisku powiadomiono żołnierzy z patrolu rozminowania z jednostki wojskowej w Warszawie, którzy po przybyciu na miejsce zabrali amunicje do zneutralizowania na poligonie.

autor: nadkom. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?