SPIN

Polimex-Mostostal: Przyszły tydzień może być kluczowy

Beata Głozak czwartek, 1 sierpnia 2013, 23:31 Siedlce

– Jeśli po pierwszych spotkaniach trójstronnych z mediatorem stwierdzimy, że nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, możemy zarządzić strajk ostrzegawczy. Na pewno nie będzie to wcześniej niż pod koniec przyszłego tygodnia – mówi Andrzej Hojna. 

Związki zawodowe w najbliższy poniedziałek spotkają się z mediatorem wysłanym do Siedlec przez ministerstwo pracy. Tego samego dnia podobną rozmowę odbędzie zarząd firmy. Dzień później, we wtorek 6 sierpnia, przy jednym stole zbiorą się wszyscy. Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy już wiedzieć czy w firmie dojdzie do strajku ostrzegawczego.

– Nasze postulaty się nie zmieniły – mówi Andrzej Hojna, przewodniczący siedleckiej zakładowej „Solidarności”. – Po pierwsze chcemy, aby zwolnienia grupowe dotknęły jak najmniejszą liczbę osób. Po drugie chcemy, aby funkcjonował Układ Zbiorowy Pracy, kolejną rzeczą jest konto socjalne i ostatnią premia dla pracowników umysłowych, która zgodnie z prawem im się należy – wylicza i podkreśla, że związki czekają na takie działania zarządu, które pozwolą uratować spółkę.

Związki zawodowe przychylą się do wydzielania z firmy siedleckiego oddziału jeśli przeniesie to oczekiwany rezultat. Przypomnijmy, że jutro kończy się Program Dobrowolnych Odejść. W tej chwili zgłosiło się do niego ponad 300 osób. To pozwoli uniknąć zwolnień grupowych w ilości jaka była planowana na początku. Niezależnie od tego w całej firmie od tygodni trwa referendum strajkowe.

– Wpłynęło już ponad 3 tysiące głosów i 95 procent z nich to głosy poparcia dla naszych działań – informuje Hojna, ale podkreśla, że wszyscy nadal liczą na „dogadanie się” z zarządem PxM. Najbliższe dni powinny wszystko wyjaśnić. – Jeśli po pierwszych spotkaniach trójstronnych z mediatorem stwierdzimy, że nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia możemy zarządzić strajk ostrzegawczy. Na pewno nie wcześniej niż pod koniec przyszłego tygodnia – kończy.

5 komentarzy

 1. ekonomista dodano 8 lat temu

  Tym strajkiem solidarnosc doprowadzi Mostostal do upadlosci. Brawo Panie Hojna, Panie Duda i reszta zwiazkowcow! Nie macie za grosz honoru i uczciwosci. Jestescie cynicznymi [usunięte przez administratora strony], bo przez wasze dzialania Mostostal czeka upadek. Macie do wyboru- redukcja zatrudnienia i przetrwanie firmy, a jak sie podniesie to na nowo zatrudnienie kolejnych pracownikow albo strajk i upadek firmy, a zarazem wyrzucenie wszystkich ludzi na bruk. Wybraliscie to drugie, wiec jestescie zwyklymi szkodnikami. Gardze wami [usunięte przez administratora strony]. Mam nadzieje Panie Hojna, ze na miescie [usunięte przez administratora strony]. Hanba!

 2. ???? dodano 8 lat temu

  Ministerstwo Pracy jest ostrzegane przez akcjonariuszy z prywatnej firmy.

 3. maniu dodano 8 lat temu

  czy to prawda że Jonek dostał 5 baniek odprawy? niech ktoś napisze jak to dokładnie jest w tym temacie!!!

 4. obserwator II. dodano 8 lat temu

  Kto dopuścił do połączenia Polimexu z Mostostalem?Mądrych polityków na tym szczeblu nie widać.Gdzie byli zwiążkowcy jak dochodziło do połączenia firmy bankruta z działającym jako tako Mostostalem,czyżby obietnice zaślepiły działaczy a dzisiaj przekonali się,że g..no jednakowo śmierdzi czy to polityczne czy związkowe.Dzisiaj jak już prezesi się usadowili na stołeczkach to ciężko będzie ruszyć ten bałagan ludzi myślących inaczej.

 5. obserwator dodano 8 lat temu

  Do obserwatora II. Nie znasz sprawy. Związki zawodowe nie chciały za wszelką cenę dopuścić do połączenia z Polimexem. Sprawę skierowali do sądu i to sąd zezwolił na fuzję.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?