SPIN

Nie chcesz żeby ocieplili Twój blok? I tak Ci ocieplą

Beata Głozak piątek, 9 sierpnia 2013, 12:59 Siedlce

Milion złotych – tyle zdaniem Michała Golika, co roku na opłatach za ciepło dzięki termomodernizacji swoich bloków oszczędza Siedlecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Do dzisiaj ocieplonych jest 60 proc. budynków. Jeśli teraz mieszkańcy bloku nie wyrazili zgody na jego ocieplenie to i tak już na to płacą.

– Może fakt, że Siedlce są w takim, a nie innym położeniu sprawia, że termomodernizacja pozwala na zmniejszenie ilości dostarczanego ciepła do naszych bloków o niemal 40 procent – mówi Michał Golik, zastępca prezesa Spółdzielni ds. gospodarki zasobami mieszkaniowymi. – To czysty zysk, który odczuwamy patrząc na rachunek z Przedsiębiorstwa Energetycznego. Niezależnie od podwyżek jakie były, oszczędności sięgają miliona złotych rocznie w porównaniu do lat ubiegłych – dodaje.

Na dzień dzisiejszy bloki ocieplone stanowią ok. 60 proc. wszystkich będących w zasobach SSM a docelowo będzie to 100 proc. Golik podkreśla, że termomodernizacja cieszy się tak dużą popularnością, że … Spółdzielnia z nią nie nadąża.

– Ograniczamy się do 15 budynków rocznie, bo po prostu nie stać nas na więcej – mówi zastępca prezesa.

Część spółdzielców jednak do termomodernizacji przekonać się nie chce i nie wyraża na nią zgody. To jednak SSM nie przeszkadza w pobieraniu od nich pieniędzy na … termomodernizację. Dlaczego? Bo blok i tak ocieplony będzie. Tylko później.

– Stanie się to w ramach funduszu remontowego. A więc systematycznie tak jak będzie ten budynek na to stać. Już w tej chwili zbieramy od mieszkańców przedpłatę, która leży na tak zwanych „subkontach” – tłumaczy Golik. O jakich pieniądzach mówimy? – W tej chwili to około 40 groszy za metr kwadratowy w ramach funduszu remontowego w oddzielnej rubryce na termomodernizację – wylicza i nazywa to „działaniem wyprzedzającym”. – Pozwoli ono wykonać inwestycję niezależnie od woli lokatorów, bo to służy nam wszystkim – kończy.

13 komentarzy

 1. teka dodano 8 lat temu

  Czy mieszkańcy docieplonych bloków naprawdę zyskują na czynszu – może ktoś się wypowie – bo z tego co słyszałem to czynsz jeszcze rośnie na spłatę właśnie tego docieplenia – więc płacą ci do docieplili, ci co chcą docieplenia i ci co nie chcą – gdzie ta forsa się pytam…

 2. Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

  Jak spółdzielnia coś robi to wychodzi jak z za komuny czyli odwrotnie co preferuje Tusk i Rostowski Vat wzrósł ,a dochody spadły "chcemy dobrze ,a wyjdzie jak zawsze" :D. Wyjdzie z tym ociepleniem jak z licznikami za wodę 😀 Czyli drożej i jeszcze do tego niedopłaty za rok poprzedni po pół roku od jego zamknięcia 😀 Rozumiem Panie Golik że spółdzielnia mieszkaniowa w końcu przestanie brać pieniądze za ogrzewanie w lecie? Bo to można zrobić i bez ocieplenia oraz nowych liczników na kaloryferach. Pismo przyszło do mnie z tym ociepleniem w skrócie takie : nie podane ile będzie kosztować nowe ocieplenie , w jakim banku będzie wzięty kredyt oraz na jaki procent ,ale za to tylko słowne zapewnienie że będzie to najlepsza oferta bankowa z najlepszym oprocentowaniem. Czyli mamy najdroższe czynsze na w Siedlcach skrobiemy was cały czas więc zaufajcie nam ponownie 😀 Czyli spółdzielnia zrobi ocieplenie i pobiera opłatę mimo że mieszkańcy danego bloku się nie zgodzili. Czyli SSM ma gdzieś swoich członków. Dobrze że powiedzieli choć raz prawdę bez ogródek. Ciekaw jestem gdzie poszły pieniądze z funduszu remontowego bo rocznie z mojej klatki to około 16 tyś rocznie ,a robione nic nie jest w moim bloku oprócz czasem naprawy drzwi wejściowych do klatki.

 3. za Młodą Prawicą dodano 8 lat temu

  Bardzo ciekawe, że SSM pobiera opłaty za ocieplanie bloków zanim jeszcze mieszkańcy wyrazili na to zgodę. Nigdy nie byłem za tutejszą prawicą ale kto inny zadziałał w sprawie niedopłat za z. wodę, aż sprawa znalazła się w TVP Info? Może w końcu to jakiś impuls, który pobudzi ludzi do działania i skończą się oglądać na innych "bo spółdzielnia to inni tylko nie ja"?

  • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

   Czas się zjednoczyć i skończyć z tą spółdzielnią. Dziękuję za poparcie.

 4. park do spacerowania dodano 8 lat temu

  Wielki biznes więc po co się kogoś pytać. Może znają gdzieś się odważni co rozliczą te "inwestycje spółdzielcze" ?

 5. asdas dodano 8 lat temu

  jeżeli nie zyskują na czynszu to na pewno taki blok wygląda lepiej niż wcześniej.

 6. asdas dodano 8 lat temu

  co by nie robić… marudy się znajdą.

 7. Ghana dodano 8 lat temu

  Skoro oszczędzają to dlaczego czynsze coraz wyższe, spółdzielcy! Obuddxcie sie

 8. januszek dodano 8 lat temu

  Ocieplenie nie w smak PEC- owi, tak jak budowane nowe bloki Strusowi czy Skorupce.Wielcy deweloperzy traca.Koszt mkw. np. Hozera 4 wyniosł mniej niz 15 zł ,Mlynarska wiezowce 18-20 zł, a blokowiska na 1000 leciu -rekordzisci płaca 70 zł z mkw..Wnioski wyciagnijcie cobie sami. P.S.Koszt mk. nowowybudowanego mieszkania w SSM -2600 zł- 2800 zł a u deweloperow 1000 i wiecej za mkw.. I co wy na to, szanowni siedlczanie?

 9. siedlczanin dodano 8 lat temu

  chore jest to że ten kredyt wciskają każdemu na siłę nawet jeśli posiadam gotówkę i chciałby od razu zapłacić za to ocieplenie to i tak mnie uszczęśliwiają kredytem i odsetkami ciekawe który bank na tym zarabia

 10. kore dodano 5 lat temu

  pobieraja pieniądze na ocieplenie pomimo że mieszkańcy tego nie chcą. kiedy robią naprawy wokół bloku to właśnie z tych pieniędzy się zaspokajają.Zamiast malować klatki schodowe lub remontować kanały wentylacyjne to oni tylko gadają o termomodernizacji jakby to było dla nich priorytetem.Naukowcy już dawno opisywali temat styropianu.Stwierdzili że za kilkanaście lat będą ludzie go wyrzucać tak jak teraz eternit. Z bloków porobili termosy pełne grzyba i pleśni.

 11. Mati dodano 2 lata temu

  Zamiast wyjsc ze spoldzielni zmiejszyc czynsz o 40% i wtedy ocieplac , ide na to spotkanie z prawnikiem , dymaja mnie na wodzie doplacam krocie co kwartał , i co raz to nowe oplaty! Siedlce to dziura złodziejka

 12. BOR dodano 4 miesiące temu

  A CO NATO POWIE PAN PROK .GENERALNY -ZBYNIO

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?