SPIN

Czy zajęcia dodatkowe znikną z siedleckich przedszkoli?

Beata Głozak środa, 4 września 2013, 11:18 Siedlce

Karate, j. angielski, taniec, rytmika, zajęcia logopedyczne, katechezy. Siedleckie miejskie przedszkola do tej pory spokojnie oferowały dodatkowe zajęcia, na które dzieci mogły uczęszczać poza podstawą programową. Czy ten spokój zostanie zakłócony?

W myśl tzw. ustawy przedszkolnej od 1 września rodzice za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu poza bezpłatnymi 5 godzinami zapłacą maksymalnie 1 zł. W Siedlcach będzie to dokładnie 1 zł, czyli dwa razy mniej niż w roku ubiegłym. Złotówkę będzie kosztować też każda godzina zajęć, za które do tej pory rodzice płacili dodatkowo: j. angielski, rytmika czy zajęcia ogólnorozwojowe. MEN twierdzi, że zapisy te zniosą bariery w upowszechnieniu wychowania przedszkolnego. Pojawiły się jednak wątpliwości czy złotówka za godzinę od dziecka pozwoli na opłacenie zajęć z wspomnianego j. angielskiego, rytmiki czy karate.

– W Siedlcach ma pozwolić – uspokaja Sławomir Kurpiewski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce. Dlaczego? Bo samorząd dostanie na nie pieniądze. – W ślad za zapisami ustawy z budżetu państwa gminy dostaną dotację. W tym roku ma to być 414 zł na jedno dziecko za okres od 1 września do 31 grudnia 2013 roku – mówi naczelnik. – W przypadku Siedlec taka kwota pozwoli w pełni zrekompensować przychody przedszkola utracone wskutek obniżenia opłat ze strony rodziców – dodaje.

Czy tak samo optymistycznie mówią dyrektorzy przedszkoli? To zależy od tego ile zajęć dodatkowych oferowały ich placówki, ile te kosztowały i z ilu każde dziecko korzystało.

– Póki co, we wrześniu na pewno nie będziemy prowadzić zajęć dodatkowych a dalej zobaczymy jak sprawa będzie się rozwijała – mówi Alicja Kuziak, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 9 w Siedlcach. – Szczegóły poznamy po 15 września. Czy 100 złotych dotacji wystarczy na zorganizowanie lekcji dodatkowych? Powinno.

9 komentarzy

 1. głos rozsądku dodano 9 lat temu

  Co się dzieje w MEN każdy widzi. Tylko ostatnio zamieszanie z sześciolatkami w pierwszych klasach, ewentualne usunięcie "Pana Tadeusza" z kanonu lektur w gimnazjum, bezsensowne regulacje ustawowe, które prowadzą do zaniżenia standardów poprzez usunięcie godzin dodatkowych zajęć w przedszkolach. Chore. Kiedy powiem dość?

  • PiSior dodano 9 lat temu

   Ten pseudonim głos rozsądku to eufemizm. Umożliwienie dzieciom korzystanie z opieki i edukacji za 1 zł nazywasz chorym pomysłem. Jakie dodatkowe zajęcia są likwidowane? Mnie się wydaje, że dodatkowe zajęcia są dane wszystkim, a nie tylko wybrańcom, których stać na opłaty kilkudziesięciu dodatkowych złotych na zajęcia prowadzone przez prywatne firmy. Zaniżasz standardy dyskusji.

   • robson dodano 9 lat temu

    nie podpalaj się chłopie. System działał, a żadna zmian w edukacji nie wyszła jej do tej pory na dobre. Jak kogoś stać na opłatę 300-400 zł. za państwowe przedszkole to i stać 30-40 zł. za zajęcia dodatkowe.

 2. mako dodano 9 lat temu

  nie wszystkie zajęcia dodatkowe zlikwidowano religia jest już od samego początku a reszta zajęć czyli język angielski, rytmika i taniec brak, nie ma funduszy lub jak to oświadczyła super minister oświaty wykwalifikowanej kadry a nie niedouczone firmy zewnętrzne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ta pani to geniusz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. antychryst. dodano 9 lat temu

  Co jak co ale religia w przedszkolach pozostanie na pewno i czy to się komuś podoba czy nie to Kudelski pieniądze musi znaleść ponieważ jaśnie pan Kiernikowski nie po to siedzi na swoim urzędzie aby pod jego rządami i jego diecezji szerzyło się pogaństwo.

  • robson dodano 9 lat temu

   wiara była, jest i będzie. Nic na to nie poradzisz. Społeczeństwo bez tego nie będzie zintegrowane. Ludzi musi spajać jakiś system wartości i utrzymywać w ryzach. Bezrefleksyjny konsumpcjonizm i zawierzenie wolnej ręce rynku spowodowało kryzys, który wcale nie minął, bo nie usunięto jego przyczyn, a jedynie łagodzone są skutki.

 4. Zorro dodano 9 lat temu

  Niestety najmniej przydatna katecheza, czy jak zwał religia będzie finansowana. Proste, jak klechy chcą mieć wiernych to niech edukują za swoje. Nie z budżetu Państwa. No tak tylko oni swojego nie mają, tylko żerują.

 5. ja dodano 9 lat temu

  Ludzie!!!! katecheza w przedszkolu, to chore. I na dodatek za moje pieniądze.

 6. olo dodano 9 lat temu

  Jak było wcześniej, źle nie było, spróbujcie za taka kwote jak w przedszkolach znaleźć na w mieście Siedlce jakiekolwiek zajęcia dodatkowe dla 3-4 latków. Natomiast obniżenie opłaty do 1 zł jak zacznie brakować pieniędzy w budżetach zakończy się pewnie likwidacją oddziałów-miało być lepiej będzie jak zawsze

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?