SPIN

Spektakl „Pamięć wody”

Aneta Borkowska wtorek, 10 września 2013, 14:09 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

W niedzielę (22 września) o godz. 16. i 19:30 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl pt. „Pamięć wody” w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

Bohaterkami „Pamięci wody” brytyjskiej autorki Shelagh Stepehnson są trzy siostry, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki. Muszą ponownie przyjrzeć się sobie i swojemu dzieciństwu. Wspominają spędzone razem lata, ale każda wspomina je zupełnie inaczej. W kontekście ostatecznych wydarzeń wychodzą na jaw demony pamięci. Widzimy ich skomplikowaną strukturę. I piętno, które na każdej odcisnęło się inaczej, a które każdą wypaczyło.

Sztuka jest nie pozbawioną elementów komediowych, opowieścią o życiu. O tym, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na śmierć bliskiego człowieka, jak bardzo nieodporni na ból, na momenty kryzysowe. Ale przede wszystkim mówi o pamięci. O tym, że czasem bezwiednie fałszujemy nasze wspomnienia, przeinaczamy historie z przeszłości.

Tytułowa „Pamięć wody” jest metaforą powtarzalności zdarzeń, doświadczeń i doznań każdego człowieka. Woda, jak taśma magnetyczna, ma swoją pamięć. Podobnie człowiek. Pewne historie, w których bierzemy udział, zatrzymują się gdzieś głęboko w naszej podświadomości. Często nie znamy „dziwnych kodów”, które mamy w sobie, a które są nam przekazywane. Ale to właśnie one nas kształtują i stają się nierozłączną częścią nas samych.

reżyseria: Bogdan Tosza,
scenografia: Grzegorz Nowak,
Obsada: Vi – Monika Badowska, Catherine – Katarzyna Cynka, Mary – Urszula Gryczewska, Teresa – Matylda Paszczenko, Frank – Mariusz Ostrowski, Mike – Mariusz Witkowski,

Bezpłatne zaproszenia na spektakl do odbioru w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS, ul. Bpa I. Świrskiego 31, tel. 25 644 68 00 w. 37 Spektakl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

źródło: CKiS (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?