SPIN

Sztandar dla siedleckich harcerzy

Aneta Borkowska czwartek, 12 września 2013, 11:47 Społeczeństwo

W sobotę (14 września) o godz. 10. rozpoczną się uroczystości związane z nadaniem imienia Henryka Sienkiewicza oraz wręczeniem sztandaru Hufcowi ZHP „Podlasie”.

Wydarzenie to podsumowuje nie tylko całość kompanii bohater, w trakcie której druhny i druhowie zdobywali wiedzę na temat życia i twórczości przyszłego patrona, ale także długi okres odbudowy i przebudowy harcerstwa w Siedlcach. Należy bowiem pamiętać, że początek XXI wieku był trudnym okresem dla harcerstwa nie tylko w Siedlcach, ale także w całej Polsce. Do kłopotów wynikających ze spadku liczby członków w wyniku zmian ustrojowych lat 90-tych ubiegłego wieku  dołączyła reforma systemu edukacji, która wymusiła istotne zmiany w całym systemie pracy harcerskiej. Jednak dzięki zaangażowaniu i pracy dziesiątek instruktorów na czele z wieloletnią komendantką Hufca druhną harcmistrz Zofią Kroll udało się przezwyciężyć wszystkie trudności.

W chwili obecnej siedlecki Hufiec skupia ponad 400 zuchów, harcerzy i instruktorów z terenu miast Siedlce i Łosice oraz powiatów: siedleckiego i łosickiego. W skład hufca wchodzi 25 gromad zuchowych oraz drużyn harcerskich, a także dwa kluby łączności oraz Harcerski Klub Ratowniczy. Harcerze zrzeszeni w siedleckim hufcu podejmują szereg inicjatyw. Rozwijają swoje zainteresowania w zakresie m. in. turystyki, ratownictwa, łączności czy surwiwalu. Aktywnie uczestniczą w obchodach świąt państwowych zarówno na szczeblu regionalnym, jak i krajowym. Służą społeczeństwu poprzez angażowanie się w takie akcje, jak Wielka Orkiestra  Świątecznej Pomocy oraz poprzez promowanie ratownictwa i prowadzenie zajęć z udzielania pierwszej pomocy w siedleckich i okolicznych szkołach.

Uroczystości rozpoczną się mszą w Kościele Garnizonowym o godz. 10. Po mszy uczestnicy przemaszerują pod pomnik „100 lecie Harcerstwa Polskiego” na ulicy Piłsudskiego, gdzie odbędzie się apel oraz ceremonia przekazania sztandaru. Uroczystościom pod pomnikiem towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pt.„Henryk Sienkiewicz – patron Hufca ZHP „Podlasie” w Siedlcach”, w siedleckim Muzeum Regionalnym, której współorganizatorami są: Muzeum Regionalne w Siedlcach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w tym święcie siedleckiego harcerstwa.

źródło: Harcerska Służba Informacyjn oraz Hufiec ZHP „Podlasie w Siedlcach

2 komentarze

  1. OJed dodano 8 lat temu

    Bez mszy ani rusz…

  2. ALP dodano 8 lat temu

    Pozdrawiam siedleckich harcerzy z Łodzi. Szkoda, że nie mogłem z WAMI być. Czuwaj! 5alp

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?