SPIN

Kolejne nowe autobusy będą jeździć po naszym mieście

Beata Głozak czwartek, 19 września 2013, 18:23 Siedlce

Wkrótce siedleckie MPK wzbogaci się o 4 nowoczesne autobusy. Ich zakup będzie możliwy dzięki unijnym środkom. Dzisiaj w siedleckim ratuszu podpisano umowę na niemal 2,4 mln złotych dofinansowania. Autobusy będą ekologiczne, wyposażone w monitoring, bramki liczące, ale bez klimatyzacji.
 
Całkowita wartość projektu wyniesie 3,7 mln zł. W autobusach zasilanych ekologicznymi biopaliwami będzie monitoring wewnętrzny, a w kabinie kierowcy radiotelefon. Pojawią się elektroniczne tablice informacji pasażerskiej i systemy informacji dźwiękowej. Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Lepiej wyposażone

Umowę w tej sprawie podpisali Janina Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz prezes MPK Siedlce Krzysztof Dębiński.

– Niedawno kupiliśmy 11 autobusów. Wtedy wnioskodawcą było miasto a teraz jest to wniosek samodzielny spółki. Tym razem, ze względów ekonomicznych, autobusy będą odrobinę mniejsze, bo dziesięciometrowe – powiedział Dębiński podkreślając jednocześnie, że będą lepiej wyposażone. – Nową rzeczą, która się w nich pojawi będą bramki liczące i jako jedni z pierwszych wejdziemy w erę silników Euro 6.

Krzysztof Dębiński o zakupie nowych autobusów (posłuchaj)

Krzysztof Debinski o zakupie 4 nowych autobusow

Niestety na klimatyzację i tym razem nie ma co liczyć. Wyposażona w nie będzie jedynie kabina kierowcy. W najbliższych tygodniach zostaną doprecyzowane szczegóły zamówienia, potem spółka ogłosi przetarg.

Policzą pasażerów

Autobusy powinny trafić do Siedlec w połowie przyszłego roku. Nowe pojazdy wyjadą na początku na wszystkie linie, bo przewoźnik poprzez zainstalowane w nich bramki liczące chce policzyć wsiadających i wysiadających pasażerów.

– Te autobusy to przede wszystkim udogodnienie dla mieszkańców, ale także poprawa wizerunku firmy – powiedziała Ewa Orzełowska. – Pojazdy te będą nowoczesne, wyposażone w elektronikę a oprócz tego energooszczędne i emitujące mniejsze zanieczyszczenia.  Były dwa nabory i w obu Siedlce dostały dofinansowanie. Taka sytuacja to rzadkość – dodała.

4 komentarze

 1. zawiedziony dodano 8 lat temu

  czyli standar MPK Siedlce = brak klimatyzacji, ech nie długo w Bukina Paso będą mieli klimatyzację a my nie.

 2. sad dodano 8 lat temu

  Dokładnie. Co mi z tych autobusów, kiedy klimatyzacja w nich nie działa. Płaci się tyle za bilet, ale MPK musi zaoszczędzić na klimie i wygodzie pasażerów. I nie obchodzi mnie, że jakaś jedna babcia powie, że jej za zimno w klimatyzowanym autobusie, bo sama nie jest w tym "dyliżansie".

 3. 778 dodano 8 lat temu

  Znowu hitlerowskie autobusy? Solaris lepiej niech bankrutuje?

 4. bankier dodano 8 lat temu

  Jedziecie po 10 minut i nie wytrzymacie bez klimatyzacji??? Nie przesadzajcie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?