SPIN

Dużo hałasu o nic? Bez Platformy też sobie radziliśmy

Beata Głozak wtorek, 24 września 2013, 23:56 Siedlce

– Może więcej było szumu wokół tego „załatwiania” pieniędzy unijnych niż faktycznego „załatwiania” – po rozpadzie koalicji z Platformą PiS skomentowało jej zasługi w pozyskiwaniu środków unijnych.

Wszystko wskazuje na to, że siedlecka koalicja PiS-PO przeszła do historii, a jej rozpad przypieczętowała ostatnia sesja miejska. Radni PiS i STS odwołali wtedy z funkcji przewodniczącego rady miasta Piotra Karasia (PO).

Więcej szumu niż konkretu

Prawo i Sprawiedliwość za Platformą płakać nie zamierza. Podczas konferencji prasowej prezydent Siedlec Wojciech Kudelski stwierdził, że koalicja PiS-u z PO wielkich korzyści miastu nie przyniosła.

– Może więcej było szumu wokół tego „załatwiania” pieniędzy unijnych niż faktycznego „załatwiania”. Jeśli popatrzymy na to na przykład przez pryzmat Ostrołęki gdzie nie było i nie ma takiej koalicji to okaże się, że pieniądze unijne dostali podobne jak my. Środki jakie trafiły do sąsiednich miast niewiele różnią się od tych jakie otrzymało nasze – powiedział.

Powodu do zachwytów nad dokonaniami Platformy i koalicji nie widzi też obecny przewodniczący rady miasta Henryk Niedziółka z STS-u.

– W 2006 roku była koalicji Prawa i Sprawiedliwości i Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego i bez poparcia w urzędzie marszałkowskim dostaliśmy 54 miliony złotych na budowę obwodnicy – stwierdził.

Współpraca PiS i PO wygląda źle

Przypomniał też, że sam urząd to głównie Polskie Stronnictwo Ludowe, na współpracę z którym PiS nie narzeka. Niedziółka i prezydent podkreślili, że w dofinansowaniu unijnym chodzi o odpowiednio przygotowany wniosek. Ich zdaniem dobry projekt nie ma legitymacji partyjnej a Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozdzielająca pieniądze z UE to instytucja obiektywna.

Obiektywizm Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w rozmowie z nami podkreślił też szef Platformy na Mazowszu Andrzej Halicki. Dodał, że warunkiem otrzymania środków unijnych jest dobrze wypełniony wniosek.

– Wydawało mi się, że Siedlce pozostaną liderem absorpcji środków unijnych tak jak to było kiedy wiceprezydentem była Marta Sosnowska – powiedział.

Halicki ubolewa teraz nad tym, że współpraca między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą w Siedlcach układa się źle. Wszystko wskazuje na to, że także na linii PO-PO nie jest najlepiej. Mimo że Halicki jest przewodniczącym mazowieckiej Platformy dopiero podczas rozmowy z nami dowiedział się, że PO nie ma już przedstawiciela w zarządzie radzie miasta.

27 komentarzy

 1. Tyko przyklasnąć dodano 11 lat temu

  i co z tego wynika. Ludzie głosujcie na PiS, a będzie jeszcze lepiej!

  • Siedlczanin dodano 11 lat temu

   Będzie więcej długu, wyprzedaży majątku miasta, bezrobocia emigracji. Z resztą jak jest za PO w całym kraju. STS stołkowicze, SLD lipa już pokazali co potrafią mafie paliwowe przekręty itp. Trzeba przewietrzyć ten cały bałagan.

 2. ODWOŁANY dodano 11 lat temu

  Dowiedział się od dziennikarek… Śmieszne i straszne ale patrząc z drugiej strony czym się siedlecka PO miała chwalić? Mieli mieć vice prezydenta mają "figę".

 3. bb dodano 11 lat temu

  Siedlce były liderem absorpcji środków unijnych dzieki pani Sosnowskiej. Sosnowska pracowała – nie pierdziałą w stołek jak to robia obecni wice. Kudelski tylko zbierał pochwały – ale sam uczciwie przyznawał, że to dzieki pani wice.
  A co robi teraz np. Sochacka poza tym, że bierze dobra pensje?
  Tyle, że akurat Sosnowskiej nie utrąciło PIS, a ci – pożal sie Boże – liderzy siedleckiej PO, bojacy sie o swoje tyłki. Sosnowska swoim działaniem, życiem, stosunkiem do ludzi, wyrastała na lidera tej partii. I dlatego ja odstrzelili. Wielka szkoda – to był świetny fachowiec i wspanialy człowiek. Powinna byc prezydentem miasta – można śmiało zaryzykować twierdzenie, że ona wiedziała do czego takie stanowisko zobowiązuje.
  Siedlecka PO to zero, dno. Karierowicze myślący o włąsnych tyłkach. Odstawał od nich nieco Karas – ale tez został pożarty.

  • Ha ha dodano 11 lat temu

   Skoro Sosnowska była taka dobra, to dlaczego nie chcieli jej zatrzymać przy sobie w Siedlcach aby mieli się potem czym chwalić? Poza tym Sosnowska niby taka liderka… a przegrała w ostatnich wyborach. Sromotnie, bo zajęła ostatnie miejsce. Może ta porażka jest przyczyną przekazania jej innego (dobrze płatnego stołka) w Sokołowie a nie "obawa o tyłki" miejskich POwców.

 4. Andy dodano 11 lat temu

  Ciekawe jakim doświadczeniem się Pani Sosnowska może pochwalić przed bycie Vice Prezydentem, teraz zrobili ją Vice – Starostą, co jest przegięciem dla mieszkańców powiatu sokołowskiego, co nie mieli swojego fachowca musieli z importu brać, radni powiatowi nie mają pewnych części ciała, ze głosowali za Nią,m ha,ha,ha

 5. kali dodano 11 lat temu

  Dobrze Pan Prezydent mówi, ale dlaczego aż przez 10 lat dochodził do takiego wniosku. Chyba zapomniał też jak chwalił sobie PO kiedy trzeba było walczyć z Panem Symanowiczem.

 6. bankier dodano 11 lat temu

  "(…)dopiero podczas rozmowy z nami dowiedział się, że PO nie ma już przedstawiciela w radzie miasta(…)"??? – o zgrozo żadnego "przedstawiciela"??? – a nie miało być przypadkiem "przewodniczącego";-) no i jeśli tak faktycznie było to jak to tłumaczyć? Pan K. wstydził się powiedzieć o tym Panu H.??

 7. kukiz dodano 11 lat temu

  Karaś odstawał? Wolne żarty, to pierwszy kapciowy Kudelskiego, liczył się tylko żel i szpan. Jeżeli o takim odstawaniu mówisz, to masz rację, tylko nikt na tym nie zyskiwał, a PO traciła wiarygodność. Ale niestety, siedlecka platforma nie ma lidera i nigdy nie miała. Jest nijaka

 8. bankier dodano 11 lat temu

  "(…)ie ma już przedstawiciela w zarządzie radzie miasta(…)" – eeeee chyba jeszcze gorzej wyszło 😉

 9. laik dodano 11 lat temu

  Panie Prezydencie ma pan rację, tylko dlaczego tak "odkrywczy" wniosek dostrzegł pan po 7 latach!!!! Prawie 2 kadencje pan tego nie widział?
  Mam nadzieję, że inne decyzje, które pan podejmował też nie oceni pan po czasie jako nie trafione … . Teraz czas po powiedzeniu "a" powiedzieć "b" i podziękować "super fachowcom" z PO za bujanie się (celowo nie piszę o pracy) w spółkach miejskich, zakładach, UM i itp.
  Odwagi panie Prezydencie !!!

 10. głos rozsądku dodano 11 lat temu

  Dobrze rozumiem? Halicki, który kiedyś głośno "opierdzielał" siedleckie PO za brak współpracy teraz nic nie wiedział, że od czerwca PO po felernym głosowaniu nad absolutorium już nie jest w koalicji? Nieźle. Ładna ta współpraca na linii siedleckie PO-Mazowsze.

 11. Mam dodano 11 lat temu

  Mam nadzieję,że Pan Prezydent podziękuje w pierwszej kolejności Garbaczewskiemu.Dość "pracy" tego "fachowca" na państwowych lukratywnych posadkach.

 12. PiSior dodano 11 lat temu

  He he jakie ujadanie. Panowie z PiS przebierają łapkami za stołkami i wyją. Kudelski wielokrotnie podkreślał, że absorpcja środków z UE to zasługa koalicjanta – teraz dziadek zmienił zdanie. Nie dziwię się, wiek robi swoje i z pamięcią kłopoty to naturalne. Trudno mieć mu to za złe.
  Z drugiej strony zawsze mnie intrygowały stwierdzenia co do sytuacji wewnętrznej w PO – kto kogo powiózł, kto wykończył itp. Zastanawiam się na ile wiarygodne są takie stwierdzenia – czyżby zainteresowani na forum wypowiadali się o sprawach wewnętrznych partii czy też koledzy z PiS przyprawiają im gęby? Ciekawe. I refleksja z konferencji. Najbardziej zabawny jest Tołdi. Za Symanowicza środków z zewnątrz nie było, a PiSbis do miasta pieniądze z zewnątrz ściągnął jedynie ze zbiórki pod cmentarzami. Tołdi nosi butelki na głowie może więc zacznie nosić je do skupu butelek to kolejne środki będzie można przypisać na konto podnóżków.

 13. Drugi bąk.... dodano 11 lat temu

  Wczoraj Kudelski puścił "bąka" o swoich pracownikach, dziś o PO. A gdzie był do ch,,,y wcześniej. Jeśli chodzi o pracowników – ministrów – to BUJDA NA RESORACH co mówił. Po co zatem skoro PO ZŁE trzyma w spółkach w Zarządach i Radach Nadzorczych ich ludzi????? Czy tez to wszystko przerasta starszego Pana??????

  • erwin dodano 11 lat temu

   A może to świadczy, że gość ma klasę? Że nie jest zawistny – pan z PO to "do widzenia"? Po efektach ich poznacie. Jeśli ktoś pracuje ok to dlaczego "baj baj"?

 14. widz dodano 11 lat temu

  Pisorki weźcie się do pracy zamiast w godzinach pracy pisac peany pod adresem emeryta, dziadka Wojtka.
  Czas pokaże kto miał racje. Podpuszczajcie dziadka dalej. ha, ha

  • on dodano 11 lat temu

   do widza. Ten dziadek tylko ich ratuje bo każdy inny kandydat pisu nie ma szans na prezydenta miasta.

 15. demon dodano 11 lat temu

  Tez mnie zastanawia jak dlugo prezes zuo Paluszkiewicz, czy stbs Filipek , zostana na stolkach, bo jesli zostal odwolany pan Karas , to ich juz dawno nie powinno byc, i prosze wierzyc nikt po nich plakac nie bedzie po jednej jak i po drugiej stronie opcji polityczej, amen

  • podpuszczanie dodano 11 lat temu

   Tak, na stawy.

 16. ktoś, kto patrzy i widzi dodano 11 lat temu

  Do Erwina.
  Chyba sam nie wierzysz w to, co piszesz….

 17. obserwator dodano 11 lat temu

  Poczekamy, zobaczymy. Szkoda by była gdyby okazało się, że kierowane przez Pana Prezydenta miasto jest na szarym końcu nie tylko w zadłużeniu, a efekty takiej polityki poniosą mieszkańcy.

 18. Patrzę i słucham dodano 11 lat temu

  Nic tylko ujadanie i zazdrość o unijne dotacje PO, a weście się do roboty, to i głupoty wam z głowy wywietrzeją. Ludzie chcą spokojnie pracować i wychowywać dzieci. Idą niedługo święta. Zastanówcie się, po co te swary.

 19. Siedlczanin dodano 11 lat temu

  HA HA HA HA 😀 😀 😀 A tak Pisiory tłumaczyły się z chodzenia z PO pod rączkę bo bez PO to by nie dostali kasy z dotacji UE 😀 😀 😀 I ten argument padł. Po prostu w źródełku mniej to trzeba kogoś odstrzelić żeby na mniej dzielić. Siedlecka jElita jak z Folwarku Orwella 😀

 20. obserwator II dodano 11 lat temu

  Skleroza to nie tylko choroba ludzi w wieku podeszłym ale również polityków i tych na szczeblach samorządowych.Pieprzą głupoty i nie wiedzą co czynią.

 21. ssssxs dodano 11 lat temu

  Wole glosowac na pis niz po!

  • PiSior dodano 11 lat temu

   Brawo. Odważna i mądra decyzja. Niech żyją zwolennicy prowokacji, obłudy i zamordyzmu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?