SPIN

Obligacje pomysłem na dług

Aneta Borkowska środa, 25 września 2013, 10:19 Aktualnie

Nasze miasto powoli przygotowuje się do kolejnej transzy środków unijnych na lata 2014-2020. Aby wszystko szło tak jak trzeba magistrat musi uporać się najpierw z obecnym długiem, który utrzymuje się w granicach 60%.

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem ma być emisja obligacji komunalnych na kwotę 87,5 mln złotych. Wykup potrwa 13 lat, a rozpocznie się w 2020 roku. Jak ma to pomóc?

– Miasto chce dostosować sytuację finansową do zmieniających się przepisów – mówi Paweł Mazurkiewicz, rzecznik urzędu. – Dodatkowo odkładając czas spłaty kredytów bieżącego zadłużenia stworzyć możliwości do pozyskiwania środków unijnych i mieć pieniądze na inwestycje, które są zaplanowane – dodaje.

Aby jednak ten pomysł wszedł w życie najpierw muszą odpowiednią uchwałę przegłosować radni naszego miasta. Dyskusja oraz głosowanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek podczas sesji rady miasta. Rozmowy te łatwe nie będą, ale jak mówi Kazimierz Paryła, skarbnik ratusza wierzy, że radni podejmą dobrą decyzję.

– Zrozumienie tych wszystkich elementów i zabiegów technicznych wymaga roztropności i sporego tłumaczenia, aby tego ktoś opacznie nie zrozumiał – tłumaczy. – Więc dużo tu zależy od mądrości rady, a w tą wierzę – dodaje.

7 komentarzy

  1. puszczą...... dodano 8 lat temu

    Następców puszczą z torbami….. uzdrowiciele. Po nich choćby potop.

    • Ha ha dodano 8 lat temu

      To jest wyraźny sygnał do młodych: nawet nie próbujcie po nas sprzątać albo szykować się do władzy, bo takie g… wam zamówiliśmy, że wam ludzie żyć nie dadzą.

  2. bankier dodano 8 lat temu

    ciekawe kto to kupi? i co dadzą w zabezpieczenie – stadion? pływalnię? ratusz? a może teatr? w zasadzie to jest domena władzy publicznej – pożyczajmy ile wlezie – przecież to i tak nie na swój koszt…

    • Realista dodano 8 lat temu

      Zgadzam się z "Bankierem".

      … i jeszcze jedna refleksja nad ostatnim zdaniem: "Więc dużo tu zależy od mądrości rady, a w tą wierzę – dodaje." Osobiście mam wątpliwości co do rozsądku i choćby odrobiny mądrości znacznej części radnych. Ale zagłosują, tak jak władza sobie życzy.

  3. echo dodano 8 lat temu

    Kolejny kredyt na zamaskowanie nieudolności grupy trzymającej władzę.Wybudują sobie następny pomnik w postaci nowego ratusza ,a kto za to zapłaci ich już nie interesuje.Można przecież sprzedać wodociągi,PEC i inny wspólny majątek i zrobić ze wszystkich nędzarzy – odpowiedzialność jest wszak tylko polityczna.

  4. ekonomista dodano 8 lat temu

    "- Miasto chce dostosować sytuację finansową do zmieniających się przepisów – mówi Paweł Mazurkiewicz, rzecznik urzędu."
    Mazurkiewicz albo nie wiesz co mowisz albo jestes […]. Moje zazenowanie osiagnelo poziom zenitu.

  5. finansista dodano 8 lat temu

    Nowe zadluzanie sie obligacjami jest pomyslem na dlug? Kudelski chyba upadl na leb i gada bzdury. Albo cos mu sie stalo z glowa albo ma wiedze na poziomie absolwenta podstawowki. Wstyd!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?