SPIN

„Karczeby” Adama Pańczuka

Aneta Borkowska środa, 2 października 2013, 15:42 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 10 października (czwartek) o godz. 18. do Galerii FOKUS na otwarcie wystawy fotografii Adama Pańczuka – „Karczeby”. Wystawa czynna do 31 października.

Karczeby – tak w gwarze chachłackiej (mieszaninie języka polskiego i białoruskiego) mówiono o ludziach, silnie związanych z ziemią, którą uprawiali od pokoleń. Karczeby własnymi rękoma  „karczowali”, „wycierali”  lasy, by w ich miejscu móc uprawiać ziemię. Karczeb, to także po chachłacku pień z korzeniem, który tkwi w ziemi po ścięciu drzewa. Podobnie było z ludźmi – nie łatwo było „wyrwać” ich ze swojej ziemi.  W czasach stalinowskich, za swoje przywiązanie do roli płacili wolnością i życiem. Po śmierci, chowany tuż przy roli, którą uprawiał za życia, karczeb sam stawał się ziemią, pielęgnowaną później przez jego potomków.

Adam Pańczuk (1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty zadaje pytania – wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata,  ludzi, których spotyka. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łatwość z jaką posługuje się obrazem opisując swoje obserwacje zaowocowała wielokrotnie  prestiżowymi nagrodami m.in. Picture of the Year, Magnum Expression Award, Grand Press Photo. Publikował w: National Geographic, Newsweek,  British Journal of Photography, Le Monde,  Esquire, OyodePez, Geo Magazine,  Polityka , Malemen, DF Gazeta Wyborcza, Przekrój.

źródło: MOK (reklama)

Komentarze (1)

  1. Stach dodano 10 lat temu

    Nie chcę się czepiać, ale zdjęcie towarzyszące tej informacji ma szkolny błąd: z głowy tej pani wyrasta drzewo. Profesjonalny fotograf by to wiedział… Chyba, że jest to celowy przekaz, ale jeśli tak, to nieudolny.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?