SPIN

Na rynku pracy od miesięcy bez zmian, czyli źle

Beata Głozak poniedziałek, 14 października 2013, 23:40 Siedlce

4368 – tylu bezrobotnych siedlczan było zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siedlcach we wrześniu tego roku. To dokładnie o pół tysiąca więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej, ale też o 200 mniej niż w marcu 2013.

– Sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza niż w ubiegłym roku i liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych też jest wyższa – powiedziała podczas wrześniowej rozmowy z nami  Ewa Marchel, dyrektor PUP Siedlce. – Nie będę mówiła, że pociesza fakt, że nie dzieje się tak tylko u nas i że taka sytuacja jest w całym kraju – dodała.

Od miesięcy bez zmian 

Marchel przyznała, że liczy że z końcem września statystyki nieco spadną. Tak się nie stało. Z najnowszych danych wynika, że od maja tego roku bezrobocie w mieście systematycznie rośnie (z 4254 do 4368). Wzrosła też liczba osób długotrwale bezrobotnych (2270) i jest najwyższa spośród wszystkich miesięcy w roku.

Niepokojący jest fakt, że wzrasta nie tylko sama liczba osób bez pracy, ale także odsetek osób bezrobotnych z prawem do zasiłku. To dowód na to, że tracą pracę ci, którzy w ostatnim 1,5 roku przepracowali co najmniej rok w pełnym wymiarze czasu pracy lub z najniższym wynagrodzeniem.

– Był czas kiedy udział tych osób w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych wynosił 7 procent teraz jest więcej – przyznała Marchel. Jest źle, ale nie na tyle żeby wydłużyć okres pobierania zasiłku. – W naszym rejonie przysługuje on przez 6 miesięcy, bo wyższy jest tam gdzie jest wysoka stopa bezrobocia, a u nas taka nie jest – tłumaczyła dyrektor.

Październik bardziej optymistyczny? 

Co z aktywizacją osób bez pracy? Kwota przeznaczona na nią, choć wyższa niż w roku ubiegłym i tak nie jest wystarczająca.

– W tym roku to 11 milionów złotych. Staraliśmy się o środki z rezerwy ministra i wystąpiliśmy o ponad 600 tysięcy złotych, bo o taką można było wystąpić a dostaliśmy 272 tysiące złotych i to była najwyższa kwota przyznana na Mazowszu – wyliczyła dyrektor.

Być może w październiku powieje optymizmem, bo zaczęła się kolejna tura staży. – Ruszyły doposażenia i dotacje, więc mam nadzieję, że będzie to nieco stymulowało rynek.

Przypomnijmy, że od września PUP w Siedlcach po raz drugi realizuje program dla osób bezrobotnych, wobec których wcześniejsze programy nie przyniosły skutku.

Na ponad 4,3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych (4368) niemal połowę stanowią kobiety (2156) i osoby długotrwale bezrobotne (2278). Osób z prawem do zasiłku, czyli tych które przepracowały w ostatnim czasie co najmniej rok jest 556 z czego kobiet 257. W lutym zarejestrowanych bezrobotnych do 25 roku życia było 670, a powyżej 50 roku życia 1017.

2013 – 0s0by bezrobotne zarejestrowane 
styczeń – 4448
luty – 4563
marzec – 4568
kwiecień – 4460
maj – 4254
czerwiec – 4204
lipiec – 4267
sierpień – 4340
wrzesień – 4368

2012 – osoby bezrobotne zarejestrowane
styczeń – 3990
luty – 4049
marzec – 4052
kwiecień – 3994
maj – 3844
czerwiec – 3772
lipiec – 3764
sierpień – 3821
wrzesień – 3868

 

27 komentarzy

 1. czytelnik dodano 11 lat temu

  Jak to jest zle? Co to za negatywna propaganda? Przeciez na jednej z ostatnich sesji rady miasta gratulowano sobie nawzajem jak to jest super z praca w Siedlcach i jak sie ten PUP swietnie spisuje. Tej wersji sie trzymajmy.

 2. zxcv123 dodano 11 lat temu

  zamknąć Mostostal
  po nowotkach to już sladu nie ma
  fenes tez obchodzi się z ludzmi "wspaniale"
  jednostka była to jakos się cos krecilo…
  poki co to masa szkol i kilka uczelni… i produkcja bezrobotnych…
  wojt i prezydent powinni się dogadać plus zainteresować tego …. marszalka by gaz lupkowy został na naszym terenie szukany…
  ale nieeeee…. polityka musi być na pierwszym miejscu…
  a ten przymsl ruszyl by wszystko!!!

  • y. dodano 11 lat temu

   Nie wierzę w to co czytam. Czy kolego/koleżanko droga/drogi wiesz w ogóle na czym polega wydobywanie gazu łupkowego, z czym to się wiąże itd itp.? Czy to wszystko na podstawie informacji z mediów i rozmów w spożywczaku przy kasie?

 3. y. dodano 11 lat temu

  Aktywizacja aktywizacją, programy programami, a i tak wszyscy wiemy, że nie chodzi o to jak bardzo PUP się stara tylko o to, że po prostu nie ma miejsc pracy.

  Z dofinansowaniami z kolei jest taki problem, że ludzie (w większości) nie biorą ich żeby rzeczywiście coś rozwinąć, tylko aby mieć chwilowy zastrzyk "darmowej" gotówki. Znam wiele historii dofinansowań na podstawie sztucznie zawyżanych faktur itd. I w jaki sposób ma to aktywizować bezrobotnych skoro bezrobotni sami siebie nie chcą aktywizować?

 4. wsi dodano 11 lat temu

  Skoro w gminie tak dobrze, taki dobrobyt, nie chcą łączyć się z miastem to niech wójt zapewni swoim podatnikom pracę w gminie. Wówczas poziom bezrobocia w Siedlcach obniżyłby się diametralnie.

 5. Wyrzykowski dodano 11 lat temu

  Dodajmy jeszcze tych, co wyjechali za chlebem do Warszawy lub za granicę i już mamy pełen obraz jednego z aspektów skutków polityki finansowej i inwestycyjnej w mieście. Najwięcej pracy dają małe i średnie przedsiębiorstwa, mimo, że ich upadłość lub zawężanie działalności nie jest tak widoczne. Jednak porównując je w całej masie do największych zakładów trzeba przyznać, że o "MiŚiach" trzeba mówić najwięcej i najwięcej działać w ich kierunku. Oczywiście, jeśli chce się mieć mniej bezrobotnych, bo jeśli się chce mieć czym pochwalić przed wyborami to się skupia na wielkich zakładach – ale z nimi też cienko.

  • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

   Małych i średnich przedsiębiorców dociska się podatkami, utrudnieniami i obciążeniami, a wielkie sieci są uprzywilejowane. Ciekawa grafika pokazująca, jaki przychód osiągają duże sieci zagraniczne, a jaki odprowadzają podatek.
   http://2.bp.blogspot.com/-N5Sl3UrRJo8/UeqajJkZpWI/AAAAAAAAF9c/hzViE8FVgWo/s1600/hiper1.JPG

   Dlaczego taki sam stosunek słupków nie funkcjonuje dla MiŚiów – bo nie mogą się połączyć i zmówić przeznaczając środki na przekupywanie polityków (jak to robią wielkie sieci), a także nie mają własnej potrzebnej do tego reprezentacji politycznej.

   • erwin dodano 11 lat temu

    Kolego, kolego proszę nie rozpędzaj się w swoim populistycznym gadaniu. Raz, że podatki w Siedlcach od wielu lat nie uległy zmianie, dwa, że akurat wielkie sieci w Siedlcach nie mają lekko (powyżej 2000m2 potrzebna jest zgoda RM, której często – i słusznie – brak), bo tutaj mimo wszystko chroni się tych małych i średnich przedsiębiorców, których w jest około 7500. Można pisać dużo, ale nie mijajmy się z prawdą i nie mydlmy oczu populizmem. Pozdro.

    • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

     Każdy doskonale wie, jak łatwo omijane są te regulacje np. w przypadku marketu nieopodal ulic Sokołowskiej i Żytniej, a populizmem jest mówienie o dbaniu o małe firmy.

 6. Siedlczanin - racjonalista dodano 11 lat temu

  Panie Wyrzykowski!

  Pańska troska o bezrobotnych brzmi tak samo wiarygodnie, jak "wiarygodnie" się wytłumaczył z uczestnictwa w Komitecie Budowy pomnika L. Kaczyńskiego w Siedlcach.

  Czy wystąpił Pan już do Pana Sobolewskiego o przedstawienie swojego stanowiska opinii publicznej, abyśmy mogli ocenić, czy mówił Pan prawdę w kwestii rzekomej prowokacji wymierzonej przeciwko NP w Siedlcach?

  • Max dodano 11 lat temu

   A czy ty Siedlczanin racjonalista już do Pana Sobolewskiego wystąpiłeś jak Cię to tak ciekawi ??? Idź sam myślisz że jesteś taki cwany że się będziesz ludźmi wysługiwał aby zaspokoić swoje widzimisie.

   • :) dodano 11 lat temu

    Nie kolego, to tak nie działa…
    To nie my mamy udowadniać komuś "winę" lub jej brak…
    Pan Wyrzykowski powiedział, że pójdzie, załatwi, wyjaśni …
    Więc czekamy.
    Jeśli Pan Wyrzykowski aspiruje do miana przyszłego polityka to słabo to wróży jego wiarygodności… ot i cała tajemnica Panie Max

    • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

     Przecież wyjaśniłem, a moje nazwisko i inne bezprawnie podane dane zostały usunięte. Ktoś ma kompleks na moim punkcie, ale to świadczy tylko o nim.

     • Normalna dodano 11 lat temu

      Wybacz, drogi Korwinowcu, ale uzasadnianie swojej hipokryzji kompleksami czyjejś osoby stoi poniżej poziomu przewidzianym w ustawie nawet jak dla Ciebie! To co napisałeś w oświadczeniu nazywasz wyjaśnieniami? Buehhehehe! A to ci dobre! I uważasz, że to wystarczy? Sam sobie wbijasz gwoździe do politycznej trumny takim nonszalanckim podejściem do tej sprawy! Lepiej zrobisz jak usuniesz się z polityki i dasz miejsce bardziej wiarygodnym i nie skompromitowanym, młodym ludziom!

     • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

      "Pan Wyrzykowski powiedział, że pójdzie, załatwi, wyjaśni …"

      Wyjaśniłem i moich danych nie ma w inicjatywie. Ta śmieszna nagonka tylko dodaje groteski tym, którzy atakują młodych niezależnych ludzi.

     • Normalna dodano 11 lat temu

      Zobaczymy za rok przed wyborami jak groteskowo Ci będzie jak ludzie Ci to wypomną 🙂 Ciekawe czym będziesz się wówczas tłumaczył, kiedy ktoś przedstawi dowód Twojej hipokryzji

     • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

      Na szczęście się tym nie przejmuję, gdyż żadnego dowodu hipokryzji nie ma. Są za to dowody na nieuczciwe ataki przeciwko mnie, które okazały się fałszywe. Ludzie wybiorą tak, jak będą chcieli, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

     • Normalna dodano 11 lat temu

      "Na szczęście się tym nie przejmuję, gdyż żadnego dowodu hipokryzji nie ma. Są za to dowody na nieuczciwe ataki przeciwko mnie, które okazały się fałszywe".

      Jeżeli tak jest, to udowodnij to! Bo jak na razie mamy tylko Twoje nic nie warte słowo. Przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem przedostatni komentarz racjonalisty. Dowiesz się z niego, że nie mogło być tak, jak napisałeś w swoim oświadczeniu!

     • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

      Udowadniać trzeba to, co jest a nie to, czego nie ma. Logika się kłania. Tamten komentarz nie odnosi się do sprawy, gdyż lista nie była przedstawiona jako lista członków komitetu. TO są nic nie warte słowa i zdesperowane ataki, z góry założone na niepowodzenie, na co wskazuje anonimowość i "poziom" argumentów.

  • Siedlczanin - racjonalista dodano 11 lat temu

   Drogi Maxie!

   Przypominam z łaski swojej, że to nie moje nazwisko znalazło się w Komitecie Budowy pomnika L. Kaczyńskiego w Siedlcach tylko Pana Wyrzykowskiego.

   Ponieważ nie jestem też dziennikarzem Pan Sobolewski nie musi spełniać moich oczekiwań, albowiem ta sprawa mnie nie dotyczy. I to nie są moje widzimisie.

   Ktoś kto chce uchodzić za WIARYGODNEGO działacza powinien wyjaśnić sprawę do końca, czyli potwierdzić swoje słowa stanowiskiem drugiej strony. Skoro uchyla się od tego znaczy, że jego zdanie w "oświadczeniu" było tyle samo warte co funt kłaków. Jeszcze nie rozpoczął na dobre politycznej kariery, a już się skompromitował. Z takim bagażem trudno mu będzie zdobyć zaufanie wyborców. Pozdrawiam.

 7. Bezrobotny dodano 11 lat temu

  Pani Dyrektor Marchel na czym polega ta pani aktywna polityka przeciwdziałaniu bezrobociu chyba na przedstawianiu słupków i wykresów a my bezrobotni musimy sobie radzić sami ?

 8. Siedlczanin - racjonalista dodano 11 lat temu

  Panie Wyrzykowski

  Niestety Pańską bajkę o tym, iż podpisał się pod rejestracją – a nie pod członkostwem – Komitetu można wyrzucić do kosza. Z racji tego, że nie raczy Pan posłuchać głosu internautów i wyjaśnić sprawę do końca, czyli potwierdzić swoje słowa zawarte w oświadczeniu coś Panu i Czytelnikom SPIN-u przedstawię.

  Ponieważ moderator nie zamieszcza linków źródeł informacji zacytuję słowa ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji:

  "Co jeżeli nie jest się organizacją lub stowarzyszeniem? – Możliwość powołania komitetu

  Jeżeli nie jest się organizacją lub stowarzyszeniem, również można przeprowadzić zbiórkę publiczną. Ustawa przewiduje możliwość założenia komitetu w celu przeprowadzenia zbiórki. Taki komitet ma zapewnić większą wiarygodność przeprowadzania zbiórki na ważne cele publiczne. Założenie komitetu nie jest trudne. Wystarczy kilka osób (5-6), które w akcie założycielskim napiszą, jaki cel im przyświeca, jak go będą realizować (plan zbiórki), ustalą zasady podejmowania uchwał i wskażą, kto reprezentuje Komitet przed organem wydającym zgodę na zbiórkę. Taki protokół założyciele komitetu muszą podpisać i podać dane umożliwiające identyfikację (adresy, telefony kontaktowe). Komitet musi mieć adres (dlatego wygodnie jest zakładać komitety przy instytucjach) i ewentualnie telefon kontaktowy".

  https://mac.gov.pl/zbiorki-publiczne/

  W jednym z wywiadów dla TV Siedlce Pan Sobolewski oznajmił, iż w gronie jego Inicjatywy jest już ponad 100 osób, natomiast z treści strony MAC-u wynika, że aby założyć Komitet w celu zbiórki publicznej wystarczy zebrać 5 – 6 osób.

  Z kolei ani ustawa o zbiórkach publicznych z 1933 r., ani też Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2003 r., na którą się Ministerstwo powołuje nie precyzuje dokładnie kto jest w gronie założycielskim, kto zwykłym członkiem, a kto jedynie podpisuje się pod rejestrację. Czyli de facto każdy, podpisujący się bez względu na moment stał się pełnoprawnym członkiem Komitetu Budowy pomnika L. Kaczyńskiego w Siedlcach, co dało prawo Panu Sobolewskiemu do zamieszczenia Pańskiego nazwiska na jego stronie.

  Jeśli został Pan wprowadzony w błąd to tym bardziej powinien podjąć wszelkie kroki, by to udowodnić, gdyż bierną postawą stawia Pan na szali swoją wiarygodność. Czym zatem Pan to wytłumaczy?

  Tym, którzy chcą potwierdzić pochodzenie zamieszczonego cytatu polecam w przeglądarkę google wpisać hasło: ustawa o komitetach społecznych. Wyświetli się tam link do strony MAC jako jeden z pierwszych wyników. Pozdrawiam.

  • Wyrzykowski dodano 11 lat temu

   Widocznie muszę pokazać "jak krowie na rowie"…

   http://pomniklechakaczynskiego-siedlce.pl/sklad.php

   Usunięcie mojego nazwiska jest odpowiedzią drugiej strony. Ani ja ani nikt inny nie zmusi drugiej strony do tłumaczenia się co zrobiła. Proszę nie wprowadzać Czytelników w błąd.

  • Siedlczanin - racjonalista dodano 11 lat temu

   Usunięcie Pańskiego nazwiska jest dowodem, że zwrócił się Pan w tym celu do przewodniczącego Komitetu, nie można zatem tego traktować jak odpowiedź z jego strony.

   Są sposoby, by nakłonić posiadacza czyichkolwiek danych osobowych, aby przedstawił swoje stanowisko potwierdzając Pańskie oskarżenia o manipulacje, bądź zaprzeczając im. Jednym z nich jest przewód sądowy.

   Skoro Pan nie chce podjąć nawet próby uwiarygodnienia się tzn., że od początku Pan wiedział co podpisuje, a jedynie zmienił zdanie, kiedy internauci dowiedzieli się o Pańskiej obecności w tym Komitecie.

   Gdyby zechciał być choć trochę rzetelnym działaczem i odzyskać zaufanie internautów przyznałby się Pan do kłamstwa zawartego w swoim oświadczeniu i przeprosił za wprowadzenie wszystkich w błąd, także swoich kolegów z partii. Również i ja dałbym wówczas Panu spokój.

   • Słabo, słabo dodano 11 lat temu

    Wiesz pan bardzo niewiele, a ferujesz pan sądy daleko idące. Młodzi zrobią błąd, jeśli zgodzą się na gierkę sądową dyktowaną przez ludzi, którzy boją się utraty części władzy. Próba pisania w imieniu internautów czy nawet ludzi z partii, jest tak żałosna, że dalsze jej kontynuowanie stawia młodych w dobrym świetle – że są atakowani. Wprowadza w błąd pan, a nie P. Wyrzykowski. A jeśli skłamał w oświadczeniu, to dlaczego nie wytoczono sprawy sądowej przeciw niemu, tylko stosuje się takie marne zagrywki? Ciekawy sposób na samorealizację, może autor tych ścian tekstu odbija sobie własne porażki – tego się nie dowiemy, bo z wiadomych względów nie podpisze się pod swoimi mądrościami nazwiskiem.

 9. Jaśko dodano 11 lat temu

  Ludzie, o co wam chodzi? Jaki pomnik? Przecież temat nie dotyczy pomnika. Macie coś z głową?

 10. Anonim dodano 10 lat temu

  z pracą w Siedlcach jest tragicznie wypier…z tąd najlepiej jak najdalej

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?