SPIN

55 Zaduszki Jazzowe

Aneta Borkowska czwartek, 24 października 2013, 11:05 Aktualnie, Wyróżnione, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 7 i 8 listopada na 55 Zaduszki Jazzowe. Na scenie „Podlasia” wystąpią: Adam Pierończyk Trio, Eljazz Big Band, Michał Wierba Doppelganger Project oraz Aga Zaryan.

7 listopada 2013 o godz. 19. Adam Pierończyk Trio

skład: Adam Pierończyk, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad,

Adam Pierończyk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. Nieprzerwanie od 2003 roku „Najlepszy Saksofonista Sopranowy” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”.

Adam Pierończyk współpracuje z: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stanko, Leszek Możdżer, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Ed Schuller.

W Siedlcach wystąpi z cenionym zespołem w składzie: Robert Kubiszyn – gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny oraz Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Fr.Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992.

7 listopada o godz. 21.  Eljazz Big Band – Wspomnienia

skład: Rafał Tworek, Grzegorz Nadolny, Jakub Kujawa, Józef Eliasz, Natalia Pastewska,  trąbki: Miłosz Gawryłkiewicz, Jakub Marszałek, Marek Szczepański, Anna Kaźmierczak, puzony: Krzysztof Beszczyński, Wojtek Czapiewski, Olek Blauman, Marek Cieszyński, saksofony: Marek Marszałek, Wojciech Piórkowski, Zbigniew Jodłowski, Adam Kołacki, Eugeniusz Posadzy,

„Eljazz Big Band” został powołany do życia w maju 1999 r. przez jazzmana, perkusistę, animatora życia muzycznego Józefa Eliasza. Orkiestra jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach.

„Eljazz Big Band” współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem.
Eljazz Big Band nagrał płytę pt. Wspomnienia przedstawiającą piosenki okresu lat międzywojennych, na której partie wokalne wykonała Lora Szafran. Płyta otrzymała znakomite recenzje tak wśród miłośników jak i krytyków. Z tym programem wystąpi na scenie w Siedlcach.

8 listopada o godz. 19. Michał Wierba Doppelganger Project

skład: Michał Wierba, Patrycja Zarychta, Kuba Dworak, Arek Skolik, Łukasz Kurzydło.,

Michał Wierba Doppelganger Project to nowy zespół Michała Wierby, który konsekwentnie podąża swoją własną artystyczną ścieżką, poszukując indywidualnego brzmienia i udoskonalając swój warsztat muzyczny. Michał Wierba: „Przez 6 lat trwała moja hardbopowa odyseja-zrobiłem 5 albumów wysoko ocenianych przez krytykę, zagrałem dużo koncertów- i w pewnym momencie powiedziałem- dość. Nie chcę już robić tego co kiedyś. Postanowiłem zbudować zespół od zera, zaangażować ludzi z różnych muzycznych światów, zrobić eksperyment.”

Po kilku latach współpracy z Wierba & Schmidt Quintet pianista i kompozytor Michał Wierba tworzy nową grupę, z fortepianem jako instrumentem wiodącym i rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych – formację właściwie niespotykaną na polskiej scenie jazzowej.

Muzykę wykonywaną przez Michał Wierba Doppelganger Project można określić jako world music/jazz. Jest tu zabawa cytatem, konwencją, swobodne poruszanie się w różnych stylistykach, nawiązania do tradycji …a pod tą powierzchowną warstwą kryję się ulotne piękno.

8 listopada o godz. 21. Aga Zaryan

skład: Aga Zaryan, Michał Tokaj, Michał Barański, Łukasz Żyta,

Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia. Wyróżnia ją specyficzny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Artystka przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w jazzie, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Artystka jest dwukrotną laureatka nagrody Fryderyk w kategorii “Poezja śpiewana”. W jej repertuarze pojawiły się interpretacje wierszy: Leonarda Cohena, Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Krystyny Krahelskiej czy Agnieszki Osieckiej.

Koncerty Agi Zaryan słyną z niepowtarzalnego nastroju, to prawdziwa uczta muzyczna dla słuchaczy. Artystka występuje z powodzeniem na niezliczonych polskich oraz zagranicznych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Izraelu, Turcji, Rosji i Islandii. Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, charyzmie scenicznej i możliwości współpracy z najznamienitszymi muzykami z Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Bilety w cenie 50 zł jeden dzień oraz 80 zł karnet dwudniowy do nabycia w kasach Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6 oraz Sienkiewicza 63.

źródło: MOK

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?