SPIN

Sesja miejska: Nie ma szans na remont „Żółkiewskiego” AKTUALIZACJA

Aneta Borkowska piątek, 25 października 2013, 15:16 Aktualnie, Siedlce

Nie będzie remontu zabytkowego budynku IV LO i nie będzie przeprowadzki do obiektu zajmowanego przez NKJO. Piątkowa sesja miejska nie przyniosła dobrych wiadomości dla „Żółkiewskiego”. Prezydentowi jest niezręcznie, bo dużo obiecał, a na razie nie ma nic. Czy to się zmieni?

– Trzeba jasno powiedzieć, na rewitalizację budynku „Żółkiewskiego” przy ulicy Konarskiego bez pieniędzy unijnych nie ma szans – powiedział podczas sesji skarbnik miasta. Zdaniem Kazimierza Paryły początek „startu z wnioskami to będzie 2015 rok”. To pierwsza od lat tak szczera deklaracja władz Siedlec ws. zabytkowego obiektu.

Kazimierz Paryła o remoncie (posłuchaj)

Kazimierz Paryła

To nie koniec złych wiadomości dla uczniów i nauczycieli IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko nie wrócą oni do budynku przy ul. Konarskiego, ale też nie przeniosą się do obiektu zajmowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. O taką możliwość zabiegał u marszałka Mazowsza, właściciela „koledżu” prezydent Siedlec.

Cała teczka obietnic

Kudelski: Podpisałem pozwolenie na remont „Żółkiewskiego”

– Jest cała teczka korespondencji. Cały czas mieliśmy nadzieję, że pozyskanie tego budynku się nam uda – podkreślił Wojciech Kudelski. – Proponowaliśmy marszałkowi wymianę budynku na budynek Langego, działki przy szpitalu wojewódzkim, mówiliśmy, że dołożymy działkę przy pogotowiu od strony Czerwonego Krzyża. Wystąpił problem, z którym wyszedł marszałek, że jeśli przejmiemy nauczycieli to będzie zgoda na coś takiego. Poszliśmy też na to – wyliczał prezydent.

Ponieważ samorząd nie może przejąć Kolegiów, które za kilka lat zostaną zlikwidowane, do pomocy zaangażowano rektorkę siedleckiego uniwersytetu. Miało dojść do spotkania tej dwójki z marszałkiem podczas, którego miała paść konkretna propozycja.

– Uniwersytet przejąłby obiekt NKJO, uczyniłby szkołę ćwiczeń dla „Żółkiewskiego”, dla studentów Pedagogiki, a my ponieważ nie można na tym zarabiać, wsparlibyśmy uniwersytet uzgodnioną sumą pieniędzy za czynsz – wyjaśnił Kudelski.

Wojciech Kudelski o przejęciu NKJO (posłuchaj)

Wojciech Kudelski

Takie plany najprawdopodobniej nie zostaną zrealizowane, bo jak twierdzi prezydent „dotarła do niego informacja”, że zarząd województwa podjął decyzję o przeniesieniu do budynku „koledżu” własnych jednostek organizacyjnych. Mają tam się znaleźć biblioteka pedagogiczna i Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

– Jestem tym zbulwersowany – powiedział prezydent. – To jest nic innego jak zmarnowanie pieniędzy włożonych w remont budynku. Gdzie w tym wszystkim troska o finanse unijne? Nie wiem co mam jeszcze zrobić. Ogłosić protest?

Co będzie dalej?

Jeśli wierzyć biuru prasowemu marszałka zbulwersowanie prezydenta decyzją zarządu Mazowsza może dziwić, bo marszałek miał wielokrotnie informować Kudelskiego o takim zamiarze. Prezydent Siedlec nie zamierza jednak odpuszczać i zabiega o spotkanie z Adamem Struzikiem ws. Kolegium. Dodał, że jest mu szczególnie niezręcznie, bo 2 lata temu obiecał społeczności szkoły, że budynek zostanie odremontowany.

Remont „Żółkiewskiego” podzielono na 2 etapy

– I zostanie, ale trzeba będzie na to jeszcze trochę poczekać. Jeśli chodzi o zarzut dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego, że budujemy halę sportową przy „Samochodówce” a nie „Żółkiewskiego” to na remont tej pierwszej dostaliśmy 2 miliony złotych. Mieliśmy je oddać? – pytał.

– Na tę budowę miasto wyłoży 4 miliony, a za takie pieniądze przy „Żółkiewskim” by się nic nie zrobiło – dodał skarbnik.

Przypomnijmy, że całkowity koszt rewitalizacji budynku liceum wraz z budową hali sportowej zdaniem władz miasta wynosi 27 mln zł. Remont rozsypującego się budynki i budowa tzw. łącznika z halą sportową to 10 mln zł. Za wynajem sal dla liceum od Collegium Mazovia miasto płaci rocznie 200 tys. zł.

Tekst zmieniony

26 komentarzy

 1. może dodano 8 lat temu

  może doradców w UM potrzeba, chętnie się zatrudnię. Już dawno pisałem, że nie będzie to możliwe. Nikt osobiście nie rozmawiał z Marszałkiem. Miejskie procedur, napisać i czekać w tej sprawia jak wielu innych nie sprawdzają się.
  Doradzam, za darmo, nie wypowiadać się w mediach, nie mataczyć (przeprojektowanie -10 mln, gdzie się podziało?).

 2. może dodano 8 lat temu

  podobne bajki słyszeliśmy w sprawie Parku. Były już pieniądze na 95%. Urzędnikowi stanowisko w nagrodę zmieniono. Więc na ziemię i bajek nie opowiadajcie.
  Mówcie o długim długu bo wybory się zbliżają by wyborcy i kandydujący wiedzieli w jakie g……….. ewentualnie po wyborach wejdą.

 3. Poirytowany dodano 8 lat temu

  O, to teraz będzie znakomita okazja by budynek przekazać biskupowi z 99% rabatem… a potem jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności pieniądze na remont się znajdą…

 4. haha dodano 8 lat temu

  Zaczęli płakać. Jak mieli furę pieniędzy to szastali na lewo i prawo. Nikt nie myślał o przyszłości. Obwinią za wszystko Tuska, a Siedlce doprowadzili do katastrofy finansowej. Na szczęście wybory za pasem.

 5. mw dodano 8 lat temu

  jakiemu Biskupowi ?????

 6. internautka dodano 8 lat temu

  ciekawe w takim razie jak prezydent widzi przyszłość szkoły do czasu kiedy zdobędzie to nierealne i odległe fundusze unijne? A może w czyimś interesie jest żeby płacić Collegium Mazovia grube pieniądze za wynajem? w końcu PISowi ostał się tylko STS z panem S. właśnie w Collegium.

 7. no dodano 8 lat temu

  Mam nadzieję, że społeczność IV LO odpowiednio przyjmie Pana Prezydenta – może zgniłe pomidory :))

 8. P. dodano 8 lat temu

  Apeluje do wszystkich siedlczan ażeby w najbliższych wyborach nie zagłosowali na pana Kudelskiego, bo za to co się dzieje z Żółkiewskim, parkiem itd naprawdę na to nie zasługuje. Zdaje sobie sprawę, że jest z partii, która w naszym mieście ma największe poparcie, ale koniec tego! Długi czas uważałem, że miasto jest rządzone dobrze, dużo się działo, budowa basenu, plany zagospodarowania parku, plany remontu i rozbudowy Żółkiewskiego, ale niestety… skończyło się jak zawsze, największym zadłużeniem w Polsce i końcem marzeń o bezpiecznym parku i świetnym budynkiem IV LO. Jestem absolwentem tej szkoły i jest to bardzo przykre, że uczniowie muszą jeździć na koniec miasta żeby się uczyć. Początkowo autobusy komunikacji miejskiej dowożące uczniów miały być darmowe, niestety skończyło się tym, że uczniowie muszą nawet kupować bilet żeby dojechać na wf lub po nim dojechać na resztę lekcji. Wiem co mówię, ponieważ sam uczyłem się dwa lata na Sokołowskiej. Zauważmy, że jest to jedna z trzech najlepszych szkół Siedlec, a jest wiecznie dyskryminowana. Możliwe, że władze, wysyłając tą szkołę na obrzeża liczyli na to, że przez brak chętnych szkoła sama przestanie istnieć. Niestety rozczarowali się. Rok rocznie jest bardzo dużo osób chcących się uczyć w tej szkole z tradycjami. Oczywiście jest to wielka zasługa dyrektora szkoły, który wykorzystuje wszystkie możliwe okazje by promować szkołę, jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Niestety nie można tego powiedzieć o prezydencie miasta Siedlce.

  W związku z tym, że bardzo dużo osób z Żółkiewskiego śledzi SPIN przedstawię się tak: były przewodniczący Samorządu Uczniowskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego i jestem z tego dumny!

 9. aaa dodano 8 lat temu

  coś mi się wydaje, że Kudelski nie wygra tych wyborów.
  -żółkiewski
  -stan ulic(dwie 2-pasmówki w 100 tyś. mieście ?), ciasno w centrum(chodniki szerokości jezdni)
  -szastanie kasą na bzdety
  -bezsensowne rozwiązanie skrzyżowania Sokołowskiej z Jagiełły

 10. aaa dodano 8 lat temu

  coś mi się wydaje, że Kudelski nie wygra tych wyborów:
  -żółkiewski
  -stan ulic(dwie 2-pasmówki w 100 tyś. mieście ?), ciasno w centrum(chodniki szerokości jezdni)
  -szastanie kasą na bzdety
  -bezsensowne rozwiązanie na skrzyżowaniu Sokołowskiej z Jagiełły(całe miasto orodnowane, a w miejscu gdzie naprawdę potrzeba ronda powstaje skrzyżowanie na którym jest 15 sygnalizatorów oraz nie można zawracać)

 11. Jerz dodano 8 lat temu

  A zobaczcie co się dzieje z Nowym Światem? Pieniędzy nie ma na nic a Skorupce darmowe parkingi robi!!!! Albo z Piaskową – zamiast skończy jej remont i dopiero zamknąć Żytnią to kładzie nową drogę od NŚ do Popiełuszki przez łąkę!! Czy ta to nie ma naprawdę żadnego paragrafu???

 12. uczeń dodano 8 lat temu

  Na budowanie sal gimnastycznych w samochodówce czy królówce są fundusze a żeby wyremontować najstarszą szkołę w Siedlcach to już nie ma funduszy. Nie rozumiem po co obiecywać remont szkoły jeżeli nie ma się zamiaru go wykonać?!

 13. pf dodano 8 lat temu

  najważniejszy jest i tak remont ratusza czy tam urzędu

 14. internautka dodano 8 lat temu

  "Żółkiewski" czeka na remont przynajmniej lat 10 o ile nie więcej. Wtedy prawdopodobnie właśnie powstały pierwsze plany przebudowy budynku. Ważnym pytaniem w tym kontekście jest – dlaczego przez ten cały długi czas pracownicy urzędu miasta odpowiedzialni za pozyskiwanie funduszy unijnych NIGDY nie ubiegali się o nie na remont tego budynku????? Nic o tym nie jest wspomniane w powyższym artykule, że powstały JAKIEKOLWIEK wnioski z tym związane. A na 1000 innych potrzeb ( jak np. kosztowne remont CKiS i MOK oraz Biblioteki Publicznej) napisano takie projekty. Większość szkół i przedszkoli dostało nowe boiska, termomodernizację itp. Tylko ta szkoła jest konsekwentnie przez władze pomijana i karmiona pustymi obietnicami. Obiecując dwa lata temu, oficjalnie przed kamerami, czy rok temu nawet, że remont będzie, naprawdę prezydent nie miał pojęcia z jakich pieniędzy się to odbędzie? A jeśli obiecywał, bo liczył na unijne pieniądze to proszę Urząd Miasta o przytoczenie konkretnych projektów unijnych, które były pisane dla szkoły i ewentualnie się nie udały. Jak można tak bezczelnie składać takie publiczne obietnice wiedząc, że tylko "wygrana w lotto" może je zrealizować. W sprawie "koledżu" to aż się wierzyć nie chce -korespondencja??? Żadnego spotkania???? Wybory niedługo Panie prezydencie. Jak widać powyżej absolwenci szkoły czytają, zapewne uczniowie i rodzice też. Na pewno się odwdzięczą.

 15. Absolwentka na wyjeździe dodano 8 lat temu

  Ręce opadają! Chodziłam do tego liceum i to, co MIASTO (czyt. urzędnicy) z nim robi, woła o pomstę do nieba. Najpierw pomysł na muzeum JPII (bzdura!), a teraz "prezydentowi jest niezręcznie", ale nie ma pieniędzy na remont.

  Jak można zmarnować jeden z najstarszych budynków w mieście?! Jak można nie dbać o mury szkoły, w której uczył się Bolesław Prus?

  Ni rozumiem małomiasteczkowych decyzji, głupich, miałkich ludzi, którzy zajmują stanowiska, choć ewolucyjnie nie są do tego przystosowani.

  Buduje się pomniki, nowe galerie, cuda na kiju, a zapomina się o tradycji i historii tego miasta.

 16. internautka dodano 8 lat temu

  Czyli jak prezydent obiecywał remont dwa lata temu i rok temu to dokładnie wiedział z jakich pieniędzy będzie "Żółkiewski" remontowany. No bo chyba tak poważna osoba nie dawałaby takich publicznych obietnic nie mając pojęcia jakie będzie źródło ich finansowania. No to gdzie teraz te pieniądze są??? W sekretny sposób gdzieś się ulotniły? Czy zostały komuś innemu przyznane kto w kolejce przeskoczył "Żółkiewskiego" czekającego na remont około 10 lat. Druga sprawa to, dlaczego przez te wszystkie lata nikt z komisji zajmujących się projektami unijnymi nie zajął się pozyskaniem środków unijnych na renowację szkoły. Dlaczego to plany są dopiero na rok 2015??? Wszystkie szkoły i przedszkola dostały już naprawdę wiele, ta jedna jest systematycznie pomijana. Wspomnijmy też bardzo kosztowne remonty CKiS i MOK oraz Biblioteki Publicznej. Kto kiedykolwiek w Urzędzie Miasta spróbował napisać projekt dla szkoły??? Choćby taki. który nie
  przeszedł. Pretensje"Żółkiewszczaków" są jak najbardziej uzasadnione. Cierpliwie czekali i zostali wykorzystani. Wybory wkrótce. Społeczność szkoły to nie tylko ta garstka 400 uczniów i ich rodziców, ale cała rzesza absolwentów i sympatyków. Na pewno się odwdzięczą panu prezydentowi "pustych obietnic i pozornych działań"

  • pytanie dodano 8 lat temu

   po co mnożysz komentarze?

   • Absolwentka na wyjeździe dodano 8 lat temu

    A co Ci przeszkadza? Nie chcesz, żeby komentowano tę sprawę? Ciekawe…

    A pieniądze były, bo miało być muzeum JPII. Nie ma zgody na muzeum, nie będzie pieniędzy. ZAŚCIANKOWOŚĆ i zawziętość tego pana, który nie wiadomo dlaczego jest prezydentem, aż bije po oczach i jest KRZYWDZĄCA dla całego miasta. ZABYTKI się ocala, a nie niszczy!

    • pytanie dodano 8 lat temu

     Nie mnożę komentarzy prawie tej samej treści, bo to bez sensu. Jak mam coś do powiedzenia to się wypowiadam raz, a dobrze. Muzeum było plotką najczystszej postaci, aż dziwne, że ktoś w to uwierzył mimo wielokrotnych dementi. Odnoszę wrażenie, że jakbym coś teraz chlapnął, że zamiast LO chcą tam zrobić na przykład drugi oddział siedleckiego więzienia to znaleźli by się pewnie tacy, którzy sialiby ferment odnośnie tej plotki przez najbliższe pół roku.

     • internautka dodano 8 lat temu

      Muzeum było plotką? Zachęcam do przeczytania końcówki artykułu na SPIN z 2011
      http://www.spin.siedlce.pl/2011/06/28/zolkiewski-to-nie-inwestycja-pierwszej-potrzeby/
      Wynika z niego że prezydent głosi plotki na swój własny temat. A Panu/Pani o nicku "pytanie" radzę zabierać głos w sposób merytoryczny na dany temat, a nie tylko pouczający.

     • podaj mi źródło dodano 8 lat temu

      Podaj mi proszę źródła gdzie prezydent dementował plotki o muzeum, bo ja pamiętam że dementował plotki o oddaniu działi za 1% po żółtej hali czy coś takiego ale nie przypominam sobie dementi odnosnie muzeum. zresztą link, który podał "internautka" wyjaśnia wszystko. ale masz racje w jednym, że nasz prezydent jest w stanie rozswiewać plotki na własny temat.

   • internautka dodano 8 lat temu

    Naprawdę nietrudno się domyślić dlaczego mnożę komentarz. Ten wcześniejszy był wysłany wczoraj i nie widziałam go do dzisiejszego popołudnia nawet oczekującego na moderację. Gdy napisałam kolejny w tym samym tonie, gdyż myślałam że ten poprzedni po prostu przepadł, pojawiły się dwa jednocześnie. Proste techniczne wyjaśnienie, nietrudne do zgadnięcia.

 17. siedlczanka dodano 8 lat temu

  możecie stanąć na głowie i tak nie będzie kasy na remont IV LO

 18. jojo dodano 8 lat temu

  z 15 – 18 lat temu bywałem systematycznie w Żółkiewskim, (ale nie jako uczeń) i już wtedy tam było dziadostwo i przez ten czas nikt w UM nie widział że tam jest potrzebny remont, przez co doprowadzono do stanu takiego że "budę" trzeba zamknąć bo grozi katastrofa budowlaną prawie, padaka

 19. numerek 1 dodano 8 lat temu

  CHYBA CELOWA ROBOTA ŻEBY DOPROWADZIC DO RUINY I ODDAĆ BISKUPOWI ZA 1% WARTOSCI.

 20. adelka dodano 8 lat temu

  Obecnie ten budynek jest systematycznie dewastowany przez pijaków, narkomanów i kryminalistów. Boisko za budynkiem to stałe miejsce imprez do białego rana suto zakrapianych alkoholem i narkotykami. Wrzaski, przekleństwa i inne słychać często, a gdy jest ciepło to codziennie – co noc. Policja doskonale zna problem i powinna ten teren patrolowac co noc.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?