SPIN

Skandaliczne zachowanie kierowcy MPK w stosunku do niepełnosprawnej dziewczyny

Aneta Borkowska poniedziałek, 4 listopada 2013, 15:07 Społeczeństwo

Przed chwilą do naszej redakcji dotarł mail zatytułowany MPK, opisujące zdaniem czytelniczki skandaliczne zachowanie kierowcy jednego z miejskich autobusów w stosunku do niepełnosprawnej osoby. Sytuacja zdarzyła się dzisiaj o godzinie 13.

Witam,

Postanowiłam skontaktować się z Panią ponieważ widziałam, że można w pewien sposób nagłośnić problemy w naszym mieście przy pomocy Pani portalu.

Otóż chciałabym opisać sytuację, która miała miejsce dziś o godzinie 13 w autobusie MPK linii nr 4. Uważam, że zachowanie kierowcy autobusu było nie tyle bezczelne co totalnie aroganckie. Wsiadając do autobusu nr 4 przy ul. Sokołowskiej pomogłam wsiąść dziewczynie poruszającej się na wózku inwalidzkim ponieważ kierowca nie zobowiązał się do wyjścia oraz otworzenia zjazdu dla niepełnosprawnych, który znajduje się przy środkowym wejściu do autobusu.

Trzy przystanki dalej dziewczyna wysiadała lecz z powodu tłumu, który wsiadł nie udało mi się do niej dotrzeć by ponownie jej pomóc więc sama poprosiła o pomoc kierowcę, którego obowiązkiem jest otworzenie zjazdu dla niepełnosprawnych. Kierowca natomiast oburzył się mówiąc, że 'skoro wsiadła to i wysiądzie'. Nie chciał pomóc dziewczynie umożliwiając skorzystanie z funkcji autobusu dla niepełnosprawnych (nie wspomnę nawet, że na każdym rozkładzie MPK jest informacja, które pokazują autobusy przewożące osoby niepełnosprawne).

Oburzeni pasażerowie wdali się w kłótnie z kierowcą, który zachowywał się skandalicznie mówiąc niech dziewczyna radzi sobie sama. Dopiero po awanturze w autobusie kierowca MPK wysiadł i z wielką łaską pomógł, oczywiście nie otwierając zjazdu.

Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim zachowaniem w MPK. Każdy kierowca zawsze pomagał osobom niepełnosprawnym wypełniając swój obowiązek. Nie powinno się to więcej powtórzyć, takie jest moje zdanie.

(zachowana oryginalna pisownia)

42 komentarze

 1. dr dodano 8 lat temu

  Panie Prezydencie, czas zobowiązać Prezesa MPK do zdecydowanej interwencji – jeden straci pracę to odsetek tych pozostałych niemiłych kierowców, który zachowuje się tak, a nie inaczej, a co za tym idzie "robią" zły pijar MPK zrozumieją, że pracę należy szanować i wykonywać ją na przyzwoitym, a nawet ponad poprawnym poziomie.

 2. Kamil_Siedlce dodano 8 lat temu

  to jest coś nieprawdopodobnego co sie teraz w Polsce dzieje ludzie nie potrafia sie w stosunku do osób niepelnosprawnych zachować kulturalnie na moim miejscu zrobiłbym przy wszystkich ludziach którzy sa w autobusie Awanture a wtedy by na pewno kierowca skruszał i na pewno tę dziewczyne przeprosił….

 3. asd dodano 8 lat temu

  Powinni mu jeszcze dobrze […]

  • Stas dodano 2 lata temu

   Najlepiej włączyć automat i nie będzie kierowcy i bez problemu

 4. jojo dodano 8 lat temu

  jednak w Polsce nie ma kryzysu… ludzie nie szanują pracy… a może i jest kryzys …. bycia człowiekiem… na szczęście są jeszcze ludzie (pasażerowie w tym wypadku) którzy "pojechali" temu chamowi podobno kierowcy… to po co mpk kupuje te nowe auta z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych…rzucanie pereł przed …. (i nie mam tu oczywiście osób z problemami w poruszaniu się na myśli)…

  • dr dodano 8 lat temu

   To mentalność po PRL, tj. "Czy się stoi, czy się leży…". Choć śmiem twierdzić, że ludzie wtedy byli dla siebie bardziej życzliwi.

 5. efaster dodano 8 lat temu

  jaki pan taki kram, prezes Dębiński miernota partyjna (mierny, bierny ale wierny z legitymacją partyjną pis-u) to i tak MPK działa. Bilety drogie, rozkład jak z głębokiego PRL-u, w dodatku chamscy i nie douczeni kierowcy, którzy w prywatniej firmie transportowej mogliby co najwyżej wozić ziemniaki, a nawet i tego nie. No więc nie wymagajmy od MPK nowoczesnego rozkładu jazdy dostosowanego na XXI wieku, klimatyzacji dla pasażerów, "ciepłych" przycisków, kasowników obsługujących jednocześnie bilety i karty miejskie (99 % przewoźników ma 2 w 1 tylko u nas są oddzielne) jak kierowcy MPK Siedlce nie potrafią używać rampy dla niepełnosprawnych na wózkach.

  Już kolejna wpadka Dębińskiego w roli prezesa MPK ale wiadomo kapciowy i kolega partyjny Kudela więc go nie odwołają, podobnie jak 3/4 prezesów i dyrektorów miejskich spółek.

  Ja bym się nie […] poszedł bym z tym do mediów ogólnopolskich (typu TVN, Polsat, GW, WP czy Onet) oni narobili by szumu i był by smród na pół Polski, jak to w Siedlcach pis dba o niepełnosprawnych. A media mainstreemowe nie lubią partii Kaczyńskiego to i by chętnie temat pochwyciły.

  Jak dla mnie kierowca już dziś powinien dostać dyscyplinarne zwolnienie z pracy w trybie natychmiastowym z naganą do akt.

  • Joł dodano 8 lat temu

   Ja zastanawiam się jeszcze, który "inteligentny" tak porozstawiał te kasowniki, czytniki i przyciski do otwierania drzwi, że nie ma czego się trzymać w momencie przygotowania się do wyjścia, gdy kierowca podjeżdża do przystanku.

   • robson dodano 8 lat temu

    nie można tak szkalować Prezesa, który naprawdę sumiennie wykonuje swoją pracę. Jeżeli ktoś ma uwagi co do pracy ludzi zatrudnionych w spółkach z udziałem Miasta Siedlce to powinien oficjalnie zgłosić to trybem urzędowym do magistratu.

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Efaster, ty jesteś po prostu medialnym k****. Wszystko dla ciebie jest be… Ciekawe czym ty zajmujesz się na codzień i jakie są owoce twojej pracy? A może ty po prostu siedzisz i nic nie robisz, bo tacy mają najwięcej do powiedzenia. Dla mnie jesteś po prostu I****!!!

   • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

    Takie komentarze tylko podnoszą moją (i innych) sympatię do efastera. I żeby nie mnożyć komentarzy: ktoś niżej napisał "anonimy piszą a redakcja daje się podpuszczać" – no to może jest jakiś zapis z monitoringu autobusowego, który potwierdzi lub zaprzeczy opisanej sytuacji. Ciężko nagłośnić coś "na pół Polski" bez nagrania, warto jako media wystosować zapytanie o takie nagranie.

  • Bartosz dodano 8 lat temu

   MPK coraz bardziej się pogrąża. I oni chcą być postrzegani jako nowoczesna firma o wysokim poziomie świadczonych usług… Haha, ich można tylko wyśmiać. Żadne tam Mercedesy, nowe wiaty nie sprawią, że MPK będzie prezentować nadal bardzo niski poziom, a wysokie ceny biletów nie są do niego adekwatne.

  • -ktoś dodano 8 lat temu

   Dziwi mnie tylko jedno , czemu nikt tego nie sprawdził przed publikacją . Tak można zrujnować komuś życie . SPIN robi się powoli jak tani szmatławiec (byle był szum) ,a jaki był cel powstania tego portalu ?Piszcie wszyscy o wszystkich niech się nienawidzą?

   • Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

    Drogi czytelniku

    Po pierwsze proszę nie nadużywać wyobraźni przy wysuwaniu wniosków o zrujnowaniu komuś życia. W tekście nie ma ani nazwiska ani oskarżeń o popełnienie przestępstwa.

    Po drugie SPIN nigdy nie robi relacji z jedne strony. Po mailu od razu redakcja skontaktowała się z prezesem MPK i jeszcze dzisiaj pojawi się tekst z drugiej strony.

    • -ktoś dodano 8 lat temu

     Fakt 3 dni po ukazaniu publikacji to na prawdę szybko.

     • Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

      Nie zawsze da się wszystko zrobić od razu. Ale nie będę się z Panem kłóciła. Materiał będzie z dwóch stron i to jest najważniejsze.

    • Leon dodano 8 lat temu

     Droga Pani, zdaje się, że sprawdzenie informacji przed jej publikacją to Pani obowiązek, chyba że SPIN jest zwolniony ze stosowania Prawa prasowego?? A jeśli ma Pani problemy z dopełnieniem swoich obowiązków, to może trzeba zmienić zawód. I jeszcze maleńkie pytanie – kiedy zdejmie Pani te brednie ze strony?

     • Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

      Drogi Panie
      Jeśli chodzi o tekst w którym ktoś zarzuca komuś łamanie prawa owszem mam obowiązek sprawdzić to przed (i tak też robiłyśmy), bo inaczej mogę zostać podana do sądu za oszczerstwo. Zwłaszcza jeśli podam dane.
      Tu nie było nic ani o łamaniu prawa ani danych osobowych.
      Więc niestety zarzuty nie trafione i dziękuję, ale ja wiem jakie obowiązki ma dziennikarz.

      I portal nie różni się od gazety. Czy do gazety też Pan by żądał powycinania u każdego kto kupił danego tekstu?

     • Leon dodano 8 lat temu

      Droga Pani Redaktor, zachęcam do uważnej lektury ustawy – Prawo Prasowe. Art. 12 ust. 1 Dziennikarz jest obowiązany:
      1) zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło.
      I jeszcze jedno. Dziennikarz ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego (art. 10 ust. 1).
      Możliwe, że się nie znam, albo nie czytam ze zrozumieniem, ale na wszelki wypadek, niech Pani Redaktor odświeży sobie swoje obowiązki.
      Pozdrawiam

     • Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

      Już po raz ostatni napiszę, bo nie chcę wdawać się w niepotrzebne dyskusje.
      1. Proszę przeczytać nagłówek działu: SPOŁECZEŃSTWO. Więc to już mówi chyba samo za siebie, że to nie są materiały przez nas zbierane i robione, ale informacje od czytelników lub ogłoszenia.
      2. W momencie przysłania do nas maila który zarzucał łamanie prawa, nie był puszczony bez skontaktowania się z tą osobą (gdyż podawał imię i nazwisko oraz zdjęcie – pewne już Pan kojarzy o jaki temat chodzi). Jak powtarzam ten nie był tego typu. Nie wie Pan który to kierowca, ja też nie wiem. Więc żadna krzywda się nikomu nie stała.
      3. Mnie, ani Pana w autobusie nie było. Na nagraniu nie ma odsłuchu więc nie wiem czy takie słowa od kierowcy jakie podała czytelniczka padły czy nie. Ja nie mam zdania na ten temat. I nie mam też wpływu na to jak ta cała sytuacja została odebrana przez czytelniczkę. A jej zdanie jest takie jak wyżej napisała.

 6. Mateusz dodano 8 lat temu

  Kierowca powinien być pociągniety do dpowiedzialności zachował sięjak bydle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Foreesto dodano 8 lat temu

  Do Onetu i TVN-u dam znać. Z ekipą TVN-u miałem do czynienia i są bardzo pomocni. Co do onetu to nie za specjalnie, ale docierają do ogromnych mas ludzi…

  • obiektywna dodano 8 lat temu

   Zgadzam się, zaprośmy telewizję ogólnopolską niech ujawni nagranie z tego zdarzenia z kamer zamieszczonych w autobusie. Ale jakie konsekwencje poniosą :efaster, Mateusz., Bartosz, jojo, bb, ONA oraz wszyscy inni na czele z "uprzejmą czytelniczką-donosicielką"oszczercy, jeśli okaże sie , że sytuacja wyglądała zupełnie innaczej,a kierowca nie był chamem…………….?

   • Zordon dodano 8 lat temu

    Nie rozumiem dlaczego każdy podważa opinię nadawcy maila robiąc z niej 'donosicielkę'? Czyżby ogólnie przyjęta postawa obojętności stała się naturalnym przejawem emocji i każda próba podjęcia jakiegoś działania musi być stłamszona przez takie chore epitety i podważanie tego co zaobserowała?
    Bardzo dobrze, że zaalarmowała o takim zajściu a wielcy obrońcy "uciśnionych" kierowców niech pomyślą jak musiała czuć się niepełnosprawna pasażerka i opracują plan jak nie dopuścić by takie zdarzenia miały miejsce w przyszłości!

 8. zazenowany dodano 8 lat temu

  Wyrzucic tego […] i […] na zbity pysk z pracy!

 9. anonimy piszą dodano 8 lat temu

  Piszą anonimy a redakcja daje się podpuszczać.

  • Kinga dodano 8 lat temu

   Po pierwsze to skąd wiesz czy to był anonim? Sama kiedyś poinformowałam redakcję o czym, a wpisali od czytelnika. To dobrze, bo chyba Ty nie musisz znać mojego nazwiska?
   A po drugie to nawet jeśli to był anonim chyba dobrze, że temat wypłynął. Bo jeśli kierowca naprawdę się tak zachował to chyba trzeba coś z tym zrobić.

 10. z Siedlec dodano 8 lat temu

  Dramat, ale całe to MPK kuleje. Zwróćcie uwagę na rozkłady na przystankach – identyczne jak kilkanaście lat temu: brak nazw wszystkich ulic i przystanków, częstotliwość jazdy "głównych" linii porażająca, a w wakacje jeszcze rzadsza (ludzie pewnie mają wolne od pracy jak uczniowie). Tabor fakt nowy, pomijając fakt, że do prawdziwego Mercedesa to mu daleko. Kierowcy chamstwo i prostactwo (z pojedynczymi wyjątkami). Wspomniane kasowniki to śmiech i kpina na skalę ogólnopolską. Do tego bilety na bezpłatny przejazd u kierowcy – starsza osoba przeciska się przez tłok, żeby mieć papierek na darmowy przejazd, mimo iż i tak ma do tego uprawnienia. Ale jak wspomniano, tu kierowcy nawet się nie poszuka, nie dojdzie, który to, nie mówiąc już o konsekwencjach. Pisowczyk prezes tylko pisowcowi kudelkowi się pokłoni…

 11. rafał dodano 8 lat temu

  uwierzcie mi ze to nie PRL, ci nowi są bardziej chamscy niz ci juz przed emerytura , wiem bo z wieloma sobie porozmawiam jadą c ot tak od niechcenia, na rozne tematy, pogody, samochodów obok, ludzi, i ci nowi, chodzą z głowa wysoko podniesioną, dużo za wysoko

 12. ONA dodano 8 lat temu

  Kierowcy nie dbają o pasażerów. Nie chodzi tylko o osoby niepełnosprawne, ale także o matki z małymi dziećmi z wózkami. Jeżeli kierowca widzi taką osobę na przystanku mógłby podjechać bliżej krawężnika, żeby spokojnie takim wózkiem można było wjechać do autobusu, a nie pół metra od krawężnika i weź się człowieku gimnastykuj. Autobusy niskopodłogowe- jak sama nazwa wskazuje też powinny ułatwiać taki wjazd wózka, ale to też dobra wola kierowcy żeby przy wsiadaniu czy wysiadaniu zniżył tę podłogę.

  • bezstronna dodano 8 lat temu

   Piszesz brednie. Wielokrotnie jeździłam autobusem z wózkiem i nie miałam problemu z wjechaniem do autobusu. Widzę, że podoba Ci się ta nagonka. Zawsze możesz przesiąść się na bardziej luksusowy transport.
   Ps. wyrok wydany bez udowodnienia winy.

 13. mr dodano 8 lat temu

  Jeśli to prawda, to ten pan powinien z hukiem wylecieć z pracy. To jest skandal. Nie do pomyślenia w żadnym cywilizowanym kraju. Kiedy ci durnie kierowcy autobusów wreszcie zrozumieją, że trzeba być miłym i pomocnym dla wszystkich pasażerów, a zwłaszcza dla starszych i niepełnosprawnych? Nie ma co się dziwić, że tak jest, bo sami pasażerowie są też nie lepsi – gdy wsiada starsza osoba to nikt nie raczy podnieść dupy. Polactwo

 14. POLAK dodano 8 lat temu

  JEST MI SMUTNO ZE ZYJE W TAKIM KRAJU

 15. stefan dodano 8 lat temu

  Co fakt to fakt

 16. bb dodano 8 lat temu

  Kiedys powiedziałam takiemu bucowi kierowcy, ze niech sie nie wymądrza, autobus nie jest jego prywata wlasnością, a on jest tylko kierowca i jest powoląny do obsługi pasażerów, a nie do rządzenia. To on jest naszym pracownikiem, a my jego pracodawcami. I nikomu łaski nie robi, że otzworzy drzwi, czy cos tym rodzaju. A jak mu nie pasuje – niech sie zwolni. Na jego miejsce przyjdzie wielu chętnych. Najpierw mi napyskował, a przy wysiadaniu przyciął mnie w drzwiach. Kiedy sięgnełąm po komórkę, wypadł z autobusu i na wszystkie świetości błagał, abym nie dzwoniłą do prezesa, niemal klękał przede mną. Pasażerowie muszą walczyc o swoje prawa. To kierowca jest dla nas – nie my dla niego.

 17. Mamba dodano 8 lat temu

  Zachowanie kierowcy /jeśli tak było/ jest smutne i godne potępienia. Kierowca powinien natychmiast być zwolniony. Ale ty,, Efaster,, za opluwanie ludzi powinieneś ponieść konsekwencje. Kierowcy MPK i Prezes zjednoczcie się i walczcie o swoje dobre imię.

  • ten nielubiany w mieście Efaster :) dodano 8 lat temu

   zależ proszę chętnie stanę przed obliczem wymiaru sprawiedliwości, jak się p. Dębiński czuje urażony nie ma problemu, ja zadania nie zmieniam, zwykły partyjniak który jest tylko prezesem miejskiej spółki, bo należy do pis-u a ta partia rządzi na dzień dzisiejszy miastem. A kasowniki, częstotliwość kursowania, ilość linii większa niż np. w Białymstoku. Niech to zmienią to pogadamy, bo wymiana kilku wiat i słupków na nowe + kilka Mercedesów z Turcji (bez klimatyzacji) to dla mnie stanowczo za mało. Ba ja i tak MPK jeżdżę raz na rok, bo paliwo taniej wychodzi niż bilet, a jak jest ciepło to wolę na rowerek wsiąść lub pieszo, bo w Siedlcach wszędzie blisko.

  • do mamby dodano 8 lat temu

   Buahahaha. Za co niby Debinski mialby pozywac efastera? Za to ze napisal prawde ze prezes jest miernota partyjnym i […]? Bo taka prawda. Wiekszosc siedleckich prezesow i kierownikow w sektorze publicznym to nieudacznicy, ktorzy zawdzieczaja swoje posady przynaleznosci partyjnej do pisu lub znajomoscia z ludzmi tej partii. Brak honoru, klasy i wstydu.

  • Drizzt dodano 8 lat temu

   Ale jakie dobre imię jak zachowuje się jak cham to jest chamem i tyle.
   A Efaster ma rację 😉

 18. *** dodano 8 lat temu

  Bardzo rzadko jeżdżę autobusami, ale mimo to jestem pełna podziwu dla kierowcy, który: musi zaczekać na wszystkich spóźnialskich, i to zwykle tych samych, pomóc wsiąść do autobusu matce z dzieckiem, inwalidzie, starszej Pani, a potem przeprowadzić za rękę wzdłuż autobusu, by nie upadła, sprzedać bilet i jeszcze ładnie się uśmiechnąć, posprzątać autobus z błota, no bo oczywiście ktoś się może przewrócić i z tym wszystkim dojechać na czas, a jeśli nie, to spotka się z pretensjami oczekujących, zerkających na zegarek! I jak tu wszystkim dogodzić?

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Nigdy w życiu nie widziałam, żeby kierowca prowadził kogoś za rękę. Sprzedaż biletów i otwieranie pomostu dla niepełnosprawnych są jego zasranym obowiązkiem. Nie wszyscy kierocy są chamami, ale patrząc z perspektywy pasażera stwierdzam, że większość nie umie się zachować. A że ma dużo obowiązków i stresów w pracy? A kto ich nie ma? Czy z tego powodu wszyscy mamy być chamscy w swojej pracy? Czy lekarz powinien obrażać i wyśmiewać pacjentów? Czy mechanik powinien chamsko zniszczyć komuś samochód żeby więcej zarobić? Czy listonosz powinien złośliwie roznosić tylko awizo? Ludzie! Nich każdy sie weźmie za siebie to wszystkim nam będzie milej.

 19. gosc dodano 5 lat temu

  w miescie siedlce bylismy u znajomych jechalismy autobusem komunikacji miejskiej z chlopcem gluchoniemym lat 14 autobusem rodzicami jego rodzcami i mojmi rodzcami w autobusie zeszlym tygodniu od dnich do dworca pks , kierowca potraktowal ich rasistowskimi wyzwiskami i zaczol nas wyzywac od roznych ostro , mowiedzialem mu ze go pozwiemy do sadu karnego w siedlcach to jeszcze gorzej nas wyzywazc rasistowsko zaczol bardzo i kazal nam kazal (…) z autobusu komunikacji miejskiej ,mpk siedlec , byl to dzien piatek przed poludniem byla godzina 10.03 . jechalismy od dworca pkp do ich domu w kierunku na mordy autobusem wyrzucinas za komda policji na rodzie przy kaplice cala rodzina , panie prezesie mpk siedlce rzadamy wycjagniecia kosekwecij karneji i dyscyplinarnej wobec swojch kierowcow mpk siedlce i nauczyc ich szacunku wobec osob niepelnosprawnych w polsce , bo w innym razie pozwe was do miedzynarodowego trybulalu chaskiego w chadze postawie was wszystkich pana prezesa i kierowcow i cala rade nad zorcza z siedlckiego mpk siedlce..

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?