SPIN

Parada, platformy, rola opozycji i koalicji, czyli 11 listopada 2013 (zdjęcia)

Beata Głozak poniedziałek, 11 listopada 2013, 14:58 Siedlce

Społeczeństwo powinno kontrolować poczynania władzy, a dobro ojczyzny powinno nas łączyć a nie dzielić  – powiedział prezydent Siedlec podczas przemówienia na Placu Wolności.

Koncerty, biegi, parada, patriotyczne pieśni – tak Siedlce czczą 95. rocznicę odzyskania niepodległości. Centralne uroczystości odbyły się już tradycyjnie na Placu Wolności. Pod Pomnikiem Wolności władze samorządowe, związkowcy, przedstawiciele partii politycznych złożyli wieńce i wiązanki, zapalili znicze.

Świętowanie rozpoczęto mszą w kościele pw. Św. Józefa po czym przemaszerowano pod Pomnik Wolności. Czoło pochodu tworzyły zabytkowe auta, za nimi jechały dwie, zdobione biało-czerwonymi balonami i flagami platformy. Drugi rok z rzędu impreza miała wyjątkowo radosny charakter. Być może to spowodowało, że udział w centralnych obchodach wzięła większa niż zazwyczaj liczba siedlczan.

Bóg, Honor, Ojczyzna

– Na naszych sztandarach nie bez powodu umieszczamy najczęściej słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”, bo to są słowa, za którymi kryją się wielkie wartości. Wartości, według których trzeba żyć i dla których warto oddać życie – powiedział podczas przemówienia prezydent miasta Wojciech Kudelski.

Wojciech Kudelski o walkach o niepodległość (posłuchaj)

Wojciech Kudelski

Podkreślił, że za każdym razem, gdy trzy słowa ze sztandarów „rozchodziły się” na kraj spadały nieszczęścia, za przykład podając potop szwedzki i konfederację targowicką. Jak zaznaczył Kudelski za każdym razem w trudnych momentach byli ludzie, którzy walczyli o wolność.

– Dzięki tym wszystkim bohaterom na przestrzeni dziejów możemy dzisiaj w Siedlcach świętować naszą wolność. Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej historii? Czy nie powinniśmy wcześniej nawiązywać relacji ludu z władzą? Czy nie powinniśmy wcześniej kontrolować naszej władzy bez względu na to czy jesteśmy w opozycji czy koalicji? – pytał Kudelski i podkreślił, że obie strony mają swoje obowiązki.

Wojciech Kudelski o aktualnej sytuacji (posłuchaj)

Wojciech Kudelski

– Opozycja ma swoje prawa. Opozycja ma prawo upominać się o sprawy związane z bytem narodu, ale nie po to aby się nagłośnić, ale po to, aby zwracać uwagę na dobro ojczyzny. Koalicja ma jeszcze większy obowiązek. To jej działacze polityczni powinni upominać się o to, żeby była dbałość o interes społeczny ojczyzny i jej honor.  Dobro ojczyzny powinno nas łączyć a nie dzielić.

Mamy prawo do kontroli

Prezydent podkreślił, że społeczeństwo ma prawo kontrolować poczynania władzy. Bez tego niemożliwe jest sprawne funkcjonowanie państwa. Nawiązał w tym miejscu także do realiów siedleckich przypominając o trudnej sytuacji w Polimeksie-Mostostal. Stwierdził, że firma popadła w tarapaty finansowe, bo w odpowiednim czasie nie zapłacono jej za wybudowane drogi.

– Mówmy mocne słowa. Mówmy je w sposób publiczny. Nie na forach anonimowo, ale tak jak teraz, żeby móc powiedzieć co udało nam się zrobić. Mamy odbudowane od podstaw ośrodki kutry, mamy stadion, lodowisko, piękne szkoły, sale gimnastyczne, budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – wyliczał prezydent. – Za chwilę oddamy aquapark, ruszymy z budową tunelu pod torami kolejowymi. Wybudowaliśmy około 30 kilometrów nowych dróg. W sumie w ostatnich latach w naszym mieście poszło na inwestycje około 900 milionów z czego 500 z kasy miasta – dodał.

Wszystkie zdjęcia z uroczystości

34 komentarze

 1. dr dodano 8 lat temu

  brawo za mądre słowa, panie prezydencie
  pogoda dopisała to i ludzi pełno, to cieszy

  • Ha ha dodano 8 lat temu

   B. madre slowa, szczegolnie te o kontrolowaniu poczynan wladzy przez spoleczenstwo. Pewnie dlatego odmowili podania informacji publicznej dla organizacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 2. . dodano 8 lat temu

  Jako ateista, mam wrazenie, ze wyklucza sie mnie z tej spolecznosci.

  • Kakadu dodano 8 lat temu

   Sam już się wykluczyłeś.

 3. wersal dodano 8 lat temu

  W Siedlcach spokojnie, rodzinnie, z klasą. W Warszawie znów zadyma, Polacy z Polakami wojnę toczą, lecą kamienie, koktajle Mołotowa, spłonął samochód i tęcza na Placu Hipstera (tej akurat nie żal) – w czym rzecz? Dlaczego nie potrafimy świętować tak jak w Siedlcach? Dlaczego jeden na drugiego w takie święto? Wstyd mi za nas wszystkich, bo jako nacja będziemy cierpieć wszyscy za wybryki tego marginesu, który robi zadymę.

  • Zeno dodano 8 lat temu

   Tam jest zadyma, a u nas spokojnie.. Pomyśl dlaczego. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi wyrzuć telewizor i z czasem zaczniesz myśleć.

 4. EKO dodano 8 lat temu

  Możemy być z siebie zadowoleni, ze uroczystości centralne Odzyskania Niepodległości, zostały przeniesione na stale na Płac Wolności, jest to odpowiednie miejsce. Warto było mówić, prosić i bronić miejsca przed postawieniem innego pomnika, chociażby dla dzisiejszych uroczystsci, tak bardzo waznych dla kazdego Polaka. Nigdy na zmiany nie jest za późno. Mile spędzone święto na zawsze pozostaje w pamięci. Podziękowania dla organizatorów.

 5. siedlce dodano 8 lat temu

  To prawda wolny kraj to jak swój dom w którym człowiek czuje pewnie i bezpiecznie. Pomyślmy o tych co wyjeżdżają za granicę jak wygląda ich życie? Czy oni tam się odnajdą?

 6. Prezes dodano 8 lat temu

  "społeczeństwo ma prawo kontrolować poczynania władzy … w Siedlcach też …
  bez tego niemożliwe jest sprawne funkcjonowanie samorządu"
  należy rozliczyć każdą inwestycję Kudelskiego zgodnie z wytycznymi prezesa J.Kaczyńskiego jej sensowność … rozliczyć każdy przekręt …

  • dr dodano 8 lat temu

   Na leczenie nigdy nie jest za późno, zalecam ci, może twoje życie stanie się weselsze.

   • tak tak dodano 8 lat temu

    nieskazitelnego i wyspowiadanego nie wolno rozliczać.

 7. Siedlczanin - racjonalista dodano 8 lat temu

  "Wersal" wspomniał o zamieszkach w Warszawie, zatem pozwolę sobie rozwinąć temat.

  Etatowy uczestnik Marszu Niepodległości i zarazem działacz Nowej Prawicy w Siedlcach P. Wyrzykowski napisał na swojej stronie w jednym z portali społecznościowych, cytuję:

  "Czy ktokolwiek widział w telewizji lub na głównych portalach internetowych informacje o lewicowych bojówkach rzucających cegłami w rodziny z dziećmi? Czy ktokolwiek natknął się na informację o dwóch członkach Straży Marszu Niepodległości, którzy dostali cegłami od "tolerancyjnych"? Pytania retoryczne…"

  A teraz trochę faktów.

  Jedyny kontakt środowisk nacjonalistycznych i kibolskich z przedstawicielami działaczy lewicowych był na ulicy Skorupki. Jest to krótka arteria mająca nieco ponad 100 m, która stanowi jedną z przecznic Marszałkowskiej.

  By działania zaczepne odniosły skutek, czyli sprowokowały zamieszki wśród "lewicowych bojówkarzy", których Pan Wyrzykowski oskarża o ataki na rodziny z dziećmi musieliby być anonimowymi rekordzistami świata w rzucie młotem, bądź dyskiem. Nadmieniam, iż nie mogli oni opuścić swojej siedziby, gdyż dla swojego bezpieczeństwa wcześniej zabarykadowali się, dlatego odległość rzekomej prowokacji jest wręcz imponująca – 109 m. Przypomnę, iż obecny rekord świata w rzucie dyskiem wynosi 74,08 m, natomiast w rzucie młotem 86,74 m.

  Zatem idąc tokiem myślenia Pana Wyrzykowskiego należałoby natychmiast zgłosić rzekomych prowokatorów do reprezentacji Polski w lekkoatletyce. Z pewnością przywieźliby z każdej olimpiady i mistrzostw sporo złotych medali.

  A teraz całkiem serio. Choć działacze NP zaczynają przyzwyczajać siedleckich internautów do braku wiarygodności w swoich przekazach, to jednak nie należy zapominać, że na swoich stronach społecznościowych można pisać co się chce i ile się chce. Mimo to dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, kiedy spotkamy się na siedleckich forach z podobną treścią i formą wypowiedzi ze strony przedstawicieli Nowej Prawicy.

  • Ha ha dodano 8 lat temu

   Dawno nie czytalem wiekszego steku bzdur i plucia jadem. Sprawdzilem bloga Wyrzykowskiego i wypowiedzial sie tam w sposob zgola inny, niz starasz sie tu nam przedstawic. Ale dzieki twojemu chamstwu przynajmniej wygooglowalem sobie jego bloga.

  • Ech dodano 8 lat temu

   Siedlczaninie-komunisto, wytrzyj jad z brody bo wyliniejesz przez tego złego Wyrzykowskiego. W stronę Marszu poleciały siekiery i butelki, z wysokości ulicy a nie z dachu, na którym zabarykadowała się inna grupa pańskich kumpli ideowych, którzy również dokonali zamachu na życie niejakiego M. Witzberga w Poznaniu. Szczyt chamstwa pokazałeś, ale kłamstwo ma krótkie nogi, a twoich zakompleksionych wywodów każdy ma już serdecznie dość.

  • Siedlczanin - racjonalista dodano 8 lat temu

   Typowe: brak merytorycznych argumentów zastępuje się inwektywami.

   Jest takie mądre powiedzenie: "nie dyskutuj z idiotą, gdyż sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem". Zatem by nie eskalować emocji ludzi, którzy nie potrafią nad nimi panować nie będę komentował obraźliwych słów pod moim adresem.

   Odniosę się jedynie do zarzutu rzekomej prowokacji ze strony lewicowych działaczy na ul. Skorupki. Wszystkie materiały filmowe zarejestrowane przez media – w szczególności tych prawicowych – jednoznacznie dowodzą czas przygotowań kiboli do rozróby poprzez zakładanie kominiarek i chwilę później atak na siedzibę skłotu "Przychodnia". Nikt nie zarejestrował prowokacji z drugiej strony z prostej przyczyny: bo jej nie było. Gdyby było inaczej z pewnością prowokatorzy nie zdążyliby zamknąć za sobą bramy na kłódkę i zabarykadować budynek w taki sposób, by nie było możliwe wtargnięcie do jego wnętrza.

   Ponadto prowokacja przyczyniłaby się do stworzenia niebezpieczeństwa dla mieszkańców skłotu. Zapewne drogi "Echu" nie wiesz i nie obchodzi Cię fakt, iż w siedzibie dawnej przychodni schroniły się rodziny z dziećmi oraz starsze osoby eksmitowane na bruk. Prowadzący zatem ten skłot działacze lewicowi nie tylko ofiarowali ludziom pokrzywdzonym przez los przysłowiowy dach nad głową, ale również zobowiązali się do zapewnienia im bezpieczeństwa. Ich obecność na dachu była podyktowana właśnie tą intencją. Rzucona raca, bądź co gorsza tzw. koktajl Mołotowa mogłyby przyczynić się do powstania pożaru, dlatego oskarżenia o ciskanie tymi – wcześniej rzekomo przygotowanymi – przedmiotami nie mają racji bytu. Mówię tu oczywiście o zarzutach ze strony organizatorów Marszu Niepodległości. Policja na ul. Skorupki pojawiła się po 20 minutach, więc ochrona zajmowanej posiadłości była jak najbardziej konieczna. To tyle w temacie.

   Dla uspokojenia Waszych emocji dodam na koniec, że sam chętnie brałbym uczestnictwo w takim Marszu, gdyby nie 2 szczegóły:

   1. Marsz Niepodległości nawet przez 5 minut nie ma charakteru apolityczności i poprzez wykrzykiwane hasła nienawiści skierowane do władz i osób o odmiennym światopoglądzie politycznym wyraża gotowość do walki o władzę standardami niedemokratycznymi.

   2. Niezrozumiała dla mnie obecność stadionowych bandytów, którzy nawet nie kryją się z prawdziwymi intencjami uczestniczenia w tym Marszu, natomiast ja nigdy nie zaakceptuję niczym nie uzasadnionej przemocy wobec drugiego człowieka, ani też aktów wandalizmu, które są najbardziej negatywnym świadectwem Polski w oczach międzynarodowej opinii publicznej.

   Tylko tyle i aż tyle. Pozdrawiam.

   • Ech dodano 8 lat temu

    Jak Pan skomentuje atak lewackich bojówek na życie Macieja Witzberga? Czy wielkość użytych kamieni i fakt obecności w lokalu klientów świadczy o pokojowych zamiarach lewicy? I kto tu mówi o "idiotach" i "podburzaniu ludzi"…

   • Ech dodano 8 lat temu

    "w siedzibie dawnej przychodni schroniły się rodziny z dziećmi oraz starsze osoby eksmitowane na bruk"

    Proszę o dowód na tę tezę, oraz o odpowiedź na to, czy osoby rzucające z dachu butelkami z benzyną, siekierami etc. również zaliczają się do wspomnianych "rodzin z dziećmi".

    "wykrzykiwane hasła nienawiści skierowane do władz i osób o odmiennym światopoglądzie politycznym"

    Proszę o przykład takiego hasła, najlepiej udokumentowany.

 8. byłem tam dodano 8 lat temu

  "nawiązać relacje ludu z władzą? " chyba sie komuś epoki mylą to język z przemówień władzy Polski Ludowej. Takie ględzenie. Niech lud spróbuje kontrolowac Pana Prezydenta zobaczymy co będzie.Obrazi się i nie będzie podawać ręki?Zobaczymy co będzie jak którys z Dyrektorów podległych Władzy jednostek samowolnie wyda decyzhję.

 9. ciekawe dodano 8 lat temu

  komu i czym 'pan" Wyrzykowski zapłącił w tym roku za zawiezienie "dziewcząt" do Warszawy?
  A swoja drogą, NP grzmialą co roku o "lewackich bojówkach" prowokujących narodowców do niecnych zachowań. Skoro zatem w tym roku "lewackich bojówek" nie było – trzeba ich poszukać gdzies dalej. Bo jak inaczej wytłumaczyć, co to bydło zrobilo w Warszawie?
  Policja też ich nie "sprowokowała" bo włączyłą sie później, na życzenie organizatorów, którzy zapewniali, że mają swoja straż, która zapanuje nad porządkiem w marszu.

  • sprobój dodano 8 lat temu

   dostać sie na audiencje do Kudelskiego to będziesz miał prawdziwe oblicze nawiązywania relacji "ludu z władzą".

  • Polak dodano 8 lat temu

   Zamieszek nie dokonywali narodowcy, bo oni szli albo w Marszu, albo w Straży Marszu. Dokonywali ich chuligani, którym nie zależało na wizerunku narodowców i ciężkiej pracy organizatorów. Miernoty intelektualne myślą, że ludzie łykną ich szufladkowanie.

   • Normalna dodano 8 lat temu

    Hej Polaku! Skoro uważasz się za multiinteligenta to wytłumacz jedno tzw. "miernocie":

    Jaki ma cel organizator MN zapraszając stadionowych bandytów na swoją imprezę, skoro ci pokazali w ubiegłych latach, że jadą nie po to, by się przespacerować ulicami Warszawy, lecz żeby zrobić zadymę i ją zdewastować? Po co uczestnikom kominiarki?

    I najważniejsze pytanie: co ma oznaczać nie sankcjonowanie zakazu używania materiałów pirotechnicznych (race były używane nie tylko przez kiboli w kominiarkach, ale również przez uczestników MN na całej długości marszu) oraz decyzji o jego zdelegalizowaniu?

    Czy to nie jest wystarczającym dowodem, iż organizator MN przyzwala na bandyterkę kiboli?

    • Ech dodano 8 lat temu

     Proszę nie kłamać. Stwierdzenie "Jaki ma cel organizator MN zapraszając stadionowych bandytów na swoją imprezę" jest fałszywe, nikt taki nie był zapraszany.

     Organizator poinformował na początku uczestników o tym, że obowiązuje zakaz używania środków pirotechnicznych. Miał im zabierać to z rąk? Co Pani proponuje?

     Proszę zapoznać się z topografią Warszawy, a szczególnie z ulicą Belwederską. Jaką inną drogę rozejścia się Pani proponuje, oprócz tej, którą szli ludzie?

     Pani jest oderwana od rzeczywistości zupełnie.

 10. Kudelski gada bzdury dodano 8 lat temu

  O mostostalu to jest 1 wielki farmazon. Pro capita? buahahaha Mowi sie per capita! Maly czlowiek, w dodatku brakuje mu iq.

 11. Precz z kudelskim! dodano 8 lat temu

  Tym aparatczykiem z ZSL! Co mianuje innych aparatczykow na kierownicze stanowiska. Np Dyrektor Prusa Andrzej K. kiedys prominentny dzialacz PZPR! Skandal!

 12. obserwator II dodano 8 lat temu

  Panie Prezydencie słusznie władza powinna łączyć a nie dzielić.Jak odniesie się Pan do uchwały Rady Miasta o darmowym parkowaniu samochodów z napędem hybrydowym a reszta biedoty to co nie stać ich na hybrydy co najwyżej na jakiegoś podstarzałego złomka a elita na utrzymaniu plebsu-czy to dobry przykład z kościoła o utrzymaniu darmowym tysięcy sukienkowych,którzy głoszą słowo boże a robią co innego.

 13. anonimy piszą dodano 8 lat temu

  Dlaczego Straż Miejska nie zdjęła jakiegoś "fotografa" z pomnika podczas oficjalnych uroczystości?

  • bo dodano 8 lat temu

   bo to był człowiek z PIS.

 14. Max dodano 8 lat temu

  Przemówienia – jak to wszędzie z "oficjelami" – bardziej lub
  mniej oderwane od rzeczywistości , bardziej lub mniej
  puste – …to bez znaczenia.
  Wazne i to bardzo(!), że w Siedlcach obyło się bez
  nazistowsko-kibolskich zadym!
  Było w miarę wesoło , rodzinnie, bezpiecznie ,
  było (napiszę staromodne słowo ) godnie!
  I to jest OK!
  I to cieszy! 😉
  To napawa optymizmem!

  Ucz się Warszawo od Siedlec, od Poznania…

  • bo dodano 8 lat temu

   bo to był człowiek PIS.

 15. Czas na młodych dodano 8 lat temu

  A ja byłem na Marszu Niepodległości w stolicy i było super mimo jazgotu medialnego.

 16. Fan Ruchu Narodowego dodano 8 lat temu

  Do ciekawego ty pewnie się bałeś być na Marszu Niepodległości w Warszawie owszem na marsz bronka jak inni urzędnicy byś się udał.

  • Normalna dodano 8 lat temu

   Na Marsz Prezydenta Komorowskiego przychodzą normalni i kulturalni ludzie, którzy potrafią świętować Niepodległość, chowając na ten jeden dzień podziały polityczne. Marsz narodowców to nic innego jak próba wykorzystania święta do zaistnienia w mediach takich miernot politycznych, jak Bosak, Winnicki, Zawisza i im podobnych. Zapraszanie stadionowych bandytów to szczyt arogancji i przejaw chęci pokazania siły za pomocą przemocy. Już dwa lata temu pokazali kibole, że mają głęboko w czterech literach ogromny wkład w organizację marszu, ale nie! Trzeba ich non stop zapraszać!

   Mam nadzieję, że w przyszłym roku władze Warszawy nie wydadzą zgody na ten pochód, dzięki czemu oszczędzimy sobie żenujących scen i międzynarodowej kompromitacji.

   • Ech dodano 8 lat temu

    Proszę odpowiedzieć na pytanie: co było pierwsze: Marsz Niepodległości, czy marsz prezydencki? Czy jeszcze 2 lata temu obchody uroczystości państwowych zawierały złożenie kwiatów pod pomnikiem R. Dmowskiego? Z góry dziękuję za odpowiedź i za refleksję nad tym, co Pani wyżej napisała…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?