SPIN

MPK musi zwrócić prawie 2,5 miliona

Aneta Borkowska czwartek, 14 listopada 2013, 11:17 Siedlce

Jest decyzja w sprawie zwrotu za dopłaty do przejazdów ulgowych na trasach do podsiedleckich gmin. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Siedlcach czekało na nią od kilku miesięcy. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego stwierdził, że MPK musi oddać niemal 2,5 mln zł.

– Sprawa dotyczy zwrotu dopłat za lata 2009-2012 – mówi Krzysztof Dębiński, prezes Przedsiębiorstwa. – Udało nam się uzyskać umorzenie odsetek w kwocie ponad 300 tysięcy i rozłożenie reszty tej kwoty na raty do końca roku 2017 – dodaje.

Przypomnijmy, że problem dotyczył pisma, które marszałek otrzymał z izby zrzeszającej PKS-y, a w którym podważono zasadność przyznania siedleckiej spółce z budżetu państwa ulg na przejazdy w sąsiednich gminach. Marszałek zbadał sytuację powtórnie i uznał, że dopłaty są nienależne co wynikało z interpretacji definicji „komunikacja miejska”.

– Marszałek ma prawo to kontrolować i mimo iż wcześniej już sprawdzane były wszystkie umowy to teraz te ulgi cofnął – tłumaczy prezes.

Dobrą wiadomością jest to, że zwrot tej kwoty nie będzie miał wpływu na działalność spółki i mieszkańcy miasta tego nie odczują. MPK prowadzi także rozmowy z podsiedleckimi gminami, aby te w przyszłości pokrywały koszty obecnie zaskarżonych ulg.
– Wspólnie z miastem pracujemy nad tym, aby gminy partycypowały w koszy ulg szczególnie zależy nam na ulgach dla dzieci dojeżdżających do szkół – wyjaśnia Dębiński. – Sprawa jest w  toku, ale wszystko na to wskazuje, że od nowego roku ruszymy, bo gminy są zainteresowane – dodaje.

Wysokość ulg zależy od kilometrów przejechanych przez MPK w każdej gminie. W skali roku suma dotycząca wszystkich gmin wynosi około 700 tys. zł a około 400 to koszty ponoszone na rzecz gminy Siedlce.
– Naszym największym klientem wśród nich jest gmina Zbuczyn i tam koszty wynoszą ponad 100 tysięcy złotych – dodaje prezes.

21 komentarzy

 1. Siedlczanin dodano 8 lat temu

  Czyli 2,5 mln do zwrotu prezes mówi nic się nie stało, prezydent Kudelski napewno zadowolony, zarządowi włos z głowy nie spadnie bo są członkami PIS i są prawdopodobnie w komitecie budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Ciekawa czy za te lata co trzeba zwrócić 2,5 mln zarząd odda nagrody, napewno nie bo przecież dobrze rządził. Tak wygląda Rzeczpospolita pisowska po siedlecku.

 2. klasyk dodano 8 lat temu

  A PO jak zwykle pewnie wspaniałe co ? 🙂 krytykować to jest bardzo prosto a coś robić to nie bardzo, to jest właśnie prawdziwa prawda o PO. Stara dobra zasada kto nic nie robi ten się nie myli. pozdro

 3. ktoś musi odejść dodano 8 lat temu

  Jeden gość "beknął" (stracił stanowisko) za wywiady w czasie urlopu Pana. Tu chyba wina jest o wiele większa. Ale oczywiście mogę nie mieć racji bo jest jeszcze spowiedź.

 4. Anonim dodano 8 lat temu

  Pan klasyk klasycznie zrobi podwyżki cen biletów i będzie OK! RadaMiasta to małe piwo, sami swoi.

 5. bez emocji.... dodano 8 lat temu

  Jak to się czyta to nawsuwają się spostrzeżenia. Wygranymi okazali się mieszkańcy gmin, w tym głównie uczniowie i dojeżdżający do pracy, którzy przez 2 lata korzystali z ulg, które przyznał im ustawodawca. Gratuluję. MPK pobierało od Marszałka dopłaty do tych ulg. Teraz musi to zwrócić – czyli jakby oddać nieoprocentowany kredyt. Czyli dla firmy to chyba neutralne.

 6. robson dodano 8 lat temu

  budowa basenu skończyła się to trzeba zakłócić pozytywny obraz, po to "By żyło się lepiej", jak mawiał największy fan piłki nożnej w tym kraju. Już trzeci jednostronny artykuł, ale co tam do trzech razy sztuka. Wasza akcja nie ma sensu, bezrefleksyjna krytyka jet niekonstruktywna.

  • PiSior dodano 8 lat temu

   Krytyka niekonstruktywna – ok. To konstruktywnie – zarząd spółki podjął błędne decyzje, co skutkuje koniecznością zwrotu 2,5 mln zł. Odpowiedzialnych rozliczyć i zmienić i dokonać wyboru nowego Prezesa MPK – hmm, może być z PiS. Czy konstruktywna propozycja? Czy też konstruktywnie będzie powiedzieć – nic się nie stało, Siedlczanie, nic się nie stało.

 7. Stanisław dodano 8 lat temu

  To dopiero początek. Polska nie dostała pieniędzy na projekty unijne to jest przekręt. Mało że przez te lata nic nie dostaliśmy to będziemy płacić kary że je źle wydaliśmy 😀 Polaki biedaki cebulaki dają się kołować na każdym kroku. A Politycy udają elitę gdy nawet nie znają podstawowych pojęć ekonomi 😀 Biada oj biada.

 8. czytelnik dodano 8 lat temu

  Do robsona
  To nie jest artykul, bardziej informacja prasowa. Nie widze tu zadnego komentarza autorki tylko zrelacjonowanie tego co sie stalo. Rozumiem, ze wiadmosci w Twoim przekonaniu powinny byc dobre albo zadne. Ale w takim przypadku musisz ograniczyc sie do Tygodnika Siedleckiego.

 9. waldek dodano 8 lat temu

  I co na to Rada Nadzorcza z PIS-u, która bierze pieniądze za nadzór.

 10. siedlczanin dodano 8 lat temu

  Nie ma bata na pisowskiego kamrata…

 11. Zbigniew dodano 8 lat temu

  Ten fachowiec prezes Dembiński to sługa polityczny Tchurzeskiego to zrozumiałe że 2500000 stracone a Figat prezes PEC 50000000 to terz fachowiec I giermek sprawiedliwego posła

  • ad bocem dodano 8 lat temu

   Człowieku
   SJP się kłania

  • Siedlczanin dodano 8 lat temu

   a ty panie Zbigniew niby kim jesteś? sługą politycznym kogo? bo twój komentarz nie wydaje się bezinteresowny.

 12. Zbigniewie.. dodano 8 lat temu

  Nie pi…..rz andronów. Sprawdź kto był w Zarządzie MPK jak pospisywali umowy z Marszałkiem na dopłaty. Dębiński chyba przyszedł do MPK po nich sprzątać. Choć jeden z tamtego Zarządu tkwi chyba beztrosko w MPK nadal.

 13. Janek dodano 8 lat temu

  W zarządzie jak podpisywali umowy był mierny ale wierny PISOWIEC chórzysta tym panem powinni zająć się inne służby tak na sucho panowie sprawiedliwi na kolna

  • Siedlczanin dodano 8 lat temu

   a może napisał byś jakieś konkrety… za co "powinni się zająć"? – a może tobą za pomówienie?

 14. Zigniew dodano 8 lat temu

  WICEK w MPK to ciekawa osoba właściciel nieruchomości na ul. SIENKIEWICZA tam gdzie jest pizeria spytajcie tego wicka gdzie pracował wcześniej i trzeba kojarzyć fakty

 15. siedlczanin dodano 8 lat temu

  @Zbigniew dokładnie 😛

 16. antexx dodano 8 lat temu

  Przedostatni post było do @Zigniew nie Zbigniew 😉

 17. besia dodano 8 lat temu

  wy chcecie negocjować ulgi? przejazdy powinny być darmowe wy i tak do tego dokładacie więc powinniście sie zastanowić nad tym podnoszenie cen biletów nic wam nie pomoże, a zapomniałam super sprzęt zakupiliście szkoda że rano trzeba się gnieść może lepiej byłoby zainwestować w autobusy z przegubom jak to jest w cywilizowanych miastach żenada

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?