SPIN

Tournee LUZ-u po Japonii

Aneta Borkowska sobota, 16 listopada 2013, 10:33 Kultura

25 osobowa reprezentacja tancerzy Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ oraz Alternatywnego Teatru Tańca LUZ z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz czwarty odbyła tournee po Japonii (27 października – 4 listopada). Grupa odwiedziła i koncertowała w miastach Hamamatsu, Nagoja, Gifu.

Wyjazd poprzedziły półroczne przygotowania: warsztaty, dodatkowe zajęcia nie tylko z tańca współczesnego, ale także śpiewu i tańca ludowego. Powstały nowe choreografie specjalnie na tournee: wiązanka tańców narodowych i ludowych, które przygotowała pani Iwona Kopiwoda oraz kilka choreografii w technice jazz i modern autorstwa Joanny Woszczyńskiej i Bartka Woszczyńskiego. Prezentacja najnowszego spektaklu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „Szkło” dopełniła artystycznej całości.

W programie pobytu były liczne występy taneczne, a także duże koncerty galowe: 30 października w sali koncertowej Najuta Hamakita w Hamamatsu, gdzie 2 dni wcześniej wystawiono spektakl „Szkło”, 31 października na plenerowej scenie Fruits Garden/Hamamatsu oraz 2 listopada z okazji Narodowego Dnia Kultury w Gifu.

Spotkania z politykami

Zespół uczestniczył również w oficjalnych spotkaniach m.in. z burmistrzem Hamamatsu Panem Yasutomo Suzuki, członkami organizacji Poland Simin Kouryu Tomo No Kai (POLJA) i People to People International Gifu (PTPI), z ambasadorem RP w Japonii Cyrylem Kozaczewskim, który na galowy koncert i spotkanie z tancerzami LUZ przyjechał specjalnie z Tokio. Ambasador Kozaczewski podkreślił duże znaczenie wizyty siedleckich tancerzy ATT LUZ, zaznaczając, że dzięki zaprezentowanemu programowi artystycznemu, tancerze są najlepszymi ambasadorami kraju. Wszędzie tam gdzie pojawiał się LUZ mówiło się o Polsce i Siedlcach.

Wizyty w szkołach

Tancerze uczestniczyli w specjalnych wizytach w japońskich szkołach podstawowych i średnich, gdzie byli serdecznie witani i przyjmowani. Młodzież z tych szkół przygotowała wyjątkowe lekcje, pokazy dotyczące Polski i naszego miasta, a także artystyczne programy powitalne. Podczas tych spotkań Joanna Woszczyńska udzieliła japońskim uczniom i kadrze pedagogicznej lekcji poloneza i krakowiaka. Tancerze po prezentacji artystycznego show, podzieleni na grupy, uczestniczyli w lekcjach języka japońskiego, muzyki i kaligrafii. Wspólnie z japońskimi uczniami przygotowywali regionalne potrawy.

Wspólne warsztaty

Wspólne warsztaty taneczne zorganizowane przez Chieko z grupą JDS MASHU, które odbyły się drugiego dnia tournee w Hamamatsu zintegrowały środowisko tancerzy obu krajów. W warsztatach prowadzonych przez Joannę Woszczyńską – lyrical jazz, Shinosuke Wada – jazz, hip hop oraz Bartka Woszczyńskiego – contemporary wzięło udział ponad 100 tancerzy. Wywiady z siedleckimi tancerzami i relacje z pobytu Luzu w Japonii i pojawiały się codzienne w prasie i telewizji. O grupie LUZ można było przeczytać na stronie ambasady RP, oraz Instytutu Polskiego w Tokio.

Wyjątkowe wspomnienia uczestnicy tournee zachowają z Ceremonii Herbacianej, w której, ubrani w tradycyjne japońskie kimona, brali udział dwukrotnie: w Hamamatsu i w Gifu w domu Pana Saburo Itazu.

źródło: MOK (reklama)

8 komentarzy

 1. Czytelnik dodano 9 lat temu

  Wielkie gratulacje. To niebywałe być tak daleko, reprezentować kraj, miasto. Słowa uznania dla prowadzących formację i samych tancerzy.

 2. jeżeli.... dodano 9 lat temu

  Jeżeli to Miasto Siedlce tonące w długach współfinansowało wyjazd – to by oznaczyło zaćmienie umysłu w całym Magistracie.

  • :D dodano 9 lat temu

   haters gonna hate

 3. Anonim dodano 9 lat temu

  Podziękowania należą się wszystkim, którzy pomogli nam w tym wyjeździe. Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące pomocy od Miasta dostaliśmy piękne albumy o Siedlcach, a od komisji koszulki.

  • ? dodano 9 lat temu

   a to? http://mok.siedlce.pl/Przetargi,Przetarg_na_rezerwacje__sprzedaz_i_dostawe_biletow_lotniczych_na_trasie_Warszawa__WAW__Polska_Nagoya__NGO__Japonia_Warszawa__WAW__Polska,126,1

 4. Anonim dodano 9 lat temu

  Za bilety płacili sami tancerze. Pięniadze wpłacali do Moku, gdzie działają jako grupa Proszę przełknąć ślinę i szukać sensacji, gdzie indziej. Pozdrawiamy

 5. Jaga dodano 9 lat temu

  Nigdy nie zrozumiem przesłania jaki niesie ich taniec. Trudno, muszę się z tym pogodzić. Raz musiałam być na ich występie, i najważniejsze było kto szerzej i wyżej zadrze nogi. Nie podobało mi się.

  • anonim dodano 8 lat temu

   hmm.. ty pewnie nawet tego bys nie umiala.. :/

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?