SPIN

Ma powstać IV strefa biletowa. Koniec z ulgami dla uczniów?

Aneta Borkowska czwartek, 28 listopada 2013, 14:49 Siedlce

Jutro siedleccy radni zdecydują czy uczniowie z gminy Mordy jeżdżący autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą mieć 50-procentową zniżkę. Powód? Gmina Mordy nie podpisała odpowiedniego porozumienia z miejskim przewoźnikiem.

Jutrzejsze głosowanie nad uchwałą to wynik kilkutygodniowych rozmów jakie MPK Siedlce prowadziło w tej sprawie z podsiedleckimi gminami. Przypomnimy. Decyzją marszałka Mazowsza przewoźnik musi zwrócić niemal 2,5 mln zł dopłat do przejazdów ulgowych na trasach do tych gmin. Od 2009 do 2012 roku urząd marszałkowski przeznaczał na ten cel po kilkaset tysięcy złotych, ale ostatecznie stwierdził, że były one nienależne. MPK chciał, aby od nowego roku zaskarżone ulgi pokrywały lokalne samorządy.

Większość gmin zgodziła się, aby dopłać złotówkę za każdy przejechany na ich terenie wozokilometr. Efekt? Uczniowie z ich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych nadal będą korzystać z 50 procentowych zniżek.

Do przewozów dopłacić nie chciała za to gmina Mordy. Dlatego specjalnie dla niej podczas najbliższej sesji miejskiej radni zdecydują o utworzeniu nowej, IV strefy biletowej. Tam nie będzie żadnych ulg. Bez względu na to czy z przystanku w Siedlcach do miejskiego autobusu wsiądzie uczeń czy jego rodzic oboje zapłacą tyle samo, czyli 4,80 zł.

I strefa biletowa – obejmuje wyłącznie Miasto Siedlce,
II strefa biletowa – obejmuje obszar Gmin: Kotuń, Siedlce, Skórzec, Wiśniew oraz wieś Borki Siedleckie w Gminie Suchożebry,.
III strefa biletowa – obejmuje obszar Gmin: Mokobody, Zbuczyn oraz wsie Przygody i Suchożebry w Gminie Suchożebry,
IV strefa biletowa – obejmuje obszar Gminy Mordy, wsie Krzymosze, Leśniczówka, Radzików Stopki, Wielgorz, Wyczółki,

7 komentarzy

 1. brawo dodano 8 lat temu

  Brawo dla prezesa. Nie jestem jego fanem, ale w końcu męska decyzja. Bardzo słuszna

 2. PKS dodano 8 lat temu

  Jak widać MPK przekształca się w PKS.
  Teraz wiadomo dlaczego UM nie potrzebny jest Dworzec PKS.
  2,5 mln i nikt nie poniesie ………………….. za to?

  • PKP dodano 8 lat temu

   rób zdjęcia

 3. serdel dodano 8 lat temu

  Skoro nie podpisała umowy to nie powinno być świętych krów. Brawo. Szkoda jedynie dzieci i ich rodziców, których ten fakt na pewno bardzo zdenerwuje. Na rok przed wyborami, przed groźbą ewentualnego strajku lub pikiety tych rodziców, wójt podpisze wszystko i jeszcze dopłaci.

 4. też nie jeżdzę mpk dodano 8 lat temu

  buhhaaaaa wójt dogada się z kolesiem swoim co ma prywatną firmę transportowa i nie będzie finansował MPK

 5. samorządowiec dodano 8 lat temu

  Z tego co wiem to Gminy dopłacają do wszystkich kursów, a moim zdaniem powinni tylko dopłacać do tych, którymi dojeżdża młodzież do szkół. Dopłaty do kursów pomiędzy godziną 8,00 a 13,00 lub po godz. 17,00 nie mają sensu. Jest tylu przewoźników na trasach, którymi kursuje MPK, że bez dopłat – Gminy mają zabezpieczony transport. Nie dajcie się manipulować.

 6. samorządowcu dodano 8 lat temu

  Nie trudni cie spersonalizować. Ale nie odróżniasz ch..a od p…ca.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?