SPIN

Nagrody Benedyktowicza rozdane po raz 25

Aneta Borkowska poniedziałek, 2 grudnia 2013, 10:16 Aktualnie

Wczoraj (1 grudnia) w Muzeum Regionalnym w Siedlcach już po raz 25 wręczone zostały Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. W tym roku nagrody otrzymali: Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, dr Rafał Dmowski, historyk i regionalista z Siedlec oraz amerykańska organizacja Global Volunteers.

Nagrody otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla regionu w dziedzinach: społeczno – patriotyczno – humanitarnej, szeroko pojętej sztuki, sztuki sakralnej i ludowej oraz literatury. Warto zaznaczyć, że od kilku edycji Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza są jedynie tytułami honorowymi, niezwiązanymi z żadną gratyfikacją finansową.

Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury.  SOK rocznie organizuje ponad 100 przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Do najważniejszych należą „Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne” – Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W Ośrodku od 10 lat działa Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz cieszący się ogromnym zainteresowaniem zespół „Seniorynki”. W Sokołowskim Ośrodku Kultury działają grupy twórcze: plastyczne, muzyczne, teatralne itp. Działają prężnie Uniwersytetu III Wieku oraz Klub Seniora. Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat stały się „Plenerowe Wieczory Muzyczne u Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego”, „Piknik Integracyjny” i Międzynarodowy Festiwal Tańca „Sokolik”.

Rafał Dmowski, historyk i regionalista, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, który w swoim dorobku ma ponad 150 publikacji. Jego publikacje dotyczą przede wszystkim historii regionu, dziejów straży pożarnych, historii Kościoła oraz historii kolei. W swej pracy nad badaniem historii regionu ściśle współpracuje z licznymi placówkami i organizacjami społecznymi, m.in. z Archiwum Państwowym w Siedlcach, Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach, Muzeum Regionalnym w Siedlcach, Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, Muzeum Zbrojownią na Zamku w Liwie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Bibliotekami Miejskimi w Węgrowie i Sokołowie Podlaskim, Stowarzyszeniem „Nasze Iganie” oraz Stowarzyszeniem Jednostek Strzeleckich „Strzelec” w Siedlcach.

Global Volunteers. Firm założona w 1984 roku w USA. Głównym jej celem jest praca na rzecz wzajemnego międzynarodowego zrozumienia i umacnianie pokoju. Od 1989 roku organizacja ściśle współpracuje z regionem siedleckim. W ciągu ponad 20 lat, prawie 3 tysiące wolontariuszy uczyło polską młodzież, ale także dorosłych języka angielskiego oraz podstaw biznesu. Główną siedzibą Wolontariuszy Świata w Polsce jest Dom Pracy Reymontówka w Chlewiskach. W imieniu organizacji Global Volunteers nagrodę odebrała Dorota Wierzbicka, polski koordynator projektu.

tekst oraz zdjęcie Dariusz Dybciak, UM Siedlce / opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?