SPIN

Hotspoty i PIAP-y dopiero w przyszłym roku?

Beata Głozak wtorek, 3 grudnia 2013, 23:55 Siedlce
siedlce

PIAP-y, czyli publiczne punkty dostępu do internetu miały działać od ponad dwóch tygodni, ale na razie nie działają. W siedleckim ratuszu stanowiska komputerowe są, ale teraz co najwyżej możemy na nie popatrzeć.

Siedlce dopinają szczegóły największej tegorocznej inwestycji, czyli budowy sieci światłowodowej.

– W obrębie jednostek ona jest zrobiona, ale hotspotów nie uruchomiliśmy z uwagi na przepisy prawne. W tym roku zmieniły się zasady decydowania o tym, która jednostka może taki internet oferować bezpłatnie. Wystąpiliśmy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej  z wnioskiem o wyrażenie zgody na prowadzenie takiej działalności i czekamy na decyzję – tłumaczy Adam Zabijak, kierownik referatu informatyki w siedleckim ratuszu. Na decyzję trzeba poczekać do przyszłego roku. Technicznych przeszkód nie ma. – Może się jednak okazać, że nie wszystkie lokalizacje uzyskają zgodę i niektóre hotspoty będziemy musieli unieruchomić – dodaje.

Namiastką hotspotów mogą być PIAP-y, czyli publiczne punkty dostępu do internetu, które od dwóch tygodni miały działać w siedleckim urzędzie miasta i filiach biblioteki miejskiej. Niestety na nie też trzeba poczekać.

– Zmieniliśmy sposób autoryzacji – tłumaczy Zabijak. – Wcześniej założyliśmy, że będziemy użytkowników autoryzować poprzez login i hasło, czyli osoba musiała przyjść do urzędu. To jednak utrudniałoby pracę nam i ograniczało skorzystanie z PIAP-ów i hotspotów w weekendy, bo wtedy urząd nie pracuje – przyznaje kierownik. – Teraz dostęp do bezprzewodowego internetu będzie możliwy po jednorazowym wysłaniu SMS-a, ale na to trzeba poczekać pewien czas.

Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa historie użytkowników PIAP-ów będą archiwizowane. Zablokowane zostaną strony z treściami pornograficznymi i hazardem. Maksymalny transfer danych to 512 kb/s, a długość jednej sesji – 45 minut. Po tym czasie połączenie zostanie przerwane.

Przypomnijmy, że dzięki sieci światłowodowej, pracownicy jednostek organizacyjnych miasta już teraz nie płacą za połączenia między sobą.

7 komentarzy

 1. a miało być tak.... różowo dodano 8 lat temu

  Od listopada mieszkańcy Siedlec będą mogli korzystać w specjalnych punktach z darmowego internetu. Prace idą zgodnie z planem i nikt nie przewiduje kłopotów czy opóźnień w tej inwestycji.

  Przypomnijmy, że w Siedlcach realizowany jest projekt stworzenia sieci światłowodowej, która połączy wszystkie jednostki miejskie. Dzięki temu powstaną hotspoty, czyli publiczne punkty w których mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z internetu.

  – W tej chwili trwają prace ziemne – wyjaśnia Adam Zabijak, kierownik referatu informatyki UM. – Nasz wykonawca korzysta z okazji, że jest sezon wakacyjny, a więc w szkołach nie ma dzieci i można spokojnie wykonywać wszystkie potrzebne prace zarówno w samych placówkach jak i poza nimi – dodaje.

  Obecnie największe prace trwają na ulicy Kazimierzowskiej i Warszawskiej, niedawno zostały zakończone na Partyzantów i Prusa.
  – Prace są już naprawdę bardzo zaawansowane i zakończyć się mają w połowie września. Całkowite zakończenie i uruchomienie hotspotów planowane jest na 31 października – mówi Zabijak. – Wtedy też miejskie szkoły, urząd oraz filie biblioteki staną się miejscem z dostępem do wirtualnego świata – dodaje.

 2. 14ddf dodano 8 lat temu

  oj jak będą w następnym roku to będą.. i nie ma co wypisywać bez sensu pierdół

  • szczery dodano 8 lat temu

   a może w następnej kadencji a może w następnej dekadzie a może …..lepiej by było urzędasów (zwłaszcza z kierowniczych stołków) nauczyć i zmusić do używania internetu oraz elektronicznej dokumentacji zamiast im fundować za publiczną kasę darmowe rozmówki głosowe via net

 3. Siedlczanin dodano 8 lat temu

  W tym tygodniu będą następne odwołania członków zarządu w siedleckich spółkach miejskich ciekawe czy pan Prezydent odwoła tych dzięki którym firmy musiały oddać miliony pozyskane niezgodnie z prawem

 4. znawca tematu dodano 8 lat temu

  (…) kolejny raz sie "popisali". (…) ktorzy gdyby nie powiazania partyjne lub towarzyskie to by sie nie nadawali nawet do zamiatania ulic. Totalna impotencja intelektualna tych urzedasow.

 5. a za rok wybory dodano 8 lat temu

  Ehhh…Gdybyśmy liczyli, że obietnice urzędasów się sprawdzą, to mielibyśmy i Irlandię i Japonię i nawet Węgry czy Bułgarię jednocześnie. No ale trzeba wrzucić coś do kampanii, więc jesli teraz byłby super darmowy necik, to kto pamiętałby o tym za rok, że go nie było> A tak…zbudowałem AQUAPARK, NOVE KINO, macie darmowy net…:D A nie lepiej zapłacić 20 PLN + koszt przesyłki i mieć też 512 na karcie SIM? Blokady, archiwizacja…a może jeszcze login i hasło do konta w banku?

  Aktywacja za SMS? I pewnie SMS premium..tylko za ile?

  Ehhh…propaganda jak za komuny. Czyżby panowie informatycy i inna nacja nie wiedziała, że przepisy się zmieniają?? Żenada jak zawsze

 6. siedlczanka_7 dodano 8 lat temu

  'Przyszły rok' już nastał i co dalej? Kiedy te hotspoty?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?