SPIN

Wystawa fotografii „Miastoobrazy”

Aneta Borkowska środa, 4 grudnia 2013, 21:41 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 11 grudnia (środa) o godz. 18. na otwarcie wystawy fotografii „Miastoobrazy” członków koła naukowego doktorantów Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Autorzy: Barbara Borzyszkowska, Barbara Dębiec, Katarzyna Ferworn-Horawa, Kasia Katka Kwaśniewska, Iza Maciusowicz, Wojciech Sternak, Zuzanna Szarek, Ewa Szyman
Kurator: Zbigniew Tomaszczuk,

Miasto jako temat zdjęcia ma tak samo długą historię jak sam wynalazek fotografii. Jeden z pierwszych dagerotypów wykonanych w 1839 roku, techniki która dała początek wynalazkowi mechanicznej rejestracji rzeczywistości przedstawia widok paryskiego bulwaru Temple. Specyfika tego zdjęcia dotyczy długiego czasu naświetlania związanego z niską światłoczułością materiału. Dlatego widzimy tylko statyczne obiekty i nieruchomo stojącego przez kilkanaście minut klienta pucybuta. To co obserwował fotograf na matówce swojego aparatu nie pokryło się z tym co zostało zapisane na światłoczułej powierzchni. Dagerotyp spełnił nie tyle rolę rejestratora co wbrew intencji wynalazcy rolę interpretatora. Kolejne udoskonalenia techniki fotografii zwiększyły jej dokumentalny potencjał i tak historia tego medium łączy do dziś dwie jego funkcje: rejestracyjną i interpretacyjną. Przy czym ta druga staje się świadomym zabiegiem fotografa. W prezentowanych na wystawie pracach inspirowanych miejską tematyką najistotniejszą cechą jest przesunięcie dokumentalnej funkcji fotografii w kierunku nadawanie jej określonych znaczeń, których rozszyfrowanie autorzy prac pozostawiają widzom. (Zbigniew Tomaszczuk)

Galeria Fotografii FOKUS. Wystawa czynna do 17 stycznia 2014 r.

źródło: MOK, fot. Zuzanna Szarek (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?