SPIN

Edukacja ekologiczna zaczęła się od choinki

Beata Głozak wtorek, 10 grudnia 2013, 16:30 Siedlce

Jest olbrzymia, waży 10 ton, powstała ze sprasowanych odpadów i nie zniknie do lutego. – Może ją zepsuć tylko czołg – mówi prezes ZUO Andrzej Grundland, pomysłodawca najbardziej kontrowersyjnej ozdoby bożonarodzeniowej naszego miasta.

Choinka stanęła na rondzie im. Marii Skłodowskiej-Curie 6 grudnia i zapewne stałaby nie niepokojona przez nikogo gdyby nie akcja na portalu społecznościowym. Profil „Usunąć Śmieciową „choinkę” Z Siedlec” w ciągu doby polubiło ponad półtora tysiąca osób. Jedni chcą demontażu ekologicznej ozdoby, a drudzy wyjątkowej instalacji bronią.

„A tak w ogóle czy ktoś zna powód powstania tej choinki?????” – pyta jeden z użytkowników portalu. Znamy.

– Doszedłem do wniosku, że cała rzecz w segregacji polega na tym, że ludzi trzeba uświadomić – mówi prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Siedlcach. – Nasza choinka jest właśnie rozpoczęciem takiej akcji edukacyjnej. Hasło „Segreguj z nami” może nie jest świąteczne, ale jest na czasie, bo wszędzie mówi się o segregacji. Trzeba pokazać jak to się robi. A robi się to u nas ręcznie. Panie stoją po 7 godzin i przebierają te śmieci w poszukiwaniu puszek, papieru, plastiku. Czy tego nie można zrobić już w domach? Można – mówi Grundland.

Spółka mogła postawić na tradycyjną choinkę lub zrobić coś swojego. W pierwszym przypadku byłoby drożej i w „oklepanym” stylu.

– Za samą gwiazdę musielibyśmy zapłacić 3,5 tysiąca złotych, za warkocz 2,5 tysiąca i 18 tysięcy za ledową choinkę. Może byłaby ładna, ale sztuczna, zimna i nienaturalna – przyznaje prezes. – Postawiliśmy na coś swojego. Jeśli chodzi o zarzuty, że to jest bez smaku i obraża uczucia religijne to przypomnę, że Jezus narodził się w stajni w warunkach niezbyt higienicznych.

Choinka waży łącznie z konstrukcją 10 ton i jest praktycznie nie po przewrócenia.

– Chyba musiałby tam wjechać czołg. Konstrukcja kosztowała około 13 tysięcy złotych, dekoracje 2 tysiące, 2 tysiące materiały, 2 tysiące praca dźwigu i sprzętu i nasza praca wykonana w przeciągu 3 nocy przez 6 pracowników – wylicza Andrzej Grundland.

Ekologiczna choinka zostanie rozebrana, a materiał z jakiego została stworzona będzie sprzedany. Jeśli jednak którakolwiek z osób liczących na demontaż bożonarodzeniowej ozdoby liczy, że stanie się to wcześniej niż w lutym, powinna pozbyć się złudzeń.

– Akcja jak ta na portalu społecznościowym jest bardzo dobra. Ocenę zostawiam mieszkańcom i myślę że nie będzie taka zła – podsumowuje prezes dziękując też wszystkim pracownikom, którzy zaangażowali się w jej powstanie.

90 komentarzy

 1. Obiektywnie... dodano 8 lat temu

  Mnie to zniechęca do segregacji! Jeszcze nie daj Boże wiecej tego badziewia w mieście postawią!!!

  • Anka dodano 8 lat temu

   A do tej pory segregowałeś/aś???

   • Obiektywnie... dodano 8 lat temu

    Wyobraz sobie, ze tak. Chcesz mms z fotka mojej kotłowni? Tam trzymam worki!

    • Anka dodano 8 lat temu

     Nie nie chcę, ale jeśli to zniechęca Ciebie do dalszego segregowania to świadczy tylko o Tobie i braku myślenia. Bo robiłaś/eś to dla kogoś?

    • marta dodano 8 lat temu

     przepraszam, ale jak dojrzały człowiek może powiedzieć, że instalacja ze sprasowanych odpadów zniechęca go do segregacji? ludzie miejcie umiar, no chyba że żartowałeś

     • facepalm dodano 8 lat temu

      a no tak, że jesli moje posegregowane śmieci mają wylądować w centrum* miasta jako wystawa, to ja się sprzeciwiam! taka antyreakcja na zamierzony cel pomysłodawcy. tak juz jest, ze czasem cos dziala wrecz odwrotnie niz zakladano. PRECZ Z TYM G*WNEM!!!!

 2. No teraz juz wiem, że Prezydent Warszawy miała racje wywalając tego goscia z pracy dodano 8 lat temu

  Moze jednak niech nie uszczęsliwia Siedlec na siłę. Niech sobie ten śmietnik postawi przed włąsna chalupą a nie u nas, spadochroniarz pisowski.
  Taki święty pisowiec, a nie odróżnia choinki od smietnika.
  Choinka – to choinka, strojna w bombki, łańcuchy, światełka.
  Śmietnik – chociazby najbardziej ekologiczny i potrzebny – to tylko smietnik.
  Ze śmietnika nie zrobisz choinki. Śmietnik pozostanie śmietnikiem.
  Rozumiem potrzebe popularyzowania selekcji śmieci, ale to co zrobiono na tym rondzie może zadziałać odwrotnie.
  pamietajmy, że tego "pomysłodawcę" ściągnął do Siedlec kolega partyjny Kudelski. W Warszawie go nie chcieli – i nie dziwię się. Warszawa ma piekne iluminacje – my mamy dzięki niemu śmietnik na głównym rondzie.

  • Roman dodano 8 lat temu

   widzisz zajadly kolego co pragniesz stołka a go nie dostaleś, anonimowo, możesz szydzić z człowieka, który dla nas blisko 300 osobowej załogo Zakładu Wodociagu centralnego w Warszawie był wzorem szefa… poza tym gośc nie jest z pisu, lidu i broń boże z PO, ma czyste sumienie i rece…

 3. Panie Dyrektorze dodano 8 lat temu

  Czy zamierza Pan jako "światowiec" przeprosić mieszkańców Siedlec w tym Prezydenta, Radnych i innych za nazwaniem ich "burakami" na forum gazety.pl
  (idź robić zdjęcia)

  • Panie Dyrektorze dodano 8 lat temu

   Nie nazwał nas siedlczan "burakami"

   a "ale z was zaściankowe buce, pojeździjcie troche nawet po kraju juz nie mówie po świecie to moze wam sie oczka otworzą"

   nie wiem czy "zaściankowy buc" nie równa się "burakowi"?

 4. broń dodano 8 lat temu

  Broń Panie Boże Siedlce przed takimi Prezesami. Arogancja w każdym słowie. Po prostu dostał polecenie udekorowania ronda i zrobił wielką ….KUPĘ. Nas siedlczan ma za idiotów chyba.

 5. obSerwator dodano 8 lat temu

  Andrzeju Grundland (dzie), weź się chłopie ogarnij. Za moje i innych mieszkańców tego miasta miasta wywaliłeś śmieci na wjeździe do Siedlec, wieszając na nich napis mający się nijak do tej kupy śmieci. Przeczytaj przepisy dotyczące składowania śmeci. Czy to składowisko śmieci na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Monte Cassino ma wszystkie wymagane prawem zezwolenia? Czy prowadzona jest wymagana prawem dokumentacja dotycząca tego składowiska odpadów. Jak ta kupa śmieci ma się do "ducha" Świąt Bożego Narodzenia i zakodowanej w świadomości społeczeństwa tego kraju i tego miasta tradycji choinki świątecznej. Dwadzieścia tysięcy złotych… chłopie, za te pieniądze stanęła by tam piękna, prawdziwa, zgodna z naszą tradycją, choinka, a reszta w postaci około 17.000 zł mogłaby być wydana np.na papier toaletowy dla dzieci w siedleckich szkołach. Teraz kupuje się go z pieniędzy rady rodziców, lub dzieci muszą do szkoły dostarczać swój. Miasto biedne, a pieniące idą "na śmietnik". Fakt – jakie miasto taka choinka. Prezydent Kudelski gdyby miał jaja i chonor, to kazałby ten śmietnik usunąć i przeprosiłby za ten "świąteczny nietakt" mieszkanców Siedlec. A pan Andrzej G. niech to g… sobie w przedpokoju postawi.

  • xyz dodano 8 lat temu

   Nie wiem jak z jajami, ale z "chonorem" to na pewno coś nie tak.

  • zol dodano 8 lat temu

   A i pieniące się nie zgadzają

 6. NieDlaŚmieciNaRondzie dodano 8 lat temu

  Ha ha ha! Panu G (zbieżność z pierwszą literą pewnego wyrazu przypadkowa) płacą za wyrzucanie śmieci na ulicę. Utylizator 🙂

 7. Obcy dodano 8 lat temu

  My Siedlczanie mamy też poczucie smaku i piękna.Jak można i kto na to pozwolił , by obrażać nas takim obrzydlistwem.

  • Anka dodano 8 lat temu

   Takie poczucie piękna mają, że za chwilę na lata nas ozdobi pomnik LK. Oj taaaaaaaaaaak nie ma jak to siedleckie wyczucie smaku.

 8. Tero dodano 8 lat temu

  Poproszę o zdjęcie z podwórza prezesa ( jaką ma choinkę )

 9. Mirek dodano 8 lat temu

  A ja chętnie bym zobaczył rachunki za to:
  – Konstrukcja kosztowała około 13 tysięcy złotych,
  – dekoracje 2 tysiące,
  – 2 tysiące materiały,
  – 2 tysiące praca dźwigu i sprzętu
  – i nasza praca wykonana w przeciągu 3 nocy przez 6 pracowników (czyżby tych 4 nowo zatrudnionych?)
  Bardzo ciekaw jestem jacy krewni i znajomi Pana Prezesa lub jego partyjnych kolegów na tym zarobili.

 10. :D dodano 8 lat temu

  Panie prezesie superrrrrr pomysł. gratuluję odwagi. Słabo wygląda w dzień ale w nocy całkiem całkiem a o śmieciach jeszcze nigdy w Sdl. nie było tak głośno

  • y. dodano 8 lat temu

   To fakt – w nocy nie jest najgorzej…

 11. Mirek dodano 8 lat temu

  Tezy z edukacją ekologiczną nie da się obronić Panie "JAM CI TO UCZYNIŁEM" spójrz sobie Panie JAMCIK na ten link: http://www.codziennypoznan.pl/w-sobote-rusza-betlejem-poznanskie,9364,2,akt.html – i to jest pomysł – bo tu ludzi się nie traktuje jak buraków z buta. Nie narzuca im się swoich chorych pomysłów – tylko zaprasza się ich do wspólnego przedsięwzięcia. Ale do tego trzeba wierzyć w społeczeństwo obywatelskie – a nie w warszawskie "JAMCI szlachectwo". Chcesz Pan JAMCI edukować? To idź do szkół i edukuj – a nie w godzinach pracy siedzisz na forach i próbujesz bronić tematu nie do obronienia. Towarzyszy z PiS' zachęcam do zdrowego rozsądku – nie idźcie w zaparte i nie brońcie bombaliny do końca – bo tylko pogłębiacie depresję tego wstydu.

 12. xyz dodano 8 lat temu

  Może i choinka za szczególnie mi się nie podoba, ale nie widzę nic przeciwko, aby została. Wieczorem i w nocy wygląda bardzo fajnie. Chciałbym jednak stanąć w obronie Pana Prezesa, na który padł publiczny ostracyzm. Człowiek stanął przed kamerą, powiedział otwarcie, że to jego pomysł i wytłumaczył cel akcji – nie schował głowy w piasek, nie zapadł się pod ziemię. Cel szczytny, wykonanie mniej udane, ale całość na plus. Panie prezesie – nie czytać tego, a na pewno się tym nie przejmować. Merytorycznie należy rozmawiać i innych wysłuchiwać, ale kiedy padają podłe zarzuty i inwektywy to nie ma co w bagno wchodzić. Głowa do góry.

  • Mirek dodano 8 lat temu

   Tak, jeszcze nagrodę mu dajcie. Żałosne.

   • xyz dodano 8 lat temu

    Nie, ale niech człowiek człowieka szanuje. Pod przykrywką anonimowości wylewa się w Internecie najgorsze pomyje. Mowa o świętach, gdzie człowiek powinien być stosunkowo lepszy niż na co dzień, a zachowujemy się jak gorzej niż podle.

   • Anka dodano 8 lat temu

    Matko, ale kto tu mówił o nagrodach. Opamiętajcie się, bo to żałosne i świadczy tylko o braku kultury. Choinka się nie podoba ok? Ale po co tutaj wylewać swoje żale na prezesa? Pogadajcie o samej choince. A nie tylko umiecie określić to jako g….. Więcej słów nie znacie?
    Mi się nie podobają aniołki, mam zacząć obrażać prezydenta?

  • Ważne dodano 8 lat temu

   mnie się taka idea podoba i Ważny głos w ważnej sprawie .Jak zwykle w Siedlcach ludzie z otwartym umysłem wpadają w ostracyzm. Każdy może miec swoje zdanie ale JEST TO WAŻNY PRETEKST DO DYSKUSJI O ŚMIECICH !!!

 13. Wyrzykowski dodano 8 lat temu

  Płakać się chce! Podawane koszty, którymi się straszy, nijak mają się do rzeczywistych kosztów montażu, demontażu, strojenia i utrzymania (nawet żywych) choinek przez samorządy! Długo nie trzeba szukać, tutaj za 3,5tys. link: http://www.czestochowa.pl/samorzad/wydarzenia_samorzad/choinka-na-bieganskiego

  A pracownicy zadowoleni, że zamiast np. podwyżki dostali ośmieszającą wizytówkę firmy? Bo mieszkańcy raczej wyrazili już swoje zdanie odnośnie dysponowania ich pieniędzmi. Do segregacji nakłoniłyby niższe opłaty za śmieci segregowane, a nie śmieszne 2zł bo na "choinkę" musi być.

  • anty Korwin dodano 8 lat temu

   Populisto, do piaskownicy.

   • Michowiecki dodano 8 lat temu

    Populizm a fakty to dwie różne rzeczy. Populizm to robi władza siedlecka z PiS = Populizm i Socjalizm. Mówią że miasto nie ma problemów finansowych od kilku lat , a tu bach najbardziej zadłużone miasto w Polsce wśród miast na prawach powiatu. Mówią że miasto się rozwija ,a tak naprawdę firmy się zamykają ludzie uciekają i rośnie bezrobocie. Mówią że sukcesem jest wystawienie miasta na zadłużenie w formie obligacji ,a to po prostu łatwe szukanie kasy na szampana i premie. I kto tu jest populistą.

  • Anka dodano 8 lat temu

   A może podliczysz ile nas kosztuje oświetlenie świąteczne, skoro taki jesteś dbający o miasto? Może ładniejsze, ale czy bardziej potrzebne? Nie, przy takim zadłużeniu miasta i problemach z płatnościami.
   Ale jakoś nikogo to nie interesuje. Bo się błyszczy, a wiejskim ludziom się podoba

   • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

    Również się z tym zgadzam. Nie powinno być wielu wydatków w obliczu takiego zadłużenia, przyszłość jest ważniejsza niż ładne ozdoby dziś, mogli wcześniej myśleć to by było nas stać na zbytki, co z tego, że ładnie udekorują, skoro podstawy funkcjonowania miasta leżą. Do komentarza niżej: stop pomówieniom, ja za swoje wydatki i hobby płacę z własnych pieniędzy, dlaczego mam finansować fanaberie urzędników?

    • anty Korwin dodano 8 lat temu

     Do piaskownicy i zdejmij fotochromy, bo Ci rzeczywistość wypaczają.

  • Choinka powinna byc choinką dodano 8 lat temu

   Jesteś ostatnia osoba, któa w kwestii płącenia za cos ma prawo zabierac głos.
   Uporządkuj swoje sprawy i nie udawaj greka.

 14. efaster dodano 8 lat temu

  a o rondzie przy straży pożarnej (im. ks. Górskiego) zapomnieli :(( A tam aż prosi się o choinkę czy inny element świąteczny (byle nie śmieci czy inny odpad za naszych spółek komunalnych)

  Może MPK albo CKiS by coś postawiły ? PEC ozdobił rondo na os. warszawska, PWiK ponoć coś tworzy na rondzie im. Kazia Deyny (Sokołowska przed Drosedem), ARM rondo przy parku i b. komendzie policji, a tu jedno z większych rond w mieści i nic :(( wszak to trochę rondo tranzytowe (nie tak dawno część krajowej 63-ki Sławatycze-Węgorzewo), coś by się przydało …

  także UM pamiętajcie o innych rondach, w sumie to każde powinno być przystrojone chociaż symboliczne, bo co jedne są lepsze drugie gorsze ??

  • a która spółka jest bez przydziału ronda? dodano 8 lat temu

   A może strażacy postawia tam oświetlona sikawke.

 15. mieszkaniec dodano 8 lat temu

  popieram pomysł ZUO ale proszę o zaopiniowanie (…)zmoderowane efastera.

 16. Archanioły dodano 8 lat temu

  Cheruby i serafiny rozsypują śmieci po lasach i trują sąsiadów spalanymi butelkami. Mniejsi aniołowie ze swojej stajenki wyrzucają przerdzewiałe wiadra i zderzaki do rowu oczyszczenia. Chleb gnije pod schodami do nieba. Ścięta choinka usycha pod bombkami bez życia.Chcą segregować uczucia i wrażenia.

 17. to się wytnie dodano 8 lat temu

  Jakim trzeba być bucem, żeby mimo całej ohydy tej "ozdoby" twierdzić że mieszkańcy mogą mu naskoczyć, bo toto postoi do lutego. Kim pan jest panie G, że e nie ma na niego mocnych. Prezydent w tym momencie powinien zapaść się pod ziemię, jako totalna (…)zmodyfikowane pozbawiona decyzji w sprawie miasta i tego co go szpeci. Już chyba wiem za co ten pan wyleciał z kilku już spółek – za samowolę, arogancję i butę.

 18. Waldi dodano 8 lat temu

  Szanownych dziennikarzy bardzo proszę o nienazywanie "tego czegoś" – choinką. Bo choinka to:
  "Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia."
  Ja, moi schorowani rodzice, moi teściowie, szanowna małżonka, sąsiedzi wraz z rodzinami i moje nieletnie dzieci będziemy Wam za to bardzo wdzięczni.
  Pozdrawiam serdecznie

  Waldek

  • y. dodano 8 lat temu

   To nie traktuj tego jako choinkę, ale jako dekorację świąteczną nawiązującą do motywu choinki…

   • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

    Wybacz, ale z hasłami "Do Betlejem via Siedlce" i "Witaj w radosnym oczekiwaniu", z repliką Gwiazdy Betlejemskiej, po prostu się nie da traktować tego inaczej niż religijnie.

 19. buahahaha dodano 8 lat temu

  Spadochroniarz pisuarowy robi nam z miasta chlew. Panie G wynocha do Warszawy! Siedlce prosze zostawic w spokoju!

 20. EKO dodano 8 lat temu

  Dlaczego w Siedlcach nic co nowe nie jest akceptowane tylko traktowane jako obraza uczuć lub samych mieszkańców. Potrzebna refleksja a nie poczucie urazy. Zeby swiat byl bardziej przyjazny nauczmy sie odbierać takie rzeczy jako sztukę i dobry pomysł na przekazanie nam pewnych (może cuchnacych ) rzeczy, z którymi wcześniej czy pózniej będziemy musieli sie zmierzyć.

  • na wszystko jest pora i czas dodano 8 lat temu

   Niech sobie prezes ZUO "uprawia sztuke" gdzie chce i jak chce, ale to co stoi na rondzie, to juz ze sztuka na pewno nic współnego nie ma. Byc może mialo prowokować, dać do myslenia – ale równanie tego z choinka i świątecznym nastrojem – to juz szczyt głupoty.
   To nie jest 'sztuka". To jest chłam, szmira, tandeta, badziewie i smietnik.
   Jeszcze bym zrozumiałą, gdyby to bylą konstrukcja zawieszona np. butelkami, pudełkami itp. Odrobine inwencji – i mogłaby wyjśc super sprawa. A tak – to mamy to co mamy.

 21. A może ta choinka to jest "Miś" dodano 8 lat temu

  – Powiedz mi, po co jest ten mis?
  – Właśnie, po co?
  – Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
  – Protokół zniszczenia.
  – Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

 22. mieszkanka dodano 8 lat temu

  Po pierwsze: chciałam powiedzieć xyz, że prezes mówiąc "Jamci to sprawił" nie brał na sibie odpowiedzialności za tę kupę śmieci tylko raczej mówił to z dumą o tym tworze, którego jest aktorem więc nie ma mowy o przyznaniu się do będu

  Po drugie: jaka mobilizacja do segregacji poprzez choinkę!!!!! przecież po wejściu ustawy śmieciowej do segragacji zachęcono nas niższymi opłatami. Zresztą z powodzeniem, bo w dniach odbioru segregowanych na ulicach jest pełno worków. Więc co przez tą nieszczęsną choinkę chcą jeszcze zrobić.

  Po trzechie: anka i xyz nie brońcie na siłę swojego prezesa, chyba, że takie dostałyście polecenie służbowe!
  Prawdą jest że praca jest bardzo ważna ale nie można dla niej się sprzedawać!

  • Anka dodano 8 lat temu

   Rozumiem, że Ty swojego zdania nie masz i piszesz tylko wtedy kiedy Ci płacą i dlatego wszystkich mierzysz swoją miarą? Otóż uświadomię Ci, że są w tym mieście ludzie samodzielnie myślący i nie otrzymujący kasy za swoje zdanie.
   Dlatego idź do tego kto płaci Tobie za krytykowanie choinki i kup sobie coś ładnego na święta 🙂
   To, że Ty się sprzedajesz nie znaczy, że inni też muszą. Tobie ktoś płaci (może były prezes co?)

 23. jura dodano 8 lat temu

  o właśnie
  jest to nowoczesna instalacja nawiązująca poprzez gwiazdę i kolory do zliczających się świat 🙂

 24. Własne zdanie dodano 8 lat temu

  Ciekawe kto zezwolił na to śmietnisko i czy instytucje odpowiedzialne za stan higieniczny naszego miasta wyraziły na to zgodę.
  Pytam się czy śmieci zostały poddane dezynfekcji , czy też rozsiewają wirusy i zarazki.

 25. Mirek dodano 8 lat temu

  Domniemam, że w magistracie mają ciężki orzech do zgryzienia – co z tą "kupą" zrobić. Zazwyczaj na stronie www.siedlce.pl – to się chwalą byle czym i to w trybie ekspresowym (o sukcesach tancerzy nie wspomnę – bo nimi to się chwalą zanim jeszcze te sukcesy odniosą – takie proroctwa ;).
  A tym razem magistrat milczy – ani słówka o akcji "przymusowej edukacji wg. JAMCI warszawskiego szlachcica". Czyżby zaczynali odczuwać smrodliwość tej kupy?

 26. Luke dodano 8 lat temu

  Anka i xyz zaciekle bronią tego paskudztwa. Śmierdzi Grunlandem prawie jak ta choinka!!!!!

  • Anka dodano 8 lat temu

   A najlepsze jest to, że ja nigdzie nie napisałam, że choinka mi się podoba. Ale ludzie nie czytają ze zrozumieniem tylko mają klapki na oczach i zamknięty mózg (jeśli go mają).
   I jeśli coś Ci śmierdzi to lepiej się powąchaj i umyj (zbliżają się świta, więc może wypada).
   Pana Grundlanda na żywo nie widziałam (tylko tu na zdjęciu) ale chętnie bym go poznała i powiedziała jak tą choinkę ulepszyć by zamknąć te zakompleksione usta. Naprawdę Siedlce są uważane za wiochę z powodu zachowaniu niektórych mieszkańców a nie jakiejś jednej choinko instalacji.

   • Luke dodano 8 lat temu

    prosze sie tak nie unosic tylko wziac cos na uspokojenie. nerwy za szybko puszczaja i wychodzi taka wioseczka i te teksty o higienie – o moja prosze sie nie martwic.
    bardzo mnie dziwi takie odszczekiwanie sie przy kazdym wpisie, a jak cos jest podejrzane to smierdzi i tyle! wesolych swiat!

    • Anka dodano 8 lat temu

     Ja się nie przejmuję takimi głupotami,ale Wy owszem. Aby sobie święta psuć bo choinka się nie podoba. To wielkie duchowe przeżycie dla katolików w takim razie. No ale cóż…
     I czego mogę życzyć? Skoro szczekasz to obyś w święta przemówił ludzkim głosem.

     • noico dodano 8 lat temu

      wymiotowac sie chce czytajac Ciebie – serio!

     • Anka dodano 8 lat temu

      No jakby mi ciągle coś koło mnie śmierdziało to w też bym w końcu zwymiotowała. Dobrze, że nie jesteś moim sąsiadem.

     • noico dodano 8 lat temu

      i te Twoje riposty… tak płytkie, tak żałosne! zgaduję: jesteś pracownikiem budżetówki, robotę załatwili Ci po znajomości, jako dziecko nie mieszkałaś w mieście, w życiu nie robisz tego co lubisz, ale sprawiasz wrażenie zaangażowanej. jesteś typem, który głośno wyraża swoje zdanie, ale też takim z którego się śmieją za plecami. w życiu średnio Ci się wiedzie, co powoduje u Ciebie sporą zazdrość! nie odpowiadaj, bo nie ma co kłamać na pokaz!

     • Anka dodano 8 lat temu

      Widzisz noico nie każdy żyje tak jak Ty. Ale współczuję bo skoro tak wygląda Twoje życie to musi być Ci naprawdę źle.
      Chciałeś coś mądrego napisać, ale wyszły tylko Twoje kompleksy i żale. No więc życzę w przyszłym roku by coś się u Ciebie zmieniło. Może wtedy będziesz miał coś do napisania godnego uwagi.

     • noico dodano 8 lat temu

      a ja życzę umiejętności czytania ze zrozumieniem!

     • Anka dodano 8 lat temu

      A ja życzę mądrości, chociaż jak widać już za późno i niestety musisz żyć z pustką.

 27. dociekliwy dodano 8 lat temu

  Ta choinka to brak smaku,taką współczesną (choinkę) to niech Prezes w Warszawie sobie postawi.My jesteśmy u Siebie i mamy swoją tradycję smaku wygłądu choinki.Wychodzą nam efekty importu ludzi z Warszawki takich nowoczesnych z trendem "ideologi gender".Panie Prezydencie czas być sobą,nie ulegać naciskom,Panu pewnie też nie podoba się tak choinka, prezes Pana zaskoczył,stawiajmy na porządnych ludzi z Siedlec.

  • Magda dodano 8 lat temu

   Matko jak trzeba być za przeproszeniem pustym aby już w to mieszać gender. Zaraz winny będzie Tusk,a najlepiej zaprośmy tu Macierewicza ze swoją komisją, może dopatrzy się czegoś w związku ze Smoleńskiem. I na pewno winne postawienia tej choinki są dzieci, które wciągnęły w pedofilię biednych księży.

 28. do dociekliwego dodano 8 lat temu

  Ta (choinka) to tak piękna jak według "ideologi gender" ma być piękna (rodzina), 2 facetów ze sobą, lub 2 kobiety ze sobą.Totalny brak smaku w mieście rządzonym przez prawicę.

 29. mieszkanka dodano 8 lat temu

  do anka: słusznie mówisz "każdy swoją miarą mierzy"!!! dlatego podejrzewasz innych ludzi, że nie mają swojego zdania!!! O gustach podobno się nie dyskutuje, a mi ta choinka po prostu się nie podoba! – chyba ma prawo. Nigdzie też nie pisałam, że twoim zdaniem choinka jest ładna tylko to , że przeczytałam wszystkie komentarze i sporo z nich jest twoich, broniących prezesa stąd to podejrzenie. I może ty naucz się czytać ze zrozumieniem. Na tą stronę weszłam z ciekawości, bo wszędzie rozmawia się tylko o tym i mój komentarz na ten temat był tylko jeden, czego nie można powiedzieć o twoich komentarzach zaciekle broniących prezesa – więc wniosek się sam nasunął. Kto zadawałby sobie tyle trudu przed świętami, żeby ciągle pisać te komentarze – a jednak są tacy. Więc daruj sobie takie insynuacje, że jakoby ktoś mi płaci Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt, bo nie zamierzam sobie więcej takimi głupotami zawracać gitary przed świętami. I tobie też radzę ochłoń i wrzuć na luz 🙂

  • Anka dodano 8 lat temu

   No jeśli każdego kto nie krytykuje choinki ani nie obraża prezesa oskarżasz o sprzedanie to chyba samodzielnie nie myślisz. Bo nie dopuszczasz, że ktoś może mieć tą choinkę tak naprawdę gdzieś, ale sama idea może się podobać. To nie ja zarzuciłam sprzedawanie tylko Ty mi więc chyba naprawdę nie myślisz. Bo teraz starasz się na mnie zrzucić swoją głupotę. Więc zastanów się co piszesz, bo się ośmieszasz. Ale zabolało co? To chyba jakaś prawda w tym jest. Przynajmniej przed świętami sobie zarobisz 🙂
   Mi się ta choinka też nie podoba z wyglądu. Ale to nie oznacza, że muszę od razu się zapluwać i kazać wynosić się komuś z Siedlec lub g… stawiać sobie na podwórku. Bo to kultury tym piszącym nie przyniosło i te śmieci tu bardzo pasują. Zresztą nie wiem gdzie jak tak tego prezesa bronię? Bo nie mówię pisuar itp? Czyli rozumiem dla Ciebie nie obrażam=bronię? Ciekawe podejście. Nie wszystko jest czarne albo białe.
   Ty weszłaś tutaj z ciekawości, ja SPIN czytam od paru lat i komentuję od tego czasu. I ja się nie denerwuję, raczej śmieszą mnie tacy ludzie. Jak tak brzydko wyglądają śmieci to nie wyrzucaj ich na chodnik jak idziesz, miasto wtedy będzie ładniejsze.

   • facepalm dodano 8 lat temu

    wooof, wooof, woof, wooof!!!
    ale ty musisz być nieładna – tyle kompleksów wyłazi i popracuj nad ortografią!

    • Anka dodano 8 lat temu

     No niestety nie każdy jest tak piękny jak Ty. I sam zrobiłeś w tak krótkiej wypowiedzi błąd, tylko jestem przekonana, że nie masz pojęcia jaki? No ale jak to mówią uroda nie zawsze idzie w parze z rozumiem 🙂 Ty jesteś ładny, a mi nic koło mnie nie śmierdzi. Jednak tak wolę 🙂
     I aż nick musiałeś zmienić 🙂 śmieszne.

 30. Matka małych dzieci dodano 8 lat temu

  Chcemy normalnej, polskiej choinki a nie śmieciowej!!!! Takie pomysły być może dobre są dla stolicy a nie dla prowincjonalnego miasta. Co na to Święty Mikołaj, byle szybko. Tradycja to święta rzecz.

 31. mieszkanka dodano 8 lat temu

  zarobię ogromne pieniądze zwłaszcza na jednym wpisie. Sorki ale jak nie zauważyłaś to ja prezesa nie obrażałam i nie kazałam mu się nigdzie wynosić więc nie wiem skąd do mnie takie zarzuty. Nie znam człowieka więc nie mam zamiaru nic złego na niego mówić. Jeszcze raz tylko podkreślam, że choinka mi się nie podoba i nie dlatego, że jest z odpadów tylko jest po prostu brzydka i tyle!!!
  Co do śmieci, tak śmieci wyglądają brzydko!!! I nie mów mi, że je wyrzucam je na ulicę!!!!, bo to właśnie dowodzi wielkości twoich zarzutów, nie wiesz a mówisz, że wyrzucam!!!! Kobieto luz, luz. Uderz w stół a nożyce się odezwą – to raczej do ciebie się tyczy. Zresztą, pisz sobie co tam chcesz i ile chcesz i niech cię dalej śmieszą tacy ludzie. Zarzucasz innym głupotę, brak tolerancji, a sama określasz ludzi "śmiesznymi" więc rób to dalej przez następne lata. Ja Ci nie zamierzam więcej w tym przeszkadzać. Pozdrawiam lecę piec pierniczki na święta 🙂

 32. mieszkanka dodano 8 lat temu

  aa zapomniałam jeszcze dodać, że zabolało!!!! 🙂 oj zabolało!! 🙂

 33. Anka dodano 8 lat temu

  A gdzie ja napisałam, że Ty go obraziłaś??? Wytłumaczę, bo widzę rozumienie tekstu idzie ciężko. Napisałam, że nie muszę obrażać JA nawet jeśli mi się nie podoba, bo takich wpisów jest pełno. I jakoś do tych wpisów, gdzie ktoś obraża człowieka za postawienie choinki się nie czepiasz. Więc Ci nie przeszkadza, że ktoś opluwa innych, ale przeszkadza Ci, że ktoś tego nie robi, bo napisał, że choinka nie jest zła.
  No widzisz jak fajnie coś zarzucać komuś kogo nie znasz??? Oducz się tego sama, potem próbuj edukować innych. Oburzasz się na to że zarzucam Ci wyrzucanie papierków, ale masz czelność zarzucać mi że się sprzedaję? U siebie się niczego nie widzi, ale wytykać innym to lubisz chyba najbardziej.
  Nigdzie nie zarzuciłam nikomu braku tolerancji (poza brakiem czytania za zrozumienie jeszcze jesteś ślepa lub masz zwidy). Nie wymyślaj sobie argumentów, a skoro ich nie masz to po prostu zamilcz. Zaoszczędzisz sobie śmieszności.
  A tak śmieszą mnie ludzie, którzy są tak zadufani, że jak ktoś ma inne zdanie to od razu musi dostawać za to kasę. A jak mu to zarzucą to od razu oburzenie. Widzę podobieństwo to JK. I to duże.

  • tata Anki dodano 8 lat temu

   juuuż dobrze Aniu! starczy! już!

   • Anka dodano 8 lat temu

    Znów aż musiałeś nick zmienić? Matko jaki Ty jesteś żałosny naprawdę.
    Widać tylko z tego, że masz swojego pana, który Ci rozkazuje, bo nie możesz sobie darować, że ktoś ma inne podejście. No ale pan wydaje rozkaz, pies aportuje. Smutne.

    • tata Anki! dodano 8 lat temu

     pudło, ale zgadzam się z innymi, że to co piszesz jest żałosne

     • Anka dodano 8 lat temu

      No teraz czas na trzeci nick, bo jak widać w drugim nie masz nic mądrego do powiedzenia. Teraz może czas ma babcię.
      Niestety za g….. jesteś by się równać z moim tatą. I na babcię też będziesz.
      Ale miło się patrzy jak człowiek się ośmiesza. Oj zarobisz sobie na święte, ale to dobrze, bo skoro masz tak smutne życie to Ci się należy.

 34. gwiazda dodano 8 lat temu

  Sam pomysł, żeby zrobic "choinkę" z plastikowych butelek dobry, choć ściągnięty z innych miast, ale u nas tak jest zawsze gdy za artystę robi prezes albo urzędnik. Gdyby wydali choć 500 lub 1000 zł na projekt artystyczny któregoś z artystów plastyków byłoby całkiem fajnie i mogłoby to słuzyć przez wiele lat z niewileką modyfikacją, / wymiana butelek na nowe/, a koszty w nastepnych latach wyniosłybyjedną piąta tego co w tym roku.
  A tak? Widać, że razi nie tylko moje poczucie estetyczne Ciekaw jestem jak odebraliby to mieszkańcy Warszawy gdyby taką "choinkę " ustawić np. na Starym Mieście.

  • rspct dodano 8 lat temu

   wielki szacun za tą wypowiedź!
   Czy Prezydent Kudelski jest głuchy? Studiuję na UPH i tam każdy student, a nawet wykładowcy kpią z tej choinki. Sąsiedzi to samo, znajomi – to samo! Serio – ja nie słyszałam jeszcze na żywo ani jednej pochwały. Wszędzie tylko chichot. Drogie władze, aby Wam ta kupa śmieci nie wyszła bokiem przypadkiem bo jak widzicie fora internetowe się gotują, media o tym mówią, a Wy co? Dalej w zaparte? Nie idźcie tą drogą!

 35. jkfoo dodano 8 lat temu

  Oglądając relacje z Kijowa zauważyłem ,że na majdanie mają podobną choinkę.Odbieram to jako ukraiński gest poparcia dla Siedlec.

 36. Stara mieszkanka dodano 8 lat temu

  Cóż gość nie ma gustu ani smaku. Nie chcę tej wstrętnej choinki śmieciowej. Proszę ją zabrać byleby szybko, bo idą Święta. Chcę normalności czyli polskiej choinki w naszym mieście. A tę nie sobie zabierze i zapłaci koszty.

 37. taoO dodano 8 lat temu

  Widziałem w I pr.TV tę "wybitna" instalację śmieciowo plastikową. Niektórym się nie dogodzi, a powinni się cieszyć, że np. nie postawiono tam piramidy z ekologocznej mierzwy, ozdobionej bombkami z nadmuchanych, ekologicznych pęcherzy świńskich. Platforma pełna mierzwy zapewni wizerunek i wzrost 🙂

 38. Święta a choinka. dodano 8 lat temu

  Jak tak dalej pójdzie to i kwiaty wiosną na skwerkach będą śmieciowe. "Gratuluję" pomysłu. Zabrać to paskudztwo. Telewizja się śmieje.

 39. K.K dodano 8 lat temu

  Piszecie że są to śmieci, patrząc na tą choinkę widać ze w dużej ilości składa się z plastiku, to co powiecie o swoich sztucznych choinkach które macie w mieszkaniach ?

 40. młodzi dodano 8 lat temu

  Zdemontować te straszydła na rondzie. Choinka ma być polska, katolicka i tradycyjna. Płacimy podatki.

  • młody z małego miasta dodano 8 lat temu

   do K.K. idąc Twoim tropem myślenia do niczego nie dojdziemy, bo okazałoby się, że Twój telefon za pół roku, Twoje ubranie za rok, Twój samochód za 10 lat też będą śmieciami. Tu dyskutanci krytykują sposób zrobienia tej "choinki", a nie sam surowiec plastikowe butelki. Zobacz jak to zrobiłi w Poznaniu. Tam ludzie robią sobie zdjęcia przy tej choince z butelek. Tu chodzi o to że w Siedlcach decyzje dotyczace sztuki i kultury podejmują prezesi i urzędnicy i nikt się nie pyta o zdanie twórców kultury.

   • dziabąg dodano 8 lat temu

    pięknie zauważyłeś – W POZNANIU! tam mają piękną zieloną choinkę, a my choinkę ze śmieci – wszystko w sprawie!

 41. Roman dodano 8 lat temu

  widzisz tylko ściema Poznania polega na tym, ze zaniżaja 10 krotnie cenę wykonania… ile się trzeba "nadziargać" aby połaczyć ze sobą 20 tys. umytych butelek PEX? Taka tandeta na pokaz a u nas masz "real" czyli bez ściemy i to się liczy. szacun dla gosci z ZUO.

 42. Marzenie świąteczne dodano 8 lat temu

  Marzę o wspaniałej naturalnej choince w naszym mieście. Uszanujcie naszą wolę. Co to za święta ze śmieciową choinką ?. Mikołaj i Śnieżynka w grobie się przewracają.

 43. hallo panie Jamcik dodano 8 lat temu

  gwiazda z ze śmieciówki ze wstydu, że ją pan tam umieścił świeci tylko ogonem.

 44. Kumpela z grupySGH dodano 8 lat temu

  Brawo, Andrzej-tego nas uczyli i dbał o to dr Grzymała. Pozdrowionka z Międzyrzeca,-Grażyna

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?