SPIN

Zwyciężył spektakl „Grace i Gloria”

Beata Głozak niedziela, 15 grudnia 2013, 00:31 Kultura

„Grace i Gloria”, „Roma i Julian” oraz „En Vogue” – to trzy najlepsze, zdaniem jurorów spektakle drugiej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”.

– Cieszę się, że doceniono spektakl, który nie jest łatwy w odbiorze – powiedziała patronka artystyczna tegorocznej edycji Festiwalu Grażyna Wolszczak. – Okazuje się, że nie oczekujecie Państwo tylko komedii.

Galę zakończenia II OFTP „Sztuka plus Komercja” rozpoczął dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Mariusz Orzełowski, a po nim ze spektaklem muzycznym „Przypadki Roberta R.” wystąpił Robert Rozmus. Aktor zaprezentował w nim blaski i cienie życia artysty poczynając od pierwszych nieaktorskich marzeń, przez egzaminy do szkoły filmowej na osiągnięciu sławy kończąc.

– Sztuka i komercja… Nie wiedziałam czy na takim konkursie będzie publiczność – zastanawiała się wiceprezydent Anna Sochacka przed wręczeniem nagród. – Okazuje się, że nasza siedlecka jest wierna teatrowi i szczęśliwa, że już nie musi z Tadeuszem Gocem jeździć do Warszawy autobusami, które niejednokrotnie psuły się w Mińsku – powiedziała ze śmiechem.

W tegorocznej edycji Festiwalu siedmioosobowe jury oceniło 8 konkursowych spektakli za najlepszy uznając „Grace i Gloria”. Drugie miejsce przypadło sztuce „Roma i Julian” a trzecią nagrodę zgarnął „En Vogue”. Widzowie zagłosowali bardzo podobnie mając inne zdanie jedynie w przypadku trzeciego miejsca. Według nich zasłużyła na nie Grupa MoCarta ze spektaklem muzycznym „Frak’n’roll”.

– Powiem szczerze, liczyłam że wygram ten Festiwal – zażartowała Beata Kafka współproducentka i aktorka spektaklu „En Vogue”. – Bardzo chciałam odebrać tę nagrodę przede wszystkim dlatego, że jest to moja pierwsza nagroda. Spektakl „En Vogue” jest moim dzieckiem. Ja go wymyśliłam, poprosiłam żeby go napisali dla mnie i ja, po wielu latach wróciłam tym spektaklem do teatru – dodała.

Wiadomo już, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna, trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”. Jak powiedział w rozmowie z nami współwłaściciel Ale! Teatr i współtwórca Festiwalu Wojciech Słupski wybór spektakli konkursowych będzie trudny.

W Siedlcach jest wysmakowana publiczność. Wychodzi na to, że spektakle łatwe nie wzbudziły takich emocje jak te trochę trudniejsze. Poprzeczka została podniesiona wysoko i przed nami trudna decyzja. Mogę natomiast zdradzić, że w przyszłym roku Ale! Teatr przygotuje kilka nowości.

Werdykty jurorów – ks. Sławomir Kapitan (dyrektor Katolickiego Radia Podlasie), Waldemar Koperkiewicz (wicedyrektor CKiS im. A. Meżeryckiego), Edward Księżopolski (właściciel Drukarni „Iwonex”), Olga Skrzek (dziennikarka radia ESKA Siedlce), Wojciech Słupski (współwłaściciel Ale! Teatr), Anna Sochacka (wiceprezydent Siedlec), Mariola Zaczyńska (dziennikarka „Tygodnika Siedleckiego”)

najlepszy spektakl konkursowy:
1. „Grace i Gloria”,
2. „Roma i Julian”,
3. „En Vogue”

najlepsza reżyseria:
1. Krzysztof Jaroszyński – reżysera spektaklu „Roma i Julian”.
2. Piotr Grabowski za reżyserię spektaklu „En Vogue”,
3. Mariusz Kilijan za musical „Siostrunie”.

najlepsza scenografia:
1. Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie za scenografię do spektaklu „En Vogue”,
2. Wojciech Stefaniak za scenografię do spektaklu „Siostrunie”,
3. Krzysztof Jaroszyński za scenografię do spektaklu „Roma i Julian”.

Werdykty publiczności

najlepszy spektakl konkursowy:
1. „Grace i Gloria”,
2. „Roma i Julian”,
3. „Frak’n’roll”.

najlepsza scenografia:
1. „Grace i Gloria”,
2. „Roma i Julian”,
3. „Dobry Wieczór Kawalerski”.

Werdykty internautów
1. Anna Dereszowska (rola w musicalu „Siostrunie”)
2. Hanna Śleszyńska (rola główna w spektaklu „Roma i Julian”),
3. Daria Widawska (aktorka z obsady spektaklu „En Vogue”).

Zdjęcia z gali

reklama (tekst zmieniony)

Komentarze (1)

  1. czytelnik dodano 8 lat temu

    Sztuka "przypadki roberta r."? sztuka? Toz to jest jakas rewia, wystep muzyczny albo inne widowisko estradowe. Litości, nie nazywajcie tego sztuka. Pretensjonalnosc siedlecka przybiera zalosne rozmiary.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?