SPIN

SLD chce wyjaśnień od prezydenta

Aneta Borkowska poniedziałek, 16 grudnia 2013, 17:39 Aktualnie, Siedlce

– Najłatwiej jest wziąć kredyt i zadłużyć miasto, ale do czego to prowadzi? Oczekujemy jasnej odpowiedzi, gdzie są problemy – mówił podczas konferencji prasowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej Maciej Drabio, wiceprzewodniczący Rady Powiatowej SLD w Siedlcach. Jutro do prezydenta miasta ma trafić pismo z prośbą o przedstawienie aktualnej sytuacji finansowej miasta.    

Maciej Drabio– Sojusz z głębokim niepokojem obserwuje narastające problemy Siedlec. Miasto ma problemy z wypłacalnością – mówił Drabio. – Okazuje się, że nie ma na spłatę kredytów między innymi za obwodnicę i że miasto zaciąga kolejne pożyczki w spółkach. Oczywiście to wszystko jest legalne, ale świadczy tylko o tym, że mamy sytuację katastrofalną jeśli chodzi o budżet. Ile problemów jeszcze tkwi w mieście i jego budżecie chcemy prezydenta spytać – podkreślił. – Kadencja tego samorządu minie za rok i rodzi się pytanie co z przyszłymi kadencjami? Bo jeśli teraz już padały hasła, że być może trzeba będzie sprzedać PEC, że być może trzeba będzie wypuścić obligacje to świadczy o tym, że pomysłu żadnego nie ma – dodaje.

Będzie pismo

Wizja ekonomicznej zapaści spowodowała, że jutro do rąk prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego trafi pismo z prośbą o przedstawienie „klarownej i pełnej” informacji na temat finansów miasta.

–  Chcemy, aby prezydent wskazał nam w jakim miejscu teraz jesteśmy i z jakimi problemami jeszcze przyjdzie nam się zetknąć – wyjaśnił wiceprzewodniczący. – W budżecie zapisać można wszystko, ale nie ma pieniędzy na nic. Nie ma pieniędzy na remont „Żółkiewskiego”, na dokończenie budynku po policji. Oczekujemy jasnej odpowiedzi, gdzie są problemy. Wtedy też będziemy mogli mówić o działaniach – dodaje.

– Prezydent i rządzący chwalą się nowymi inwestycjami i obiektami oddawanymi do użytku, ale powinniśmy się zastanowić nad potrzebami, bo pierwszą z nich jest potrzeba bezpieczeństwa a nie zabawy, kultury, rozrywki. Te oczywiście też są potrzebne, ale to są rzeczy wtórne. Środki powinny być przede wszystkim rozdysponowane w taki sposób, aby ludzie mieli pracę i żeby to zapewniło im jakieś bezpieczeństwo – dodaje Zbigniew Stąsiek, przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Siedlcach.

Życie na kredyt i co dalej?

Drabio przypomniał, że jednym z głównych postulatów SLD było skłonienie się ku inwestycjom w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czego siedlecki samorząd nadal nie robi.

– Najłatwiej jest wziąć kredyt, wziąć pożyczkę i zadłużyć miasto, ale do czego to prowadzi? – pytał podczas konferencji.

Siedleckie władze, zdaniem byłego radnego, mają problem nie tylko z finansami, ale także ze sposobem informowania o nich swoich mieszkańców. Widać to w kontekście chociażby projektu przyszłorocznego budżetu.
– Nasi przedstawiciele w radzie są na bieżąco, bo są na komisjach, ale zwykły mieszkaniec nie ma szans na przeczytanie czegokolwiek. Na stronie internetowej urzędu nie ma na załączników do punktu o budżecie – dodał.

45 komentarzy

 1. Andrzej dodano 9 lat temu

  Obudzili się, wybory niedługo. Moze bedzie w Radzie Miasta więcej niż 2 z SLD?

  • Siedlczanin dodano 9 lat temu

   Dokładnie. Chłopaki z Kongresu Nowej Prawicy mówili o zadłużeniu za nim to stało się modne.

 2. anty Korwin dodano 9 lat temu

  Czerwoni pod publiczkę. Znowu sto lat wcześniej przed wyborami namaścicie M. Drabio na kandydata na prezydenta? Znowu sromotna porażka?

 3. Mirek dodano 9 lat temu

  Gratulacje Panowie! Ten budżet to nie tylko kpina ale to skandal! Znowu wyimaginowane kwoty wyssane z palca. Zachęcam wszystkich do rzucenia okiem:
  http://www.bip.siedlce.pl/bip/89_umsiedlce/fckeditor/file/Budzet/2014//projekt%20bud%C5%BCetu%20Miasta%20Siedlce%20na%202014%20rok.pdf

  • Wyrzykowski dodano 9 lat temu

   Gratulacje za to, że najpierw głosowali za zaciąganiem kolejnych kredytów i wyprzedawaniem majątku miasta, a teraz nagle stawiają pytania na medialnej konferencji prasowej, bo zadłużenie stało się gorącym tematem? Tak atakują Nową Prawicę, personalnie i politycznie, a nie wstydzą się z nami tak nagle zgodzić jeśli chodzi o finanse miasta? No ale trzeba atakować, manipulować i rozsiewać ploty, bo młodzi zaczęli zagrażać pozycji SLD w Radzie Miasta.

  • Siedlczanin - racjonalista dodano 9 lat temu

   Panie Wyrzykowski. Nikt z SLD nie atakuje Nowej Prawicy, co najwyżej reagują na bzdury wypisywane przez Pańskich kolegów z partii sympatycy Sojuszu.

   Proszę udowodnić w jaki sposób Pan zagraża pozycji radnych i działaczy siedleckiego SLD? Bo jeśli ma Pan na myśli swoje członkostwo (z którego rzekomo Pan się wycofał) w Komitecie Budowy pomnika L. Kaczyńskiego w Siedlcach, co może zaowocować miejscem na liście PiS do RM to tu się z Panem zgodzę. PiS z pewnością wyłoży więcej pieniędzy na kampanię wyborczą z prostego powodu: bo ma większy budżet.

   A jeśli posiada Pan inne sposoby na "zagrożenie" dla SLD to proszę się z nami nimi podzielić. Chętnie je poznamy i ocenimy 🙂 Pozdrawiam.

 4. Mirek dodano 9 lat temu

  W kontekście śmiecioinki, zapraszam na stronę 135, otóż dla przypomnienia śmiecioinka kosztowała 20 000 zł a w następnym roku na utrzymanie terenów zielonych w budżecie jest…. uwaga 10 000 zł. Niezły żart?

 5. Siedlczanin - racjonalista dodano 9 lat temu

  Drodzy Przedmówcy:

  Czas wystąpienia o informację o stanie finansów Miasta Siedlce jest najwłaściwszy, bowiem każdy samorząd jest ustawowo zobowiązany do przeprowadzenia analizy budżetu miasta za mijający rok kalendarzowy. Bilans ten musi być udostępniony nie tylko szerokiej opinii publicznej, ale także wszystkim podmiotom, które wystąpią z oficjalnym wnioskiem. Korzystając z tego przywileju siedleckie SLD postanowiło zasięgnąć najbardziej wiarygodnej informacji, na podstawie której potem będzie prowadzić swoją kampanię informacyjną.

  Tak działają wszystkie demokratyczne partie w Polsce, co nie powinno nikogo dziwić aktywność działaczy Sojuszu w Siedlcach. Pozdrawiam.

 6. popieram dodano 9 lat temu

  Dobre pytania. Ale mam watpliwosci co do wiarygodnosci SLD, gdyz wczesniej piali z zachwytu nad wybudowanymi komunalkami za kredyt, w ktorych mieszkaja nowobogaccy, ale nie wykazujacy dochodu (czyt. na ogol pracujacy na czarno) lub/i leniwi siedlczanie.

 7. Propozycja dodano 9 lat temu

  Stąsiek na Prezydenta,poprawnie nosił teczkę za Oleksym

 8. Dziwne,niezrozumiałe dodano 9 lat temu

  Mają swego v-ce Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce radnego BOBRYKA i nie wiedzą co dzieje się w mieście, to co on robi?

  • ono dodano 9 lat temu

   Bobryk nigdy nie był członkiem SLD

   • Wyrzykowski dodano 9 lat temu

    A z czyjej listy wyborczej startował?

    • niewątpliwie dodano 9 lat temu

     Startował z list SLD. A z czyjej listy startował niejaki P. Michowiecki?! Podobno nie należy do KNP, było to mówione nie raz na spotkaniach…?

     • Wyrzykowski dodano 9 lat temu

      Większość naszych kandydatów na pewno (a nie "podobno) nie należy do partii politycznej – łatwo sprawdzić na stronach PKW. P. Michowiecki nigdy nie należał do żadnej partii, ale nie jest to powód do blokowania jego głosu, jak to miało miejsce na ostatnich konsultacjach społecznych. Jesteśmy trampoliną dla ludzi młodych i niezależnych, którzy mają już dość partii, które nami rządzą.

   • niewątpliwie dodano 9 lat temu

    Po co więc Pańskie pytanie:"A z czyjej listy wyborczej startował?", sugerujące jakoby Pan Bobryk musiał należeć do SLD bo przecież w wyborach z ich list startował. Czemu Bobryk musi należeć do SLD by z ich list startować, a Michowiecki do KNP nie?!

    • Wyrzykowski dodano 9 lat temu

     Primo: niczego sugerującego, że jest członkiem, nie napisałem. Secundo: to, że mają swojego v-ce przewodniczącego, nie oznacza, że od razu musi być członkiem partii. Jakby p. Michowiecki był dajmy na to v-ce przewodniczącym, a nie będąc w żadnej partii dostałby się z listy KNP, to można by wtedy mówić, że mamy swojego v-ce przewodniczącego. I tak samo z p. Bobrykiem. Może różnimy się tu w tym, że my myślimy ideowo a nie partyjniacko 🙂

    • Normalna dodano 9 lat temu

     Wyrzykowski idealista? Buahaha! A to dobre! Dawno się tak nie uśmiałam. Z Twojej wypowiedzi wychodzi na to, że dla Ciebie ideały to puste słowa. Zapomniałeś już, że sprzedałeś swoje ideały Panu S. w zamian za wyjazd do W-wy? Powinieneś się wstydzić zarzucając komuś partyjniactwo!

     Kończ waść, wstydu sobie oszczędź!

     • Wyrzykowski dodano 9 lat temu

      Nie ma nawet co komentować tego anonimowego plucia kłamstwami. Zostało już tylko wierzganie?

 9. dobij dodano 9 lat temu

  Panowie już przecież rządziliście! Aktywność porażająca. Pan Stąsiek niech się skupi na Polskim Radio, gdzie ma ciepłą synekurę w Zarządzie.

 10. Stąsiek.. dodano 9 lat temu

  Pamiętam go. Chyba przejściowo pracował w UW Siedlce Wydział Rolnictwa. To typowy aparatczyk. Postawił na PZPR. Tylko dlaczego, jak mówią, ma synekurę w Polskim Radiu w wolnej Polsce????? Dość miał profitów od komunistów. Teraz aut.

  • anty dodano 9 lat temu

   Całe SLD aut, bo wszyscy spaczeni, wielkie brzuchy.

  • ono dodano 9 lat temu

   Mój Tata mówił że kiedyś w PZPR (choć sam do niej nie należał) było więcej mądrych i rozsądnych ludzi niż dziś we wszystkich partiach łącznie.

 11. sdfasdf2 dodano 9 lat temu

  Maciek Drabio na Prezydenta!! 🙂

 12. zaskoczonie !!! dodano 9 lat temu

  Pan Zbigniew Stąsiek na Prezydenta Siedlec????, czy to ten sam, który był Dyrektorem Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie i w dobrej komitywie był z Panem Oleksym

 13. Lewa noga dodano 9 lat temu

  Czy V-ce Przewodniczący Rady Miasta ADAM BOBRYK to z SLD, no to wychodzi Prezydentowi Kudelskiemu wspieranie LEWEJ NOGIM , a to juz było w histori na górze za WAŁĘSY

 14. prawa ręka dodano 9 lat temu

  no sie obudzili z ręką w nocniku. a gdzie byli jak Pan Prezydent brał kredyty.Nie wiedzą że kredyty się oddaje i to z odsetkami.Lenie i wszystko.Teraz udają ze miasto ich interesuje.Radni z innych patrii nie lepsi.Nic nie krytykowali zaciąganych długów.Ciekawy jestem jak chcą rozdać środki żeby ludzie mieli pracę.

  • Koncepcja dodano 9 lat temu

   Nie prezydent brał kredyty tylko miasto Siedlce. A jak łatwo zauważyć, budżet od 2007 roku uchwalała koalicja zarówno ta formalna jak i ta nieformalna. I to chyba w miarę zgodnie.

 15. Janko Muzykant dodano 9 lat temu

  Byłem kilka razy na sesji RM. Prezydenciunio rządził a nikt z tam obecnych panów radnych nie negował jego decyzji…..popatrzyłem i wychodziłem bo mnie szlag trafiał. A dzisiaj czytam jak to im na sercu leży dobro mieszkańców i miasta. Czysta hipokryzja!!!!!!

 16. Fan Pawła Zarzecznego dodano 9 lat temu

  Pana Stąsieka pamiętam miałem z nim zajęcia w I klasie technikum chodziłem pod koniec lat 90 do szkoły zwanej potocznie rolnik ulica generała Józefa Bema zresztą na pewno wiecie.Ale do rzeczy otóż Pan Stąsiek był za Sld to dało się odczuć pamiętam jak krytykował koalicję Akcji Wyborczej Solidarność wraz z Unią Wolności (owszem to fatalna była koalicja ale rządy Sld z Psl nie były lepsze zresztą oprócz rządu Jana Olszewskiego).Ale mimo tego i mimo,że mam poglądy narodowe to uważam,że Pan Stąsiek nawet jako wyborca Sld był w stosunku do uczniów nastawiony w dobry sposób niż niektórzy nauczyciele co byli mniej lub bardziej na prawo.A co do nauczycieli to nie chodzi mi aby dać uczniom całkowity luz ale aby być jak to się mówi i do tańca i do różańca a ja mówię i do nauki.

 17. Józef dodano 9 lat temu

  A może to pytanie SLD do członka egzekutywy KW PZPR.

 18. Benek33 dodano 9 lat temu

  Pan Drabio proponuje partnerstwo publiczno-prywatne, pytanie tylko z kim i do czego, do remontu szkoly, budowy chodnika czy ulicy? To jest calkowicie bez sensu przedwyborcza manipulacja w stylu PZPR

  • :) dodano 9 lat temu

   Partnerstwo publiczno-prywatne realizowane jest przez część miejskich spółek i jednostek. W jednych to poziom ponad zadowalający, w innych zadowalający, a w jeszcze innych poniżej przeciętnej, ale jednak to partnerstwo realizowane jest. Podzielam głos Benka – żaden podmiot prywatny nie będzie budować chodnika czy drogi za miasto, bo nie ma w tym żadnego interesu. Skończmy z populizmem.

   • Karol dodano 9 lat temu

    Mam trochę orientacji w inwestycjach miasta i spółek ale o niczym realizowanym w formie partnerstwa nie słyszałem. Podaj przynajmniej JEDNĄ inwestycję realizowaną w formie partnerstwa.

 19. Rycho dodano 9 lat temu

  Z pośród wszystkich dziedzin życia społecznego,w mieście Siedlce ,pozory nie są tak zwodnicze jak w POLITYCE. Amen

 20. barnaba dodano 9 lat temu

  Staram się wciąż czytać między kłamstwami

 21. Marian Kozak dodano 9 lat temu

  Dlaczego Pan Maciej Drabio nie wspomniał o sprzedaży stadionu, kiedy był kandydatem na Prezydenta Siedlec??? Dałem dane dotyczące sprzedaży tego atrakcyjnego obiektu. Czekali na jego głos ludzie zainteresowani drobnym handlem. Pomoc deklarowała też Pani Poseł i co strach ich obleciał??? Popierając pana Macieja zmobilizowałem ludzi aby głosam esemesowym wszedł do II tury i co zapytał się o bilbord pana Kudelskiego, Gdzie prawo budowlane pozwala na umieszczenie do 60 dni bez zezwolenia takiego obiektu budowlanego. Pieniądze z kasy miasta są trwonione i nik nie zwraca na to uwagi? Życzę powodzenia w realizacji planów .

 22. Bezradni dodano 9 lat temu

  "Nasi przedstawiciele w radzie są na bieżąco, bo są na komisjach, ale zwykły mieszkaniec nie ma szans na przeczytanie czegokolwiek."
  Czyli radni SLD wiedzą, ale nie powiedzą i nie udostępniają swojej wiedzy, woląc narzekać i zbijać kapitał polityczny.

 23. ONR? dodano 9 lat temu

  Ten koleś po prawej stronie to chyba ten chemik z ONR?

  • Chemik dodano 9 lat temu

   nie to nie ja 🙂

 24. jkfoo dodano 9 lat temu

  Chyba przestanę pić.Jeszcze wczoraj na zdjęciu, widziałem Oleksego. . Patrzę a dzisiaj już go nie ma.

 25. jj dodano 9 lat temu

  ten chemik juź sie nie liczy kaput

 26. Siedlczanin - racjonalista dodano 9 lat temu

  Do tych, co powątpiewają w chęć lokowania swojego kapitału w przestrzeń publiczną przez prywatnych przedsiębiorców:

  http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/najwi-kszy-warszawski-kontrakt-ppp-podpisany

  Jakie zatem stoją przesłanki, by nie korzystać z tego dobrodziejstwa? Jeśli takowych nie znajdujecie, zastanówcie się teraz co by było z budżetem Siedlec, gdyby M. Drabio wygrał wybory na Prezydenta Miasta, bądź obecny zechciał pochylić się nad tym pomysłem udziału w partnerstwie publiczno – prywatnym? Odpowiedź nasuwa się sama.

  PS. Do redakcji: mam nadzieję, że zamieszczenie linku do strony internetowej Miasta stołecznego Warszawy nie jest złamaniem regulaminu. Jeśli tak, wówczas proszę o drobne odstępstwo od tej reguły. Trudno jest uwiarygadniać swoją wypowiedź bez podania źródła wiadomości.

  Pozdrawiam 🙂

 27. do Józefa ! dodano 9 lat temu

  Czy chodzi o skarbnika Miasta ???

 28. Otoczenie Prezydenta dodano 9 lat temu

  Wokół Prezydent Kudelskiego w Urzędzie Miasta jest wiele twarzy dawnej PZPR lub ich dzieci.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?