SPIN

Skromny inwestycyjnie rok 2014

Beata Głozak czwartek, 26 grudnia 2013, 23:35 Siedlce

Zakończenie rozpoczętych budów i spłaty dotychczasowych zobowiązań to najważniejsze zadania jakie stoją przed siedleckimi władzami w nowym roku. Nowych inwestycji będzie jak na lekarstwo.

Dochody w łącznej kwocie 450 mln, wydatki na poziomie 391, inwestycje za ponad 50 mln zł, ponad 30 mln zł dofinansowania unijnego i ponad 23 mln zł na obsługę długu publicznego – to główne założenia przyjętego przez radę miasta dokumentu.

Nic nowego

– Wśród przyszłorocznych inwestycji są głównie te rozpoczęte – mówi skarbnik miasta Kazimierz Paryła. – Przykładem tego jest ulica Piaskowa, która w roku 2014 zostanie sfinansowana. Podobna sytuacja jest z ulicą Leśną. Pierwszy etap jej budowy został w zasadzie zakończony, a kolejny odcinek zostanie oddany najprawdopodobniej w czerwcu – wylicza. – Będzie kontynuowana budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 i zakończenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – dodaje.

W projekcie budżetu nie uwzględniono natomiast pieniędzy ani na budowę ani nawet na projekt budynku nowego ratusza. Nie ma także pieniędzy na jedną z największych w przyszłości inwestycji miasta, czyli budowę tunelu pod torami na przedłużeniu ul. Kilińskiego.  Jedyne środki jakie zapisano to te na wykonanie dokumentacji. Jak tłumaczy Paryła stało się to z jednego powodu.

– Mamy termin wykonania tunelu przewidziany na lipiec 2015 i wieloletnie prognoza finansowa przewiduje tę inwestycję w roku 2015, bo nie ma potrzeby żeby to działo się wcześniej – przyznaje skarbnik. – Będziemy chcieli skorzystać przy realizacji tej inwestycji z dofinansowania unijnego.

Liczą na nieruchomości

Ciekawą pozycją w projekcie budżetu są planowane dochody ze sprzedaży mienia komunalnego. Założono, że wyniosą 50 mln złotych. Taką samą kwotę prognozowano w roku 2013, a skończyło się na zaledwie kilku milionach. Teraz może być inaczej. Zdaniem Kazimierza Paryły pojawiają się potwierdzane przez ekonomistów symptomy o planowanym wzroście PKB, spadku bezrobocia i wzroście konsumpcji co może dawać nadzieję na zainteresowanie nieruchomościami. Jednak to nie „symptomy” były główną przyczyną wpisania do projektu planowanych 50 mln zł. Ważniejsze było tzw. spięcie budżetu.

– Nieprzyjęcie 50 milionów planowanych ze sprzedaży nieruchomości skutkuje tym, że należałoby skasować 50 milionów po stronie wydatków, a nie ma z czego kasować – mówi skarbnik.

Zgodnie z przyjętym przez radnych projektem budżetu realizacja programu budownictwa komunalnego pochłonie 4,3 mln zł, na budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego zapisano 6 mln zł, a na budowę hali sportowej przy ZSP nr 3 5,3 mln zł. Na remont budynku po siedleckiej policji zaplanowano 500 tys. zł, bo inwestycja ma być spłacona w roku następnym. Przebudowa wiaduktu na ulicy Warszawskiej ma pochłonąć ponad 3 mln zł.

39 komentarzy

 1. bb dodano 8 lat temu

  Dno i mizeria.
  Ale komunałki budowane będą nadal?
  Przeciez tam zamieszkuje wdzięczny elektorat.
  Jedno co dobre, to iz musiano porzucic marzenia o budowie nowego pałącu dla prezydenta i urzędnikow.
  A prezydent z woli najwyższej władzy – czyli prezesa – ma pozostać ten sam. Właśnie Brudziński ogłosił, że partia poprze w nadchodzących wyborach DOTYCHCZASOWYCH prezydentów Radomia i Siedlec. No i wszystko jasne. Jakby nie patrzeć to nalezy sie zapląta za pomnik.
  A ludzie mysla, że sami wybierają.
  Tylko ciekawe, jak Kudelski wybrnie z tego syfu w jaki wpędził nasze miasto.

  • Michowiecki dodano 8 lat temu

   No to się budżecik już na papierze rozjechał ,a co dopiero wyjdzie w wykonaniu. No cóż jak Jarosław namaścił Kudelskiego to wsadził go z deka na minę 🙂 Bo będzie musiał się zmienić w kolejnej kadencji z jakimś komisarzem lub podzielić wpływami i rządzeniem z komornikiem 😀 Za wolno pomnik widać idzie bo senatora nie dostał.

   • kto jak kto dodano 8 lat temu

    ale pan na temat pomnika niech się lepiej nie wypowiada.

    • A właśnie dodano 8 lat temu

     Nie muszę popierać go ze wszystkim co głosi – ale czemu do cholery ma się nie wypowiadać? Czy dlatego, że chcieli go skompromitować łamiąc prawo – ma teraz siedzieć cicho!? Nie zdziwię się, jak te anonimy wypisuje sam S. który nie może znieść, że wyszła jego nieczysta zagrywka. Kto po tym będzie oglądał jego telewizję to ja nie wiem.

     PS. Jakby członkowie Sekty Smoleńskiej mieli szczyptę honoru, to w takich docinkach choć jeden podpisałby się nazwiskiem pod swoimi bzdurami, ale cóż, tego typu docinki przystoją tylko anonimom.

     • Klituś bajduś dodano 8 lat temu

      'chcieli skompromitować" hi, hi, hi.
      Panowie sami dostatecznie sie skompromitowali, nie trzeba było dokłądac. A skoro S. złąmał prawo, to dlaczego nie bronia swojego honoru w sądzie?
      Abu – abu. Abu czysta gęba – abu pełny bandzioch. To powiedzenie lwowiaka z CK. Dezerterzy pasuje tu jak złoto.
      Piszesz "sekta smoleńska". A podpisy poparcia dla tej sekty kto złozył? Ja nie. W takim samym poważaniu mam "sekte smoleńską" jak i tych dwóch "mlodzieńców".
      Jeszcze jedno: internet jest anionimowy. Nazwiskami podpisuja sie ci, co usiłuja zaistniec w przestrzeni publicznej i utargowac cos z wyborczego korytka.
      Ja sie do tej kategorii nie zaliczam. A jak chcesz nazwiska: prosze bardzo – Kowalska. Mówi ci to coś?

     • Michowiecki dodano 8 lat temu

      Kituś bajtuś tchórz to tenco kogoś pomawia i nie przedstawia się swoim prawdziwym nazwiskiem i imieniem świadczy to o nieczystych zamiarach oraz nie prawdziwości dowodów tylko takie plucie dla samego plucia mając nadzieję że coś przystanie. Bo jak się ma honor to i nazwiskiem też się operuje. Po sądach nie chce mi się chodzić za mała pierdoła żeby się bujać po salach mam i tak dużo spraw na głowię po za tym sądy i tak są zablokowane przez takie pierdoły i ważniejsze sprawy ciągnął się latami.

 2. Radek dodano 8 lat temu

  A już sądziłem, że pred wyborami Kudelski i jego ekipa podliżą się elektoratowi. Panie skarbniku jak można mówić, że tunel nie jest teraz potrzebny? Widać, że nie jeżdzisz ul. partyzantów. Rano cholerne korki, po południu miasto zakorkowane, bo pod mostem przejechać się nie da. Weź się pan do roboty. Takie (…)zmodyfikowany to… Zapraszam ok. 7:30 na partyzantów, czy Dreszera samochodem

  • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

   To jest właśnie podlizywanie się elektoratowi – mówią, że skupią się na spłacie długów. Jednak jeśli przyjrzymy się poprzednim budżetom, mamy takie same cele, a to właśnie w latach poprzednich z 20. miejsca "awansowaliśmy" w rankingu zadłużenia najpierw na 4. a potem na "pozycję lidera". Warto porównać też prognozy wpływów skarbnika (który o zgrozo ostatnio głośno krzyczał, że nie znam się na ekonomii) z realnymi wpływami – szczególnie CIT, PIT, wspomniana w artykule sprzedaż nieruchomości (nawet zbijanie ceny nie pomogło), niewiarygodne prognozy wpływu z opłaty adiacenckiej itd. itp. Skarbnik mówi, że "nie ma z czego ciąć" – a kto przyklepał przeinwestowanie w nierentowne działalności? Prezydent lekką ręką przyznaje wysokie premie "za dobrą pracę", a później nagle lecą głowy bo się koalicja oficjalnie posypała. Nauczyciele dostali wypłaty z opóźnieniem, ale na parodię ogrodzenia przy parku za pół miliona tudzież słynną "choinkę" już kasa się znalazła.

   Obawiam się, że do roboty się skarbnik nie weźmie. Mimo tego, że w Urzędzie Miasta siedzi od czasów PRL-u, oszczędności ma bardzo skromne, nie ma domu ani mieszkania, wszystko wskazuje na to, że śpi w samochodzie… Duże dochody, ale mały majątek – czyżby było to zabezpieczenie w razie jakiejś wtopy? Jak ktoś nie wierzy na słowo, zamieszczam oświadczenie majątkowe:
   http://www.bip.siedlce.pl/bip/89_umsiedlce/fckeditor/file/o%C5%9Bwiadczenia%20maj%C4%85tkowe%202013//41.Pary%C5%82a%20Kazimierz.pdf

   Taki ktoś od lat zarządza finansami miasta, ale sam chce dużo ukryć, o długu też opowiada bajki, że jest nieprawdziwy (Rzeczpospolita i Wspólnota ze wszystkich miast Polski tak się uwzięły na Siedlce?). A co do ul. Partyzantów to chcąc dostać się z Armii Krajowej na Dreszera już szybciej wychodzi jechać pod mostem łukowskim i potem Składową. Tunel najwyraźniej jest szykowany na kolejne wybory.

   • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

    Dający się skopiować link do ośw. maj. http://tinyurl.com/n9vrxz8

   • Normalna dodano 8 lat temu

    Wiesz co Wyrzykowski? Zabawny jesteś!

    Teraz jątrzysz na PiS, udajesz wielkiego eksperta od ekonomii (choć studiów w tym kierunku nie skończyłeś), ale żeby pojechać do Warszawy na Marsz Niepodległości to nie miałeś skrupułów pójść do jednego z głównych działaczy tej partii po pieniądze w zamian za członkostwo w założonym przez niego komitecie. To zalatuje pod hipokryzję, ale oczywiście Ty tego nie dostrzegasz. Człowiek tak skompromitowany jak Ty, nie powinien na temat polityki się wypowiadać.

    • Andrzej dodano 8 lat temu

     Ekonomii musiałem się uczyć raz jeszcze po szkole bo na Uniwerku bo uczyli mnie absurdów.

     • obserwator dodano 8 lat temu

      Jak teoretycy mogą uczyć ekonomii? Oni zyja w swoim wyimaginowanym świecie. To życie uczy wszystkiego. Pozdrawiam

    • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

     Już nikt nie wierzy w te kłamstwa na mój temat, ale piszcie dalej, przynajmniej ludzie widzą, że nie macie argumentów i musicie polegać na plotkach i kłamstwach.

     • miej odrobine honoru dodano 8 lat temu

      i przestań pitolić o "plotkach i kłamstwach"
      Bujasz w obłokach jak Macierewicz.

     • S.Z. dodano 8 lat temu

      O odrobinie honoru mówią szkalujące anonimy?

 3. Motysia dodano 8 lat temu

  Najlepiej jest gadać na rządzących a samemu nic nie robić. Przyjechałam do tego miasta kilka lat temu i jestem mile zaskoczona ile wkładu i zmian się tutaj dokonuje. Wiadomo dużo się dzieje dzięki pieniążkom z Unii i żeby je dostać najpierw trzeba skończyć projekt co wiąże się z kredytem. Co oznacza że przeciwnicy Pana Kudelskiego starają się wykazać sztuczne zadłużenie miasta.
  Niektórzy mówią że za mało inwestuje w miasto. Polecam zobaczyć inne miasta… U nas naprawdę wiele się dzieje. Obwodnica Siedlec z Monte Cassino do Strzały, ul. Piaskowa, Basen i stadion, galeria, Park, Światła drogowe, Ścieżki rowerowe. To wszystko to są potężne pieniądze. Ja jestem bardzo zadowolona z obecnych władz i mam nadzieje że pan Kudelski będzie ponownie kandydował i tak samo dbało o rozwój miasta

  • Radek dodano 8 lat temu

   Mytosia a skąd żeś przyjechała?? Jeleń czy inny zwierz w Parku – faktycznie potrzebne, Basen – chyba Park Wodny "Siedlce" – widziałaś cenę biletów? Galeria? Po co jak ludzie nie mają kasy i pracy? Ścieżki rowerowe? Gdzie je widzisz? Kilka lat temu PTTK zrobiło i oznakowało trasy rowerowe wokół Siedlec, a nie Kudelski. Obwodnice – kasa z Unii. Sztuczne zadłużanie miasta? Skąd Ty jesteś? Siedlce stoją na skraju bankructwa. Od ponad roku Twój prezydent prowadzi już kampanię prezydencką. Widać jesteś szarym przeciętnym mieszkańcem tego miasta i interesujesz się tylko tym co dotyczy tylko Ciebie. Nie chodzi o za małe inwestycje, bo faktycznie sporo jest zrobione, ale o to jak wydawane sa nasze pieniądze i o to jak Kudelski traktuje swoich wyborców.

   A ja mam nadzieję, że wywalą go z ciepłej posadki i może zajmie się czymś pożytecznym. Ten człowiek nie przyjmuje żadnej krytyki, więc my zrobimy coś pożytecznego dla miasta. Pozbędziemy się go. Tylko ciekawe co wtedy zrobi nasz Bob budowniczy i jego pani notariusz? Pewnie już njie będzie takich inwestycji;)

   •     dodano 8 lat temu

    1. Galerię buduje prywatna osoba, nie miasto.
    2. Kilka sklepów tam otworzą, czyli jednak praca się znajdzie.
    3. Gdyby ludzie nie mieli pieniędzy, nie jeździliby na zakupy do Warszawy, a tak robi znaczna większość

    • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

     1. Dokładnie
     2. Ale jedno miejsce pracy w galerii handlowej zabiera 7-8 miejsc pracy w małych przedsiębiorstwach, szczególnie w Siedlcach, gdzie duże markety są uprzywilejowane m.in. przez politykę parkingową.
     3. Masa ludzi pracuje w Warszawie i tam też robiŁA zakupy dopóki nie było GS (zbieżność skrótów niezamierzona) 🙂

     •     dodano 8 lat temu

      Nie do końca się z Panem zgodzę.
      Przede wszystkim – wyjazdy na zakupy do Warszawy zaczęły się za pana Symanowicza, kiedy to "w obronie lokalnych przedsiębiorców" nie zgadzano się na wejście większych firm zagranicznych. Od tego czasu utarło się, że u siebie kupuje się tylko tanie, niezbędne rzeczy, a po resztę się wyjeżdża. Już wówczas lokalne firmy zaczęły upadać, a siedlczanie jeździli do jakiegoś tesco w Łukowie. Czy liczba bankrutujących przedsiębiorstw drastycznie wzrosła po otwarciu któregoś sklepu? Przyznam, że nie zauważyłem. Nie wydaje mi się też, żeby otwarcie galerii spowodowało masowe umieranie lokalnych sklepów. Także bilans miejsc pracy będzie raczej pozytywny.
      Druga sprawa to ceny lokali. Jak na nasze warunki są one horrendalnie wysokie. Ile zostaje właścicielowi po wszystkich opłatach? Niewiele. A skoro fundusze kończą się, zanim klientela zainteresuje się sklepem, to ciężko coś tu zaradzić.

      Jak będzie w rzeczywistości – zobaczymy.

     • lollipop dodano 8 lat temu

      Przedstaw populisto link do badań czy statystyk, gdzie jedno miejsce pracy w galerii handlowej zabiera 7-8 miejsc pracy u małych przedsiębiorców? Proszę, czekam. Jak ja nie lubię takiego pierd…..

     • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

      Najpierw do człowieka, który oczywiście jak zwykle nie przeprosi za nazwanie mnie populistą (już wyzywali od faszystów, anarchistów, agentów…), więc szkoda mi czasu na dokładne szukanie, zadowól się pierwszym lepszym linkiem poruszającym temat, a na przyszłość wykaż podstawy kultury, jeśli zależy Ci na poziomie dyskusji i wyniesieniu wiedzy z niej.
      http://forsal.pl/artykuly/707754,centra_handlowe_daja_prace_ale_male_sklepy_upadaja.html

      Wątek wcześniejszy: za Symanowicza nie pozwalano wchodzić większym firmom zagranicznym? A kto ściągnął Stadlera, za który laury zebrał Kudelski? Ja również twierdzę, że markety powinny móc powstawać, szczególnie wtedy, kiedy były swego rodzaju nowością z dużym asortymentem i niskimi cenami (teraz się to zmienia, bo oddolna konkurencja nie jest już tak silna). Jednak to nie jest powód, aby stosować wobec nich dodatkowe ulgi, podczas gdy małych przedsiębiorców trzyma się pod butem. Powinno być raczej na odwrót, skoro miasto podjęło się walki z bezrobociem – ale widocznie woli "walczyć" z nim zatrudniając znajomych po urzędach, a w takim PUPie doświadczonemu pracownikowi zajęcia ma szukać świeża absolwentka studiów.

      Niestety, zauważalne są tylko upadki tych wielkich (jak Mostostal), a tych małych się nie dostrzega. Często są to sklepy-żywiciele rodziny, więc istnieją do dziś, jednak w porównaniu z przeszłością przychód osiągają mizerny, musiały pozwalniać zatrudnionych ludzi, zastępując ich mniej wykwalifikowanymi, ale za to bardziej tolerancyjnymi członkami rodziny, którzy i tak mieliby nie lada trudności ze znalezieniem pracy tutaj.

      Co do kosztów nieruchomości i podatków od nieruchomości, szykujemy akcję informacyjną m.in. z tym związaną. Nie jest sprawiedliwe nakładanie podatku 17zł/m^2 na przedsiębiorcę, podczas gdy normalnie płaci się mniej niż złotówkę. Takie rozwiązanie nie sprzyja powstawaniu firm, zatrudnianiu ludzi, a więc i nie sprzyja ani lokalnemu wzrostowi gospodarczemu, ani zwiększaniu wpływów do kasy miejskiej (jak już wspominałem w pierwszym swoim komentarzu pod tym artykułem).

     • Słabo, słabo dodano 8 lat temu

      Zabrakło argumentów, to zostało krzyczenie "populista!". Ciekawe, jak w takim razie nazwać odpowiedzialnych za obecny stan miasta, bo ja w tej sytuacji nie znajduję określeń nadających się do publikowania.

     •     dodano 8 lat temu

      Pisząc o firmach zagranicznych miałem na myśli sektor handlowy. Skrót myślowy – moja wina.
      Odnośnie sklepów – sporym problemem u nas jest też zarządzanie. Odwołam się ponownie do sieci. Swego czasu Społem czy Carlos miały monopol w Siedlcach – czy wykorzystały to? Nie. Społem, mając masę lokali, zwłaszcza w strategicznych miejscach, likwiduje kolejne sklepy i wynajmuje, a wyremontowany Atlas stoi niemal pusty (chodzi mi o klientów). Patrząc po parkingach, Carlos też nie jest często odwiedzany. Dla porównania Topaz, który tak naprawdę wszedł kilka lat temu stale się rozwija i przyciąga ludzi mimo znacznie większej konkurencji. Do tego dochodzi jeszcze przyzwyczajenie do marki. Podsumowując, sklepy, które utrzymują się teraz, powinny nie mieć problemów w przyszłości.

      Przechodząc do małych sklepów lokalnych. Dlaczego ich upadku nie zauważa się w porównaniu do większych przedsiębiorstw? Ponieważ gdy upada taki lokalny sklepik, źródło utrzymania traci jedna, góra parę rodzin. W przypadku np. Mostostalu liczba ta rośnie do kilkudziesięciu/kilkuset. Smutne ale prawdziwe. Jednak nie zapominajmy, że nikt nie będzie chodził na małe zakupy, jakie się zwykle robi w osiedlowym sklepie, do galerii czy hipermarketu.Spójrz nawet w tej całej Warszawie – w sąsiedztwie galerii, marketów czy dyskontów działa cała masa lokalnych sklepów, które mają się całkiem dobrze. Że dla początkujących lokalnych firm powinny być jakieś ulgi – zgadzam się. Ale że przybycie zewnętrznych spowoduje kataklizm – nie sądzę…

      Co do akcji informacyjnej – ok, róbcie. Chętnie poczytam/posłucham.

      Pozdrawiam.

     • Andrzej dodano 8 lat temu

      Lolipop a ja nie lubię tchórzy którzy kryją się za jakimiś lizakowymi nickami…

     • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

      Sęk w tym, że inwestorzy nie czują się do Siedlec zaproszeni, przede wszystkim z związku z drobiazgowymi kontrolami i wysokimi karami, jakie zostały nałożone na przedsiębiorców, kiedy wyszło na jaw, że Siedlce są (wtedy jeszcze) na czwartym miejscu pod względem zadłużenia. Dług wzrósł jeszcze bardziej, więc skojarzenie jest proste – będą musieli skądś wziąć pieniądze na pokrycie przynajmniej odsetek. W dodatku miasto się wyludnia, więc i rynek się kurczy, istniejące już firmy mają coraz gorzej, a co dopiero zakładać nowe. Ja też bym chciał, żeby byli zagraniczni inwestorzy, ale muszą być na równych warunkach z rodzimymi, a nie dostawać przywileje, zarówno te bezpośrednie jak i pośrednie. Co do "hałasu", jaki robią upadki małych firm w stosunku do dużych, to jeśli zsumujemy upadki i problemy wszystkich "MiŚiów" to mamy niejeden taki Mostostal. W pierwszym przypadku to wina polityków lokalnych, w drugim prezesów, zarządów itp., którzy działali krótkoterminowo przyznając sobie środki mogące utrzymać firmę na dobrym poziomie przez wiele lat i ją rozwijać. Najgorsze jest to, że ci, którzy stracili pracę w Mostostalu, nie mogą jej znaleźć w sektorze małych przedsiębiorstw, bo one też musiały pozwalniać ludzi (a szczególnie po nałożeniu na nie kar). Również pozdrawiam.

     •     dodano 8 lat temu

      Miś czy Karo – wydaje mi się, że nie przegrały ze względu na politykę firmy (choć ciężko mi się na ten temat wypowiadać), a na Chiny. Większość przedsiębiorstw na całym świecie zdecydowało się na tańsze siłę roboczą, surowce, a co za tym idzie niższą cenę finalnego produktu, chętniej wybieranego przez konsumentów. Czym to się skończyło – widać, zwłaszcza na przykładzie Detroit. Dobrze, że na ich podstawach powstało kilka mniejszych producentów.

      Odnośnie zainteresowania inwestorów – niestety w ich świadomości istnieje czarna dziura między Warszawą, Lublinem a Białymstokiem. Brakuje Siedlcom odpowiedniego PRu w tym względzie. Przecież przyciągnięcie ludzi nie jest wcale takie trudne. Choćby Białorusini zostawiają z polskich sklepach duże pieniądze. Dlaczego mieliby nie zostawiać ich w Siedlcach? Drugi problem sam się nakręca – brakuje dobrego dojazdu (przez dobry dojazd rozumiem drogę szybkiego ruchu), więc więksi gracze nie chcą inwestować. A z kolei budowę dróg odkładają na później, bo brakuje inwestorów, którym na istnieniu takiej drogi by zależało.

      Pozdrawiam

      PS. Taka prośba do redakcji – nie dałoby się w skrypcie lekko zmniejszyć wcięć przy komentarzach? Łatwiej czytałoby się, zwłaszcza dłuższe teksty 🙂

  • olo dodano 8 lat temu

   A ja Motysi zapytam, za co mieszkańcy mają kupić samochody zeby tymi ulicami jeździć, za co mają chodzić do parku wodnego itd? jak co jakiś czas zmniejsza się ilość miejsc pracy. Moze najpierw nalezało zadbać o nowe miejsca pracy, ściągnąć inwestorów itd a nie dbać o rozrywki. Myślę ze "ciemny" lud tego kitu nie kupi. i w wyborach samorządowych powie dość obecnej władzy, pomimo, e prezes kazał.

 4. 3323 dodano 8 lat temu

  a mi tam się wszystko podoba.. 🙂
  jak by jeszcze jakaś wielka firma u nas wie rozłożyła… cos jak Mostostal… albo lupki zaczęli wydobywać… to wtedy nie ma na nas kozaka!! 🙂

 5. edek dodano 8 lat temu

  Wiadomo, że miastu potrzebne są pieniądze. Trzeba było trochę zdrowego rozsądku wykazać a nie rozwalać koalicję. Zaszkodzono tylko nam mieszkańcom. Proponuję dać władzę młodym ludziom, którzy myślą nowocześnie. A takiego prezentu "choinkowego" ze śmieci na pewno nie zafundowali by nam na święta Bożego Narodzenia( za nasze podatki ).

 6. gość dodano 8 lat temu

  Motysia wykupiła cały zapas wazeliny!!! A ja wazeliną smaruję sobie drzwi, żeby nie skrzypiały! Ha, Ha, Ha.

 7. xyz dodano 8 lat temu

  O co te spory, budżet przyklepany i po sprawie. Jest olbrzymia rezerwa w postaci bzdurnego oswietlenia miasta. Likwidując część punktów świetlnych, zwłaszcza tych, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo, można uzyskać kilka milionów w skali roku.

 8. j dodano 8 lat temu

  jak kler rozdaje karty to bieda czeka nas wszystkich tchurzeski kudelski to marionetki w ich zaklamanej grze

  • mi nona dodano 8 lat temu

   Tam gdzie Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystkie sprawy są na swoim miejscu! Wszystkiego najlepszego w Nowym 2014 roku!

 9. j dodano 8 lat temu

  jak kler rozdaje karty to bieda czeka nas wszystkich e

 10. obserwator dodano 8 lat temu

  Może czas dać młodym szanse, ileż mozna ciagnąc to stare tym bardziej, że miała być jedna kadencja

 11. jjjon dodano 8 lat temu

  Zapytajcie Kudelskiego Orzylowskiego za ile sprzedali chale targowo nie za3500000 TYLKO zapolowe kpina i tak samo dworek wSuchorzebrach dlatego mamy taki budrzet a gdzie jest CBA

 12. NIK dodano 8 lat temu

  Widzę że potrzebna jest merytoryczna kontrola wszystkich poczynań Prezydenta ( np. koszt i czas trwania inwestycji … np. obiekty kultury , basen , mieszkania komunalne , ogrodzenie parku i.t.d. )
  może ktoś niezależny prześwietli każdą złotówkę wydaną przez Prezydenta i jego kolesi radnych …

  Co jeszcze zostało sprzedane i za ile …

 13. do Motysi dodano 8 lat temu

  pisze Motysia."jestem mile zaskoczona ile wkładu i zmian się tutaj dokonuje".Miasto leciało owczym pędem za tymi inwestycjami ,jak robiły to inne miasta to i u nas, a jakże, musieli zrobić.Zobacz ile tym parków wodnych w Polsce przybyło, tak jakby to była najważniejsza rzecz do życia. A basen , z drogimi biletami, nie są pierwszą potrzebą nawet dla śrrednio zamożnych. To rozrywka dla nielicznych.Jak tak chwalisz nasze władze to nie wiem za co, bo wszystkie miasteczka się zmieniają, nawet te na wschodzie Polski, zobacz Białą Podlaskę, zobacz Lublin, zobacz Sandomierz więc nie gadaj tu o innych, że są zapyziałe.A co do kredytów, to tylko niewielka część jest do spłaty projektów unijnych.Dlaczego jeżeli Premier Tusk zaciąga kredyty to źle a jeżeli Pan Kudelski to dobrze. Oceniajmy jedną miarą.Siedlce też mają dziurę budżetowa i też ich gospodarz powinien za to odpowiedzieć a nie zadłużać dalej.Ja juz z pewnością na tekiego gospodarza nie zagłosuje.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?