SPIN

Tysiące siedlczan wzięło udział w Orszaku Trzech Króli

Beata Głozak poniedziałek, 6 stycznia 2014, 18:41 Siedlce

Kilka tysięcy siedlczan przeszło dzisiaj ulicami naszego miasta biorąc udział w Orszaku Trzech Króli. Zorganizowany po raz pierwszy barwny korowód wyruszył spod kościoła św. Stanisława, gdzie wcześniej odprawiona została msza św. 

Orszak, jak w innych miastach w Polsce poprowadzili Trzej Królowie. Największe zainteresowanie wśród zebranych wywoływał ten jadący na wielbłądzie. Na trasie przemarszu Orszaku odegrano kilka scen tematycznych. Była wizyta w szałasie pasterzy usytuowanym na pl. gen. Wł. Sikorskiego, spotkanie z  Herodem czy wizyta w gospodzie. Całość zakończyło wspólne spotkanie opłatkowe pod kościołem katedralnym. Trzej Królowie przeszli ulicami J. Piłsudskiego, J. Kilińskiego, Bohaterów Getta i Bpa I. Świrskiego.

Siedlczanie o Orszaku (posłuchaj)

Siedlczanie o Orszaku

Impreza przebiegła w radosnej atmosferze. Orszak na trasie jego przemarszu witały całe rodziny. Na głowach siedlczan widać było papierowe korony, które wcześniej rozdawali organizatorzy Orszaku.

Głównymi organizatorami imprezy w Siedlcach byli: Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Gimnazjum, Fundacja Nasza Szkoła oraz Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej.

13 komentarzy

 1. m.beret dodano 8 lat temu

  Jak popatrzyłam na tą czołówkę orszaku i ujrzałem posła Borkowskiego z PSL i innych to ja w tym przedstawieniu nie będę brał udział choć sam nie jestem bez grzechu , ale panowie trochę szacunku dla tych beretów.

 2. Była moc dodano 8 lat temu

  z 15 tys ludzi było na Orszaku trzech Króli i widziałam osobiście świetnie się bawiłi wszyscy a że fotografowie wybierają znane twarze do swoich ujęć ? ..to zawsze tak jest i będzie ….

 3. ***orszak*** dodano 8 lat temu

  Zaraz będzie , ze się czepiam, lecz postaram się uzasadnić dlaczego nie akceptuję takich "orszaków" w naszym kraju szczególnie w konwencji dalekiego Wschodu.Owszem cieszę się ,że święto Trzech Króli wróciło jako dzień wolny od pracy i świąteczny,lecz czy musi być zagospodarowywany orszakami,żeby bardziej uaktywnić społeczeństwo?W naszej kulturze taką rolę spełniali "Kolędnicy", oraz kolenda duchownych, odwiedzających nasze domy.W naszym mieście postarano się nawet o …wielbłąda ( tylko jakby on wyglądał gdyby zima i śnieg dopisały). Po co przebierać dzieci za arabów, czy ta wielokulturowość potrzebna nam jest do Unii Europejskiej? Ale Unia nie sięga swoją działalnością do krajów dalekiego Wschodu.Jesteśmy państwem , gdzie rządzili Królowie, więc żeby oddać hołd tradycji bożonarodzeniowej, powinniśmy wykorzystywać nasze tradycje kulturowe i posadzić Królów na koniach w kostiumach z epoki ( tak jak to zrobili w Radzyniu Podlaskim). Mamy bogaty folklor , bliski naszym sercom, jak choćby kontusze szlacheckie i rycerstwo, a takie nowatorstwo czemu ma służyć ?Znamy te fakty i wiemy, kto oddał hołd w Betlejem, lecz przenosząc to na naszą ziemię w środku Europy powinniśmy zachowując tożsamość narodową "stroić się w piórka " i przebierać się po "naszemu" w naszej polskiej tradycji kulturowe !!!

 4. Radek dodano 8 lat temu

  Ehhh…orszak i inne święta. Oki. chcecie manifestować swoja wiarę to nie mam nic przeciwko, ale blokowac ulice? Objazdy itp. Podajcie cytat z "świętych ksiąg" gdzie jest mowa o jakimś orszaku? Świecka tradycja i nic więcej. Zlitujcie się nad kierowcami! Z wiarrą do kościoła a nie na ulice! To nie komuna, a pochodu iodeszły w niepamięć. Nie żyję w Państwie i tym bardziej mieście wyznaniowym panie Kudelski. Chcesz pokazać jaki z Ciebie katolik? To zachowaj to dla siebie

 5. Radek dodano 8 lat temu

  I jeszcze jedno pytanie. W dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo. Kto za to zapłacił? Miasto zadłuzone, przedsiębiorstwa ud=padają i co? Sponsorzy czy prezydent z własnej kasy wyłożył? Nie wierzę, że sponsorZy pokryli całkowity koszt – nigdy tak nie jest. No ale jak w roku wyborczym trzeba sie pokazać, to nie ważne jest za ile. I tak głupi motłoch miasta (czyt. my wszyscy tu mieszkający) zapłaci za pokazówkę prezydenta. A że bez klery nic w Siedlcach nie można, to i dobrze pokazać się z Jego ekscelencją – jego czyli kogo tak nawiasem. Do roboty prawdziwej się zabrać, a nie wiece urządzać panie prezydencie

  • subiektywny-obiektywny dodano 8 lat temu

   "Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu." – Stanisław Lem

 6. *** dodano 8 lat temu

  Wątek biblijny to: przepowiednie proroków o przyjsciu Mesjasza, szukaniu przez św.Rodzinę noclegu, hołd pasterzy i …odwiedziny Magów (mędrców). Nigdzie nie ma , że to byli …Królowie?!
  Wyżej napisano o Jasełkach i chodzeniu z szopką. Skąd te ….orszaki.?
  Jednak skłaniam się do obrazu rozpoczętej Kampanii Wyborczej z …wielbłądem !

 7. korsarz dodano 8 lat temu

  A ja się skłaniam do tekstu Agnieszki Osieckiej w wykonaniu E.Błaszczyk pt.: "Orszaki , dworaki" Cyt.-ref.-" Orszaki , dworaki
  szum pawich piór,
  orszaki , dworaki
  szum

  Historio, historio,
  tania z ciebie dziewka
  miała być canzona
  a jest stara śpiewka.

  Historio, historio,
  cóżeś ty za matnia,
  pchamy się na scenę
  a to jeszcze szatnia.

  Orszaki , dworaki
  ……………
  …………..
  szum.!

 8. sdfasdf2 dodano 8 lat temu

  bez klery nic nie można zrobić… do jasnej chol…y a 4 króli to jakie święto się pytam ??

  miasto zadłużone – wam już od tych pieniędzy w dup….ch się poprzewracało…
  to siedź baranie jeden z drugim w domu i pij to piwo i pal papierosy i nie wsadzaj nos tam gdzie nie masz pojęcia o czym mówisz

  i prawidłowo więcej tego typu imprez!!!

 9. majka dodano 8 lat temu

  Do sdfasdf2 to s święto 3 Króli, a w zasadzie Objawienia Pańskiego. A poza tym zgadzam się z Tobą co do piwa itp. Pozdrawiam

 10. Archanioły dodano 8 lat temu

  Trzeba się cieszyć, że tylu ludziom chciało się
  wyjść z domów i uczestniczyć w święcie.

 11. OK dodano 8 lat temu

  Wszystko OK. Tylko dlaczego na czele Kudelski, Borkowski, Głowacki itp…….Oni są lepszymi wiernymi od innych????? Wykazują ZERO pokory.

 12. no tak dodano 8 lat temu

  ….dreptało się w czerwonych pochodach ,teraz w czarnych orszakach. Pogańskie nawyki Polan. Zawsze coś muszą kultywować , przed czymś i przed kimś klękać. No taki słowiański charakter parobka.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?