SPIN

Wiemy, ile miasto zaoszczędziło na odśnieżaniu ulic. Nic SPROSTOWANIE

Beata Głozak wtorek, 7 stycznia 2014, 20:42 Siedlce

– Środki przeznaczane na zimowe utrzymanie dróg są zapisane bez względu na pogodę – mówi rzecznik miasta. To znaczy, że nawet jeśli do kwietnia będzie lato Siedlce zapłacą firmie PUK Serwis 2 mln zł. Za co? Za zamiatanie.

Gdy inne samorządy zastanawiają się ile oszczędności w ich budżetach może przynieść łagodna zima Siedlce nie mają takich dylematów. Miasto na akcji zimowego utrzymania dróg nie zaoszczędziło i nie zaoszczędzi nic. Nawet jeśli do końca marca nie spadnie płatek śniegu, a temperatura będzie jak w lato. Dlaczego?

– Umowa z firmą zajmującą się zimowym utrzymaniem dróg jest skonstruowana w ten sposób, że środki przeznaczane na utrzymanie dróg są zapisane bez względu na okoliczności pogodowe – mówi Paweł Mazurkiewicz, rzecznik siedleckiego ratusza. Efekt? Zimy nie ma, a licznik pracuje.

Za zimowe utrzymanie dróg odpowiedzialna jest firma PUK Serwis. Umowa z nią została podpisana na 3 lata, a koszt usługi to niemal 6 mln 700 tys. zł. Utrzymanie zimowe dróg jest realizowane w określonych miesiącach: grudzień, styczeń, luty, marzec. Wynika z tego, że średni miesięczny koszt utrzymania dróg w zimie to ponad 500 tys. zł, ale teraz zimy … nie ma. Co robi zatem PUK Serwis?

– Kiedy nie ma śniegu firma musi dbać o porządek na ulicach, czyli musi je zamiatać i sprzątać. W przypadku dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych prowadzone jest to dwa razy w tygodniu. W przypadku pozostałych dróg raz w tygodniu – tłumaczy Mazurkiewicz. – Do tego dochodzi też gotowość do rozpoczęcia akcji zimowej i przygotowanie się do niej – dodaje. Gorzej będzie jeśli śnieg spadnie w kwietniu. – Wtedy dojdzie do aneksowania umowy i za odśnieżanie ulic będziemy płacić firmie dodatkowe pieniądze, ale nie będzie to miesięczna stawka.

Czy zatem odśnieżanie ulic kosztuje tyle samo co ich zamiatanie? – Te usługi trudno mi porównywać – przyznaje Mazurkiewicz i odsyła nas bezpośrednio do PUK Serwis. Z prezesem firmy mimo prób nie udało nam się skontaktować.

 

Dzisiaj (10 stycznia) Paweł Mazurkiewicz, rzecznik siedleckiego magistratu przysłał do naszej redakcji maila z prośbą o sprostowanie swojej wypowiedzi do SPIN.

Proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi zamieszczonej na łamach portalu SPIN w artykule z dnia 7 stycznia 2014 roku, który dotyczył zimowego utrzymania dróg w Siedlcach. Moja wypowiedź o zapisach umowy, które nie przewidują możliwości uzależniania wysokości zapłaty za odśnieżanie bez względu na okoliczności pogodowe, była niewłaściwa. Zawarta z PUK Serwis umowa w § 8 pkt.3  mówi, że „Wynagrodzenie wymienione w ust. 1 pkt a) ulegnie obniżeniu o 30 % w przypadku, gdy w danym miesiącu zamiatanie ulic i chodników wykonywane zamiennie za prowadzenie akcji ZUD będzie trwało powyżej 10 dni. W związku z tymi zapisami umowy oraz brakiem opadów śniegu, faktura za grudzień 2013, za wszystkie strefy opiewa na kwotę 384 tys. zł niższą o 163 tys. zł Za moją pomyłkę redakcję  SPIN i czytelników portalu serdecznie przepraszam.

34 komentarze

 1. widz dodano 8 lat temu

  zaoszczędziło bo jakby były opady spore to trzeba byłoby rezerwy uruchamiać i dodatkowe zamówienia … ale oszczędność jest na energii cieplnej bo płaci się za zużycie

  • Max dodano 8 lat temu

   Jak za komuny czy się stoi czy się leży kasa się należy 😀 Masakra jakich gospodarzy mamy to aż się w głowie nie mieści.

 2. facepalm dodano 8 lat temu

  takie ryzyko zarówno Siedlec jak i PUK.

  • subiektywny-obiektywny dodano 8 lat temu

   Dokładnie. Oszczędzają też w temacie łatania dziur w drogach, chodnikach. Oszczędzają na ogrzewaniu w placówkach oświatowych i użyteczności publicznej. Pewnie gdzie indziej też są jakieś oszczędności. Ale i tak przede wszystkim najbardziej oszczędza na tym każdy z nas mniej grzejąc, wydając na paliwo itd.

 3. efaster dodano 8 lat temu

  No i tym różnimy się od innych miast u nas płaci się firmie za gotowość do akcji zimowej stałą stawkę nie zależnie od pogody podczas gdy w innych samorządach płaci się za wykonaną usługę ( ew. jest określona stawka za samą gotowość do akcji ale zazwyczaj nie przekracza 5 % sumy przeznaczanej miesięcznie na odśnieżanie). Owszem ta umowa z PUK-iem jest dla miasta kożystna, ale pod warunkiem srogiej zimy i dużych opadów bo wtedy tak czy siak firma musi wykonać usługę w przeznaczonych pieniądzach i określoną umową standardzie. Tak czy siak w tym roku miasto (jak na tą chwilę) jest stratne bo odśnieżanie (więcj paliwa + środki przeciw oblodzeniowe tj . pasek czy sól drogowa) ma się nijak do pracy zamiatarek. Ale jak to mówią biednemu zawsze wiatr w oczy wieje. I drugie przysłowie oddające to co się w naszym mieście wyprawia: czemyś biedny ? bo głupi, a czemu głupi ? bo biedny. I tak koło się zamyka ….

  Tak to właśnie wygląda, a władze udająże jest wszystko ok. ba propaganda sukcesu idzie pełną parą tylko rzeczywistość zgoła inna.

  No ale jak w opowieści Andersena o królu i jego złotych szatach …. król jest nagi i tą właśnie opowieść dedykuje obecnie nam rządzącemu prezydentowi miasta.

  • robson dodano 8 lat temu

   nie dyskutuję z meritum wypowiedzi, ale dla wszystkich czytających, żeby nie powielali błędów ortograficznych – piszę się K O R Z Y S T N I E, a nie "kożystnie". Nie chcę moralizować, ale aż mnie w oku zapiekło jak zobaczyłem.

 4. :) dodano 8 lat temu

  No Brawo Pani Redaktor!!!
  Szukało się taniej sensacji, a wyszło jak zwykle.
  Najbardziej błyskotliwym punktem tego sprawozdania jest zamieszczone zdjęcie.

  • Anna dodano 8 lat temu

   To nie jest tania sensacja…to są baaaardzo duże pieniądze,to jest bardzo źle skonstruowana umowa…

  • Karolek dodano 8 lat temu

   Pan Prezydent jest jakiś dziwny…czy podpisał by taką umowę na odśnieżanie np. własnego podwórka wokół domu?

 5. gospodarność dodano 8 lat temu

  Taka umowa to ZERO GOSPODARNOŚĆI.

 6. Jaśko dodano 8 lat temu

  Czy tu nie chodzi o dofinansowywanie stołków w PUK? W razie czego PUK się prezydentowi zrewanżuje, taki układ, koleżeński.

 7. Anonim dodano 8 lat temu

  Pan rzecznik siedleckiego ratusza,chyba nie wie co mówi.Przecież sami jesteścieza to odpowiedzialni,taką ofertę wybraliście w przetargu,chyba że mieliście problemy ze zrozumieniem tematu,więc teraz nie lamentujcie bo po raz kolejny wychodzi na jaw wasza nieudolność.

 8. do Jasia dodano 8 lat temu

  Oczywiście, że to nie jest układ i nie zmienia tego nawet to, że Prezes jest członkiem PIS w Siedlcach.

 9. teka dodano 8 lat temu

  umowa skrajnie nie dopracowana, zamiast oszczędzać to rozdajemy na lewo i prawo, normalnie zwykły polski sakndal w biały dzień.

 10. za... dodano 8 lat temu

  Za taką umowę – naczelnik Wydziału Grg i Wiceprezydent od tego – chyba Głowacki – NATYCHMIASTOWA DYMISJA. Przedszkolaki a nie urzędnicy.

  • ppp dodano 8 lat temu

   A co by było jakby teraz sytuacja na drocha i chodnikach wyglądałaby jak w Stanach Zjednoczonych. Takie samo ryzyko ponosili przy zawarciu umowy Um jak i PUK. Skonczcie jatrzyc, bo moze sie okazac, że w przyszlym tygodniu spadnie snieg i jednak bedzie co odsniezac.

 11. Jawor dodano 8 lat temu

  Smutne to … Zero szacunku dla publicznych pieniędzy -tutaj chyba niestety nic się nie zmieni…Miasto umiera stojąc, brak inwestycji , rosnący dług, kolesiostwo , kumoterstwo w imię wzniosłych haseł. Aż dziwne, że mieszkańcy to kupują- może są już tak zmęczeni wszechogarniającym marazmem…może nie widzą tego …może uważają, że tak być musi …Słabe to …

 12. Koza dodano 8 lat temu

  Droga Redakcją proszę przesłać do Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników miejskich na niekorzyść podatników siedleckich o malwersacje mienia wspólnego -ponad 2 mil. zł

  • Kozioł dodano 8 lat temu

   Drwisz, ale taka niegospodarność to nie są żarty…niebawem się o tym przekonamy.

 13. A co roblili prawnicy?????? dodano 8 lat temu

  Za takie zabezpieczenie interesów Miasta w umowie – Wydział Prawny do rozwiązania. Z Naczelnikiem na czele. Zatrudnić profesjonalna kancelarię by pilnowała interesów Miasta.

 14. Kudelski albo głupiec albo agent dodano 8 lat temu

  Inaczej nie potrafię wytłumaczyć takiej kretyńskiej decyzji i nieposzanowania mienia wszystkich siedlczan! W przyszłym roku płacę PIT w stolicy. Namawiam wszystkich do tego. Inaczej ta władza nadal będzie pomiatała nami i naszymi pieniędzmi. Może się w końcu ockną jak tych pieniędzy nie będzie, bo będą w stolicy.

 15. . dodano 8 lat temu

  To jest właśnie grupa trzymająca władzę.
  Do ppp – publiczne pieniądze nie służą do zawierania ryzykownych umów przez władze miasta, to nie hazard.

 16. Anonim dodano 8 lat temu

  Kolejny przykład marnowania pieniędzy podatników przez prezydenta jeszcze jedna kadencja a będziecie mieli jak na Białorusi buhahahaaa

 17. adrian dodano 8 lat temu

  oj tam ojtam

 18. Zima dopiero będzie dodano 8 lat temu

  Nikt nie przeczytał umowy a wszyscy są mądrzy, ze strach się odezwać.

  • to przeczytaj dodano 8 lat temu

   jak nie ma sniegu, to zostaje im gruba kasa za friko.
   A jak śnieg spadnie w kwietniu – co wcale nie jest wykluczone – miasto jeszcze dopłaci za odsnieżanie, bo zawierając umowę nie przypuszczali, że w kwietniu tez może padac.
   Ciekawe ile w ubiegłym roku dopłącilismy za zime w kwietniu? Może skarbnik poda te kwotę?
   Umowa w ten sposób zawarta winna byc z urzędu skontrolowana pzrez wszystkie instucje do tego powołane z prokuratura na czele -tylko nie siedlecka, bo to nic nie da.

 19. swojak dodano 8 lat temu

  Dlaczego radni ,choćby z PO siedza cicho .Czy taki klub radnych ,posłowie nie maja możliwości zadziałania w sprawie kolejnego przykładu rażącej niegospodarności.Umowa jest na 3lata wiec opiewa na prawie 7mln..Puk sie z niej nie wywiazuje,bo zamiatarki na ulicach nie widac ,pracowników puk też.Brud na ulicach i trawnikach panuje taki ,że aż przykro patrzeć.Czyżby radnych posłów powstrzymywał strach przed utratą reszty stołków w spółkach???? DO DZIEŁA PANOWIE MOŻE JAK POKAŻECIE ,ŻE ISTNIEJECIE POZA SESJAMI RADY MIASTA,KIEDY TYLKO UMIECIEZADAWAC PYTANIA Z CZEGO NIC NIE WYNIKA,TO ZOSTANIECIE ZAUWAŻENI JAKO KONSTRUKTYWNA OPOZYCJA.

 20. WDR dodano 8 lat temu

  Głupia ta umowa. Nawet jak niektórzy piszą, że gdyby była bardzo sroga, to gorzej na tej umowie wyszedłby PUK Serwis. Tylko, że PUK i tak na bieżąco nie wykonywał zapisanych w kontrakcie zadań. Piaskarki nie jeździły, nie odśnieżano chodników. Lipna umowa i tyle.

 21. Archanioły dodano 8 lat temu

  Długo czekał ze sprostowaniem.

 22. Jaki urząd dodano 8 lat temu

  taki rzecznik.
  Paranoja.

 23. Ten rzecznik dodano 8 lat temu

  Ten rzecznik swym poprzednikom np. TM, JSS itp. może czyścic buty. Kompletna porażka.

  • A właśnie dodano 8 lat temu

   Ale ma za to +10 do charyzmy bo wygląda jak Lenin.

 24. Anonim dodano 8 lat temu

  Śniegu nie ma to PUK nie odśnieża ale syf na ulicy każdy widzi a nie sprzątają więc za co kasę biorą – tylko po to by – później pożyczyć Kasie Miejskiej / czytaj nieudolnym włodarzom miasta / i biznes się kręci

 25. Siedlczanin dodano 8 lat temu

  A dziś znowu drogowców zima zaskoczyła choć śniegu nie było tylko gołoledź i można było "orła" wywinąć idąc rano do pracy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?