SPIN

Wystawa fotografii Andrzeja Polakowskiego przypominamy

Aneta Borkowska niedziela, 12 stycznia 2014, 12:07 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

'PO?EGNANIE TABORU'Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 23 stycznia (czwartek) o godz. 18. do Galerii FOKUS na wystawę fotografii Andrzeja Polakowskiego „Pożegnanie taboru”. Wystawa czynna do 21 lutego.

Nawet Żydzi mieli swą ziemię obiecaną, a Cyganie nie; gdziekolwiek byli, nie byli u siebie. Ten lud nie ma także swojej pisanej historii, swojej pamięci historycznej […] Jego prawem jest obyczaj ojców. Podstawową więzią jest więź rodowa. I taki lud trwa między nami przez wieki. Czy to nie graniczy z cudem? (ks. J. Tischner)

„Pożegnanie taboru” Andrzeja Polakowskiego to plon kilku wypraw fotografika w latach 1966-67 do miejsc, gdzie za sprawą ustaw państwowych, cygańskie wozy stanęły na zawsze (Grabowiec, Kraśnik Fabryczny, Lubartów, Parczew, Puławy, okolice Hrubieszowa i Lublina). Wystawa dokumentuje osiedlanie się żyjących tam Cyganów oraz ich pierwsze kroki na „nowej drodze życia” – „drodze” już tylko w przenośni. Na czarno-białych fotografiach, będących unikalnym zapisem naszego dziedzictwa kultury i polskiej historii najnowszej, widzimy wozy ze zdjętymi przymusowo kołami, sceny gotowania na ognisku jeszcze na leśnej polanie oraz sceny już w pokojach murowanych mieszkań.

Artyście udało się zyskać zaufanie i sympatię bohaterów tej fotograficznej opowieści, zaufanie tak duże, że pozwolili mu nawet robić zdjęcia podczas handlu kradzionymi końmi w lesie. Mimo smutnej a może i tragicznej wymowy niektórych zdjęć, dominuje w nich pogoda ducha. Na wielu twarzach widać uśmiech, a uśmiechy cygańskich dzieci nie różnią się od uśmiechów ich polskich rówieśników.

Andrzej Polakowski – artysta fotografik, urodzony w 1937 r. w Częstochowie. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, honorowy członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych w wielu krajach Europy, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, dawnym ZSRR czy Czechosłowacji. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, prezentowanych w Polsce i za granicą. Organizator wystaw i spotkań autorskich, członek jury wielu konkursów fotograficznych.

tekst: MOK (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?