SPIN

Jeśli Platforma nie zrobi wszystkiego, strzeli sobie w kolano

Beata Głozak niedziela, 19 stycznia 2014, 23:07 Siedlce

 – Jeśli radni PO nie zrobią wszystkiego, żeby interweniować w zarządzie w sprawie Kolegium to myślę, że będzie to z ich strony grzechem zaniedbania – powiedział prezydent Siedlec. 

Rozdźwięk między Prawem i Sprawiedliwością, Siedleckim Towarzystwem Samorządowym a Platformą Obywatelską jest coraz większy. Dowód? Konferencja prasowa w Parku Wodnym Siedlce, podczas której koalicja PiS-STS przedstawiła plany i sukcesy siedleckiego samorządu. Wśród tych ostatnich znalazły się te dokonane w trakcie niemal 2 ostatnich kadencji, ale przedstawicieli PO, którym jeszcze niedawno prezydent za te dokonania dziękował nie zaproszono.

Najwięcej kontrowersji wywołał temat przeniesienia IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego do budynku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Przypomnijmy. Miasto chciało, żeby wyremontowany budynek NKJO przejął siedlecki UPH,  aby umieścić tam IV LO, które stałoby się szkołą ćwiczeń dla wydziału pedagogiki. 6 grudnia w informacji prasowej marszałek wyraził stanowisko, że budynek tzw. koledżu będzie służył jedynie jego jednostkom organizacyjnym.

Grzech zaniedbania 

W sprawie „Żółkiewskiego” wiemy, że nic nie wiemy

– Każdy z radnych składał na początku kadencji ślubowanie, że będzie działał na korzyść miasta, bez względu na to, czy jest w koalicji czy nie. Jeśli radni PO nie zrobią wszystkiego, żeby interweniować w zarządzie w tej sprawie to myślę, że będzie to z ich strony grzechem zaniedbania. Myślę, że strzelaliby sobie w kolano, gdyby w roku wyborczym nie wykorzystali tego atutu – powiedział podczas konferencji Kudelski.

W sprawie tzw. koledżu prezydent nie ma zamiaru odpuścić i choć marszałek o przekazaniu swojego budynku słyszeć nie chce, Siedlce wysyłają kolejne pisma. Zapytany czy rozpad koalicji z Platformą nie zaszkodzi Siedlcom w pozyskiwaniu środków zewnętrznych prezydent stwierdził, że „myśli, że to nie jest prywatne państwo PO”.

– Nie wolno kierować się tylko przesłankami politycznymi i negować dobrze przygotowane wnioski – dodał.

Kto nie pamięta?

W związku z wcześniejszymi wypowiedziami prezydenta zapytałyśmy czy nie próbuje przerzucić na Platformę Obywatelską winy za niewyjaśnioną do tej pory przyszłość „Żółkiewskiego”, ale odpowiedzi nie uzyskałyśmy. Usłyszałyśmy natomiast, że … przysypiałyśmy na konferencji. Prezydent stwierdził też, że nie wiązał odmownej decyzji marszałka ws. Kolegium z członkami zarządu z PO.

Janina Orzełowska o Kolegium: Nie ma polityki. Zachowajmy zdrowy rozsądek

– Jeśli ja doprowadziłem do spotkania szefa i wiceszefa województwa mazowieckiego i otrzymałem obietnicę, że moje rozumowanie jest poprawne, to jaka to moja porażka? Nie ma porażki. Ja jeszcze rozmawiam na ten temat. Jeśli nie w tym budżecie, to może w następnym znajdę pieniądze na remont tej szkoły. Nie czynię nic przeciwko „Żółkiewskiemu”. Niech pani poprosi o odtworzenie mojej wypowiedzi z sesji. Powiedziałem, że nie zauważyłem działania PO w tym kierunku, żeby tą decyzję podjąć, nie powiedziałem, że ktoś zagłosował tak, a nie inaczej, bo nie byłem świadkiem tego głosowania – stwierdził prezydent. – Pani redaktor ja widziałem, że na konferencji pani przysypiała – zakończył.

Wojciech Kudelski podczas konferencji prasowej (posłuchaj)

Wojciech Kudelski podczas konferencji

Nie prosząc nikogo o odtworzenie wypowiedzi prezydenta same zajrzałyśmy do archiwum dźwięków.

Wojciech Kudelski podczas sesji o NKJO (posłuchaj)

Wojciech Kudelski o NKJO na sesji

26 komentarzy

 1. efaster dodano 9 lat temu

  Jak to nauka nazywa ? Demencja starcza czy już pierwsze objawy schizofremi ? Prezydent już sam się gubi w swoich intrygach, kłamstwie, głupocie i małomiasteczkowości a na dodatek teraz bokiem wychodzą mu umizgiwania do biskupa, było nie oddawać gruntów z 99% bonifikatą i zatrudniać mniej partyjnych z pis-u w UM i spółkach podległych miastu to by pieniądze na remont gmachu przy Konarskiego 1 się znalazły a nie chodzi i robić z siebie pośmiewisko i żebraka, PSL musiałoby na głowę nieźle upaść by robić pis prezent przed wyborami (od do Europarlamentu, przez samorządowe po do Sejmu i Senatu oraz prezydenckie) . A po za tym dlaczego kosztem mieszkańców Mazowsza ma się bogacić kuria biskupia w Siedlcach ? Bo odrazu wiadomo, że w tej całej sprawie chodzi o oddanie (odsprzedaż) historycznego gmachu IV LO na muzeum diecezjalne. El Greco ma dobre warunki tam gdzie się znajduje, a jak ma zasłabe zabezpiecenia i się prezydent boi o jego bezpieczeństwo toMuzeum Narodowe chętnie się nim zaopiekuje w profesjonalny sposób. Także te całe podchody z NKJO-tem to tylko przykrywka i sprawa grubymi nićmi szyta, tylko po to by kościół z ambony poparł jedynie dobrego gospodaża miasta. A długi 2 cyfrowe bezrobocie i brak jakich kolwiek nowych inwestorów mimo strefy gospodarczej to nie ważne, kto by się tym przejmował, ach bym zampomniał dziurawe i wąskie drogi może dlatego firmy wolą inwestować np. pod Grójcem czy Mszczonowem niż tu.

  Ps.
  Pych Pani Wojtku idzie przed upadkiem, a Panie przysypały (podobnie jak większość radnych z pis-u i STS-u) gdyż może Pan przynudza ? Wszak ile można molestować ludzi stadionem z jedną trybuną bez oświetlenia w dodatku z zaniskimi piłkochwytami (wielu piłkarzy Pogoni na to narzeka wszak nie jeden Orlik ma wyższe) , basenem (zwanym szumnie parkiem wodnym, choć nienjeden basen w okolicy ma te same parametry, a są miejscowości które mają nieość, że od kilkunastu lat to mają dłuższe zjeżdzalnie np. basen Orka w Sochaczewie) o problemach, opuźnieniach i kosztach jego budowy nie wspominając a na obwodnicy kończąc ile to miesięcy opuźnienia miała ? Pół roku ? No ale chalmy się, chalmy bo niedługo nie będzie czym, a kredytów już więcej banki nie dadzą albo wojewoda Kozłowski wprowadzi komisarza za przekroczenie magicznego porogu 60% zadłuzenia w stosunku do dochodu gminy.

  Amen 🙂

  Dziękuje za uwagę

 2. Atlas dodano 9 lat temu

  Od 2006 r. było wiadomo, że kolegia nauczycielskie będą likwidowane -http://www.gover.pl/k5/poslowie/szczegolyInterpelacji/posel/soplinski-aleksander/interpelacja/interpelacja-w-sprawie-likwidacji-kolegiow-nauczycielskich. Podobnie będzie z bibliotekami pedagogicznymi. Dlaczego zatem podjęto decyzję o budowie NKJO???
  Po to, aby wybudować budynek? Dla Kogo? Odbiera się szanse na edukację młodzieży, która miała nadzieję na godne warunki do nauki i szansę skorzystania ze środków europejskich płynących na nowoczesną szkołę. Tym paniom i panom z PSL i PO już dziękujemy!!!

 3. są winni... dodano 9 lat temu

  Brak finansów na budowę bloków TBS -to ww Filipka to wina Rządu bo nie przedstawił nowego programu. (podlasie24). Nieczynna od 2 bodajże lat turbina za 50 chyba milinów – to wg Figata tez wina Rządu. Teraz jeśli budynek NKJO nie przejdzie w ręce Miasta to winni będą radni PO. Przypomina to PRL-owską zasadę – dajcie człowieka a paragraf się znajdzie.

  • Anonim dodano 9 lat temu

   Za te 50 mln złotych wydane w PEC za czasów "komuny" jak mówi mój Tata dawno dyrektor poleciałby ze stołka i miał zarzut prokuratorski marnotrawienia majątku wspólnego miasta

  • ono dodano 9 lat temu

   Jak mówi mój Tato to za te 50 mln za czasów tzw "komuny" dyrektor dawno straciłby stołek i miał na karku prokuratora

 4. Kazik dodano 9 lat temu

  I słusznie. Taka jest prawda. Sukcesy są zasługą Pana Prezydenta, a porażki winą Platfusów i Dobijańskiego.

 5. Wypowiedź prezydenta miasta dodano 9 lat temu

  czy chłopczyka z piaskownicy?
  Kto zawalił sprawę – prezydent.
  Kto mówił o "chemii", kto puszył sie, ze tyle robi – prezydent.
  Kto ….mozna tu wiele jeszcze wymieniać.
  A teraz: przerzucanie odpowiedzialności na innych.
  Wypisz wymaluj mamy taka sama ściemę jaką Kaczyński zafundował chłopom w Wierzchosławicach.
  Czyli: Kudelski spełnia wszystkie wymagania, aby być "człowiekiem" prezesa. Uczeń godny mistrza.

 6. Onufry dodano 9 lat temu

  Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, to Kudelskiemu tak nie podoba się. Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych Kudelskiego, prawda, sukcesów, których nie ma.

 7. robson dodano 9 lat temu

  zastanawiam się jakim trzeba być człowiekiem, żeby widzieć u drugiego tylko wady i złe rzeczy ? ludzie opamiętajcie się. Siedlce to całkiem spore miasto i jest w nim miejsce dla wszystkich. Jak każdy będzie każdego krytykował i osądzał to nikt nie będzie chciał palcem w bucie ruszyć, żeby go sfora nie zagryzła. Lepiej będzie ?! To bardzo prymitywne podejście i po najmniejszej linii oporu, żeby opierać swoją wartość na dezawuowaniu osiągnięć innych ludzi, a nie na swoich osiągnięciach

 8. brawo dodano 9 lat temu

  czy nikt nie widzi że prezydent wypacza rzeczywistość? Ja na przykład jestem bardzo dumny z Siedlec i kocham to miasto i cieszę się, że tyle się w nim dzieje ale prawda jest taka, że prezydent robi sobie z nas żarty – najpierw coś mówi a potem odwraca kota ogonem – i to jest akurat niedopuszczalne i żenujące. jak można tak kłamać i to jeszcze tak publiczni nie licząc się z niczym.

 9. jan dodano 9 lat temu

  Proboszcz Kudelski wylicza grzechy opozycji…

 10. Kamo dodano 9 lat temu

  Ty Faster "bajery nie masz skręcowanej to siedź cicho…"

  • Kto to tak ...... dodano 9 lat temu

   Kto to tak będzie już bił ludzi?
   Cicho, to dopiero po wygranych wyborach.

 11. a ja panu prezydentowi dodano 9 lat temu

  dedykuję zakończenie piosenki kabaretu "Pod Wydrwigroszem":
  ….a napoleon strzelił sobie w ja….

 12. gino dodano 9 lat temu

  Panie Wojtku, pana postawa z punktu widzenia zarządzania jest niedopuszczalna. To Pan steruje tym okrętem i to Pan bierze odpowiedzialność za sukcesy i porażki. Wycieranie sie opozycja jest nieeleganckie.
  Pozdrawiam.

 13. ono dodano 9 lat temu

  "Jeśli nie w tym budżecie, to może w następnym znajdę pieniądze na remont tej szkoły" – Patrzcie jaki pewniak że go wybierzemy

  • Anonim dodano 9 lat temu

   są pewne metody (wypracowane już), które spowodują, że następne wybory wygra (o ile będzie startował), a "El Greco" będzie wisiał w byłym LI Żółkiewski.

   • są pewne metody (wypracowane już), które spowodują, że następne wybory wygra (o ile będzie startował), dodano 9 lat temu

    Tak, da na mszę.

 14. zgniły dodano 9 lat temu

  Ludzie ogarnijcie się. Chodzi o to, by NKJO było szkołą, a nie urzędem. PO z PSL z sejmiku mazowieckiego wybudowali szkołę za unijną kasę. To było trzy lata temu. Teraz szkoła nie ma prawie uczniów, za to jest najnowocześniejszym obiektem oświatowym sejmiku mazowieckiego. Czy w Siedlcach ktoś to wie? Za rok PO i PSL NKJO zlikwidują i zrobią jakiś urząd. To może jednak lepiej oddać ją miastu na Żółkiewskiego? Po co być takim zajadłym. Za rok po wyborach może kto inny będzie rządził w Siedlcach i na Mazowszu. A szkoła przypadłaby miastu. W przeciwnym wypadku Siedlce dostaną urząd, a miasto, nie Kudelski, będzie z naszych pieniędzy budować kolejną szkołę.

 15. Własność dodano 9 lat temu

  Właściciel ma prawo ze swoim zrobić co chce.
  W sprawy PKS też była i jest ingerencja.
  Sprawą LO odwracają uwagę od poważniejszych spraw. Nic się nie mówi o 41 milionach pożyczki na którą przetarg minął 7.01.

 16. obiektywny dodano 9 lat temu

  Skoro przekazania budynku broni prawo europejskie o dotacjach to znaczy, że tak jest. Przecież nikt na złość tego nie robi. Trzeba Żółtka przenieść do budynku po policji i będzie spokój 🙂

 17. Zbigniew dodano 9 lat temu

  Niestety prezydent swoimi nachalnymi działaniami sam "odepchnął" ten budynek od miasta. Trzeba było tyle krzyczeć, jaki ten budynek fajny, jaki nowoczesny? Stara orla metoda, czyli najciemniej pod latarnią, w tym wypadku się nie sprawdziła. To wszystko było za bezczelne, za mało eleganckie – jednym słowem nieprofesjonalne. Zamiast krzyczeć na lewo i prawo o chemii, trzeba było zabrać cztery litery do Warszawy i nie wyjść z urzędu marszałkowskiego, aż do skutku.
  O całej sprawie, a zasadniczo o tym, że idzie w złym kierunku, wiadomo od stycznia 2013 roku. A przez ten czas, czyli przez 12 miesięcy tylko paplanie w mediach i obiecanki. Polityka to nie sztuka zakrzyczenia przeciwnika i odwracania kota ogonem, polityka to sztuka mądrych negocjacji. A Marszałek Adam Struzik to nie mały kazio, ale Adam Wielki. W takich Łosicach to mu się tablice na ścianach odremontowanych budynków wiesza, a radny PIS z Siedlec chciał go w między czasie odwołać. U nas jak się buduje obwodnice to się Jarosława zaprasza a nie Marszałka Struzika. Czy władze Siedlec są aż tak naiwne, że im się wydaje, że w Warszawie tego nie widzą?

  Dziś pewne jest jedno, osadzi się w tym budynku kilka instytucji marszałkowskich i tyle. A miasto zostanie ze starym budynkiem na Langego. AMEN. Nawiązując do klasyki: Nie ma tu Pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi?

 18. no i wszystko jasne dodano 9 lat temu

  W tym roku przypada 400. rocznica śmierci znakomitego grecko-hiszpańskiego malarza, znanego jako El Greco. Siedlce, jako miasto gdzie znajduje się jedyny w Polsce obraz tego artysty, traktują tę rocznicę jako sposobność do promocji.
  [fragment zmoderowany]
  I miałbyć prezent dla muzeum, ale przeszedl prezydentowi kolo nosa…
  A swoja drogą, nawet najcenniejsze dzieło sztuki jest dla mnie mniej cenne niż pokolenia "Żółkiewszczaków".

 19. Yung dodano 9 lat temu

  W zupełności "gino" ma rację.Taka postawa jest nie fer. Trzeba było przemyśleć i nie rozbijać koalicji, a tak się nią chwalono w kraju. Nie ma to jak młodość.

 20. czytelnik "TS" dodano 9 lat temu

  A dlaczego miasto nie zaprosiło na spotkanie wszystkich radnych na podsumowanie roku 2013? ? Wydaje się,że powinno się radnych łączyć a nie dzielić. To priorytetowe zadanie władz każdego miasta.

 21. TIK-TAK dodano 9 lat temu

  Dobrze że was tak potraktował św. WOJCIECH ,rozumu panowie i jak najdalej od Kudelskiego od Tchurzewskiego ,lepiej na tym skorzystacie wyborcy się poznają .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?