SPIN

Ambasador Izraela wręczy odznaczenia

Aneta Borkowska poniedziałek, 20 stycznia 2014, 10:52 Aktualnie

Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner jutro (21 stycznia) o godz. 11. w Centrum Kultury i Sztuki wręczy medale i dyplomy honorowe „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznane pośmiertnie Adeli i Kazimierzowi Moskwiakom oraz Cyli i Józefowi Moskwiakom. Wręczy także honorowe obywatelstwo Izraela Stanisławowi Leszczyńskiemu.

W imieniu Bohaterów odznaczenie odbiorą ich krewni, Augustyn  Jastrzębski i Edward Brokowski – mieszkańcy Siedlec. Ambasadorowi  towarzyszyć będą dzieci osób uratowanych w czasie wojny przez Moskwiaków  (przybędą z Niemiec, Francji i Danii).

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest nadawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają również wyryte na kamiennych tablicach
w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Od kilku lat Bohaterom nie sadzi się już drzewek z powodu braku miejsca.

Adela i Kazimierz Moskwiak oraz Celina i Józef Moskwiak
W czasie II wojny światowej bracia Kazimierz i Józef Moskwiakowie oraz ich zony Adela i Celina wspólnie uratowali od Zagłady troje uciekinierów z siedleckiego getta. Sala Radzynska-Alberg i jej syn Michał ukrywali się w mieszkaniu Celiny i Józefa Moskwiaków na warszawskiej Pradze. Miejsce to bywało również schronieniem dla Emanuela Alberga, szwagra Sali, który przebywał po tzw. aryjskiej stronie dzięki fałszywym dokumentom na nazwisko Jan Emil Karpinski. Maz Sali, Boruch Alberg, ukrywany był w domu Adeli i Kazimierza Moskwiaków w Siedlcach. Ciężko chory na tyfus zmarł, nie doczekawszy końca okupacji. Moskwiakowie nieśli pomoc Albergom całkowicie
bezinteresownie i z pełnym poświeceniem.

Stanisław Leszczyński (ur. 1930 r.), jego rodzice Bolesław i Anna oraz bracia Franciszek i Józef zostali uznani przez Instytut Yad Vashem jako „Sprawiedliwi” w 1997 r. Podczas okupacji rodzina Leszczyńskich mieszkała w kolonii Bocianka przy wsi Kajanka w woj. podlaskim. Od listopada 1942 r. ukrywali w swoim gospodarstwie uciekinierów z getta w pobliskich Siemiatyczach: ośmiu członków rodziny Feldmanów oraz pięcioosobową rodzinę Kuperhand (Grodzickich). Dla uciekinierów wybudowano podziemny schron z dobrze ukrytym wejściem. Dzięki niebywałej odwadze i pełnej ofiarności Leszczyńskich, okupacje przeżyło trzynaście osób. Po wojnie Ocaleni wyemigrowali z Polski do Izraela i USA. Obecnie pan Stanisław Leszczyński mieszka w Siedlcach.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?