SPIN

Niemal co trzecia osoba zdaje egzamin teoretyczny

Aneta Borkowska środa, 29 stycznia 2014, 21:48 Siedlce

Właśnie mija rok od wprowadzenia w życie nowych przepisów dotyczących egzaminu na prawo jazdy. Zamiast tradycyjnych pytań testowych są klipy wideo z symulacjami zdarzeń. Miało być lepiej i łatwiej, a jest drastyczny spadek liczby osób, które zdają egzamin teoretyczny.

– W roku 2012 egzamin teoretyczny zdawało ponad 77 procent, czyli prawie 8 na 10 osób – mówi Marek Kordecki, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach. – W roku 2013 odsetek zdających wyniósł tylko 37,5 procenta, czyli poniżej 4 osób na 10. Różnica jest duża – przyznaje.

Według Kordeckiego takie statystki są spowodowane tym, że nowy egzamin teoretyczny musi być dla zdających trudniejszy lub bardziej skomplikowany.

Marek Kordecki, WORD

Marek Kordecki, WORD

– Przyczyna jakaś być musi, bo nie mówimy tu o różnicy w ciągu ostatnich 50 lat tylko między jednym rokiem a drugim – podkreśla zastępca dyrektora. – Tym bardziej, że egzamin praktyczny zdawany jest od lat na tym samym poziomie między 33 a 34 procentami – dodaje.

Na przestrzeni roku spadła nie tylko zdawalność teoretycznej części egzaminu, ale i liczba zdających. W styczniu ubiegłego roku była co prawda „górka”, ale powstała ona tylko dlatego, że wszyscy chcieli zdążyć przed wejściem w życie nowych regulacji.

– Wcześniej było to do 200 zdających dziennie, dzisiaj jest to około 6 czternastoosobowych grup, więc widać spadek – dodaje Marek Kordecki.

Pomimo kiepskich statystyk Siedlecki WORD jako jedyny ośrodek na Mazowszu zamknął miniony rok na plusie. Jak w rozmowie z nami podkreśla jego dyrektor stałoby się to również bez styczniowego „bumu” na egzaminy.

10 komentarzy

 1. lizus dodano 8 lat temu

  Kordecki na prezydenta !!!

 2. Kordecki dodano 8 lat temu

  Lizus na prezydenta!!!

 3. do lizus dodano 8 lat temu

  Bez porównania lepszym kandydatami na prezydenta są Głowacki ,Orzełowski lub Tchórzewski…….

 4. do do lizus dodano 8 lat temu

  To żeś wymienił kandydatów, zwłaszcza Głowackiego i Tchórzewskiego. Orzełowski jeszcze by przeszedł, ale jakby bezpartyjny był, to by mój szacunek do jego osoby zwiększył.

  • ws dodano 8 lat temu

   W Siedlcach nie ma i nie będzie prędko kandydatury bez partyjnej.

 5. wyborca dodano 8 lat temu

  A najlepszym Pan Piotr Karaś – poważnie. Młody, bystry, inteligentny, lubiany.

 6. Maniek dodano 8 lat temu

  Kordecki? Co? Ty wiesz co!

 7. Ktoś kto chce dobrze :) dodano 8 lat temu

  A ja bym chciał, mam takie marzenie, aby o urząd prezydenta powalczył ktoś, kto z niczego zrobił coś wielkiego. Poważny biznesmen – tylko taka osoba potrafi utrzymać finanse miasta w ryzach. Niestety politycy są do bani i zawsze będę karmić tylko swoją grupkę kosztem Nas wszystkich. Człowiek który stworzył od podstaw firmę, przez lata ją rozwijał i doprowadził do świetności potrafiłby to zrobić z takim miastem jak Siedlce.
  Tylko czy jest ktoś taki w Siedlcach. Czy jest ktoś kto by się podjął takiego ważnego zadania. Czas pokaże.

 8. to się wytnie dodano 8 lat temu

  Ale ktoś sobie jaja robi z Karasia. Poza tym że jest młody, reszta to czyste jaja. Ale się uśmiałem z " bystrego yntelygenta" Karasia.

 9. Roman dodano 8 lat temu

  Karasto dopiero lizus na wszystkie strony tam gdzie ma korzyść a dopiero gdy go wyrzuca pokornieje i tani wszystkich i wszystko. A do tej pory mu nie przeszkadzało. Pasują razem z Dobijanskim jak dwie krople wody. U jednego i u drugiego zmienia sie punkt widzenia od punktu siedzenia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?