SPIN

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, czyli uczniowie radzą radnym

Beata Głozak poniedziałek, 3 lutego 2014, 19:08 Siedlce

– Nie śmiejcie się z innych, nie przerywajcie kiedy mówią i nie przekrzykujcie się nawzajem – radzą miejskim radnym uczniowie siedleckiego „Elektryka”.

Uczniowie liceum, którzy w ramach zajęć zawitali na piątkową sesję rady miasta chcieli „na żywo zobaczyć kulturę prowadzenia obrad”. Czy to co zobaczyli było tym, czego się spodziewali?

– Przyszliśmy na obrady rady miasta, żeby zobaczyć jak to wszystko się odbywa. Jak podejmowane są w naszym mieście uchwały – powiedział w rozmowie z nami licealista. – Jest zabawnie. Kojarzy mi się to z obradami Sejmu RP – dodał.

– Możemy „na żywo” zobaczyć jak tworzy się prawo lokalne i jak wygląda kultura dyskusji między radnymi – stwierdziła nastolatka. – Myśleliśmy, że jest jest bardziej na poważnie. Zdziwił mnie ten luz – przyznał inny uczeń. – Jakie mamy rady dla radnych? Niech się z siebie nie śmieją – powiedział. – Niech potrafią się słuchać, nie przekrzykują się i szanują – dodała dziewczyna.

Jak na słowa kilkorga uczniów zareagowali radni?

– Praca w radzie miasta jest poważnym zajęciem, tylko trzeba się poważnie traktować – powiedział Zbigniew Piwoński. – W porywach odczuwam, że ktoś za plecami radnych coś robi, a oni mają to tylko zaklepać. Tu niewiele jest osób, które chcą coś zrobić. Szczególnie są to ci, którzy nie biorą udziału w indywidualnych, przedsesyjnych konklawe: rozstrzygania spraw, a potem mają klepać – dodał.

– Każdy z nas podchodzi do pracy w radzie miasta w sposób poważny i odpowiedzialny – stwierdził Mariusz Dobijański. – Czasami niektóre zabawne sytuacje po prostu rozładowują emocje i mniej jest w tym wszystkim bufonady. Trochę uśmiechu się przyda. Te docinki, które się pojawiają nie mają bardzo negatywnych konotacji.

44 komentarze

 1. antysiedlce dodano 9 lat temu

  "…tu niewiele jest osób, które chcą coś zrobić" – słowa radnego mówią same za siebie, przywołuję radnych aby w komplecie podali się do dymisji i nie udzielili sobie już nigdy absolutorium, nie wiem czy to jest śmieszne czy przykre, ręce opadają do podłogi.
  "…Czasami niektóre zabawne sytuacje po prostu rozładowują emocje i mniej jest w tym wszystkim bufonady" – czy w radzie jest miejsce na żarty i bufonadę?

  • Lolek dodano 9 lat temu

   Czas na młodych którzy widzą tą bufonadę i chcą coś zrobić dla miasta.

   • Navi dodano 9 lat temu

    Popieram!!

 2. obrady "naszej rady" dodano 9 lat temu

  przypominają te w serialu "Ranczo".
  Radni maja w d…e interes miasta i jego mieszkańców. najważniejsze jest, aby zaistnieć.
  Dziwię się troche pedagogom, że chca młodzieży pokazywac takie "wzorce". Chyba, że w sensie negatywnym.

 3. to nie moja rada dodano 9 lat temu

  Niestety młodzież ma racje.I co ten radny Piwoński z tym klepaniem i konklawe. dlaczego mówi o radnych oni?Przecież on też jest z onych.Niech powie coś mądrego może oni usłyszą.

  • Lolek dodano 9 lat temu

   On tylko potrafi jechać po ludziach jak coś robią szczególnie młodych podpisując się jako "Siedlczanin – Racjonalista" bo swoim nazwiskiem się nie podpisze opluwając innych. Taki to poważny i prawdomówny człowiek…

   • niewątpliwie dodano 9 lat temu

    Co się dziwić…wojownik byłego systemu! Lubię spory na linii Wyrzykowski-Siedlczanin racjonalista, szkoda że "racjonaliście" brak odwagi. Od kiedy został zdemaskowany widzę jego brak aktywności, co mnie nie pokoi. A może po prostu szykuje się na wojnę, tzn wybory, odwiedzając byłych towarzyszy broni.

 4. V-ce Kuratorzy dodano 9 lat temu

  V-ce Kuratorzy Kuratorium Oświaty w Warszawie Dobijański i były Poduch ,czyżby zawiedli i nie dali przykładu kultury dyskusji młodzieży.Panowie Kuratorzy funkcja zobowiązuję,od kogo młodzięż ma brac przykłady?

 5. Z "Elektryka" dodano 9 lat temu

  W Radzie Miast Siedlce zasiadają absolwenci siedleckiego "Elektryka" Karaś, Mazurkiewicz ,Garbaczewski, czy oni też zawodzą kulturą słowa i zachowania?? Panowie być absolwentem "Elektryka" to zobowiązuje…….!

 6. Tajemniczy dompedro dodano 9 lat temu

  Wzorem kultury dyskusji i umiejętnego lawirowania z cichca typu" tajemiczy dompedro" jest na pewno radny były dyrektor "Budowlanki" Szalach

 7. Wzór,wzór dodano 9 lat temu

  SZczytem osiągania swoich celów…… dla dobra miasta , przez siłę argumentów i wiedzy jest na pewno radny Somla

  • Navi dodano 9 lat temu

   Ma swoje lata, okrzepł. Potrafi kulturalnie i merytorycznie podyskutować, czego nie prezentują karierowicze-młode wilki z POlszewi

 8. syrenka78 dodano 9 lat temu

  NO TO SIĘ POPISALI RADNI PRZED MŁODZIEŻĄ, POPIS "GODNY NAŚLADOWANIA", A TYLU PEDAGOGÓW ZASIADA W RADZIE SIEDLEC, WSTYD TOTALNY, MOŻE WPROWADZIĆ FINANSOWE KARY ZA WNOSZENIE CHAMSTWA NA PLENUM MIASTA.

 9. dobre dodano 9 lat temu

  ..i nieprzypadkowe zdjęcie 🙂

 10. umber dodano 9 lat temu

  Oby tylko Jacusia G. już nigdy nie wybrali na radnego

 11. TIK -TAK dodano 9 lat temu

  Piwoński to SB aparatczyk PRL jaki to radny.

  • Lolek dodano 9 lat temu

   to "Siedlczanin – racjonalista" w komentarzach w siedleckich mediach ciekawe jaki teraz wymyśli sobie pseudonim 🙂

 12. kasaja dodano 9 lat temu

  Jakie miasto, tacy radni. Siedlce to chamówka, bez żadnych readycji kulturalnych, bez ambicji mieszkańców, którzy na wsi zostawili rodziców i tam jadą na żniwa. Towarzystwo udaje masowo, że się modli, bo tak wypada, bo w ten sposób rzekomo manifestuje swój patriotyzm. To jest myślenie ciemniaków i leni umysłowych. Oni robią wszystko, żeby pozostać w swoich układach partyjnych, bo te układy im wszystko zapewniają. Sami nie są w stanie niczego zrobić, bo brakuje im pomyślunku. Popatrzcie tylko na ich miny, kiedy ktoś robi im fotkę. Jakie pretensonalne nadęcie, jaka próżność. Debilną macie radę.

  • Navi dodano 9 lat temu

   O wypraszam sobie, jest wielu młodych którzy są obyci i zdecydowali się zostać, żyć i rozwijać w Siedlcach. Niestety są zagłuszani przez te "układy, układziki"…

 13. Roman dodano 9 lat temu

  Wstyd naprawdę wstyd ale czy nauczyciele, kurator ktory za wszelka cenę chce zaistnieć sa kulturalnie nie i jeszcze raz nie.

  • :) dodano 9 lat temu

   COŚ w tym jest… mówię z żalem jako mieszkaniec

 14. klonowy joe dodano 9 lat temu

  jak juz ktos wczesniej zauwazyl, zdjecie doborowe napewno nie jest przypadkowe.

  …parcie na szklo jest w normie.

 15. żenua. dodano 9 lat temu

  A radny Narojek ubiera pomnik bo pomnikowi może być zimno.Pełen troski i opekuńczy,Po prostu ręce opadają .

  • niewątpliwie dodano 9 lat temu

   Jako były rugbysta promuje ten sport w mieście i dobrze. Aczkolwiek niczym większym w tej kadencji nie zasłyną…

 16. Anonim dodano 9 lat temu

  Tu niewiele jest osób, które chcą coś zrobić. Szczególnie są to ci, którzy nie biorą udziału w indywidualnych, przedsesyjnych konklawe: rozstrzygania spraw, a potem mają klepać – od razu widziałem Pawła Narojka.

 17. Wyjechany z Siedlec dodano 9 lat temu

  Młodzi zdolni mocni od zawsze wyjeżdżali z Siedlec w świat, szukać normalności , na ich miejsce PKS-em przyjeżdżali z wiosek buraczki i zasiadają we władzach miasta. Nawet są Prezydentami. Oddali władze biskupom w mieście jak na wioskach proboszczom. Mamy Wiochomiasto, gdzie pali się śmieci, hoduje w centrum kury nie odgarnia się śniegu ku radości starszych ludzi, oraz inne za.rane działania.

 18. marek dodano 9 lat temu

  Siedlce to duża wieś, mówię to z przykrością, miasto bez tradycji, pełne ludzi ze wsi, którzy nie stali się "miastowymi", ale kontynuują swoje zachowania wynikające z mentalności wiejskiej. To buraczane miasto skazane jest na bycie prowincją na wiele lat, na bycie producentem taniej siły roboczej dla zagranicy i Warszawy. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to niech zobaczy ile ludzi od 5 rano popyla na pociąg do W-wy, jak wyglądają okolice dworca pks i pkp i nie zapomina, że w centrum miasta stoi więzienie, taki lokalny pałac kultury…

  • mentalność dodano 9 lat temu

   W jednej kwestii Marku się z Tobą nie zgadzam. Nie ma czegoś takiego jak mentalność wiejska. To, o czym piszesz to mentalność rodem z PRL-u: wtedy od zwykłych robotników i urzędników na posadach wymagano przede wszystkim posłuszeństwa i nie wychylania się, a od dyrektorów instytucji bezwzględnego wykonywania poleceń władzy czyli Poslkiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i przynależenia do tej partii. Pracujący wtedy ludzie nie znali innego sposobu pracy. Jeśli tacy ludzie są teraz w samorządach to myślicie, że się przestawią na inne myślenie o zarządzaniu miastem czy instytucją? Nie. Mało tego, uczą takiego zachowania następne pokolenia, a te je z radością akceptują, bo tak jest im łatwiej, nie muszą się wysilać, wystarczy się zapisać do partii, wystarczy wykazać się cwaniactwem i wystarczy nie być mądrzejszym od innych, wystarczy niczego nie chcieć, niczego nie zmieniać. W Siedlcach przeciętność i nijakość jest najbardziej doceniana. Spróbuj pokazać, że coś umiesz, że czegoś chcesz. Jak nie jesteś dyrektorem nie masz szans.Wszystkie reglamentowane miejsca pracy zajęte przez takich cwaniaków i nie wpuszczą nikogo. Dlaczego?, bo mają władzę i mogą.

   • Navi dodano 9 lat temu

    To jako siedlczanie, zróbmy coś z tym. Jeśli my nie zadbamy o swoją społeczność lokalną i o swoje miasto to kto to zrobi? Uświadamiajmy rodzinę/znajomych i innych. Chciejmy zmiany i jej dokonajmy. Dla ludzi nie ma rzeczy niemożliwych, a już w szczególności gdy grupa ludzi ma jasno określony cel.

 19. zakazana geba garbatego dodano 9 lat temu

  Zakazana parszywa geba garbaczewskiego, gosc bez honoru, ktory dla kasy zrobi praktycznie wszystko. Jak zostal dyrektorem kina to swoja wtedy dziewczyne a teraz zone wsadzil na kierowniczne stanowisko, wywalili go stamtad to sie przytulil do Karasia do urzedu, a teraz jest na stolku u Kudleskiego od ktorego jest zalezny. Dostal stolek i jako radny wszystko podklepuje. Gdzie sie podzial honor tego parszywego osobnika? Rzygam!

 20. Własne zdanie dodano 9 lat temu

  Co tak narzekacie?
  Macie ładny i nowoczesny stadion , wspaniałą pływalnię,nowe ulice,za chwilę otworzą współczesny hipermarket . Przecież to wszystko dla Was.

 21. Zorro dodano 9 lat temu

  Własne zdanie- mamy stadion z jedną trybuną bez oświetlenia ,pływalnię awaryjną ,ulice dziurawe , a hipermarket rozłoży na łopatki lokalny biznes ,no i zadłużenia na trzy pokolenia to ja dziękuje szczęść boże Kudelski ,Tchurzewski, Kiernikowski .-AMEN.

  • Navi dodano 9 lat temu

   Na pohybel!

 22. Mizeria dodano 9 lat temu

  pretensjonalne nadęcie
  bufonada
  lenie umysłowe
  czyli
  krótko mówiąc mizeria intelektualna
  A kto ich wybiera?
  inne lenie umysłowe

  • Navi dodano 9 lat temu

   Takie to uroki demokracji że głupsi rządzą mądrzejszymi.

 23. Navi dodano 9 lat temu

  Uczniowie elektryka się po prostu spóźnili o kilka m-cy. Powinni wpaść na sesję rady gdy jeszcze istniała "koalicja" Zgoda i Rozwój…aczkolwiek wolę wersję "zgoda i rozbiór"!

 24. o radnych dodano 9 lat temu

  Drodzy uczniowie zapytajcie się radnych po co chcą być radnymi.Otryzymacie odpowiedzi że dla dobra miasta itd. nie wierzcie im.każdy z nich przyszedł azałatwić sobie swój biznes.i swojej rodziny ewentualnie.

 25. L.P. dodano 9 lat temu

  Zmotywowany zostałem zareagować na powyższy blog z uwagi na sugestie przyjaciół jak też sygnały forumowiczów. Hasło kluczowe O.K. Przyjmę każdy komentarz i każdy na swój sposób rozważę.Jednak publikowanie zdjęcia zrobionego 2 dni po śmierci matki jest co najmniej nie stosowne.Nie zbadane są wyroki boskie , choć życzę wszystkim, także dziewczynom ze SPIN-u wszystkiego najlepszego.Pozdrawiam ….

  • zażenowana dodano 9 lat temu

   typowe dla wszystkich partii odwracanie kota pogonem. żałosne i smutne. kogo to obchodzi? pan był w pracy, trzeba było do niej nie przychodzić. ludzie co się z wami dzieje? Zwariowaliście? po ile wy macie lat? Nie jest wam wstyd? Wasze dzieci się z was smieją. PO uczy się od PISU.

  • Magda dodano 9 lat temu

   Przepraszam, ale nie wiem czy to bardziej żałosne czy śmieszne co pan radny tutaj wpisał. Zaczyna się powoli kampania i jak widać wzorem pewnego polityka ogólnopolskiego ktoś chce coś ugrać na śmierci bliskich?
   Bo co to za wpis? Nie stosowne jest zdjęcie? A co zrobione na cmentarzu, podczas prywatnego spotkania, jak pan płacze nad trumną? Chyba był pan w pracy? Wstał pan i powiedział, że w związku z żałobą nie można pana fotografować? Chyba już się niektórym w głowach przewraca?
   Wstyd i żal, aby coś takiego pisać w komentarzach, jeśli taki pan był zrozpaczony to wolne trzeba było wziąć. Ale wtedy kasy by pewnie nie było co? Kurna ośmieszył się pan, a szczerze to uważałam, że pan jest jednym z tych rozsądniejszych.

 26. Belzebubiusz dodano 9 lat temu

  Sprawy się na cmentarzach załatwia. Wicie-rozumicie. Czego wy te dzieci uczycie? Że na sali? Helloł.

 27. piękne nadobne twarze dodano 9 lat temu

  co za cudne lica….jakże wymowne w swoim wyrazie…i dźwięczne szlachetnie imiona Garbaty i Dobity… tylko polityczny szafot w oddali się jawi…

 28. radni celebryci dodano 9 lat temu

  Nie rozumiem rreakcji radnego LP na swoje oblicze. Nikt akurat tego nie komentował.Chodziło tu o tego pana w środku chyba. jak celebryci. Chyba sesje im się pomyliły- sesje rady z sesją zdjęciową.

 29. Zorro dodano 9 lat temu

  Wzór-Somla to radny który pozatrudniał swoich w mieście ,sam emeryt to 1500-plus wiceprzewodniczący to następne 2500 ,następnie z partii PiS 3000 to wzór sobie oblicz za 7000 tys. nie jeden będzie głupa palił i pilnuje rodzinnych posadek.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?