SPIN

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „SZKŁO”

Aneta Borkowska poniedziałek, 3 lutego 2014, 10:10 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

szklo_spin

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 16 lutego (niedziela) o godz. 18. do sali „Podlasie” na spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ pt. „SZKŁO”. 

Scenariusz spektaklu jest oparty na wspomnieniach z życia dzieci wychowujących się w rodzinie z problemem alkoholowym. To rozważania zranionego emocjonalnie dziecka alkoholika, opowieść o życiu z poczuciem odrzucenia, z poczuciem winy, z brakiem miłości i poczucia własnej wartości. Mocne zaakcentowanie problemu poprzez artystyczny język tańca współczesnego, podejście do samego problemu DDA, symbolika, często niewypowiedziane dosłownie słowa, mają na celu uświadomienie powszechności tego zjawiska w naszym społeczeństwie oraz wskazanie różnych dróg szukania pomocy dla dzieci oraz osób dorosłych z rodzin dysfunkcyjnych.

Spektakl adresowany jest do młodzieży powyżej 12 lat oraz dorosłych. Obsadę aktorsko – taneczną stanowić będzie grupa młodych, utytułowanych tancerzy siedleckiego Alternatywnego Teatru Tańca „LUZ”. Obsada złożona z młodych ludzi ma szansę łatwiejszego i bezpośredniego przekazu treści przedstawienia, która jest skierowana właśnie do młodzieży. Liczymy, iż nasza propozycja przyniesie oczekiwany rezultat w postaci lepszego i świadomego podejścia do problemu DDA oraz życia w rodzinie z problemem alkoholowym zarówno u siedleckiej młodzieży, jak i dorosłych.

Spektakl „SZKŁO” Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, to połączenie tańca współczesnego z krótkimi czarno-białymi, retrospekcyjnymi filmami i dramatyczną narracją głównego bohatera. To spektakl o uczuciach, emocjach i dzieciństwie, którego nie było. Opowieść o życiu bez miłości, z poczuciem odrzucenia, z poczuciem winy. Świat widziany w konflikcie wartości przez pryzmat butelki i dźwięku szkła.
„Kim jestem, kim Ty dla mnie byłeś?”
Otwierają się drzwi zwykłego domu…

Obsada: tancerze Alternatywnego Teatru Tańca LUZ,
Solista –
Bartek Woszczyński,
gościnnie –
Adelene Stanley (Singapur),
wiolonczela –
Edyta Koć,
Scenariusz i reżyseria:
Joanna Woszczyńska,
Choreografia:
Bartosz Woszczyński, Joanna Woszczyńska,  (Bartek Woszczyński z etiudą ze spektaklu The Perfect World został laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Solo Dance Contest 2013 w ramach V Gdańskiego Festiwalu Tańca).

Recenzja Artura Skraskowskiego:

 „Przedstawiam Państwu ludzi, którzy mają odwagę swoim talentem, tytanicznym nakładem pracy i wytrwałością w dążeniu do celu, mówić o rzeczach, o których zwykliśmy milczeć. Póki co, to jedyny taki teatr w Polsce. Słowo, światło, obraz, dźwięk, cień, doskonale dobrana muzyka, taniec na najwyższym poziomie, czytelny przekaz – to tylko niektóre z bezdyskusyjnych atrybutów, stanowiących o wyjątkowości i unikatowości spektaklu pt. „SZKŁO” w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ . Kropką nad „i” , a raczej pieczęcią doskonałości jest mistrzowska reżyseria i choreografia, ukazująca prawdę o prawdziwym życiu prawdziwych ludzi. Na szczęśliwców, którym dane będzie uczestniczyć w spektaklu „SZKŁO” czekają: wspaniała kreacja i warsztat Marty Nawrockiej (scenicznej mamy spektaklu), przepiękny układ w wykonaniu Adelene Stanley i Bartka Woszczyńskiego, niezwykle wiarygodna interpretacja wrażliwości i delikatności niszczonej przez zwierzęcą siłę, na wskroś przejmująca scena z koszulami i wiele innych pobudzających do refleksji fragmentów widowiska. Rzetelnie opowiedziana historia okraszona żywą wiolonczelą, w wykonaniu Edyty Koć to dla wrażliwego odbiorcy prawdziwa uczta. Rodzynkiem na cieście zasługującym na uwagę jest z pewnością najmłodszy uczestnik sceny Łukasz Dmowski. Tematycznie dobrane stroje i rekwizyty, poruszająca gra całego zespołu to gwarancja przeżycia naprawdę dużych emocji.
„Jeśli słyszysz o nich pierwszy raz oznacza to, że do dziś najlepsze rzeczy były poza twoim zasięgiem …”

Bilety w cenie: 15 zł (młodzież szkolna i studenci) oraz 20 zł (dorośli) do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 oraz Sienkiewicza 63. Projekt finansowany ze środków na rozwiązywanie problemów alkoholowych w Siedlcach.

tekst: MOK

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?