SPIN

Warto to robić chociażby dla jednej osoby

Aneta Borkowska piątek, 7 lutego 2014, 19:35 Kultura

Wczoraj na deskach Sceny Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki odbył się finał XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej „Kamień Wiary”. Wydarzenie uświetnił balladowy koncert Iwony Kobylińskiej z Orkiestrą Dni Naszych.

Uczestnicy przed jurorami musieli zaprezentować teksty polskie lub obce w polskim tłumaczeniu, których tematyka porusza problemy religii we wszystkich jej przejawach i formach. Komisja w składzie: Justyna Kowynia-Rymanowska (śpiewaczka operowa), Maciej Czapski (aktor, reżyser) i Mariusz Orzełowski (muzyk, chórmistrz) wysłuchała 9 wykonawców w kategorii poezji śpiewanej i 12 recytatorów.

Poziom jak mówi Orzełowski w tym roku był pomiędzy uczestnikami wyrównany, ale w porównaniu do lat ubiegłych wysoki.
– W kategorii poezji śpiewanej nie było wykonawców, którzy nie wiedzieliby o czym śpiewają lub śpiewaliby nieczysto. Wszyscy naprawdę byli porządnie przygotowani i wybór nie był łatwy – tłumaczy juror. – W kategorii recytatorskiej również, ale ta kategoria jest trudna do oceniania, bo każdy z artystów ma swoją wizję tekstu. Ja zawsze podkreślam, że ważne jest aby taka osoba miała zadatki aktorskie, ale jednocześnie recytacja u niej musi być też dobra bez mimiki. Oznacza to, że my słuchacze po zamknięciu oczu musimy poprzez recytację artysty przenieść się do jego świata – dodaje.

Konkurs ten nie jest oblegany przez zarówno wykonawców jak i samych widzów tak licznie jak inne wydarzenia organizowane przez ośrodek, ale jak mówi Mariusz Orzełowski warto organizować tego typu turniej chociażby dla jednej osoby.
– Kiedyś w szkołach uczniowie często recytowali wiersze lub śpiewali przed całą klasą. Wtedy też nauczyciele mogli wychwycić taką perełkę z talentem i pokierować ją – mówi. – Dzisiaj to się trochę zmieniło i być może to czas aby ten obowiązek przejęły na siebie właśnie ośrodki kulturalne, bo jak widać jest garstka ja ich nazywam szaleńców, którzy idą na przekór czasom i chcą recytować i śpiewać poezję. I naprawdę dla tego jednego talentu, dla tego ziarenka, które może zakiełkować warto organizować takie konkursy. I my to będziemy robić – dodaje.

Wyniki:

poezja śpiewana:
I nagroda – Sara Kwiatkowska z LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie,
II nagroda – Paulina Godlewska z Władysławem Liaszenko z ZSP nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach,
III nagroda – Dorota Kaczorek z Jakubem Kozubem z UPH w Siedlcach,

recytacja:
I nagroda – Katarzyna Wyszomierska z I LO im. M. Curie-Skłodowskiej w Sokołowie Podlaskim,
II nagroda – Kamil Marczak z I LO im. B. Prusa w Siedlcach,
III nagroda – Klara Płatek z LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie,
Wyróżnienie – Stanisław Szewczyk z Okuniewa,

ZDJĘCIA Z KONKURSU

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?