SPIN

Fotogram pokazał swój roczny dorobek

Beata Głozak poniedziałek, 3 marca 2014, 23:48 Kultura

W Galerii Fotografii „Fokus” Miejskiego Ośrodka Kultury do 28 marca można oglądać efekt rocznej pracy 26 siedleckich fotografów. Istniejący od kilkunastu lat Fotogram kolejny raz zaprasza na wystawę, na której znajduje się wszystko.

– To wystawa doroczna, dlatego nie określaliśmy jej tematu – mówi Andrzej Ruciński, komisarz wystawy. – Prezentujemy ponad 100 zdjęć wśród nich portrety, krajobrazy, przyrodę i reportaże. Umówiliśmy się, że każdy przyniesienie po cztery zdjęcia na dowolny temat. Warunkiem było, aby nie były pokazywane wcześniej w Siedlcach – dodaje.

Czwartkowy wernisaż przyciągnął tłumy.

– Fotografia wydaje się bardziej przystępną dziedziną sztuki niż chociażby współczesne malarstwo dlatego zainteresowanie wystawami fotografii w całym kraju rośnie – tłumaczy Ruciński.

Na uwagę zasługuje bez wątpienia fakt, że wśród prac jest bardzo wiele czarno – białych zdjęć. Zadowolenia z tego faktu nie kryje komisarz wystawy.

– Chyba większość fotografujących ma przesyt tej natychmiastowej, bardzo kolorowej fotografii. Odwracają się od niej nawet ci, którzy posługują się sprzętem cyfrowym – przyznaje Ruciński.

Jedną z osób, które zrezygnowały z kolorowych obrazków jest Agnieszka Król związana z Fotogramem od początku. W Fokusie pokazała fotoreportaż zrobiony wspólnie z Markiem Zubikiem.

– To czarno – białe zdjęcia wykonane w Bieszczadach podczas wypalania węgla drzewnego, bo bardziej oddaj klimat wydarzeń. Jeśli mamy do czynienia ze zdjęciami kolorowymi – bardziej przemawia do nas kolor niż sama fotografia.

Na ścianach galerii można zobaczyć prace m.in.: Sylwii i Adama Tarkowskich, Aleksandra Skumsa, Witolda Bobryka, Marka Zubika, Krzysztofa Miducha, Jarosława Kurzawy, Adama Krasuskiego.

Grupa Twórcza Fotogram działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach już trzynasty rok. W comiesięcznych spotkaniach bierze zwykle udział około 30 osób, z czego 20 systematycznie i aktywnie uczestniczy w pracach Grupy. Cele, jakie sobie postawiliśmy, to m.in. rozwijanie i upowszechnianie twórczości fotograficznej, doskonalenie warsztatu Dotychczas odbyło się dwadzieścia naszych wystaw zbiorowych i dwanaście plenerów edukacyjnych.

Komentarze (1)

  1. Oskar Lange dodano 8 lat temu

    Co tu komentować?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?