SPIN

Konkurs na Palmę Wielkanocną

Aneta Borkowska sobota, 8 marca 2014, 11:23 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

palma caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Palma Wielkanocna”. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia Palm w obrzędowości ludowej, prezentacja oraz popularyzacja sztuki ludowej i rękodzieła w twórczości dzieci i młodzieży.

Palma to jeden z symboli Świąt Wielkanocnych. W Polsce palemkę wielkanocną robiło się najczęściej i tak jest nadal, z gałęzi wierzby, czasem łączonych z bukszpanem, barwinkiem czy cisem.

W Kościele katolickim wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W tradycji ludowej powszechne było przekonanie, że palma wielkanocna chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami i wszelkim złem przez kolejny rok. Nie wolno jej było wyrzucać, aż do następnych Świąt Wielkanocnych była zatknięta za święty obraz, aby w razie potrzeby można było jej użyć np. w czasie burzy (stawiano ją koło komina, aby broniła domostwa przed piorunami).

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z ośrodków kultury, placówek oświatowych oraz uczestników indywidualnych w następujących kategoriach wiekowych:
– przedszkola,
– szkoły podstawowe klasy I – III,
– szkoły podstawowe klasy IV – VI,
– gimnazja,
– szkoły ponadgimnazjalne.

Format prac: wysokość od 50 do 150 cm. Do każdej pracy należy dołączyć kartę zgłoszenia dostępną na stronie MOK.

Termin nadsyłania prac: 20 marca (czwartek) do godz. 16. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 7 kwietnia o godz. 13. w Małej Galerii Sztuki MOK, ul. Sienkiewicza 63.

tekst: MOK (reklama)

Komentarze (1)

  1. jkfoo dodano 7 lat temu

    może ZUO coś wymyśli?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?