SPIN

OCZAMI KOBIET: „Smak curry”

Aneta Borkowska niedziela, 16 marca 2014, 11:00 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Dlaczego seryjny morderca z Indii posypuje swoje ofiary przyprawami? Bo nie ma zbrodni bez curry. Wiem, przeokrutny suchar, ale gwarantuję, że nie mniejszym jest pomysł na film Ritesha Batry – opowieść o dwojgu nieznajomych, którzy zakochują się w sobie dzięki potrawom i liścikom przesyłanym w menażkach na jedzenie. Na szczęście kino wie, jak zamienić literacki banał w narracyjną ucztę. Ten cud zdarza się i tutaj.  (Michał Walkiewicz/filmweb)

W środę (19 marca) o godz. 19. w NoveKino na ekranie zobaczymy kolejny film z cyklu „Oczami Kobiet”. Tym razem będzie to dramat „Smak curry”.

Bohaterami filmu są samotny wdowiec, Saajan i młoda kobieta, Ila, która pragnie na nowo rozpalić miłość męża, wykorzystując przy tym zasadę „przez żołądek do serca”. Gdy Ila zamawia posiłek dla swojego małżonka, Dabbawala (w Bombaju określa się tym mianem osoby dostarczające jedzenie do domów w specjalnych pojemnikach) popełnia błąd w dostawie, przywożąc zamówienie do mieszkania Saajana. Wdowiec, zdając sobie sprawę z pomyłki, zostawia Dabbawali notatkę, którą ten dostarcza do kobiety. Wymiana korespondencji między dwojgiem nieznajomych staje się od częścią ich codzienności. W międzyczasie Ila doświadcza osobistego nieszczęścia i dzieli się smutkiem z Saajanem, wspominając jednocześnie w przesłanej mu wiadomości, że chciałaby przenieść się do Bhutanu, gdzie mieliby żyć bardziej radośnie. Wdowiec, którego każdy dzień od śmierci żony przepełniony był monotonią, rozważa radykalną zmianę swojego życia…

reżyseria: Ritesh Batra
scenariusz: Ritesh Batra, Rutvik Oza
aktorzy: Irrfan Khan,  Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui,  Lillete Dubey
gatunek: dramat
kraj produkcji: Francja/Indie/Niemcy/USA
premiera: 14 lutego 2014 (Polska) 19 maja 2013 (świat)

 

Na ile zasada „Przez żołądek do serca” – jeden z motywów filmu „Smak Curry” sprawdza się w życiu? Sprawdzi to Edyta Piątkowska współwłaścicielka GreenBaaru. Wszystkich widzów cyklu Oczami Kobiet zapraszamy na specjalną degustację potraw, które w klimacie filmu przygotuje GreenBaar.

źródło: NoveKino Siedlce / filmweb (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?