SPIN

Czy Siedlce czeka kolejny inwestycyjny boom?

Aneta Borkowska poniedziałek, 24 marca 2014, 18:47 Siedlce

Tunel na przedłużeniu ulicy Kilińskiego, 3. i 4. etap wewnętrznej obwodnicy miasta, drogi, centrum przesiadkowe, południowa obwodnica, wiadukt „warszawski” – to wszystko ma powstać w naszym mieście dzięki unijnym pieniądzom nawet do roku 2018. Gruszki na wierzbie czy realne plany?

Magicznym słowem jest RIT. Regionalny Instrument Terytorialny to nowe narzędzie dzielenia pieniędzy unijnych w latach 2014-2020. W ramach tego programu województwo mazowieckie może mieć ponad 500 mln zł na wnioski składane przez pięć subregionów, w tym siedlecki. RIT-y muszą swoim zasięgiem obejmować nie tylko samo miasto, ale również jego tzw. obszar funkcjonalny. Z tego też powodu Siedlce o pieniądze mają walczyć razem z sąsiednimi powiatami: łosickim, węgrowskim, sokołowskim i siedleckim.

168 milionów

– Przedstawiliśmy marszałkowi projekt łączący problemy drogowe i infrastruktury, który chcemy realizować w dwóch etapach – tłumaczył podczas ostatniej konferencji wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki. – Wartość pierwszego etapu wynosi niemal 100 milionów złotych i zakładamy, że około połowa tych środków powędruje do nas, a reszta do powiatów. My chcielibyśmy z tych pieniędzy wykonać tunel i trzeci etap obwodnicy. Być może zostanie jeszcze na projekt „Parkuj i jedź” – wyliczał Głowacki.

Drugi etap projektu w ramach RIT-u opiewa na ok. 68 mln zł i przewiduje m.in. budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKP, a także „szereg inwestycji drogowych”.
– Będzie to budowa tak zwanego czwartego etapu wewnętrznej obwodnicy od ul. Kazimierzowskiej do Janowskiej, budowa południowej obwodnicy od Artyleryjskiej do Łukowskiej, modernizacja wiaduktu „warszawskiego”, modernizacja ulicy Łukowskiej i budowa tak zwanego inteligentnego systemu transportowego na terenie miasta i sąsiednich powiatów – powiedział wiceprezydent miasta. – Mamy dobre projekty, mamy pieniądze, mamy realne terminy realizacji. Barierą mogą być natomiast środki finansowe na poziomie regionalnym, bo będzie ich mniej niż w poprzednim okresie i z tej puli w większym zakresie może skorzystać Warszawa – dodał.

Siedlce są liderem

Choć wszystko rysowane jest w kolorowych barwach to nawet sam wiceprezydent zaznacza, że Regionalne Instrumenty Terytorialne to część Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, którego ostateczny kształt poznamy w okolicach października.
– Tej pewności jeśli chodzi o środki unijne nigdy nie ma, ale jesteśmy dobrze przygotowani, możemy się pochwalić, że jesteśmy liderami jeśli chodzi o województwo mazowieckie, bo z tego co nam wiadomo jesteśmy pierwszym subregionem, który dogadał się i złożył wnioski – podkreślił. Zakładamy, że my pierwszy etap jesteśmy w stanie zrealizować do 2016, a w przypadku drugiego do 2018 roku.

Miasto na realizację projektów unijnych musi mieć jednak wkład własny co w obecnej sytuacji nie jest takie pewne. Władze Siedlec twierdzą, że mają pomysł na wyjście z finansowej zapaści, ale nie zdradzają szczegółów.

35 komentarzy

 1. Kazimierz dodano 7 lat temu

  Brawo, tak trzymać – rozwijać miasto i miejca pracy powiększać.Brawo PIS i STS.Nie dopuści do władz\y tych nieudaczników z Peło ,a niech Was ręka Boska broni wybierać do Europarlamentu- Królową warszawskiego śmietnika- upadłą minister z Warszawy-Lulię Piterę

  • obserwator dodano 7 lat temu

   Spokojnie bez emocji bo szwy mogą nie wytrzymać. Pańscy pupile lada dzień zbankrutują. Już Prezydent chce poświęcić skarbnika i zwalić na niego i kogo się da całe niepowodzenie i chorędalne zadłużenie miasta. Powiem za starym porzekadłem "Jeszcze przyśni się Wam dziadek z babką" oj będzie się wtedy działo.

 2. siedlczanin dodano 7 lat temu

  Zmień tabletki Kaziuk. PISiory, wasz czas w tym mieście dobiega końca.

 3. pisarz dodano 7 lat temu

  To bardzo potrzebne inwestycje dla miasta, jestem przekonany, że obecny Prezydent i jego ekipa potrafią je zrealizować .

 4. Zorro dodano 7 lat temu

  Każmierz tak zadłużać miasto i bez głowy inwestycje prowadzić tylko potrafi nieudolny PIS i STS na czele z Tchurzem i biskupem Kiernikowskim, amen

 5. Kazimierz dodano 7 lat temu

  do Siedlaczka. Twój rozumek sięga co najwyżej odbytu- masz człowieku przed sobą wiele lat nauki tz. życiowej mądrości aby twój rozumek zbliżył się do głowy

 6. . dodano 7 lat temu

  Kolejny inwestycyjny boom? O matko, chyba przespałem poprzednie.

 7. dociekliwy dodano 7 lat temu

  Pomysł na wyjście jest prosty. Sprzedaż PEC, ale po wyborach samorządowych. Że nowy nabywca PEC jak głosi PIS w Polsce przy okazji prywatyzacji czy sprzedaży takich spółek miejskich, podniesie ceny o połowę to się ludziom jakoś będzie tłumaczyć, ważne żeby wygrać wybory. Prezes PEC juz nas do tego przygotowuje, głosząc, że dzisiejsze ceny energii cieplnej są dużo niższe niż średnia w Polsce.

  • wesołek dodano 7 lat temu

   Bo są niższe. Tyle, że nikt PECu nie zamierza sprzedawać.

   • ona dodano 7 lat temu

    To niech podadzą ceny prądu i ciepła po uruchomieniu tego "sukcesu chwilowo nieczynnego", czyli trzech niby nowych turbin. Wtedy porównamy.

   • obserwator dodano 7 lat temu

    Oj chcą i to lada dzień.

 8. Oskar Lange dodano 7 lat temu

  Chociaż ta władza nie jest z mojej bajki muszę ja pochwalić, że w czasie kryzysu myśli o przyszłości. Dotychczasowe działania usprawniły przejazd przez miasto a nowe projekty jeszcze bardziej poprawią ruch.

 9. Kazimierzu dodano 7 lat temu

  Pokaż nam gdzie są te "miejca pracy powiększać", chyba, że masz na myśli odremontowane powiększone gabarytowo miejsca pracy w ośrodk. kultury.Biurka też mają nowe i większe.Żeby nie Peło to byście pieniedzy na te remonty nie dostali.

 10. A dodano 7 lat temu

  typowe działanie pod publiczkę .Jak sie pojawiły informacje o tragicznej sytuacji budżetu miasta to szybko trzeba je przykryć mżonkami w stylu "co my
  tu możemy zrobic".Były juz nie raz publikowane takie "wizje", z których nic nie wyszło.Mowmy o tym co robimy ,a nie o tym co może zrobimy.
  Jak w kasie pusto to o jakich inwestycjach może być mowa.Jeszcze jak szumnie to zatytułowano "boom inwestycyjny"- już nie wiadomo czy sie smiac czy płakać.
  A zgraja klakierów zaczyna juz pisac komentarze jak to jest super,jacy cudowni rządzący,jacy gospodarni.Skarbnik to chyba sam sobie tak kadzi w pierwszym komentażu.Żałosne to jest i tyle.

 11. A dodano 7 lat temu

  A wielkiej inwestycji pod nazwą POLANDDISNEYLAND na wzór tego pod Paryżem czasami w tych planach inwestycyjnych nie ma?
  Powiedzcie panowie ,że jest i sukces wyborczy murowany.
  Czego to oni nie zrobią i obwodnica i wiadukt i tunel i drogi i …….-a w kieszeni tylko dziura,ani śladu gotówki.Pomarzyć dobra rzecz.
  Sprzedać można wszystko ale niestety tylko raz
  -tego każdy dobry gospodarz się wystrzega,ale czego wymagac jak się potencjalnym gospodarzem tylko na cztery lata.góra osiem to sie nie mysli co będzie za 20-30lat bo po co.

 12. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Głowacki to lej woda facet nie ma pojęcia co mówi i co robi to zwykły zderzak polityczny.

 13. pisarz dodano 7 lat temu

  W tych planach inwestycji drogowych brakuje mi jednego odcinka; połączenie ul.płk. Drobika (od ronda Deyny) z ul. L. Kaczyńskiego, bo jeździć z Nowych Siedlec na os. Warszawska przez Strzałę to trochę za daleko.

 14. ona dodano 7 lat temu

  Ta konferencja to typowy PiS owski sposób na odwrócenie uwagi od wstydliwego tematu jakim jest zadłużenia miasta. To takie RITititi tak

  • ja ... dodano 7 lat temu

   tak i to ciągle ble.ble narzekania PiS-owskie pO-owskie ,takie Śmakie owakie -.wszystko żle ….Głupoty ..a Siedlce się zmieniając w tempie zawrotnym w stosunku do Sokołowa łukowa itd… i coraz bardziej przypominają zachodnie miasta do 100 20 tys mieszkańców -Satelity wielkich aglomeracji Które sa znakomicie przystosowane do życia, w których Ci ci chcą uciec z wielkich miast . nie wychowywać dzieci w anonimowej ,zimnej aglomeracji gdzie spędza się pól życia w komunikacji miejskiej albo w prywatnym samochodzie w dojazdach z pracy do szkoły ,do domu ,..itd .Tacy ludzie jak zdobędą sukces w wielkich miastach to szukają spokoju na "prowincji" bo w dużym mieście się TYLKO dobrze pracuje ,ale nie mieszka , Tam nie można wychowywać normalnie dzieci !!! Sama Wiem szybciutko wróciłam do Siedlec z Warszawy ,żeby mieszkać jak dziecko przyszło na świat……Jak będzie szybka kolej to i ludzie zechcą tu przyjść jak wszystko będzie mniejsze może ale na europejskim poziomie.. Na galerie też wszyscy psy tu wieszali ,przystanek -.Interesy jednostki.. ???? kioskarka najważniejsza …Bzdury. I jak wam teraz jak patrzycie na ten piękny zakątek Siedlec ???? .A teraz jak to Świetnie wygląda ??? `Dlaczego ci co psy nieustannie wieszają nie przeproszą za Basen -który działa od rana do wieczora na Fuul,,, Za Galerie która mocno podniosła wizerunek już teraz jak nie zaczęła nawet dziać ??? jest wizerunkowo Super…..tylko ciemne wizje roztaczają zgorzkniali pesymiści.. Przeprosić tych co mają większe umysły TERAZ >>>> Większe wizje niż tacy maluczcy nieudacznicy ,którzy zamiast coś samemu zrobić ze swoim życiem ,to tylko innych krytykują …Wiadomo nie zawsze wszystko wyjdzie ,ale ' NIE POTYKA SIĘ TEN KTÓRY STOI W MIEJSCU >>>>

   • ja ... dodano 7 lat temu

    wejdzie czy nie ? tekst zbyt prawdziwy ?

   • Siedlczanin dodano 7 lat temu

    Popieram w 100%. Sam z Warszawy przeniosłem się do Siedlec. Tu kupiłem mieszkanie. Tu osiedliłem się z rodziną. Wspaniałem miejsce do życia!!!!

    Chciałbym także podziękować panu Strusowi. Wiem, że to może tylko interes i chodzi o pieniądze, ale nie ukrywajmy Galeria podnosi znacznie wizerunkowo centrum Siedlec, powstały nowe miejsca pracy (wprawdzie za najniższą krajową, ale SĄ i to się liczy). W końcu będzie gdzie zaparkować w centrum miasta (parking podziemny Galerii) i pochodzić po sklepach, srobić zakupy dla ludzi, którzy nie mają na to czasu od poniedziałku do piątku.
    Przyzwyczajony do Warszawy w Siedlcach brakowało mi trochę miejca gdzie kwitnie życie handlowe od soboty do niedzieli.

    Pozdrawiam gorąco wszystkich przyczyniających się do rozwoju naszego pięknego miasta!

   • A dodano 7 lat temu

    Jacku nie podszywaj się pod kobietę ,bardziej elegancko było by sie podpisac chocby inicjałem.

 15. Irek dodano 7 lat temu

  Roześlijcie Apel o Bojkot Wyborów ‼!

  Zbojkotujmy Wybory do Europarlamentu – Przewietrzmy Polską Demokrację ,- Czas „wyrwać chwasty” pseudo polityki polskiej.
  A większość tzw. kandydatów to bezczelni oszuści,
  nabzdyczone purchawki oraz debilni uzurpatorzy – głodni lepszego życia i niczego więcej …

  Nie bądź frajerem – nie funduj nierobom El Dorada w Brukseli
  Oni i tak Wami gardzą i śmieją się z Was Wyborców do rozpuku …
  Wielokrotnie byłem świadkiem takich zachowań, niezależnie od barw partyjnych.

  Apel do Wszystkich Wyborców

  Szanowni Wyborcy,

  Nie mam ani nigdy nie miałem aspiracji politycznych, nie piszę tego w porozumieniu z żadną partią ani z żadną grupą interesów w Polsce ani gdziekolwiek.

  Przez wiele lat obserwowałem z bliska polskich parlamentarzystów i większość znam osobiście. Tak, wiele lat dla niektórych z nich pracowałem, ale to była moja praca – i nic więcej.
  Tylko głupcy mogą mieć do mnie o to pretensje, ponieważ podobnie żadna agencja marketingowa ani fryzjer, ani stomatolog nie pyta skąd przychodzi jego klient i czy ma stosowne zaświadczenie z lokalnej parafii.

  Do Europarlamentu pchają się wszelkimi sposobami najczęściej najzwyklejsi oszuści i bezczelni kłamcy i cynicy tylko i wyłącznie w dwóch celach:
  Po pierwsze by zdobyć odpowiedni prestiż, który będzie im procentować do końca życia.
  Za nic, dzięki poparciu nieświadomych tłumów wyborców, głosujących jak naiwne owce.
  Wyborcy udają, że tego nie wiedzą, lub sami się oszukują, że może nie jest tak źle, wybierani udają, że dbają o los kraju, że pragną zmieniać samą Unię.
  Dobrze wiedzą, że to kłamstwo.
  Jak myślicie kto może lepiej o tym wiedzieć, jak nie ktoś kto ich kreował przez lata, uczył jak „robić wodę z mózgów” wyborców.
  Po drugie chodzi o 50 000 PLN miesięcznie, które zmieni ich stan posiadania do końca życia, wraz z odpowiednią emeryturą.

  Dobrze wiecie, że piszę Prawdę, ale to Prawda której wszyscy się domyślają, to Prawda banalna, zbyt banalna aby trafiła do świadomości powszechnej, ponieważ wielu wyborców będzie się łudzić tym, że może przesadzam.
  Nie przesadzam, piszę Prawdę.

  Nie głosujmy na żadnych kandydatów, na żadną partię !
  Zbojkotujmy wybory !

  Wystawmy tym samym nie tylko czerwoną kartkę, obecnej klasie politycznej, ale doprowadźmy do zmiany całego garnituru politycznego. Mamy taką szansę, jeśli bojkot będzie skuteczny. Jeśli prawie nikt nie pójdzie do wyborów, nigdy tych samych nierobów i oszustów nie zobaczymy na listach kandydatów.

  Postulujmy zmianę ordynacji wyborczej. Stwórzmy spójny system weryfikacji kandydatów, ich znajomości angielskiego, kompetencji.
  Stwórzmy Nową Kartę Etyki Parlamentarzystów i przejrzysty system rozliczania ich ze wszelkich obietnic – pod koniec każdej kadencji.
  Nikt z nich tego nie zrobi – byłoby to przeciw ich żywotnym interesom, na to nie liczcie.

  Niedługo wyjeżdżam z kraju, nie chcę się kojarzyć przede wszystkim z manipulacjami marketingu politycznego, nie chcę się Wam utrwalić jako doktor Frankenstein polskiej polityki, a wiem, że wiele osób w ten właśnie sposób – demonizuje mój wpływ.

  Cieszę się, że mogę z tym apelem wystąpić razem z Pawłem Kukizem z którym mamy skrajnie odległe światopoglądy, ale całkowitą jednomyślność w ocenie obecnej politycznej rzeczywistości w Polsce.

  Apelujemy zatem razem do wszystkich polskich artystów, naukowców, przedsiębiorców, lekarzy, pielęgniarek, zwykłych ludzi starych i młodych. podpiszcie nasz Apel, bojkotujcie najbliższe wybory i przekażcie dalej nasz apel.

  Dziennikarze i publicyści, przyłączcie się licznie do naszego apelu, albo przynajmniej opublikujcie jego treść.

  Mamy wielką szansę być skuteczni, skutecznie zmienić oblicze polskiego parlamentu.
  Najwyższy Czas, lub Nareszcie …

  Piotr Tymochowicz
  Paweł Kukiz

 16. gość dodano 7 lat temu

  Mnie bardzo ciekawi boom jaki będzie po otwarciu GALERII!!! Ile miejsc pracy przybędzie!? A ile będzie kupujących? Osobiście będę zwiedzać ten CUD jak muzeum. Na nic więcej nie będzie mnie stać! Chyba na ciastko i frytki, żeby po długim galeryjnym spacerze NIE ZEMDLEĆ! To jest rozwój przemysłu po siedlecku!!!

 17. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Pani SOCHACKA niech przetnie wstęgę podczas otwarcia Galerii i niech zostawi troszeczkę na biskupa Kiernikowskiego i Tchórzewskiego nie wspomnę o Kudelskim to są grabarze Siedlec , PRAWICY i SOLIDARNOŚCI LUDZKIEJ.

 18. Zorro dodano 7 lat temu

  Ja-ja ty lizusie płatny robisz z ludzi , za 300 000 mil długu podczas waszych małych , rządów to są Ja-ja

 19. Janko Muzykant dodano 7 lat temu

  Przypominam sobie z jakim hukiem otwierany był Atlas, jak puszyli się miastowe urzędasy, w czasie pracy byli na otwarciu – na darmowej wyżerce. I wstęgi tam przecinali. I co? Z perspektywy czasu Atlas to inwestycyjna pomyłka!!!! Puste stoiska. Teraz wszyscy miastowi oficiele puszyć się będą w sobotę na otwarciu Galerii Siedlce. Mam nadzieję. że nie skończy jak Atlas i sklepy po drodze do galerii. Pozdrawiam wszystkich, tutaj klęczących przed siedleckim magistratem, obyście na otwarciu Galierii nie dostali JAJEM.

  • Atlas ? dodano 7 lat temu

   Nie ma parkingu nie ma kupujących a Galerii sa parkingi 🙂

 20. Janko Muzykant dodano 7 lat temu

  Przepraszam – Galerii

 21. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  PRZYPOMINAM PŁATNYM LIZUSKOM ŻE ŁADNIEJSZA GALERIA BY POWSTAŁA W ŁYŻANOWIE , NIE MUSICIE SIĘ PODNIECAĆ BO TAKĄ STODOŁĘ WYBUDOWAĆ TO NIE WIELKIE HALO .

  • do wyżej dodano 7 lat temu

   to wybuduj
   o kant dupy potłuc takie pie…ie 3po3 wiecznie nadętych i wiecznie na nie internetowym trollom

 22. zdzicho dodano 7 lat temu

  budowlaniec sie znalazl . burak
  Siedlce to piekne miasto

 23. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  Zdzisiu czy ty z Białorusi ty nic nie widziałeś ty jesteś biedny i………….. amen

 24. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  BOOM TO NIEUDACZNICY NAM DALI ŻE MY SIĘ NIE POZBIERAMY.

 25. wielkie i mi halo dodano 7 lat temu

  Nowa Galeria S a czynna jak Gs do 21,00 i te badziewie u chińczyka haaaaaaaaa to tylko w na wsi w Siedlcach możliwe to już nawet Kaufland do 22,00 jest czynny . Pozdrawiam tych co się zachłysnęli nowym cudem.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?